wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Zieleń i woda
 4. #EKOszenie we Wrocławiu

Trawa zatrzymuje wilgoć i daje chłód, wytwarza tlen, pochłania pyły i inne zanieczyszczenia. Jest także schronieniem dla pożytecznych owadów i pokarmem wielu zwierząt, a także gwarancją żyznej gleby. Dlatego Wrocław przedstawia dobre praktyki i realizuje nowy sezon #EKOszenia, promując korzystną dla środowiska pielęgnację trawników. Kiedy, gdzie i jak koszona jest trawa w stolicy Dolnego Śląska? Przeczytajcie!

Reklama

Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu dostosowuje częstotliwość koszenia m.in. do warunków pogodowych, miejsca występowania trawy i jej wysokości, bezpieczeństwa oraz komfortu mieszkańców. Koszeniu podlegają m.in. trawa w obrębie skrzyżowań, pasy zieleni przy ulicach, chodnikach i ciągach pieszo rowerowych.

Stara się zostawiać trawniki tam gdzie tylko to możliwe, jednak nie wolno w ogóle zaprzestać koszenia. Zobaczcie filmik!

Trawa w parkach i na zieleńcach koszona jest rzadziej. To wszystko ze względu na ochronę środowiska. Zmiany klimatyczne postępują, dlatego Wrocław stara się przeciwdziałać temu procesowi. Chodzi tu m.in. o

Intensywna pielęgnacja trawników (przede wszystkim częste koszenie) nie sprzyja zatrzymywaniu wilgoci w glebie.

Rośliny trawiaste swoją energię wykorzystują po koszeniu do odbudowy części nadziemnej, przez co ich systemy korzeniowe są płytkie, a z kolei rośliny dwuliścienne nie są w stanie rozwinąć kwiatów lub wydać nasion. Taki trawnik szybciej żółknie, a wiatr wywiewa z niego cząstki suchej gleby i kurzu (erozja wietrzna), przez co staje się źródłem zanieczyszczeń pyłowych. Sam zabieg koszenia również wiąże się z niekorzystnymi zjawiskami: emisją spalin oraz hałasem, który wpływa negatywnie na samopoczucie, a nawet zdrowie ludzi.

#EKOszenie jest kolejnym ważnym elementem naszych starań o środowisko. Z podobnych powodów zmieniliśmy zasady sprzątania liści, ale także dostosowujemy politykę gospodarowania wodami opadowymi czy szerzej zazieleniania nawet małych przestrzeni w mieście. Ważne jest dostosowanie częstotliwości koszenia do warunków pogodowych. Chcemy, by miejskie trawniki wykazywały się jak największymi zdolnościami retencyjnymi, czyli długiego utrzymywania wody w glebie
Katarzyna Szymczak-Pomianowska

Na czym polega #EKOszenie

Koszeniu podlegają m.in.:

 • trawa w obrębie skrzyżowań,
 • pasy zieleni przy ulicach, chodnikach i ciągach pieszo rowerowych.

Wąskie pasy zieleni wzdłuż jezdni koszone są w całości, szersze odcinki podkaszane zostaną po obwodzie, by pozostał bujny środek. Całkowicie koszone mogą być też trawniki w obrębie dużych skrzyżowań oraz pasy wzdłuż chodników, dróg rowerowych czy ciągów pieszo-rowerowych.

Trawa w parkach i na zieleńcach koszona jest rzadziej, później też przeprowadzane są pierwsze koszenia po zimie. To wszystko ze względu na ochronę środowiska.

Ograniczenie koszenia nie dotyczy wszystkich terenów. Pasy zieleni przyulicznej czy miejsca skrzyżowań ulic, gdzie widoczność mogłaby być ograniczona przez wysoką trawę i zagrażałoby to bezpieczeństwu lub mogłoby utrudniać ruch, będą koszone regularnie. Trawie pozwolimy natomiast urosnąć w niektórych miejscach np. w parkach, gdzie takie działanie jest wskazane. Już widzimy korzyści z nowej polityki koszenia
Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu

W parkach w całości koszone są polany rekreacyjne, by wrocławianie mogli komfortowo z nich korzystać, wypoczywając na świeżym powietrzu. Na pozostałych obszarach trawę przycina się częściowo, głównie wzdłuż ścieżek i chodników.

Podobne trendy funkcjonują już w Europie oraz w innych dużych miastach w Polsce, m.in. w Krakowie czy w Warszawie.

Wyższa trawa to większe korzyści dla środowiska

Trawnik, któremu pozwoli się zamienić w łąkę, dłużej trzyma wilgoć i dłużej jest zielony, gdy przyjdzie susza. Wyrastają w nim rośliny kwitnące, więc daje pożytki owadom zapylającym. Stanowi też schronienie dla wielu stworzeń, jak jeże, ryjówki, ptaki terenów otwartych, czy jaszczurki. Ma naturalny wygląd, zmniejsza hałas i pochłania zanieczyszczenia z transportu. Rzadko koszone trawniki zapobiegają też erozji gleby powodowanej zarówno przez intensywne deszcze, jak i wiatr.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: W trawie żyją m.in. owady zapylające kwiaty fot. UMW
W trawie żyją m.in. owady zapylające kwiaty

Dlaczego powinniśmy dbać o trawę:

 • zatrzymuje wilgoć,
 • 250 mkw. trawnika to dzienne zapotrzebowanie na tlen,
 • jej źdźbła pochłaniają zanieczyszczenia,
 • zapobiega erozji gleby,
 • trawnik jest chłodniejszy od betonu o kilka stopni Celsjusza,
 • umożliwia rozsiewanie nasion różnych roślin,
 • żyją w niej owady zapylające kwiaty i będące pokarmem dla innych zwierząt.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl