wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 04:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Powietrze
  4. Ciepło w domu
Bezpłatne badanie przeprowadzone zostanie w 50 domach jednorodzinnych Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl
Bezpłatne badanie przeprowadzone zostanie w 50 domach jednorodzinnych

Zimą „Ciepło w domu” jest wyjątkowo ważne. Właśnie pod taką nazwą można składać wnioski do nowego miejskiego programu, w którym mieszkańcy planujący termomodernizację mogą przeprowadzić bezpłatne badanie kamerą termowizyjną swoich domów jednorodzinnych. To pretekst do tego, by edukować, inwestować w termomodernizacje oraz oszczędzać na ogrzewaniu.

Reklama

W ramach pilotażu bezpłatnie przebadanych zostanie 50 domów jednorodzinnych we Wrocławiu, wybudowanych przed 2010 rokiem, których właściciele zamierzają przeprowadzić prace termomodernizacyjne. Kamera termowizyjna wskaże w domach miejsca, które są najbardziej narażone na straty ciepła.

Czytaj także: Za nami pierwsza edycja programu „Ciepło w Domu”. Miasto przebadało kilkadziesiąt budynków

Jak i gdzie złożyć wniosek?

Aby zgłosić swoją nieruchomość należy złożyć wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy wraz z ankietą wstępną w wersji papierowej w Urzędzie Miejskim Wrocławia, Wydział Wody i Energii (pok. 524), ul. Bogusławskiego 8-10, 50-031 Wrocław lub poprzez platformę ePUAP w terminie podanym w ogłoszeniu o naborze do projektu. Dokumenty do Ciepło w domu można także pobrać z BIPu. W razie pytań i wątpliwości kontakt: e-mail: zmienpiec(at)um.wroc.pl, tel: 71 799 67 99.

Wnioski do pobrania do programu Ciepło w domu

Kamera termowizyjna – dla kogo? Po co? Po to, aby: sprawdzić którędy ucieka ciepło z domu dowiedzieć się, jak temu...

Opublikowany przez Zielony Wrocław Wtorek, 2 listopada 2021

– Wniosek do programu można złożyć w Wydziale Wody i Energii. Zbadamy domy pierwszych 50 mieszkańców, którzy złożą prawidłowy wniosek wraz z ankietą – mówi Małgorzata Brykarz, dyrektor wydziału. – Korzyści wynikających z programu jest wiele. Z jednej strony jego uczestnicy otrzymują informację o tym, gdzie ich dom wymaga uszczelnienia. Takie badanie powinno  być pierwszym krokiem do termomodernizacji. Z drugiej strony, przygotowane zdjęcia budynków będą służyły jako materiał edukacyjny dla mieszkańców – dodaje.

Logo programu Ciepło w domu

Logo programu Ciepło w domu

Gdzie tracimy najwięcej ciepła?

W domach jednorodzinnych najwięcej energii zużywa się na potrzeby ogrzewania.

– Brak izolacji lub źle zaizolowane przegrody przyczyniają się do znacznej utraty ciepła, a w konsekwencji do wysokich kosztów eksploatacji. Miejsca, przez które ciepło z wnętrza domu przedostaje się do otoczenia to tzw. mostki termiczne. Najczęściej pojawiają się przy: oknach i drzwiach zewnętrznych oraz ich okolicach, ścianach piwnic i fundamentów, połączeniach balkonu ze stropem, połączeniach dachu i elewacji czy okolic komina – mówi Aleksandra Wachnicka, wrocławski doradca energetyczny.

Największe straty ciepła w budynku generują dach (25-30%) i ściany (20-25%). Okna i drzwi mogą prowadzić do 10-20% strat ciepła, podobnie jak piwnice i fundamenty (10-15%). Pozostałe straty ciepła generowane są przez mostki termiczne (10%) oraz układ wentylacji – tutaj mogą sięgać nawet 15%.

 Skąd ciepło najczęściej ucieka z domu? Sprawdź na grafice Skąd ciepło najczęściej ucieka z domu? Sprawdź na grafice

– Starego typu budynek (wybudowany w latach 70-tych i wcześniej) traci przez okna nawet trzy razy więcej ciepła, a przez ściany zewnętrzne czy dach nawet sześć razy, niż wybudowany obecnie – podkreśla dr inż. Piotr Kęskiewicz z Katedry Klimatyzacji, Ogrzewnictwa, Gazownictwa i Ochrony Powietrza Politechniki Wrocławskiej.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Dzięki programowi właściciele nieruchomości dowiedzą się, w jaki sposób mogą zaoszczędzić pieniądze i energię, poprawiając przy tym jakość środowiska. Przeprowadzenie badań przed wykonaniem termomodernizacji pozwoli uniknąć niepotrzebnych wydatków na elementy, które mają znikomy wpływ na efektywność energetyczną budynku.

– Wykonując badania termowizyjne, mamy możliwość wykrycia wad lub nieciągłości w izolacji, a także uzyskania informacji na temat poprawności montażu okien oraz drzwi zewnętrznych. Osoby, które dopiero planują poddać budynek termomodernizacji, będą mogły łatwiej zaplanować, od czego zacząć. Natomiast mieszkańcy, którzy zmodernizowali już dom, będą mieli okazję sprawdzić czy wykonane prace zostały przeprowadzone prawidłowo – twierdzi Gabriela Barton z działu doradztwa energetycznego UMW.

Badanie termowizyjne

Badanie termowizyjne, fot. UMW

– Przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych w oparciu m.in. o wyniki raportu termowizyjnego, pozwala uzyskać znaczne ograniczenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania budynku - w skrajnych przypadkach nawet dziesięciokrotne. Mniejsze zużycie energii to: niższe rachunki, mniejsza emisja zanieczyszczeń oraz mniejsze obciążenie sieci i źródeł ciepła – dodaje Piotr Kęskiewicz.

Badanie pretekstem do termomodernizacji budynku

Aleksandra Wachnicka – miejski doradca energetyczny podkreśla, że dzięki termomodernizacji jesienią i zimą zdecydowanie poprawia się komfort cieplny w budynku. Co ciekawe, różnicę można zauważyć także w czasie letnich upałów.

 Badanie termowizyjne budynku wyjaśni, w których miejscach nasz dom traci najwięcej ciepła, www.wroclaw.pl

Badanie termowizyjne budynku wyjaśni, w których miejscach nasz dom traci najwięcej ciepła, www.wroclaw.pl

– Dobrze zaizolowane ściany przepuszczają mniej ciepła z zewnątrz, co sprawia że wnętrze budynku nagrzewa się wolniej. Ograniczenie strat cieplnych wiąże się także ze zmniejszeniem rachunków za ogrzewanie. Budynki poddane termomodernizacji są rzadziej narażone na występowanie wilgoci w pomieszczeniach, ograniczając tym samym rozwój pleśni czy grzybów – tłumaczy Wachnicka.

Skorzystaj z ulgi termomodernizacyjnej

Dodatkową zachętą dla osób decydujących się na przeprowadzenie termomodernizacji jest możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.

Jest ona skierowana do właścicieli lub współwłaścicieli budynków jednorodzinnych. Podatnik ma możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na realizację termomodernizacji w jednorodzinnym budynku mieszkalnym. Odliczenie może wynosić maksymalnie 53 tys. zł.

Wrocław dla klimatu

Program „Ciepło w domu” i zachęcanie mieszkańców do termomodernizacji to tylko jedno z działań, które prowadzi Wrocław, by redukować niską emisję i dbać o czyste powietrze.

Osiedle domów jednorodzinnych we Wrocławiu, fot. Redakcja www.wroclaw.pl

Osiedle domów jednorodzinnych we Wrocławiu, fot. Redakcja www.wroclaw.pl

Kolejnym przykładem może być program zwolnienia z podatku od nieruchomości dla właścicieli budynków podłączonych do odnawialnego źródła energii. To instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła czy rekuperatory. Tylko od początku 2021 r. ze zwolnienia skorzystało 503 podatników. W kieszeniach mieszkańców, którzy zdecydowali się na OZE pozostało ponad 6,5 mln zł.

Odnawialne źródła energii są również montowane w nowych i remontowanych szkołach czy przedszkolach. Instalacje fotowoltaiczne są już m.in. w rozbudowanej Szkole Podstawowej nr 21 przy ul. Osobowickiej, rozbudowanej i wyremontowanej SP nr 99 przy ul. Głubczyckiej czy nowoczesnym żłobku przy ul. Sygnałowej. Podobnie jest w przypadku realizowanych Centrów Aktywności Lokalnej przy ul. Suwalskiej oraz Ełckiej. Miasto stosuje również w wybranych placówkach powietrzne pompy ciepła.

Dodatkowo, Wrocław promuje ekologiczne i niskoemisyjne źródła energii. W ramach akcji „Zmień piec” wrocławianie mogą do końca roku liczyć na rekordowo wysokie dofinansowanie w wysokości do 15 tys. zł na ogrzewanie gazowe, elektryczne, miejskie, olejowe czy pompę ciepła. W kolejnych latach ta kwota będzie maleć.

Czytaj także: Ostatni dzwonek, aby otrzymać 15 tys. zł na wymianę pieca

Realizowanych jest już ponad 2000 wniosków w ramach programu KAWKA Plus (ok. 1400 od właścicieli mieszkań, ok. 600 od najemców komunalnych). Dodatkowo, miasto do końca roku podłączy aż 118 kamienic (ok. 1000 mieszkań), dzięki czemu z Wrocławia zniknie kolejnych 1400 kopciuchów.

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl