wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Powietrze
  4. Zwolnienie z podatku (OZE)
Zielony Wrocław
Zielony Wrocław

Wrocław przedłużył na kolejne lata zwolnienia z podatku od nieruchomości dla właścicieli budynków podłączonych do instalacji fotowoltaicznej, kolektora słonecznego, pompy ciepła czy rekuperatora. Zmienią się również zasady przyznawania zwolnienia. Miasto zachęca w ten sposób do instalacji niskoemisyjnych źródeł energii.

Reklama

Nowa uchwała w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości budynków lub ich części podłączonych do instalacji fotowoltaicznej, kolektora słonecznego, gruntowego wymiennika ciepła, rekuperatora lub pompy ciepła obowiązuje do dnia 31 grudnia 2028 roku. Poprzednia uchwała obowiązywała do końca grudnia 2020 roku.

Nowe zasady dotyczące niskoemisyjnych źródeł energii

– Chcemy umożliwić naszym mieszkańcom korzystanie z możliwości zwolnienia po to, by wspierać inwestycje związane z niskoemisyjnymi źródłami energii – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Przy okazji uprościmy możliwość wnioskowania, nie trzeba będzie uzyskiwać dodatkowych zgód. Uznajemy również, że środki pochodzące z kredytów i pożyczek mogą być zaliczane do tzw. nakładów własnych – dodaje prezydent.

– Po zmianach, możliwe będzie złożenie zgłoszenia o zwolnieniu w innym roku, niż zostały poniesione koszty związane z zakupem lub montażem instalacji. Obecnie taka możliwość była wyłącznie do końca roku, w którym zostały poniesione koszty. Okazywało się jednak, że część podatników nie była w stanie złożyć potrzebnych dokumentów – podkreśla Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.

Z uwagi na sytuację związaną ze stanem epidemii i pogorszeniem sytuacji finansowej miasta dla wniosków złożonych po 1 marca 2021 roku, wysokość zwolnienia będzie wynosiła do połowy kosztów inwestycji (nakładów pomniejszonych o finansowanie uzyskane ze środków publicznych).

Zmiana nie wpłynie na przyznane już zwolnienia. Zwolnienie można uzyskać na okres do 5 lat. Co ważne, instalacja powinna działać zgodnie z przeznaczeniem przez cały okres trwania zwolnienia. Warunkiem uzyskania zwolnienia jest poniesienie nakładów na niskoemisyjne źródła energii w wysokości co najmniej 15 tys. złotych brutto.

Eko-rozwiązania coraz popularniejsze

Zainteresowanie we Wrocławiu niskoemisyjnymi źródłami energii jest bardzo duże i wciąż rośnie. Tylko od początku października 2020 podatnicy złożyli 40 wniosków o zwolnienie, w sumie to już 151 przedsiębiorców i osób prywatnych. Od marca wystawiono ponadto 302 potwierdzenia wpisania inwestycji do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. To jeden z warunków uzyskania zwolnienia.

Łączna powierzchnia związana z działalnością gospodarczą zgłoszona do zwolnienia to ok. 65 tys. mkw. – to teren większy niż osiedle modelowe WUWA i niespełna dwukrotność powierzchni wrocławskiego Rynku. Kwota zwolnień dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w ujęciu rocznym to ponad 1,5 mln zł.

– Wrocław stawia na zieloną energię. Zwolnienie z podatku to wymierna zachęta by stawiać na niskoemisyjne źródła energii – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

– To kolejny program proekologiczny, który proponujemy mieszkańcom obok dobrze znanych programów, takich jak: KAWKA Plus, Termo KAWKA, Złap Deszcz czy program udostępniania kompostowników – dodaje.

Miasto stworzyło również w zeszłym roku specjalną mapę potencjału solarnego miasta, która wskazuje ilość energii słonecznej padającej na powierzchnię wrocławskich dachów w ciągu roku. To forma zachęcenia mieszkańców do instalacji kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych. Mapa może pomóc w podjęciu decyzji o wyborze takich instalacji.

Jak złożyć zgłoszenie o prawie do zwolnienia

Czytaj także: Zwolnienia z podatku od nieruchomości z tytułu instalacji wykorzystującej energię odnawialną

Posłuchaj podcastu

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl