wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Aktualności
 4. Idzie wiosna, więc czas na zmiany... zacznij od nowego pieca i odbierz 10 000 złotych!
Na zdjęciu widać stary piec kaflowy, a z prawej strony grafikę przedstawiającą banknoty i liczbę 10 000 złotych Shutterstock
Na zdjęciu widać stary piec kaflowy, a z prawej strony grafikę przedstawiającą banknoty i liczbę 10 000 złotych

Choć za oknami jeszcze tego nie widać, zima powoli zmierza ku końcowi a do kalendarzowej i - miejmy nadzieję - także „za oknem” wiosny coraz bliżej. To najlepszy czas, żeby pomyśleć o nowoczesnym systemie ogrzewania na przyszły zimowy sezon. Przypominamy, że we Wrocławiu miasto wciąż oferuje dopłaty do wymiany pieca z programu KAWKA Plus. Zobaczcie, jak skorzystać!

Reklama

W 2019 roku Wrocław rozpoczął akcję „Zmień piec”, zakładającą likwidację kopciuchów i wartą 330 mln złotych. Umożliwia ona dofinansowanie do wymiany pieca dla mieszkańców i przyłączanie komunalnych kamienic do sieci ciepłowniczej.

Zmień piec wiosną 2023 r. i odbierz 10 tys. zł

Miasto nie zwalnia tempa i w 2023 r. dalej wymienia piece w zasobie komunalnym oraz zachęca wrocławian do dołączenia do szczęśliwych posiadaczy ekologicznego ogrzewania. Dopłata z programu KAWKA Plus w tym roku wynosi 10 tys. zł, w 2024 r. będzie to już 8 tys. zł.

Okres wiosenno-letni to najlepszy czas na podjęcie decyzji o wymianie kopciucha na nowoczesne, ekologiczne źródło ogrzewania. Wkrótce będzie ciepło, dlatego nie będziemy musieli ogrzewać mieszkań i domów, dzięki czemu spokojnie zlikwidujemy stary i przetestujemy nowy system przed rozpoczęciem kolejnego sezonu grzewczego. Dodatkowo, tylko do końca roku, dopłata z programu KAWKA Plus wynosi 10 tys. złotych. Wiosenne porządki warto zacząć od likwidacji starego pieca.
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW

Przypominamy, że Wrocław wspiera finansowo mieszkańców, którzy wymienili piece. Oferuje dopłaty do rachunków za ogrzewanie, nawet do 4 tys. zł oraz zwolnienia z czynszu dla najemców lokali komunalnych do końca 2023 r., potem ulga 50% do końca 2025 r. Wrocławianie mogą także otrzymać 5 tys. zł na wymianę starych, drewnianych okien (program Termo KAWKA).

Dodatkowo dotacje z programu KAWKA Plus można – w przypadku domów jednorodzinnych – łączyć z rządowym programem „Czyste powietrze”Dla mieszkańców w budynkach wielorodzinnych uruchomiono także program „Ciepłe mieszkanie”.

Warto pamiętać, że od 1 lipca 2024 r. korzystanie z kopciuchów będzie karane zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej grzywną do 5 000 zł.

Jak złożyć wniosek o wymianę pieca?

Wniosek do programu KAWKA Plus ma tylko dwie strony. Możesz go pobrać ze strony Zmień piec lub ze strony BIP-u. Wykaz wszystkich załączników wypisano w części VII formularza. Kluczową kwestią jest poprawnie wypełniony, kompletny wniosek, wraz ze wszelkimi niezbędnymi załącznikami.

Do wniosku należy dołączyć dokument, potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości (akt notarialny lub umowa najmu). Dodatkowo, jeżeli mieszkanie wynajmujemy, musimy przedłożyć zgodę właściciela na wymianę ogrzewania. W przypadku najemców komunalnych będą to zgody Zarządu Zasobu Komunalnego lub Wrocławskich Mieszkań.

Gdy właścicieli lub najemców jest więcej, niezbędne jest pełnomocnictwo wraz z opłatą skarbową. Dalsza dokumentacja zależy od wybranego rodzaju ogrzewania.

Wnioski do programu KAWKA Plus można składać w Urzędzie Miejskim Wrocławia w Wydziale Środowiska i Rolnictwa przy ul. Hubskiej 8-16, a także elektronicznie – przez platformę ePUAP lub pocztą tradycyjną (wysyłając na adres Wydziału Środowiska i Rolnictwa).

W razie pytań do dyspozycji mieszkańców są doradcy energetyczni, z którymi można skontaktować się od pon. do pt. w godz. 8.00-15:30 (tel. 71 799 6 799, e-mail: zmienpiec(at)um.wroc.pl).

8 kroków, jak otrzymać dopłatę 10 000 zł na wymianę pieca z KAWKA Plus

 1. Wybierz rodzaj ogrzewania i skonsultuj się z instalatorem.
 2. Zbierz wszystkie niezbędne dokumenty i wypełnij wniosek do KAWKI Plus.
 3. W razie wątpliwości skontaktuj się z doradcami energetycznymi, tel. 71 799 6 799, e-mail: zmienpiec(at)um.wroc.pl.
 4. Kompletny wniosek wraz ze wszystkimi załącznikami dostarcz do Urzędu Miejskiego Wrocławia – osobiście przy ul. Hubskiej 8-16 lub elektronicznie – przez ePUAP albo pocztą (na adres Wydziału Środowiska i Rolnictwa).
 5. Poczekaj na kontakt ze strony Urzędu w celu umówienia wizji potwierdzającej, że w nieruchomości znajduje się źródło ciepła na paliwo stałe.
 6. Podpisz umowę dotacyjną.
 7. Wymień piec w 2023 r.
 8. Rozlicz dotację i odbierz 10 000 złotych.

2022 rok najlepszym w historii akcji „Zmień piec”

Tylko w 2022 r. we Wrocławiu udało się wymienić ok. 4 tys. pieców. Od początku trwania akcji „Zmień piec” (lata 2020-2022) w stolicy Dolnego Śląska „ubyło” aż 9 tys. kopciuchów za ponad 200 mln złotych:

 • 1800 pieców wymienionych w 2020 r.
 • 3300 w 2021 r.
 • 3900 w 2022 r.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl