wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Będą kary za ogrzewanie kopciuchami!

Stan powietrza we Wrocławiu. Od lipca 2024 kary za ogrzewanie kopciuchami. Zobaczcie, jak ich uniknąć!

Bartosz Moch,

Pieniądze (banknoty) trzymane w ręku, w kółeczku przekreślone wiadro z węglem Shutterstock
Pieniądze (banknoty) trzymane w ręku, w kółeczku przekreślone wiadro z węglem

Smog i stan powietrza we Wrocławiu. Ostatnie dni to coraz gorsza jakość powietrza we Wrocławiu. Wpływ na to ma przede wszystkim palenie w starych piecach. Tymczasem rok 2024 za rogiem, a wraz z nim nowe restrykcje, które dotyczą sposobów ogrzewania wrocławskich mieszkań i domów. Przypominamy o przepisach uchwały antysmogowej i o tym, co zrobić, żeby w drugiej połowie 2024 r. nie otrzymać kary za użytkowanie pieców najniższych klas.

Reklama

Uchwała antysmogowa we Wrocławiu 

Od 1 lipca 2024 roku, zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej wchodzi zakaz używania pieców pozaklasowych oraz pieców najniższych klas. Od tego dnia do 30 czerwca 2028 r. w użytku będą mogły być jedynie piece klasy 3, 4 oraz 5. Uchwała antysmogowa ma na celu zniwelowanie negatywnego oddziaływania zanieczyszczonego powietrza na zdrowie społeczeństwa oraz środowisko.

Uchwała obejmuje: mieszkańców, podmioty prowadzące działalność gospodarczą, właścicieli budynków wielorodzinnych, spółdzielnie, wspólnoty i samorządy lokalne, jeśli posiadają w użytkowaniu instalacje na paliwo stałe (kotły, piece, kominki) o mocy poniżej 1 MW.

Przestrzeganie uchwały może kontrolować policja, jednak najczęściej są to strażnicy miejscy, którzy prowadzą kontrole tradycyjnie lub wykorzystują do tego specjalistyczne drony. 

Kontrolujemy, informujemy, ale także karzemy, gdyż problem spalania odpadów i nieprzestrzegania przepisów uchwały antysmogowej nadal występuje.
Waldemar Forysiak, zastępca komendanta Straży Miejskiej Wrocławia

– Świadomość zagrożeń dla zdrowia, wynikających ze spalania rzeczy emitujących trujące substancje, wymiana starych pieców, dostosowanie się do uchwały antysmogowej – to wszystko może przynieść poprawę jakości powietrza w mieście. To od nas zależy, czy Wrocław będzie miastem wolnym od smogu – dodaje.

Za nieprzestrzeganie uchwały antysmogowej grozi grzywna nawet do 5 tys. zł. Warto też pamiętać, że utrudnianie kontroli podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Kontrole spalania w piecach prowadzone przez Straż Miejską Wrocławia

W 2022 r. przeprowadzono 3367 kontroli i skontrolowano 2989 pieców, wystawiając 64 mandaty na kwotę ponad 21 tys. złotych. Przez cały sezon grzewczy 2022/2023, czyli od 1 października 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r. przeprowadzono 2449 kontroli i sprawdzono 2176 pieców. Dodatkowo w całym 2022 r. skontrolowano 24 496 kominów dronem. W sezonie grzewczym 2022/2023, czyli od 1 października 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r. wynik to 37 329 kominów.

Natomiast tylko od początku 2023 r. aż do 5 grudnia 2023 r. przeprowadzono 1720 kontroli stacjonarnych podczas których sprawdzono 1354 piece, z których 280 było poniżej kategorii 3. Wystawiono 33 mandaty na sumę 10250 złotych. Skontrolowano także blisko 40 tys. kominów z wykorzystaniem dronów.

Strażnicy miejscy, dokonujący kontroli, posiadają pisemne upoważnienia prezydenta Wrocławia. Kontrolujący mają prawo do wstępu na teren nieruchomości, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, przez całą dobę a do lokali prywatnych w godzinach 6.00-22.00. Mieszkańcy nie mogą utrudniać lub odmawiać przeprowadzenia takiej kontroli, gdyż jest to przestępstwo i grozi  odpowiedzialnością karną.

Podczas pomiarów strażnicy mogą m.in. pobrać próbki popiołów. Sprawdzają także kategorię pieca i na urządzeniach, które należy wymienić, zostawiają specjalne naklejki.

– Mają one przypominać o tym, że w przyszłości, jeżeli nie zastosujemy się do przepisów uchwały antysmogowej, czyli nie wymienimy starego pieca na system ekologiczny, może grozić nam grzywna nawet do 5 tys. zł – podkreśla Waldemar Forysiak.

Jesteś narażony na karę? Wymień piec już teraz!

Aby uniknąć kary - rozwiązanie jest proste. Trzeba dostosować się do panujących restrykcji i zadbać o siebie oraz otoczenie. We Wrocławiu już od kilku lat funkcjonuje akcja Zmień Piec, która powstała po to, aby pomóc mieszkańcom w wymianie pieców i poprawie jakości powietrza. Akcja zmierza do końca, więc dofinansowanie z roku na rok jest coraz niższe. Do końca 2023 roku wynosi ono 10 000, od stycznia 2024 tylko 8 000 złotych. 

Aby otrzymać dofinansowanie w kwocie 10 0000 złotych wystarczy w grudniu złożyć kompleksowy wniosek o wymianę pieca w programie KAWKA Plus, a samą wymianą można zająć się 2024 r.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl