Reklama
Trawa zatrzymuje wilgoć i daje chłód, wytwarza tlen, pochłania pyły i inne zanieczyszczenia. Jest także schronieniem dla pożytecznych owadów i pokarmem wielu zwierząt, a także gwarancją żyznej gleby. Dlatego Wrocław przedstawia dobre praktyki i realizuje nowy sezon #EKOszenia, promując korzystną dla środowiska pielęgnację trawników. Kiedy, gdzie i jak koszona jest trawa w stolicy Dolnego Śląska? Przeczytajcie!
Od 2019 r. we Wrocławiu powstało już ponad 200 inwestycji z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury. Teraz czas na kolejny krok! Dzięki opracowanej Strategii Gospodarowania Wodami Opadowymi, rozwiązania pomagające w ich zagospodarowaniu będą priorytetem przy okazji kolejnych miejskich inwestycji. Zobaczcie, jak Wrocław już wykorzystuje i jak w dalszym ciągu zamierza gospodarować wodami opadowymi.
Zainteresowanie programem Złap deszcz w 2022 r. było tak duże, że już po miesiącu nabór wniosków dla osób fizycznych został zakończony. Złożono 171 wniosków. Pula dotacji w tym roku to ok. pół miliona złotych. Największym zainteresowaniem wrocławian cieszyły się zbiorniki naziemne przyrynnowe. Przypominamy, że nadal przyjmowane są wnioski spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.
Wyjątkowe, bo wreszcie - po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią - wspólne sadzenie drzew przeprowadzono przy ul. Granicznej w ramach jesiennej edycji WROśnij we WROcław. W akcji brały udział rodziny najmłodszych wrocławian, które nowymi drzewkami uhonorowały pojawienie się na świecie ich dziecka. Na wszystkich mieszkańców czekało także mnóstwo atrakcji na pikniku w parku Strachowickim.
Otworzy się w nowej karcieDynamiczne zmieniające się środowisko i wzrost zagrożeń spowodowany zmieniającym się klimatem pokazują nam jak relacje zachodzące między środowiskiem wodnym a środowiskiem miejskim są bardzo istotne. Współcześnie można wyróżnić wiele problemów związanych z gospodarowaniem wody, przyczynia się do tego zbyt mała lub zbyt duża ilość wody oraz jej zanieczyszczenia. To główne problemy z którymi od lat zmaga się Polska.
We Wrocławiu radni miejscy przyjęli uchwałę dot. zwolnień z podatku od nieruchomości budynków, na których umieszczono zielone dachy oraz ogrody wertykalne. Sprawdź, na jakich zasadach można ubiegać się o zwolnienie.
Pola irygacyjne na Osobowicach pełniły przez ponad 100 lat funkcję naturalnej oczyszczalni ścieków dla aglomeracji Wrocławia. Była to jedna z pierwszych w Europie mechaniczno – biologicznych oczyszczalni ścieków. Po uruchomieniu Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków na Janówku, udział pól irygowanych w procesie oczyszczania ścieków ulegał systematycznemu zmniejszaniu. Eksploatacja pól ostatecznie zakończyła się w 2015 roku. Obecnie pola irygacyjne na Osobowicach są zasilane wodą z opadów atmosferycznych.
Grow Green jest projektem z programu Horyzont 2020, czyli największego w historii programu finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Celem projektu jest przystosowanie miasta do zmian klimatu między innymi poprzez stworzenie katalogu demonstracyjnych rozwiązań zapewniających schronienie przed upałem, lokalne obniżenie temperatury, poprawę jakości powietrza i umożliwiających wykorzystanie wód opadowych. Te przykładowe rozwiązania to właśnie parki kieszonkowe, zielone ściany i ulice.
Lasy to domy dla zwierząt, roślin i czyste powietrze. Zwłaszcza w czasie pandemii spędzamy w nich więcej czasu niż zazwyczaj. Doceniliśmy je, bo stały się naszym azylem, miejscem, gdzie możemy spacerować i obcować z przyrodą, która ma na nas zbawienny wpływ. Ile lasów mamy we Wrocławiu i jak możemy o nie wspólnie zadbać?
Zachęcanie mieszkańców do wspólnego uprawiania warzyw, kwiatów, owoców czy ziół oraz tworzenie ogrodów warzywnych we wrocławskich szkołach – m.in. na tym polega projekt FoodSHIFT 2030, który trwa we Wrocławiu. Jego realizacja to kolejny element nowej polityki klimatycznej miasta.
Wody opadowe to naturalny zasób, który można wykorzystać. Złap deszcz i wykorzystaj go w ogródku a zaoszczędzisz na opłatach za wodę.
Prezentujemy praktyczny poradnik dla mieszkańca wyjaśniający jak w prosty sposób zaadoptować swoje otoczenie wykorzystując deszczówkę na własnej posesji.
W 11 wrocławskich placówkach pojawią się nowe zdroje Wrocławskiej Kranówki. Po zniesieniu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa uczniowie będą mogli korzystać z nich bezpłatnie, budując zdrowy nawyk picia wody.
Otworzy się w nowej karcieReprezentanci jednostek miejskich, architekci, aktywiści i przedstawiciele biznesu zaprezentowali raport z zestawem dobrych praktyk dla inwestycji, tak aby były one przyjazne dla zieleni. To efekt wspólnych prac i warsztatów, które odbyły się we Wrocławiu.
Wrocław jako pierwszy w Polsce wprowadza „Karty informacyjne do standardów ochrony drzew w inwestycjach”. Dzięki nim, podczas prowadzonych we Wrocławiu prac budowlanych, drzewa mają być lepiej chronione. Jak to działa w praktyce mogliśmy zobaczyć w parku Czarnej Wody na Swojczycach, gdzie właśnie jest realizowana inwestycja z WBO.
W stolicy Dolnego Śląska wystartował nowy projekt skierowany do wrocławskich instytucji kultury. Pozwala on dofinansować proekologiczne projekty maksymalnie do 20 tys. złotych.
Program Szare na Zielone, ma na celu przekształcanie szarych, zabetonowanych terenów przyszkolnych i przy przedszkolach w obszary zielone, przyjazne uczniom. Od 2017 roku program stanowi element działań w ramach adaptacji do zmian klimatu poprzez zastosowanie w projektach zagospodarowania terenu rozwiązań promujących lokalne zagospodarowanie wód opadowych, zwiększenie bioróżnorodności oraz ochrony przed hałasem.
Możesz dołożyć swoją cegiełkę do budowania otoczenia przyjaznego dla ludzi, roślin i dzikich zwierząt Wrocławia. Wybierz coś dla siebie lub swojej firmy i zasponsoruj projekt urządzania zieleni.
Polityka ta jest fundamentem zrównoważonego rozwoju. Doskonaleniu miasta w zakresie infrastrukturalnym i na terenach zurbanizowanych musi towarzyszyć troska o przestrzenie przyjazne zarówno człowiekowi jak i środowisku.
Bądź na bieżąco z Wrocławiem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!
Reklama