Link do strony www.wroclaw.pl

  Ciepło w domu - bezpłatne badanie termowizyjne budynków

  Idzie zima, więc „Ciepło w domu” jest teraz wyjątkowo ważne. Właśnie pod taką nazwą startuje nowy miejski projekt, w którym mieszkańcy planujący termomodernizację mogą wnioskować o bezpłatne badanie kamerą termowizyjną swoich domów jednorodzinnych. To pretekst do tego, by edukować, inwestować w termomodernizacje oraz oszczędzać na ogrzewaniu. Jak złożyć wniosek do programu?

  Bezpłatne badanie przeprowadzone zostanie w 50 domach jednorodzinnych Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl
  Bezpłatne badanie przeprowadzone zostanie w 50 domach jednorodzinnych

  W ramach pilotażu bezpłatnie przebadanych zostanie 50 domów jednorodzinnych we Wrocławiu, wybudowanych przed 2010 rokiem, których właściciele zamierzają przeprowadzić prace termomodernizacyjne. Kamera termowizyjna wskaże w domach miejsca, które są najbardziej narażone na straty ciepła.

  Jak i gdzie złożyć wniosek?

  Aby zgłosić swoją nieruchomość należy złożyć wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy wraz z ankietą wstępną w wersji papierowej w Urzędzie Miejskim Wrocławia, Wydział Wody i Energii (pok. 524), ul. Bogusławskiego 8-10, 50-031 Wrocław lub poprzez platformę ePUAP w terminie podanym w ogłoszeniu o naborze do projektu. Dokumenty do Ciepło w domu można także pobrać z BIPu. W razie pytań i wątpliwości kontakt: e-mail: zmienpiec@um.wroc.pl, tel: 71 799 67 99.

  Wnioski do pobrania do programu Ciepło w domu

  – Od piątku, 8 października wniosek do programu można złożyć w Wydziale Wody i Energii. Zbadamy domy pierwszych 50 mieszkańców, którzy złożą prawidłowy wniosek wraz z ankietą – mówi Małgorzata Brykarz, dyrektor wydziału. – Korzyści wynikających z programu jest wiele. Z jednej strony jego uczestnicy otrzymują informację o tym, gdzie ich dom wymaga uszczelnienia. Takie badanie powinno  być pierwszym krokiem do termomodernizacji. Z drugiej strony, przygotowane zdjęcia budynków będą służyły jako materiał edukacyjny dla mieszkańców – dodaje.

  Logo programu Ciepło w domu

  Logo programu Ciepło w domu

  Oszczędność czasu i pieniędzy

  Dzięki programowi właściciele nieruchomości dowiedzą się, w jaki sposób mogą zaoszczędzić pieniądze i energię, poprawiając przy tym jakość środowiska. Przeprowadzenie badań przed wykonaniem termomodernizacji pozwoli uniknąć niepotrzebnych wydatków na elementy, które mają znikomy wpływ na efektywność energetyczną budynku.

  – Sprawdzanie rozkładu temperatury w budynku jest prostą i bezinwazyjną metodą na wykrycie i późniejsze wyeliminowanie nieszczelności i mostków termicznych. W ten sposób można poprawić standard użytkowania i zmniejszyć koszty eksploatacji – twierdzi Gabriela Barton z działu doradztwa energetycznego UMW.

  Badanie termowizyjne

  Badanie termowizyjne, fot. UMW

  Badanie pretekstem do termomodernizacji budynku

  Aleksandra Wachnicka – miejski doradca energetyczny podkreśla, że dzięki termomodernizacji jesienią i zimą zdecydowanie poprawia się komfort cieplny w budynku. Co ciekawe, różnicę można zauważyć także w czasie letnich upałów.

   Badanie termowizyjne budynku wyjaśni, w których miejscach nasz dom traci najwięcej ciepła, www.wroclaw.pl

  Badanie termowizyjne budynku wyjaśni, w których miejscach nasz dom traci najwięcej ciepła, www.wroclaw.pl

  – Dobrze zaizolowane ściany przepuszczają mniej ciepła z zewnątrz, co sprawia że wnętrze budynku nagrzewa się wolniej. Ograniczenie strat cieplnych wiąże się także ze zmniejszeniem rachunków za ogrzewanie. Budynki poddane termomodernizacji są rzadziej narażone na występowanie wilgoci w pomieszczeniach, ograniczając tym samym rozwój pleśni czy grzybów – tłumaczy Wachnicka.

  Skorzystaj z ulgi termomodernizacyjnej

  Dodatkową zachętą dla osób decydujących się na przeprowadzenie termomodernizacji jest możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.

  Jest ona skierowana do właścicieli lub współwłaścicieli budynków jednorodzinnych. Podatnik ma możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na realizację termomodernizacji w jednorodzinnym budynku mieszkalnym. Odliczenie może wynosić maksymalnie 53 tys. zł.

  Wrocław dla klimatu

  Program „Ciepło w domu” i zachęcanie mieszkańców do termomodernizacji to tylko jedno z działań, które prowadzi Wrocław, by redukować niską emisję i dbać o czyste powietrze.

  Osiedle domów jednorodzinnych we Wrocławiu, fot. Redakcja www.wroclaw.pl

  Osiedle domów jednorodzinnych we Wrocławiu, fot. Redakcja www.wroclaw.pl

  Kolejnym przykładem może być program zwolnienia z podatku od nieruchomości dla właścicieli budynków podłączonych do odnawialnego źródła energii. To instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła czy rekuperatory. Tylko od początku 2021 r. ze zwolnienia skorzystało 503 podatników. W kieszeniach mieszkańców, którzy zdecydowali się na OZE pozostało ponad 6,5 mln zł.

  Odnawialne źródła energii są również montowane w nowych i remontowanych szkołach czy przedszkolach. Instalacje fotowoltaiczne są już m.in. w rozbudowanej Szkole Podstawowej nr 21 przy ul. Osobowickiej, rozbudowanej i wyremontowanej SP nr 99 przy ul. Głubczyckiej czy nowoczesnym żłobku przy ul. Sygnałowej. Podobnie jest w przypadku realizowanych Centrów Aktywności Lokalnej przy ul. Suwalskiej oraz Ełckiej. Miasto stosuje również w wybranych placówkach powietrzne pompy ciepła.

  Dodatkowo, Wrocław promuje ekologiczne i niskoemisyjne źródła energii. W ramach akcji „Zmień piec” wrocławianie mogą do końca roku liczyć na rekordowo wysokie dofinansowanie w wysokości do 15 tys. zł na ogrzewanie gazowe, elektryczne, miejskie, olejowe czy pompę ciepła. W kolejnych latach ta kwota będzie maleć.

  Czytaj także: Ostatni dzwonek, aby otrzymać 15 tys. zł na wymianę pieca

  Realizowanych jest już ponad 2000 wniosków w ramach programu KAWKA Plus (ok. 1400 od właścicieli mieszkań, ok. 600 od najemców komunalnych). Dodatkowo, miasto do końca roku podłączy aż 118 kamienic (ok. 1000 mieszkań), dzięki czemu z Wrocławia zniknie kolejnych 1400 kopciuchów.