wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Aktualności
 4. Na tych osiedlach i ulicach we Wrocławiu zlikwidowano najwięcej pieców! Poznajcie rekordzistów
Poznajcie top 10 osiedli i ulic we Wrocławiu, na których zlikwidowano najwięcej pieców Janusz Krzeszowski / Tomasz Hołod
Poznajcie top 10 osiedli i ulic we Wrocławiu, na których zlikwidowano najwięcej pieców

1973 na Ołbinie, 1839 na Nadodrzu i 1151 na Przedmieściu Oławskim – na tych trzech wrocławskich osiedlach w ostatnich latach zlikwidowano najwięcej kopciuchów. W sumie wrocławianie wymienili już blisko 15 tys. pieców! Zobaczcie top 10 wrocławskich osiedli i ulic, gdzie pozbyto się najwięcej starego typu ogrzewania i zastąpiono go nowoczesnymi, ekologicznymi rozwiązaniami!

Reklama

Najwięcej pieców dotychczas zostało zlikwidowanych na Ołbinie (1973 sztuki), następnie na Nadodrzu (1839) i Przedmieściu Oławskim (1151). W najlepszej „10” są także:

 • Leśnica (722 wymienione piece),
 • Plac Grunwaldzki (631),
 • Huby (531),
 • Kleczków (518),
 • Gajowice (462),
 • Karłowice-Różanka (412),
 • Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice (393).

A oto wrocławscy rekordziści wśród ulic. Tutaj oddychając czuć największą ulgę!

A jak sytuacja wygląda w przypadku wrocławskich ulic? Najwięcej pieców od 2014 do 2022 r. zlikwidowano na ul. Żeromskiego (227) oraz ul. Jedności Narodowej (223).

Podium zamyka ul. Traugutta (180). Dalej, ale wciąż z bardzo dobrymi wynikami mamy:

 • ul. Daszyńskiego (174),
 • ul. Nowowiejska (167),
 • ul. Trzebnicka (144),
 • ul. Pomorska (139),
 • ul. Sienkiewicza (126),
 • ul. Grunwaldzka (124),
 • ul. Piastowska (114).

Lista „rekordowych” osiedli i ulic nie dziwi, ponieważ jest zgodna z wynikami badań, dotyczącymi zagęszczenia źródeł ciepła na paliwa stałe na terenie Wrocławia. Cieszy fakt, że wymianą pieców tak aktywnie zainteresowali się mieszkańcy kamienic, wpływając pozytywnie na komfort życia swój i swoich sąsiadów oraz znacznie poprawiając bezpieczeństwo budynków, w których żyją. Gratulujemy tym osiedlom i ulicom, które znalazły się na najwyższych miejscach i zachęcamy resztę do jeszcze aktywniejszych działań w zakresie wymiany ogrzewania.
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW

Zmień piec wiosną 2023 r. i odbierz 10 tys. zł

Miasto nie zwalnia tempa i w 2023 r. dalej wymienia piece w zasobie komunalnym oraz zachęca wrocławian do dołączenia do szczęśliwych posiadaczy ekologicznego ogrzewania. Dopłata z programu KAWKA Plus w tym roku wynosi 10 tys. zł, w 2024 r. będzie to już 8 tys. zł.

Przypominamy, że Wrocław wspiera finansowo mieszkańców, którzy wymienili piece. Oferuje dopłaty do rachunków za ogrzewanie, nawet do 4 tys. zł oraz zwolnienia z czynszu dla najemców lokali komunalnych do końca 2023 r., potem ulga 50% do końca 2025 r. Wrocławianie mogą także otrzymać 5 tys. zł na wymianę starych, drewnianych okien (program Termo KAWKA).

Dodatkowo dotacje z programu KAWKA Plus można – w przypadku domów jednorodzinnych – łączyć z rządowym programem „Czyste powietrze”Dla mieszkańców w budynkach wielorodzinnych uruchomiono także program „Ciepłe mieszkanie”.

Warto pamiętać, że od 1 lipca 2024 r. korzystanie z kopciuchów będzie karane zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej grzywną do 5 000 zł.

Jak złożyć wniosek o wymianę pieca?

Wniosek do programu KAWKA Plus ma tylko dwie strony. Możesz go pobrać ze strony Zmień piec lub ze strony BIP-u. Wykaz wszystkich załączników wypisano w części VII formularza. Kluczową kwestią jest poprawnie wypełniony, kompletny wniosek, wraz ze wszelkimi niezbędnymi załącznikami.

Do wniosku należy dołączyć dokument, potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości (akt notarialny lub umowa najmu). Dodatkowo, jeżeli mieszkanie wynajmujemy, musimy przedłożyć zgodę właściciela na wymianę ogrzewania. W przypadku najemców komunalnych będą to zgody Zarządu Zasobu Komunalnego lub Wrocławskich Mieszkań.

Gdy właścicieli lub najemców jest więcej, niezbędne jest pełnomocnictwo wraz z opłatą skarbową. Dalsza dokumentacja zależy od wybranego rodzaju ogrzewania.

Wnioski do programu KAWKA Plus można składać w Urzędzie Miejskim Wrocławia w Wydziale Środowiska i Rolnictwa przy ul. Hubskiej 8-16, a także elektronicznie – przez platformę ePUAP lub pocztą tradycyjną (wysyłając na adres Wydziału Środowiska i Rolnictwa).

W razie pytań do dyspozycji mieszkańców są doradcy energetyczni, z którymi można skontaktować się od pon. do pt. w godz. 8.00-15:30 (tel. 71 799 6 799, e-mail: zmienpiec(at)um.wroc.pl).

8 kroków, jak otrzymać dopłatę 10 000 zł na wymianę pieca z KAWKA Plus

 1. Wybierz rodzaj ogrzewania i skonsultuj się z instalatorem.
 2. Zbierz wszystkie niezbędne dokumenty i wypełnij wniosek do KAWKI Plus.
 3. W razie wątpliwości skontaktuj się z doradcami energetycznymi, tel. 71 799 6 799, e-mail: zmienpiec(at)um.wroc.pl.
 4. Kompletny wniosek wraz ze wszystkimi załącznikami dostarcz do Urzędu Miejskiego Wrocławia – osobiście przy ul. Hubskiej 8-16 lub elektronicznie – przez ePUAP albo pocztą (na adres Wydziału Środowiska i Rolnictwa).
 5. Poczekaj na kontakt ze strony Urzędu w celu umówienia wizji potwierdzającej, że w nieruchomości znajduje się źródło ciepła na paliwo stałe.
 6. Podpisz umowę dotacyjną.
 7. Wymień piec w 2023 r.
 8. Rozlicz dotację i odbierz 10 000 złotych.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl