wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:17

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Gdzie na spacer do lasu we Wrocławiu? Najciekawsze atrakcje. Jak dojechać?
Kliknij, aby powiększyć
Formacja drzew w kształcie serca znajdująca się nieopodal Skarszyna w gminie Trzebnica www.shutterstock.com
Formacja drzew w kształcie serca znajdująca się nieopodal Skarszyna w gminie Trzebnica

Wrocławskie lasy to zielone płuca miasta, a przede wszystkim dom dla wielu, niekiedy rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Jest to również miejsce, do którego można uciec od miejskiego zgiełku i chociaż przez chwilę pobyć na łonie natury bez potrzeby opuszczania miasta. Stolica Dolnego Śląska jest bogata w lasy z wieloma różnymi atrakcjami, które warto sprawdzić. Przeczytajcie i zobaczcie galerię!

Reklama

Największe lasy we Wrocławiu

Lasy zajmują około 7,5% powierzchni Wrocławia, czyli 22,500 km². Na ten wynik składa się aż 18 mniejszych i większych lasów w obrębie granic miasta. Największe z nich to:

  • Las Mokrzański – 680 ha,
  • Las Rędziński – 408 ha,
  • Las Ratyński – 295 ha.

Stanowią one 13,830 km² powierzchni miasta i jest to ponad połowa terenu zajętego przez wszystkie lasy we Wrocławiu. Pozostała przestrzeń terenów leśnych to:

  • Las Strachociński – 140 ha,
  • Las Osobowicki – 128 ha,
  • Las przy ulicy Kosmonautów – 97 ha,
  • Las Zakrzowski – 86 ha,
  • Las Pilczycki – 82 ha,
  • Grądy w Dolinie Odry – 77 ha,
  • Las Tysiąclecia – 46 ha,
  • Łęgi nad Bystrzycą – 42 ha,
  • Las Leśnicki – 33 ha,
  • Las Rakowiecki – 22 ha,
  • Las Sołtysowicki – 22 ha,
  • Las Stabłowicki – 15 ha,
  • Las Kuźnicki – 9 ha,
  • Lasek Oporowski – 8 ha,
  • Las Opatowicki – 4 ha.

Warto pamiętać, że lasy to tylko część wszystkich terenów zielonych znajdujących się we Wrocławiu. Stolica Dolnego Śląska ma bardzo bogatą galerie parków, zieleńców i skwerów oraz ogrodów miejskich i działkowych.

Atrakcje we wrocławskich lasach

Niektóre lasy we Wrocławiu wchodzą w skład powierzchniowych form ochrony przyrody, takich jak Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy czy obszary Natura 2000. Na terenach leśnych znajduje się aż 27 pomników przyrody. Dlatego w tych miejscach trzeba zachować szczególną uwagę na otoczenie.

Lasy poza ochroną przed słońcem i miejscem na odpoczynek oferują wiele innych form spędzania wolnego czasu. W dalszej części artykułu dowiecie się, w których z nich znajdziecie dodatkowe atrakcje.

Las Mokrzański

Znajduje się na zachodzie miasta na terenie osiedli Leśnica, Marszowice i Mokra. W skład największego kompleksu leśnego we Wrocławiu wchodzą głównie grądy środkowoeuropejskie i łęgi. Przeważa w nim drzewostan dębu szypułkowego, grabu, lipy drobnolistnej, olszy czarnej i topoli. Do najważniejszych roślin, które możemy znaleźć na jego terenie zaliczamy kruszczyk szerokolistny, śnieżyczkę przebiśniegu, pierwiosnek lekarski i bluszcz pospolity.

Na terenie lasu można znaleźć wiele ścieżek głównych oraz bocznych. Będąc na spacerze warto zdobyć znajdującą się w nim Wiśniową Górę (141 m n.p.m.) oraz najwyższy punkt w okolicy, czyli bezimienne wzgórze (148 m n.p.m.). Można też tutaj znaleźć ruiny restauracji „Waldschlößchen” – „Leśny Zameczek”, która działała tam w latach 1900–1945. Nieopodal lasu znajduje się również stacja uzdatniania wody Leśnica oraz Mokrzański Plac Zabaw przy ulicy Mojęcickiej.

Dodatkowo Nadleśnictwo Miękinia wyznaczyło specjalne obszary leśne, na których można zanocować w lesie bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Więcej informacji o tym programie można znaleźć pod tym linkiem.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Sarna i Łania w Lesie Mokrzańskim www.wroclaw.pl
Sarna i Łania w Lesie Mokrzańskim

Jak dojechać do Lasu Mokrzańskiego?

Do Lasu Mokrzańskiego dojedziemy bezpośrednio z pętli Leśnica jednym z tych autobusów:

  • autobus linii 123 – dojazd do przystanku Polkowicka,
  • autobus linii 923 – dojazd do przystanku Krzelowska,
  • autobus linii 137 i 937 – dojazd do przystanku Las Mokrzański.

Każdy z tych przystanków znajduję się tuż przy wejściu do lasu. Natomiast na pętle Leśnica dojedziemy z centrum tramwajami linii 3, 10, 72 (linia 72 tymczasowo zastępuje linię 20, która na czas remontu rozjazdów na ulicy Świdnickiej zostaje zawieszona - stan na dzień 13.09.2023) albo autobusem linii 101 z Kwiskiej lub linią 148 z Dworca Głównego. Z pętli Leśnica możemy również udać się do Lasu Leśnickiego.

Las Rędziński

Drugi największy kompleks leśny we Wrocławiu znajduję się na północnym zachodzie miasta. Obejmuje w całości osiedle Rędzin i Lesice oraz ich okolice. Jego tereny porasta grąd środkowoeuropejski. Drzewostan składa się z dębu szypułkowego oraz wiązu, jaworu, buku i topoli. Znajduje się tu najwięcej pomników przyrody obejmujących głównie dęby szypułkowe. Znajdziemy tutaj kruszczyka szerokolistnego i śnieżyczkę przebiśniega.

Jeśli chodzi o zwierzęta to stałymi mieszkańcami Lasu Rędzińskiego są borsuki. Występuje tu również bardzo rzadki motyl nocny – barczatka kataks. Dla miłośników obserwacji ptaków Las Rędziński będzie idealnym miejscem na spacer. Można spotkać tutaj dzięcioły średnie, kanie rudą, a nawet bielika. Las w całości znajduje się w obszarze Natura 2000 pod nazwą Dolina Widawy.

Na terenie lasu można znaleźć polany z miejscami na ognisko, jak również specjalne miejsca, w których można powędkować na Odrze. Warto także zdobyć najwyższy szczyt Sośnik (118 m n.p.m.). Nadleśnictwo Oborniki Śląskie wyznaczyło specjalne punkty, w których można bezpiecznie zanocować w lesie bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Więcej informacji znajduje się pod tym linkiem. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Widok na rzekę Odre przepływającą przez Las Rędziński www.przyrodniczo.pl
Widok na rzekę Odre przepływającą przez Las Rędziński

Jak dojechać do Lasu Rędzińskiego?

Do Lasu Rędzińskiego dojdziemy na piechotę bezpośrednio z pętli Rędzin, na którą kursuje:

  • autobus linii 118 – dojazd z Wojnowa, przez Plac Marcina Kromera i Osobowice.

Na Kromera z centrum dojedziemy tramwajem linii 6, 11, 23 i autobusem linii 128, 132 oraz A, D, N. Natomiast na pętle Osobowice dojedziemy autobusem linii 714 z Dworca Nadodrze bądź linią 104 z Kwiskiej. Z pętli Osobowice również możemy udać się do Lasu Osobowickiego.

Las Ratyński

Trzeci największy las we Wrocławiu znajdujący się w południowo-zachodniej części miasta. Obejmuje osiedle Ratyń oraz Żar. Porasta go grąd środkowoeuropejski oraz dobrze zachowane lasy łęgowe. Drzewostan składa się z dębu szypułkowego, lipy drobnolistnej, grabu, klonu zwyczajnego i buku pospolitego. Na jego terenie bardzo obficie występuje śnieżyczka przebiśnieg, a także czosnek niedźwiedzi, obrazki plamiste oraz śnieżyca wiosenna.

Nie brakuje tutaj łąk oraz rozlewisk, a przez las przebiega szlak turystyczny Leśnica-Lutynia-Brzezinka Średzka. Cały obszar znajduję się w obrębie Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy, a sam park zajmuje teren wzdłuż rzeki Bystrzycy od Ratynia aż do zalewu Mietkowskiego. Również tutaj rozpoczyna się dydaktyczna ścieżka rowerowa, która ma ponad 30 km i można nią dojechać aż do Kątów Wrocławskich.

Największą atrakcją Lasu Ratyńskiego jest ścieżka przyrodniczo-edukacyjna, która ma postać pętli – zaczyna i kończy się na Jarnołtowie. Na trasie znajdują się tablice informacyjne dotyczące krajobrazu, historii regionu oraz szczegółowe opisy napotkanej przyrody. Po drodze można spotkać również konie, owce, kozy oraz kury. Pierwszym przystankiem na trasie jest Karczma Rzym znajdująca się nieopodal pętli na Jarnołtowie.

Jak dojechać do Lasu Ratyńskiego?

Do Lasu Ratyńskiego dojdziemy bezpośrednio z pętli Jarnołtów. Z centrum miasta kursuje na nią:

  • autobus linii 142 – dojazd z Paprotnej, przez Plac Stanisława Staszica, Rynek, Plac Jana Pawła II i Nowy Dwór (na czas remontu ulicy Jarnołtowskiej linia 142 kursuje do pętli Ratyń, aby dotrzeć na pętle Jarnołtów należy wysiąść na przystanku Kośnego i przejść się wzdłuż ulicy Jarnołtowskiej do pętli - stan na dzień 13.09.2023).

Na Nowy Dwór można dotrzeć tramwajem linii 13 i 23 oraz autobusem linii 107, 124, 128, 134, 148, 149 i 927, umożliwiają one dojazd z każdej części miasta.

Las Strachociński

Znajduje się w południowo-wschodniej części Wrocławia. Obejmuje osiedle Strachocin i Wojnów. Składa się on z dwóch obszarów leśnych oddzielonych od siebie pasmem łąk. Porasta go grąd środkowoeuropejski, a jego drzewostan to w głównej mierze dąb szypułkowy, grab zwyczajny, lipa drobnolistna oraz sztucznie nasadzone olchy i wierzby. Na polanach śródleśnych występuje pszeniec grzebieniasty, goryczka wąskolistna i kosaciec syberyjski.

Jest to idealne miejsce na spacer leśnymi ścieżkami i licznymi groblami. Można również przejść się po wałach wzdłuż rzeki Odry. Cały teren objęty jest ochroną ptaków pod nazwą Grądy Odrzańskie, które należą do programu Natura 2000, jest również domem dla kolonii nietoperzy – gacków brunatnych. Niedaleko lasu znajduję się Park Strachociński z placem zabaw dla najmłodszych.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Widok na polane śródleśną w Lesie Strachocińskim www.przyrodniczo.pl
Widok na polane śródleśną w Lesie Strachocińskim

Las Strachociński i legenda o smoku Strachocie

Las Strachociński jest również nazywany Smoczym Lasem. Ta nazwa wywodzi się ze starej legendy o smoku żyjącym w samym sercu lasu. Podanie głosi, że smok pił wodę z czarodziejskiego źródła, które dawało mu niesamowitą moc. Wzbudzał strach wśród okolicznych mieszkańców, a na dodatek pożerał ich bydło.

Potwór został nazwany Smokiem Strachotą, a mieszkańcy okolicy wyśmiewani przez innych zostali okrzyknięci Strachocicami – stąd wywodzi się dawna nazwa miejscowości. Mieszkańcy mieli już dosyć smoka, jednak nikt nie odważył się stawić mu czoła. W końcu do wioski zawitał chłopak imieniem Konrad. Szukając przygody i sławy postanowił, że zajmie się straszliwym gadem.

Nieustraszony Konrad ruszył do lasu i idąc przed siebie w końcu trafił na magiczne źródełko. Spragniony napił się z niego i zyskał wielką siłę, wtedy wywiązała się też walka ze smokiem, który pozbawiony mocy ze źródła nie miał szans na wygraną. Pokonana bestia resztkami sił uciekła w głąb lasu, gdzie pożarła trujące grzyby i padła, a jego ciało pochłonęły bagna.

Chłopak po powrocie do wioski został okrzyknięty bohaterem. Książe Śląski Bolesław Rogatka mianował go na rycerza i przekazał w jego ręce las oraz osadę. Legenda głosi, że wokół magicznego źródełka wybudowano zamek, a sam Konrad „Draco” Strachota dożył w nim swojej starości i zostawił go swoim czterem córkom i synowi.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Smocze Uroczysko w Parku Strachocińskim (sąsiaduje on z Lasem Strachocińskim) www.wroclaw.pl
Smocze Uroczysko w Parku Strachocińskim (sąsiaduje on z Lasem Strachocińskim)

Jak dojechać do Lasu Strachocińskiego?

Do Lasu Strachocińskiego dojdziemy bezpośrednio z pętli Wojnów, na którą kursuje jeden z tych autobusów:

  • autobus linii 115 – dojazd z Placu Grunwaldzkiego,
  • autobus linii 118 – dojazd z Rędzina, przez Osobowice i Plac Marcina Kromera.

Na Plac Grunwaldzki dostaniemy się tramwajem linii 1, 4, 10, 12, 13, 16, 19, 72 i autobusem linii 111, 116, 121, 131, 145, 146, 149, 151, 315, 911, 921 oraz D. Tak duża liczba linii umożliwia dostanie się na plac praktycznie z każdego miejsca w mieście.

Las Zakrzowski

Położony jest w północno-wschodniej części miasta. Obejmuje osiedle Zakrzów i Pawłowice. Porośnięty jest grądem środkowoeuropejskim, z drzewostanem zbudowanym z dębu szypułkowego, jesionu, olszy, brzozy i topoli. Przez las przepływa rzeka Dobra i Przyłęk.

Część lasu stanowi Park Pawłowicki, w którym znajduje się kilka pomników przyrody. Na samym środku parku mieści się renesansowy pałac rodziny Kornów, a w jego pobliżu staw i ścieżki dookoła niego. Jest to idealne miejsce do spacerów.

Natrafimy tutaj na specjalistyczny park Uniwersytetu Przyrodniczego, a w odległości około 5 km mieści się również Park Szczodre z wielkim kompleksem placów zabaw dla dzieci.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Widok na staw w Parku Pawłowickim (sąsiaduje on z Lasem Zakrzowskim) www.pufoswiat.pl
Widok na staw w Parku Pawłowickim (sąsiaduje on z Lasem Zakrzowskim)

Jak dojechać do Lasu Zakrzowskiego?

Do Lasu Zakrzowskiego dojdziemy bezpośrednio z pętli Pawłowice (Widawska), na którą kursuje:

  • autobus linii 151 – dojazd z Placu Grunwaldzkiego.

Na Plac Grunwaldzki kursują tramwaje linii 1, 4, 10, 12, 13, 16, 19, 72 i autobusy linii 111, 115, 116, 121, 131, 145, 146, 149, 315, 911, 921 oraz D. Natomiast z pętli na Pawłowicach najpierw dostaniemy się do Parku Pawłowickiego, a z niego możemy przejść do Lasu Zakrzowskiego.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl