23 kwietnia Stadion Miejski: wiosenna akcja „Schronisko dla roślin”

, ,
Uczestnicy akcji „Schronisko dla roślin”

Masz ogrodowe rośliny, z którymi nie wiesz, co zrobić? Szukasz kwiatów, krzewów lub drzew, które chcesz posadzić w ogrodzie? Weź udział w akcji „Schronisko dla roślin” i wymień się z innymi. W kwietniu i na początku maja, przez cztery kolejne poniedziałki, w kilku punktach Wrocławia mieszkańcy mogą wymienić się roślinami ogrodowymi i ozdobnymi. 23 kwietnia, akcja odbędzie się na Stadionie Miejskim.

W poniedziałek, 9 kwietnia 2018 r., tuż obok wrocławskiego Aquaparku ruszyła wiosenna edycja miejskiej akcji „Schronisko dla roślin”. Domowe kwiaty, ogrodowe krzewy, iglaki mogą znaleźć nowych właścicieli. Pierwszą uczestniczką tegorocznej edycji była pani Anna Dąbrowska.

– Usłyszałam o akcji, a ponieważ właśnie przesadzałam w domu kwiaty, to przyniosłam kilka doniczek. Może wybiorę coś w zamian – mówi pani Anna.

– Mieszkańcy robią porządki w ogrodach i jest nadzieja, że będą szukali kolejnego opiekuna dla swoich roślin – podkreśla Monika Pec-Święcicka, zastępca dyr. Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Schronisko dla roślin

Schronisko dla roślin

Spotkania / W plenerze / Akcje społeczne / Dla wszystkich
Termin od 16 kwietnia 2018 do 7 maja 2018

Miejsce Park Grabiszyński

Zobacz

Uczestnikami akcji są nawet osoby spoza Wrocławia. Z Psar przyjechała Teresa Saluk, która już w ubiegłym roku wymieniała się roślinami: – Przywiozłam rośliny ogórkowe, m.in. gajowiec żółty i skalnicę. W zamian poszukam czegoś innego.

Niektórzy, przechodząc, oglądali rośliny i gdy jakaś ich zainteresowała, szli do domu, żeby przynieść coś na wymianę. Niestety czasami upatrzony kwiat zdążył już zmienić właściciela.

– Bardzo dobra akcja, powinna być częściej w naszej okolicy. Mieszkamy przy ul. Przestrzennej w bloku i mamy niewielki ogródek pod balkonem – mówi pan Mieczysław.

Uczestnicy akcji „Schronisko dla roślin”, fot. Jarek Ratajczak

Na wymianę były m.in.: paprotka, różyczka, skalnica, trzykrotka na pniu.

– Przeczytałam wczoraj w internecie o akcji. Przyniosłam na wymianę skrzydłokwiat. W zamian chciałbym sansewierię, ale akurat jej nie widzę. Punkt czynny jest do godziny 19.00, więc trochę poczekam może ktoś przyniesie – podkreśla Barbara Przesmycka z ul. Wapiennej.

– Bardzo dobra akcja, wydaje mi się, że większość ludzi chce wziąć niż przynieść rośliny. Wybrałem sobie wilczomlecz – dodaje pan Tomasz, który przyjechał na rowerze z 3-letnią córeczką Łucją.

– Z pewnością weźmiemy udział w akcji w kolejnym terminie. Mamy sporo roślin, które możemy wymienić – dodaje Oliwia Włodyka.

Uczestnicy akcji „Schronisko dla roślin”, fot. Jarek Ratajczak

Jak prawidłowo przygotować rośliny

W schronisku dla roślin można skorzystać z porad fachowca, który doradzi np., w jakim miejscu posadzić roślinę, która nam się spodobała. Podpowie, jaką roślina preferuje glebę, czy woli rosnąć w miejscu nasłonecznionym, czy w cieniu. Wkopując roślinę na nowym miejscu dobrze jest zewnętrzne korzenie obsypać z ziemi i trochę je przyciąć.

Uczestnicy akcji „Schronisko dla roślin”, fot. Jarek Ratajczak

– Wiosna lub jesień to najlepszy czas na przesadzanie roślin. Kwiecień doskonale się do tego nadaje. Rośliny należy wykopać i umieścić w doniczce, następnie podlać. Tak przygotowane można przynieść do punktu wymiany roślin. Każda przyniesiona roślina zostanie sprawdzona pod względem fitosanitarnym (czy jest zdrowa) oraz prawidłowo oznaczona – gatunek i siedlisko, tak by kolejne osoby mogły ją zabrać do swojego ogrodu – mówi dr inż. Janusz Mazurek, specjalista ochrony i nawożenia roślin.

W kwietniu dobrze znoszą przesadzanie m.in.: iglaki, rośliny liściaste, trzmieliny, powojniki, bukszpany.

– Tegoroczna wiosna przyszła szybko. Jeszcze w okolicach świąt wielkanocnych temperatura była w okolicy zera teraz mamy powyżej 20 stopni Celsjusza. Rośliny bardzo szybko budzą się do życia. Po przesadzaniu rośliny warto je wspomóc nawożeniem biologicznym – dodaje Marek Kruk, uczestnik akcji „Schronisko dla roślin”.

Pozostawienie roślin w punkcie wymiany daje pierwszeństwo w wyborze roślin do odbioru. Jednakże każdy, kto przyjdzie bez rośliny również będzie mógł wybrać roślinę dla siebie.

Pomysł z życia

– Pomysł na „Schronisko dla roślin” wziął się z życia. Przy pracach ogrodowych bardzo często wyrzucamy nadmiar roślin. Chcemy, aby mogły one posłużyć komuś, kto np. urządza nowy ogród lub chce zmienić ten, który już ma i chce zwiększyć bioróżnorodność i atrakcyjność swojego ogrodu – mówiła w ubiegłym roku Agnieszka Cybulska-Małycha, ówczesna dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Zdaniem organizatorów projekt „Schronisko dla roślin” może mieć wpływ na edukację proekologiczną oraz kształtowanie odpowiedzialności i troski o otaczającą nas przyrodę. To również szansa na zwiększenie bioróżnorodności na prywatnych terenach zielonych. Kolejnym plusem tego projektu jest możliwość umacniania więzi społecznych, wspólne spotkania i wymiana cennych doświadczeń oraz wiedzy.

W październiku 2017 r. zakończyła się pierwsza edycja akcji ”Schroniska dla roślin”. Uczestniczyło w niej ok. 60 osób, które przyniosły ok. 50 roślin, m.in.: porzeczki czarne, cisy, sosny, borówki amerykańskie, lipy, szafirowe burze, rozchodniki, świerki, leszczyny, dęby, tulipany, aloes pstry i zwykły, maliny i jeżyny.

Galeria