wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. WCA
  4. Wrocławska Nagroda Naukowa
Wrocław, podobnie jak inne znane miasta akademickie, posiada swoją nagrodę naukową. Trafia ona w ręce zasłużonego naukowca lub artysty. Shutterstock
Wrocław, podobnie jak inne znane miasta akademickie, posiada swoją nagrodę naukową. Trafia ona w ręce zasłużonego naukowca lub artysty.

Wrocław, podobnie jak inne znane miasta akademickie, posiada swoją nagrodę naukową. Trafia ona w ręce naukowca lub artysty, który dzięki swym interdyscyplinarnym aktywnościom wybitnie służy integracji wrocławskiego środowiska akademickiego.

Reklama

O nagrodzie

Gdyby Wrocławska Nagroda Naukowa Prezydenta Wrocławia była przyznawana sześć dekad temu otrzymałby ją być może Hugo Steinhaus. Drwił z podziałów na ścisłowców i humanistów. Mawiał, że gdy ktoś chce pozytywnie wyrazić się o matematyku nazywa go „prawdziwym humanistą”, gdy zaś ktoś chce zdyskredytować humanistę, mówi – „e… to tylko humanista”.

Steinhaus był wielkim zwolennikiem jedności poznania. Na jego wrocławskim nagrobku widnieje napis: „między duchem a materią pośredniczy matematyka”. Praca Steinhausa w okresie wrocławskim, to nie tylko matematyka i popularyzacja wiedzy. Efektem jego aktywności była także powojenna integracja powstającego na nowo środowiska akademickiego miasta.

Uznając badania interdyscyplinarne za takie, które w szczególny sposób mogą służyć za wzorzec wspólnej pracy środowisk akademickich i artystycznych na rzecz dobra wspólnego, jakim jest rozwój miasta, prezydent Wrocławia ustanowił Nagrodę Naukową za badania integrujące środowisko akademickie.

Na przełomie wieków laureatem takiej nagrody mógłby być prof. Jan Mozrzymas. Wybitny fizyk, a jednocześnie inicjator działającego do dziś Studium Generale Uniwersytetu Wrocławskiego – platformy interdyscyplinarnej wymiany myśli. Sam profesor zawodowo zajmował się m.in. zagadnieniami symetrii w fizyce. Na spotkaniach Studium Generale o harmonii w przyrodzie, nauce, kulturze i sztuce obok matematyków debatowali malarze, biolodzy i kulturoznawcy.

W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku nagroda mogłaby z kolei przypaść Jerzemu Grotowskiemu. To jednak tylko prawdopodobne przykłady wielkich nagrodzonych. Podobnych nazwisk w historii wrocławskiej nauki i sztuki znaleźć moglibyśmy więcej.

Termin składania wniosków dla tegorocznej edycji upływa 28 czerwca 2024 r.. Laureata nagrody poznamy podczas Środowiskowej Inauguracji Roku Akademickiego.

Jak wnioskować?

Uznając badania interdyscyplinarne za szczególny wzorzec wspólnej pracy środowisk naukowych i artystycznych budujących prestiż akademickiego Wrocławia, nagroda Prezydenta jest dedykowana wybitnym twórczyniom i twórcom, których dokonania o interdyscyplinarnej charakterystyce wywierają szczególny wpływ na integrację środowiska akademickiego Wrocławia. Dedykowana jest mistrzom wrocławskiego środowiska naukowego i artystycznego.

Jak wnioskować o Nagrodę Naukową Prezydenta Wrocławia?

Wnioski o przyznanie Wrocławskiej Nagrody Naukowej powinny zawierać:

  • opis dokonań naukowych kandydatki/kandydata,
  • opis interdyscyplinarnych aktywności kandydatki/kandydata,
  • opis zasług na rzecz integracji wrocławskiego środowiska akademickiego/naukowego/ artystycznego.

Wniosek powinien zostać złożony na formularzu zgłoszenia, który znajduje się poniżej, wśród dokumentów do pobrania.

Do składania wniosków zapraszamy wybitne przedstawicielki i wybitnych przedstawicieli wrocławskiego środowiska akademickiego/naukowego/artystycznego z zastrzeżeniem uzyskania zgody od proponowanej osoby na zagłoszenie jej kandydatury.

Laureata nagrody poznamy podczas Środowiskowej Inauguracji Roku Akademickiego.

Laureaci Wrocławskiej Nagrody Naukowej

Kontakt

Wrocławskie Centrum Akademickie

Biuro Współpracy z Uczelniami Wyższymi
Urząd Miejski Wrocławia

Rynek 13, 50-101 Wrocław

Aleksandra Grzeczyńska

tel.: +48 71 770 20 03
[email protected]

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl