wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Zieleń i woda
  4. Zielone ściany i dachy – zwolnienie z podatku od nieruchomości
Zielony dach na budynku przy ul. Hubskiej we Wrocławiu Fot. UMW
Zielony dach na budynku przy ul. Hubskiej we Wrocławiu

We Wrocławiu radni miejscy przyjęli uchwałę dot. zwolnień z podatku od nieruchomości budynków, na których umieszczono zielone dachy oraz ogrody wertykalne. Sprawdź, na jakich zasadach można ubiegać się o zwolnienie.

Reklama

– Ogrody na dachach i zielone ściany zazieleniają miasto i wyłapują drobne zanieczyszczenia powietrza. To także niższe opłaty za ogrzewanie. Dzięki zielonemu dachowi zwiększa się efektywność energetyczna budynku, zieleń jest dodatkową izolacją. Ponadto zielony dach pełni funkcję retencyjną, potrafi zatrzymać nawet 50% opadów, a dach retencyjny do 100%. W upalne dni takie budynki mniej się nagrzewają, czyli obniżają efekt miejskiej wyspy ciepła – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Celem uchwały jest promocja zielonych dachów oraz ogrodów wertykalnych, czyli zielonych ścian. – Uchwała promuje w ten sposób działania zmierzające do zminimalizowania efektu miejskiej wyspy ciepła i poprawy retencji w mieście, w szczególności na obszarach z przewagą zabudowy wielorodzinnej – dodaje Szymczak-Pomianowska.

Czytaj także: Eko-budynek urzędu przy ul. Hubskiej

Zasady zwolnień z podatku od nieruchomości – zielone dachy

Dla zielonych dachów wykonanych na budynku nie wyższym niż pięć kondygnacji obowiązują następujące zasady:

  • jeżeli zielony dach wykonano na powierzchni odpowiadającej 50-80 proc. powierzchni dachu, wówczas mieszkania w takim budynku są zwolnione proporcjonalnej wielkości;
  • jeżeli zielony dach wykonano na powierzchni przekraczającej 80 proc. powierzchni dachu, wówczas mieszkania w takim budynku są w 100 proc. zwolnione z podatku od nieruchomości.

 Zielony dach na budynku przy ul. Hubskiej we Wrocławiu, fot. UMW Zielony dach na budynku przy ul. Hubskiej we Wrocławiu, fot. UMW

Dla zielonych dachów wykonanych na budynku wyższym, niż 5 kondygnacji obowiązują następujące zasady:

  • jeżeli zielony dach wykonano na powierzchni odpowiadającej 50-80proc. powierzchni dachu, wówczas mieszkania w takim budynku są zwolnione w proporcji odpowiadającej połowie stosunku powierzchni zielonego dachu do powierzchni całego dachu;
  • jeżeli zielony dach wykonano na powierzchni przekraczającej 80 proc. powierzchni dachu, wówczas mieszkania w takim budynku są w 50 proc. zwolnione z podatku od nieruchomości.

Zwolnienia w tym przypadku są więc połowę mniejsze, niż w budynkach do pięciu kondygnacji.

Przykład, jak obliczyć zwolnienie z podatku od nieruchomości

Dach ma 100 mkw na budynku do pięciu kondygnacji.

Symulacja 1:

  • Mieszkańcy zainstalowali zielony dach o powierzchni 60 mkw. Oznacza to, że zielony dach zajmuje 2/3 powierzchni całego dachu, zatem w okresie obowiązywania uchwały wszystkie mieszkania w takim budynku będą miały zwolnienie dla 2/3 ich powierzchni (obowiązuje zasada proporcji). Czyli np. mieszkanie o powierzchni 42 mkw. będzie miało zwolnienie dla 28 mkw., a mieszkanie o powierzchni 100 mkw. będzie miało zwolnienie dla 66 mkw.

Symulacja 2:

  • Mieszkańcy zainstalowali dach o powierzchni 90 mkw. Oznacza to, że zielony dach zajmuje 90% powierzchni, zatem wszystkie mieszkania w takim budynku będą całkowicie zwolnione z podatku od nieruchomości w okresie trwania uchwały.

Czytaj także: Pakiet zwolnień z podatku od nieruchomości, zielone ściany czy fotowoltaika – to wszystko możesz uzyskać w ramach pomocy publicznej

Zasady zwolnień z podatku od nieruchomości – zielone ściany

Zwolnienie nieruchomości z tytułu zainstalowania ogrodu wertykalnego (zielonej ściany) na budynku zależy od powierzchni nasadzeń:

  • 20 proc. powierzchni lokalu w przypadku nasadzeń o powierzchni do 30 mkw.;
  • 25 proc. powierzchni lokalu w przypadku nasadzeń o powierzchni 30-45 mkw.;
  • 50 proc. powierzchni lokalu w przypadku nasadzeń o powierzchni przekraczającej 45 mkw.

Przykład, jak obliczyć zwolnienie z podatku od nieruchomości

Powierzchnia lokalu wynosi 100 mkw.

  • W przypadku wykonania nasadzeń o powierzchni 25 mkw. - zwolnieniem zostanie objęte 20 mkw. lokalu (czyli podatek należny będzie od pozostałych 80 mkw.);
  • W przypadku nasadzeń o powierzchni 35 mkw. - zwolnieniem zostanie objęte 25 mkw. lokalu (czyli podatek należny będzie od pozostałych 75 mkw.);
  • W przypadku wykonania nasadzeń o powierzchni 46 mkw. - zwolnieniem zostanie objęte 50 mkw. lokalu (czyli podatek będzie należny od pozostałych 50 mkw.).

Posłuchaj podcastu

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl