wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Aktualności
 4. Akcja Zmień Piec. 14 tys. wymienionych kopciuchów!

W poniedziałek (11 marca) w Barbarze odbyła się konferencja prasowa podsumowująca akcję Zmień Piec. Wrocław w ostatnich latach wymienił 14 tys. kopciuchów – to znakomity wynik, ale miasto na tym nie poprzestaje. Programy wsparcia zostaną wydłużone! Oprócz tego, będą też nowe dopłaty do odnawialnych źródeł energii.

Reklama

Aż 14 tys. wymienionych pieców we Wrocławiu

W 2019 roku Politechnika Wrocławska podliczyła, że we Wrocławiu jest 20 tys. lokali z piecami, z czego w 18 tys. mieszkań są kopciuchy, które trzeba wymienić do lipca 2024 roku (zgodnie z założeniami uchwały antysmogowej).

4 lata temu rozpoczęliśmy jeden z największych w Polsce programów wymiany nieekologicznych źródeł ogrzewania - Zmień Piec. Na niespotykaną dotąd skalę przyłączaliśmy miejskie kamienice do sieci, a mieszkańcom Wrocławia zaproponowaliśmy system dopłat do wymiany kopciucha, dopłaty do rachunków za ogrzewanie, zwolnienia i ulgi w czynszu.
Katarzyna Szymczak Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju

Programy wsparcia dla mieszkańców Wrocławia

Programy wsparcia:

 • KAWKA plus – dopłaty do wymiany pieca, rozpoczęliśmy z dopłatą do 15 tys. zł. Każdego roku kwota dotacji malała. W tym roku wynosi 8 tys. zł;
 • TERMO KAWKA – dopłaty do wymiany okien;
 • LOKALNY PROGRAM OSŁONOWY – dopłaty do rachunków za ogrzewanie, do 4 tys. zł rocznie. Koszt programu to już ponad 2 mln zł;
 • ZWOLNIENIA I ULGI W CZYNSZU – lokatorzy komunalnych mieszkań, którzy samodzielnie wymieniali piece, mogli nie płacić czynszu, a potem korzystać z 50% ulgi w czynszu. Zwolnienie z czynszu to jest nawet ok. 8,5 tys. zł przez 2 lata, które zostawały w kieszeni najemcy komunalnego.

Trzeba pamiętać, w jak trudnym czasie przyszło nam działać. Covid, wybuch wojny w Ukrainie, kryzys energetyczny i rządowe dopłaty do węgla, które spowodowały powrót części mieszkańców do ogrzewania mieszkań piecami. Mimo to wymieniliśmy 14 tys. kopciuchów i wciąż jesteśmy liderem wśród polskich miast, jeśli chodzi o tempo wymiany pieców.
Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia

Efekt działań Wrocławia i zaangażowania mieszkańców jest imponujący - od 2019 roku zniknęło 14 000 kopciuchów, a miasto wydało na ten cel 303 mln zł.

Co przed nami? Nadal prowadzimy intensywną akcję wymiany kopciuchów. W tym roku planujemy zlikwidować 2 200 pieców. Wymieniliśmy piece w ponad 3715 lokalach w 100% należących do gminy - zostało nam jeszcze 291 mieszkań z kopciuchami. Trzeba pamiętać, że miejskie kamienice do sieci przyłącza firma ciepłownicza, nie mamy wpływu na tempo prac.
Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta ds. wymiany źródeł ogrzewania

Programy wsparcia zostają wydłużone

Wychodząc na przeciw potrzebom mieszkańców, Wrocław wydłuża programy wsparcia do 2028 roku. To oferta dla najemców lokali komunalnych i właścicieli prywatnych mieszkań i domów. Łączny koszt tych programów szacowany jest na ponad 100 mln zł.

Będziemy dopłacać do wymiany pieców, dopłacać do rachunków za ogrzewanie, wydłużyliśmy 50% ulgę w czynszu dla najemców lokali komunalnych. Mamy też nowość - będziemy dofinansowywać instalację odnawialnych źródeł energii: paneli fotowoltaicznych, mikroinstalacji wiatrowych, czy magazynów energii. To oferta dla właścicieli domów.
Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska

Pilotażowy program dofinasowania OZE:

 • 7 500 zł dla mikroinstalacji fotowoltaicznych bądź wiatrowych,
 • 12 500 zł dla mikroinstalacji hybrydowych – połączenie fotowoltaiki i instalacji wiatrowych,
 • 8 000 zł dla magazynu energii.

Rozpoczynając akcję Zmień Piec Wrocław odnotowywał rocznie 25 dni z krytyczną jakością powietrza. W 2023 roku takich dni było dziewięć. Zgodnie z wymogami uchwały antysmogowej do końca 2028 roku na Dolnym Śląsku nie będzie można używać kotłów na paliwa stałe. Muszą więc zniknąć, nie tylko z Wrocławia, wszystkie piece.

Od lipca 2024 r. miasto rozpocznie proces wymiany pieców w mieszkaniach, należących do rozproszonego, zasobu komunalnego. Do tej pory realizowało wymiany w budynkach komunalnych należących w 100 proc. do miasta. Najemca będzie mógł dalej skorzystać z oferty miejskich programów m.in. dopłat, jeśli będzie chciał samodzielnie dokonać wymiany, aby np. wybrać nowy rodzaj ogrzewania.

Jak złożyć wniosek o wymianę pieca?

Wniosek do programu KAWKA Plus ma tylko dwie strony. Możecie go pobrać ze strony Zmień piec lub ze strony BIP-u.

Do wniosku należy dołączyć dokument, potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości (akt notarialny lub umowa najmu). Dodatkowo, jeżeli mieszkanie wynajmujemy, musimy przedłożyć zgodę właściciela na wymianę ogrzewania. W przypadku najemców komunalnych będą to zgody Zarządu Zasobu Komunalnego lub Wrocławskich Mieszkań.

Gdy właścicieli lub najemców jest więcej, niezbędne jest pełnomocnictwo wraz z opłatą skarbową. Dalsza dokumentacja zależy od wybranego rodzaju ogrzewania.

Wnioski do programu KAWKA Plus można składać w Urzędzie Miejskim Wrocławia w Wydziale Środowiska i Rolnictwa przy ul. Hubskiej 8-16, a także elektronicznie – przez platformę ePUAP lub pocztą tradycyjną (wysyłając na adres Wydziału Środowiska i Rolnictwa).

KAWKA Plus, dopłaty do rachunków i łączenie dotacji z innymi programami

W ramach programu KAWKA Plus mieszkańcy mogą wymienić kopciucha z dotacją 8000 zł. Co istotne, dotacje z programu KAWKA Plus można – w przypadku domów jednorodzinnych – łączyć z rządowym programem „Czyste powietrze”. Dla mieszkańców w budynkach wielorodzinnych funkcjonuje także program „Ciepłe mieszkanie”.

Wrocław wspiera finansowo mieszkańców, którzy wymienili piece. Oferuje m.in. dopłaty do rachunków za ogrzewanie, nawet do 4 tys. zł.

8 kroków, jak otrzymać dopłatę 8 tys. zł na wymianę pieca na paliwo stałe na ekologiczne źródło ciepła z KAWKA Plus

 • Wybierz rodzaj ogrzewania i skonsultuj się z instalatorem.
 • Zbierz wszystkie niezbędne dokumenty i wypełnij wniosek do KAWKI Plus.
 • W razie wątpliwości skontaktuj się z doradcami energetycznymi, tel. 71 799 6 799, e-mail: zmienpiec(at)um.wroc.pl (są dostępni od pn. do pt. w godz. 8.00-15.00)
 • Kompletny wniosek wraz ze wszystkimi załącznikami dostarcz do Urzędu Miejskiego Wrocławia – osobiście przy ul. Hubskiej 8-16 lub elektronicznie – przez ePUAP albo pocztą (na adres Wydziału Środowiska i Rolnictwa).
 • Poczekaj na kontakt ze strony Urzędu w celu umówienia wizji potwierdzającej, że w nieruchomości znajduje się źródło ciepła na paliwo stałe.
 • Podpisz umowę dotacyjną.
 • Wymień piec.
 • Rozlicz dotację i odbierz 8 000 złotych.

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl