wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 20°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

#EKOszenie we Wrocławiu

Wrocław kosi trawniki z myślą o ekologicznych korzyściach i zmianach klimatu UMW
Wrocław kosi trawniki z myślą o ekologicznych korzyściach i zmianach klimatu

Trawa zatrzymuje wilgoć i daje chłód, wytwarza tlen, pochłania pyły i inne zanieczyszczenia. Jest także schronieniem dla pożytecznych owadów i pokarmem wielu zwierząt, a także gwarancją żyznej gleby. Dlatego Wrocław przedstawia dobre praktyki i rusza z nowym sezonem #EKOszenia, promując korzystną dla środowiska pielęgnację trawników. Kiedy, gdzie i jak koszona jest trawa?

Reklama

Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu dostosowuje częstotliwość koszenia m.in. do warunków pogodowych, miejsca występowania trawy i jej wysokości, bezpieczeństwa oraz komfortu mieszkańców.

Zmiany klimatyczne postępują, dlatego Wrocław stara się przeciwdziałać temu procesowi. Chodzi tu m.in. o

To już kolejna wiosna, kiedy we Wrocławiu przystępujemy do #EKOszenia, co nie oznacza ekonomicznie a ekologicznie. Nie zaprzestajemy koszenia, ale zmieniamy jego rytm, częstotliwość. Chcemy m.in. aby w mieście powstawało jak najwięcej łąk kwietnych oraz żeby trawa i kwiaty miały możliwość wysiania nasion. Wyższa trawa to wiele korzyści dla środowiska oraz lepsza adaptacja miejskiej przestrzeni do zmian klimatu
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW

Intensywna pielęgnacja trawników (przede wszystkim częste koszenie) nie sprzyja zatrzymywaniu wilgoci w glebie.

Rośliny trawiaste swoją energię wykorzystują po koszeniu do odbudowy części nadziemnej, przez co ich systemy korzeniowe są płytkie, a z kolei rośliny dwuliścienne nie są w stanie rozwinąć kwiatów lub wydać nasion. Taki trawnik szybciej żółknie, a wiatr wywiewa z niego cząstki suchej gleby i kurzu (erozja wietrzna), przez co staje się źródłem zanieczyszczeń pyłowych. Sam zabieg koszenia również wiąże się z niekorzystnymi zjawiskami: emisją spalin oraz hałasem, który wpływa negatywnie na samopoczucie, a nawet zdrowie ludzi.

EKOszenie jest kolejnym ważnym elementem naszych starań o środowisko. Z podobnych powodów zmieniliśmy zasady sprzątania liści, ale także dostosowujemy politykę gospodarowania wodami opadowymi czy szerzej zazieleniania nawet małych przestrzeni w mieście. Ważne jest dostosowanie częstotliwości koszenia do warunków pogodowych. Chcemy, by miejskie trawniki wykazywały się jak największymi zdolnościami retencyjnymi, czyli długiego utrzymywania wody w glebie
Katarzyna Szymczak-Pomianowska

Na czym polega #EKOszenie

Koszeniu podlegają m.in.:

Trawa w parkach i na zieleńcach koszona jest rzadziej, później też przeprowadzane są pierwsze koszenia po zimie. To wszystko ze względu na ochronę środowiska.

Tam, gdzie to konieczne, np. w pasie drogowym, trawniki są koszone regularnie, by trawa nie ograniczała widoczności kierowcom. Polany rekreacyjne w parkach również mają niską trawę, aby mieszkańcy mogli swobodnie wypoczywać. Kosimy rzadziej i inną techniką, ale ponieważ mamy przez to wyższą trawę, więc ilość biomasy, którą zostawiamy lub odwozimy do kompostowni, jest podobna. W #EKOszeniu nie chodzi o oszczędzanie, lecz o to, by przyjemniej się mieszkało w zielonym mieście
Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu

Podobne trendy funkcjonują już w Europie oraz w innych dużych miastach w Polsce, m.in. w Krakowie czy w Warszawie.

Wyższa trawa to większe korzyści dla środowiska

Trawnik, któremu pozwoli się zamienić w łąkę, dłużej trzyma wilgoć i dłużej jest zielony, gdy przyjdzie susza. Wyrastają w nim rośliny kwitnące, więc daje pożytki owadom zapylającym. Stanowi też schronienie dla wielu stworzeń, jak jeże, ryjówki, ptaki terenów otwartych, czy jaszczurki. Ma naturalny wygląd, zmniejsza hałas i pochłania zanieczyszczenia z transportu. Rzadko koszone trawniki zapobiegają też erozji gleby powodowanej zarówno przez intensywne deszcze, jak i wiatr.

Dlaczego powinniśmy dbać o trawę:

Reklama
Przejdź na stronę główną portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl