Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Gdzie na weekend z Wrocławia?
Wiosna to idealna pora na weekendowe wycieczki w różne zakątki Dolnego Śląska. Pośród wielu atrakcji i miejsc do zwiedzania każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Coraz cieplejsze dni pozwolą na długie podróże różnymi szlakami turystycznymi. Wiosenny weekend to dobra okazja na sprawdzenie, co Dolny Śląsk ma do zaoferowania.
Podziemne Miasto Osówka w Górach Sowich
Projekt „Riese”, czyli Podziemne Miasto Osówka to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Dolnym Śląsku. Podziemia ulokowane w Górach Sowich pod Głuszycą to poniemiecki obiekt wojskowy, którego budowa rozpoczęła się w połowie 1943 roku. Cel tej budowy był utrzymywany w sekrecie i do dzisiaj nie wiadomo, po co konkretnie go wybudowano. Może to wam uda rozwiązać się tę zagadkę podczas zwiedzania?
Obiekt można zwiedzać z przewodnikiem, który wprowadzi was w historię kompleksu i przedstawi mroczne sekrety ukryte w ścianach labiryntu. Dla turystów przygotowano wiele multimedialnych dodatków, takich jak filmy i trójwymiarowe zdjęcia oraz różne wystawy z bronią i wyposażeniem żołnierzy z tamtych lat.
Pustynia Kozłowska w Borach Dolnośląskich
Spacerując przez Bory Dolnośląskie możecie natrafić na Pustynie Kozłowską, znajduje się ona pośrodku lasu na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. Jest to jedna z nielicznych pustyni, jakie można znaleźć w Polsce. Proces powstawania wydm zaczął się tuż po ostatniej epoce lodowcowej, czyli około 12 tys. lat temu. Wydmy w końcu pokryły się okoliczną roślinnością.
Do odkrycia pustyni spod roślinności i poszerzenia jej powierzchni przyczynił się radziecki poligon wojskowy, który funkcjonował w okolicy. Wydmy stanowiły tarczę dla rakiet i pocisków. Ćwiczenia i bombardowanie zwiększyły zasięg pustyni aż do 160 hektarów. Obecnie jest to jedynie 10 hektarów, ponieważ las ponownie wdziera się na wydmy, a piaski systematycznie zarastają różnorodną roślinnością.
Karpacz
Osada założona przez poszukiwaczy złota w XII wieku, z której powstał Karpacz, znajduje się tuż pod Śnieżką. To malownicze miasto ma do zaoferowania bardzo dużo szlaków krajobrazowych i różnych atrakcji. Jedną z nich jest Świątynia Wang zbudowana wyłącznie z drewna bez użycia gwoździ. Została przetransportowana z miasteczka Vang w Norwegii do Karpacza w 1842 roku. Od tego czasu jest ona miejscowym kościołem parafii ewangelickiej.
W podziemiach miasta odnajdziecie karkonoskie tajemnice. Poznacie tam różne przekazy i legendy, które wywodzą się z tego regionu. Spotkacie się również z Duchem Gór i jego sekretami. Po zwiedzaniu muzeum możecie ruszyć na szlak w stronę Śnieżki. Może spotkacie Ducha Gór na swojej drodze?
Dolina Baryczy i Stawy Milickie
Dolina Baryczy to największy w Polsce i liczący ponad 87 tys. hektarów park krajobrazowy. Znajdziecie tutaj niesamowite krajobrazy pól, łąk i lasów. Na jego terenie spotkacie wiele różnych gatunków ptaków. Miłośnicy obserwacji tych zwierząt będą w siódmym niebie. Ponad głowami może przelecieć wam orzeł bielik, bocian czarny albo dudek.
Stawy Milickie to wielki zespół stawów rybnych złożony prawie z 300 różnych zbiorników wodnych. Zostały założone przez cystersów już w XIII wieku i od tego momentu były cały czas rozwijane. Jest to również największy w Europie obszar hodowli karpia.
Twierdza Kłodzko
Twierdza górująca nad Kłodzkiem liczy ponad 1000 lat. Podczas zwiedzania będziecie mogli poznać jej niesamowitą historię. Zobaczycie, jak rozwijała się przez wieki i w jakich wydarzeniach odegrała kluczową role. Dla turystów przygotowano dwie trasy zwiedzania – górną oraz podziemny labirynt. Przewodnicy oprowadzą was po tym niesamowitym miejscu.
Pierwsze wzmianki o istnieniu grodu pochodzą już z 981 roku. Był wiele razy niszczony i odbudowywany. Przez wieki zmieniali się władcy zasiadający na zamku. Twierdza odegrała również ważną rolę w wielu bitwach na terenach obecnego Dolnego Śląska.