wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Aktualności
 4. Radzimy Wam, krok po kroku, jak odebrać najwyższą dotację na wymianę pieca: aż 12 000 zł
Na zdjęciu stary, rozpalony piec oraz grafika przypominająca, że tylko do końca 2022 r. można złożyć wniosek, aby otrzymać 12 000 zł z programu KAWKA Plus Redakcja www.wroclaw.pl
Na zdjęciu stary, rozpalony piec oraz grafika przypominająca, że tylko do końca 2022 r. można złożyć wniosek, aby otrzymać 12 000 zł z programu KAWKA Plus

Tylko do końca grudnia 2022 r. możecie zdążyć na dopłatę 12 000 zł na wymianę pieca. Wystarczy jedynie złożyć kompletny wniosek, a samą likwidacją kopciucha zająć się już w 2023 r. To naprawdę proste! Poznajcie 8 kroków, które pozwolą wam odebrać najwyższą dotację i wymienić system ogrzewania na bardziej ekologiczny i ekonomiczny!

Reklama

Grudzień to ostatni miesiąc, aby otrzymać 12 000 złotych z programu KAWKA Plus. Kluczowe jest jednak złożenie – jeszcze w 2022 r. - kompletnego wniosku, wraz ze wszystkimi załącznikami. Od stycznia do końca listopada 2022 r. wrocławianie złożyli już blisko 1000 wniosków na wymianę pieca.

Warto jeszcze w tym roku złożyć kompletny wniosek do programu KAWKA Plus i tym samym uzyskać 12 000 złotych na wymianę kopciucha. Samą likwidacją pieca i montażem nowoczesnego, ekologicznego ogrzewania będziemy mogli zająć się już w 2023 r.
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW

W 2023 r. dopłata wyniesie do 10 000 zł, a w 2024 r. – do 8 000 zł. Warto pamiętać, że od 1 lipca 2024 r. korzystanie z kopciuchów będzie karane zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej grzywną do 5 000 zł.

8 kroków, jak otrzymać dopłatę 12 000 zł na wymianę pieca z KAWKA Plus

 1. Wybierz rodzaj ogrzewania i skonsultuj się z instalatorem.
 2. Zbierz wszystkie niezbędne dokumenty i wypełnij wniosek do KAWKI Plus.
 3. W razie wątpliwości skontaktuj się z doradcami energetycznymi, tel. 71 799 6 799, e-mail: zmienpiec(at)um.wroc.pl.
 4. Kompletny wniosek wraz ze wszystkimi załącznikami dostarcz do Urzędu Miejskiego Wrocławia – osobiście przy ul. Hubskiej 8-16 lub elektronicznie – przez ePUAP albo pocztą (na adres Wydziału Środowiska i Rolnictwa).
 5. Poczekaj na kontakt ze strony Urzędu w celu umówienia wizji potwierdzającej, że w nieruchomości znajduje się źródło ciepła na paliwo stałe.
 6. Podpisz umowę dotacyjną.
 7. Wymień piec w 2023 r.
 8. Rozlicz dotację i odbierz 12 000 złotych.

Jak złożyć wniosek o wymianę pieca?

Wniosek do programu KAWKA Plus ma tylko dwie strony. Możesz go pobrać strony Zmień piec lub ze strony BIP-u. Wykaz wszystkich załączników wypisano w części VII formularza. Kluczową kwestią jest poprawnie wypełniony, kompletny wniosek, wraz ze wszelkimi niezbędnymi załącznikami.

Do wniosku należy dołączyć dokument, potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości (akt notarialny lub umowa najmu). Dodatkowo, jeżeli mieszkanie wynajmujemy, musimy przedłożyć zgodę właściciela na wymianę ogrzewania. W przypadku najemców komunalnych będą to zgody Zarządu Zasobu Komunalnego lub Wrocławskich Mieszkań.

Gdy właścicieli lub najemców jest więcej, niezbędne jest pełnomocnictwo wraz z opłatą skarbową. Dalsza dokumentacja zależy od wybranego rodzaju ogrzewania.

Wnioski do programu KAWKA Plus można składać w Urzędzie Miejskim Wrocławia w Wydziale Środowiska i Rolnictwa przy ul. Hubskiej 8-16, a także elektronicznie – przez platformę ePUAP lub pocztą tradycyjną (wysyłając na adres Wydziału Środowiska i Rolnictwa).

W razie pytań do dyspozycji mieszkańców są doradcy energetyczni, z którymi można skontaktować się od pon. do pt. w godz. 8.00-15.30 (tel. 71 799 6 799, e-mail: zmienpiec(at)um.wroc.pl).

O akcji „Zmień piec”

W ramach akcji „Zmień piec” Wrocław oferuje do 12 000 złotych na wymianę pieca (KAWKA Plus), do 5 000 zł na wymianę starych, drewnianych okien (Termo KAWKA), dopłaty do rachunków za ogrzewanie, nawet do 4 000 zł oraz zwolnienia z czynszu dla najemców lokali komunalnych do końca 2023 r., potem ulga 50% do końca 2025 r.

Dodatkowo dotacje z programu KAWKA Plus można – w przypadku domów jednorodzinnych – łączyć z rządowym programem „Czyste powietrze”. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl