Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Jeszcze w 2024 roku we Wrocławiu powstanie kolejna enklawa zieleni. – Nowe alejki umożliwią m.in. wejście na teren od parkingu przy ul. Mickiewicza, przejście od strony wschodniej od AWW (na wysokości ul. Kosynierów Gdyńskich) w kierunku północno-zachodnim, a więc w stronę ul. Kopernika oraz skweru Charlesa Proteusa Steinmetza. To wielka inwestycja warta nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Dlatego musimy ją podzielić na etapy. Pierwszy wart jest ok. 4,5 mln zł – zapowiada prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
I etap zadania realizowanego przez spółkę Wrocławskie Inwestycje obejmie nasadzenie 526 drzew (11 gatunków), ale rozpocznie się od posprzątania dawnego gospodarstwa ogrodniczego ze śmieci, gruzu, stłuczki szklanej i innych odpadów, wytyczenia i przygotowania czterech alejek otwierających tę przestrzeń dla wrocławian tak, aby mogli z niej bezpiecznie korzystać.
– Ruszamy przy okazji zakończenia budowy Alei Wielkiej Wyspy. Nad zadaniem czuwała od początku wraz z projektantami profesor dr hab. Monika Ziemiańska z Uniwersytetu Przyrodniczego. To efekt jej pracy oraz zespołu projektowego pod okiem architekt Amelii Czubiej-Kocjan możemy oglądać na wizualizacjach – mówi prezes Wrocławskich Inwestycji Piotr Paś.
Ogrody Szczytnickie: w przyszłości place zabaw, strefa rekreacji, polana integracyjna i ścieżka zdrowia
Projektant przewidział w kolejnych etapach m.in. place zabaw dla dzieci starszych i młodszych, część rekreacyjną dla rodzin, która ma nawiązywać do funkcjonujących tu przez lata szklarni. – Chcemy odtworzyć w tym stylu trzy pergole – obrośnięte pnączami i stworzyć miejsce piknikowe dla rodzin niedaleko placów zabaw – opowiada projektantka Amelia Czubiel-Kocjan.
Część alejek parkowych ma być oświetlona. Zachowany zostanie mur istniejący w parku, przy którym przewidziano skalniaki oraz przestrzeń, która mogłaby być miejscem dla wystaw artystycznych. Do tego przewidziana jest polana integracyjna pozwalającą na organizację imprez dla mieszkańców, ścieżka zdrowia w cieniu drzew z siedmioma stacjami i z urządzeniami do rekreacji dla osób starszych.
Galeria zdjęć
Projektanci planują zachować po północnej stronie fragment lasu szkółkarskiego i w jego okolicy stworzyć punkt widokowy na interesujący drzewostan.
Ostatni raz park Szczytnicki był powiększany ponad 120 lat temu
Park Szczytnicki pierwotnie był ogrodem majątku Stare Szczytniki, połączonym z parkiem publicznym i istniał już w XVIII wieku. W 1807 roku mocno zdewastowany podczas wojen napoleońskich. Obecną wersję parku zaczęto tworzyć w 1865 roku. Kilkukrotnie był powiększany. Ostatni raz tak poważnie w 1900 roku, gdy przedłużono go w kierunku Morskiego Oka. W 1913 roku rozbudowany został o Ogród Japoński.
Założeniem jest jak najmniejsza ingerencja w ten obszar i zachowanie cennych okazów drzew. Otwarcie ogrodu dla mieszkańców i zapewnienia im odpoczynku oraz relaksu wśród zieleni. Projektanci wnikliwie wsłuchiwali się w głosy mieszkańców, którzy proponowali wprowadzone zagadnienia podczas konsultacji społecznych oraz spacerów, które odbywały się na tym terenie.Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW
100 hektarów nowych terenów zielonych we Wrocławiu
84 proc. wrocławian już teraz ma dostęp do zielonych terenów w odległości do 300 metrów od swojego domu. To o ponad 6 proc. więcej niż w 2017 r. W obszarze śródmiejskim te liczby są jeszcze wyższe – bo w tej odległości zieleń ma 96 proc. mieszkańców. Miasto jednak na tym nie poprzestaje i planuje kolejne 100 hektarów terenów zielonych we Wrocławiu.
W najbliższych latach powstaną m.in.:
- park Idzikowskiego,
- Klin Wojszycki i Klin Widawski,
- park przy ul. Rdestowej,
- park nad Ługowiną,
- park Mieszczański,
- park Swojczycki
- i wiele więcej.
Szczegółową listę nowych terenów zielonych, które powstaną we Wrocławiu znajdziecie tutaj: Blisko 100 ha terenów zielonych w mieście. Poznaj nowy program Zielone Płuca Wrocławia
W ciągu ostatnich pięciu lat we Wrocławiu nasadzonych zostało niemal 30 tys. nowych drzew oraz 305 tys. nowych krzewów i pnączy. Tylko na ulicy Legnickiej i Lotniczej pojawiło się tysiąc drzew, miasto zapowiedziało, że takie prace przeprowadzi na kolejnych 15 arteriach Wrocławia. Nowe drzewa pojawią się m.in. na al. Armii Krajowej, gdzie będzie ich ponad 800.