wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Rozlicz PIT we Wrocławiu w 2022 roku i zobacz z jakich zniżek możesz skorzystać

W tym roku do 2 maja musimy złożyć PIT (30 kwietnia br. to sobota). Podpowiadamy jak zrobić to najszybciej. Warto wiedzieć, kiedy skarbówka złoży PIT za nas automatycznie. No i trzeba pamiętać, że warto rozliczyć PIT we Wrocławiu, bo wtedy mamy pakiet zniżek i 9 bezpłatnych wejść do wrocławskich atrakcji.

Reklama

Do kiedy należy rozliczyć PIT w 2022 roku

Zeznania podatkowe PIT za 2021 r. trzeba złożyć do 2 maja 2022 r. Najprościej zrobić to za pomocą usługi Twój e-PIT.

Urząd skarbowy Wrocław znajdź swój urząd

We Wrocławiu urzędem skarbowym właściwym dla składania corocznych rozliczeń podatkowych PIT (zeznań podatkowych) jest ten urząd skarbowy, którego zasięg terytorialny obejmuję ulicę, na której mieszkasz. Ważne jest nie miejsce zameldowania, ale adres faktycznego miejsca zamieszkania. 

Urzędy skarbowe we Wrocławiu: wyszukiwarka.

Jak złożyć PIT? Zobacz, najprostszy sposób

Podobnie, jak w poprzednich latach, najprostszą formą złożenia rozliczenia jest skorzystanie z usługi Twój e-PIT. Dane w portalu przygotowywane są automatycznie, na podstawie PIT 11, przygotowanych przez pracodawców. Online możemy również zmienić adres zamieszkania i wybrać wrocławski urząd skarbowy. W przygotowanym zeznaniu uwzględnionych jest szereg informacji takich jak dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy. Rozliczenie uwzględnia też zwolnienie z PIT dla osób do 26 roku życia.

Papierową deklarację podatkową można również złożyć bezpośrednio w budynkach urzędu skarbowego lub wysyłając PIT pocztą.

Zwrot podatku PIT za 2021 na konto w 2022

Osoby rozliczające PIT za 2021 rok za pomocą usługi Twój e-PIT mogą liczyć na szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Nadpłaty do kwoty 5 tys. zł z większości zeznań PIT-37 złożonych przez usługę Twój e-PIT, zwracane są w ciągu 7 dni. Zwrot nadpłaty podatku z pozostałych zeznań dostępnych w Twój e-PIT trwa do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy.

Skarbówka złoży PIT automatycznie, ale nie zawsze

Do 2 maja 2022 r. (30 kwietnia br. to sobota) podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie posiadanych danych. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet, jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Zeznania PIT-36 nie zostaną automatycznie zaakceptowane 2 maja, ponieważ w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika.

Po 2 maja podatnik będzie miał podgląd do swojego zeznania i będzie mógł pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO. Będzie mógł też złożyć korektę.

PIT po terminie, jakie są konsekwencje?

Z konsekwencjami złożenia PIT po terminie musza się liczyć osoby prowadzące działalność gospodarczą, bo one zeznanie podatkowe muszą złożyć samodzielnie. Kary za nierozliczenie PIT-u są uzależnione od kwoty zaległości. Jeżeli nie przekroczy ona 5-krotności minimalnego wynagrodzenia, to jest to wykroczenie skarbowe, za które trzeba zapłacić mandat. Jeżeli zaś zaległość jest wyższa, to taki czyn jest kwalifikowany jako przestępstwo skarbowe. Kara jest rozpatrywana indywidualnie, a sąd może nałożyć grzywnę, a nawet karę ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Warto pamiętać, że składając PIT po terminie, nie można przekazać swojego 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. 

Warto płacić PIT we Wrocławiu. Zobacz, co Wrocław robi z tych pieniędzy

W zeszłym roku Wrocław otrzymał z PIT ponad 1,68 mld złotych. W tym roku, w wyniku zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie, kwota będzie niższa i wyniesie 1,47 mld złotych.

Rozliczenie PIT-u we Wrocławiu, w miejscu zamieszkania i zameldowania, to forma lokalnego patriotyzmu. Wykorzystujemy te pieniądze na bieżące utrzymanie miasta, czyli między innymi komunikację miejską, budowy i remonty dróg, sprzątanie miasta czy prowadzenie szkół oraz przedszkoli
Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia

Pieniądze z PIT stanowią 27% wszystkich dochodów Wrocławia. Marcin Urban, Skarbnik Wrocławia dodaje, że wraz z wejściem w życie nowych, niekorzystnych przepisów Polskiego Ładu, zmienia się również sposób naliczania samorządom dochodów z PIT

Tylko względem zeszłego roku, dochody z PIT będą niższe o ok. ćwierć miliona złotych. Mamy nadzieję, że wpływy związane z nowo zarejestrowanymi podatnikami we Wrocławiu częściowo zrekompensują straty wywołane przez Polski Ład. Rozliczając PIT we Wrocławiu, wspieramy rozwój miasta
Marcin Urban, Skarbnik Wrocławia

Miasto przygotowało kampanię promocyjną, zachęcającą mieszkańców do rozliczenia PIT we Wrocławiu. Na billboardach i miejskich wyświetlaczach pojawiają się znane twarze – Alicja Tchórz, mistrzyni Europy w pływaniu, prof. Alicja Chybicka, Anna Maria Mbayo, wokalistka, prof. Marcin Drąg i Piotr Celeban, legenda piłkarskiego Śląska.

Ilu jest podatników we Wrocławiu?

Według danych Izby Administracji Skarbowej, w zeszłym roku było we Wrocławiu ok. 530 tys. czynnych podatników PIT. W ciągu ostatnich 5 lat przybyło aż 130 tys. osób, które rozliczają podatek we wrocławskich urzędach skarbowych.

Dla porównania, we Wrocławiu mieszka około 641 tysięcy osób (dane GUS z czerwca 2021 r.). Dane MPWiK wskazują jednak, że we Wrocławiu może mieszkać nawet 825 tys. osób dlatego Miasto zachęca do rozliczania podatku we Wrocławiu.

Rozliczasz PIT we Wrocławiu dostajesz pakiet zniżek

Potwierdzając fakt rozliczania podatku w stolicy Dolnego Śląska, można korzystać z pakietu zniżek i 9 bezpłatnych wejść do wrocławskich atrakcji: aquaparku, ZOO Wrocław, Hydropolis, Visitor Center Hali Stulecia, pływalni Orbita, CH Zajezdnia, Tarczyński Arena Wrocław oraz na mecze Panthers Wrocław i piłkarskiego Śląska. 

Użytkownicy programu Nasz Wrocław mają również możliwość dodania do swojego konta wirtualnej karty bibliotecznej. Nasz Wrocław jest również kluczowym kryterium w rekrutacji do szkół podstawowych. Posiadanie aktywnego statusu podatnika jest równoznaczne z otrzymaniem 50 punktów w rekrutacji. Konto w miejskim programie założyło już blisko 200 tysięcy użytkowników.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl