wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. 5 bardzo rzadkich papużek wykluło się we wrocławskim zoo
Papużki ostrosterne wykluły się we wrocławskim zoo (na zdjęciu 3 maluchy na dłoni) zoo Wrocław
Papużki ostrosterne wykluły się we wrocławskim zoo (na zdjęciu 3 maluchy na dłoni)

Papużki ostrosterne, bo o nich mowa, po raz pierwszy we wrocławskim zoo przyszły na świat w 2022 roku, a kolejne w 2023 r. - Właśnie doczekaliśmy się przychówku kolejnych pięciu osobników. Trójka piskląt to rodzeństwo, a dwa kolejne to jedynaki - mówi Weronika Skupin z wrocławskiego ogrodu. W naturze papużki ostrosterne mogą zupełnie wyginąć w najbliższych latach - alarmują naukowcy.

Reklama

Niedawno pisaliśmy o cudnej żyrafce, która przyszła na świat we wrocławskim ogrodzie. Prawdziwa z niej modelka, o czym mogliście się przekonać na zdjęciach poniżej.

Teraz zoo pochwaliło się słodkimi papużkami ostrosternymi. Maluchy mieszkają w Ptaszarni. W naturze występują w południowo-wschodniej Australii. Są bardzo rzadkie. Posiadają status krytycznie zagrożonych wyginięciem, a liczba osobników w naturze szacowana jest na około 1000 - 2500. To, że jednocześnie pojawiają się w prywatnych hodowlach, nie ma znaczenia dla ich statusu zagrożenia.

"Naukowcy szacują, że przy obecnym trendzie papużki ostrosterne wyginą do 2031 roku. Hodowla w ogrodach zoologicznych może być jedynym ratunkiem dla tego gatunku".
Zoo Wrocław

Największym zagrożeniem dla papużki ostrosternej jest degradacja środowiska. Postępująca wycinka lasów, także pod osiedla mieszkaniowe, rujnuje jej ekosystem. Ptaki te coraz częściej wpadają na szyby i w inne pułapki architektoniczne. Z kolei wycinka lasów eukaliptusowych potęguje zmiany klimatyczne - tłumaczy Weronika Skupin z wrocławskiego zoo.

Papużki ostrosterne w trakcie sezonu lęgowego przebywają na Tasmanii, na zimę przylatują do południowo-wschodniego Queensland, wschodniej Nowej Południowej Walii, południowej Wiktorii i południowo-wschodniej Australii Południowej.

Jeżeli chodzi o wielkość, to dorosłe osobniki mierzą zazwyczaj około 25 cm długości oraz ważą 46–76 g. Są pięknie upierzone. Dominuje kolor zielony. Czoło i gardło mają czerwone, zakończone żółtym paskiem. Wierzch głowy - niebieski.

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl