wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Aktualności
 4. Z początkiem marca rusza program Ciepłe Mieszkanie. Można dostać pieniądze na wymianę kopcącego pieca

Smog to duży problem, z którym we Wrocławiu walczy się Kawkami. Z tych programów do mieszkańców płyną pieniądze na pozbywanie się pieców zatruwających powietrze. Od marca wrocławianie dostaną kolejną finansową zachętę. Wrocław dołączył bowiem do nowego programu – Ciepłe Mieszkanie. Ile można dostać i na co dokładnie?

Reklama

Dziewięć tysięcy kopciuchów zlikwidowali w latach 2020 – 2022 wrocławianie, którzy wzięli udział w kampanii „Zmień piec”. Najlepszym rokiem był 2022, w którym mieszkańcy usunęli około cztery tysiące trujących powietrze pieców.

Wymiana pieców z dopłatami z programu „Kawka plus” będzie trwała także w tym roku i w 2024, o czym pisaliśmy tutaj.

Aby jeszcze bardziej zachęcić do zmiany systemu ogrzewania z paliwa stałego na niskoemisyjne, miasto podpisało w grudniu umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW) na kompleksową obsługę nowego programu Ciepłe Mieszkanie.

Patrycja Skurzyńska-Zając z Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW przekonuje, że program wymiany wiąże się z wieloma korzyściami: — Ograniczenie smogu przede wszystkim wpływa korzystnie na nasze zdrowie i poprawia jakość życia. Dla wielu osób, zwłaszcza starszych, korzystanie z tradycyjnych kopciuchów sprawia wiele trudności związanych choćby z noszeniem węgla. Dzięki zastosowaniu ekologicznego systemu ogrzewania, ten problem zostaje rozwiązany.

Dodatkową wygodą jest możliwość indywidualnej regulacji temperatury. Duże znaczenie ma również bezpieczeństwo. Niskoemisyjny, przyjazny dla środowiska system ogrzewania sprawia, że ryzyko pożaru lub zatrucia tlenkiem węgla spada praktycznie do zera.
Patrycja Skurzyńska-Zając

Ciepłe Mieszkanie – nowy program w mieście

Ciepłe Mieszkanie to program skierowany do właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Ma zachęcać wrocławian do wymiany starych pieców (stałopalnych źródeł ciepła) nowe, niskoemisyjne oraz do działań dodatkowych np. do wymiany okien i drzwi zewnętrznych. Zachętą jest dofinansowanie.

Wysokość dopłaty jest uzależniona od dochodów. Są trzy kryteria:

 1. jeżeli dochód roczny osoby ubiegającej się o dofinansowanie nie przekracza 120 tysięcy złotych w gospodarstwie jednoosobowym, to fundusz dopłaci maksymalnie 30 procent kosztów wymiany pieca lub okien i drzwi – maksymalnie można dostać 15 tysięcy złotych;
 2. jeżeli średni dochód na jedną osobę nie przekracza 1673 złotych w gospodarstwie jednoosobowym lub 2342 w wieloosobowym, to fundusz pokryje maksymalnie 60 procent kosztów – można dostać do 25 tysięcy złotych;
 3. jeżeli średni dochód na jedną osobę nie przekracza 900 złotych w gospodarstwie jednoosobowym lub 1260 zł w wieloosobowym, to fundusz dopłaci do 90 procent kosztów – maksymalnie 37,5 tysiąca złotych; uwaga! to kryterium dotyczy także osób z zasiłkiem stałym, okresowym, rodzinnym lub opiekuńczym.

Złożone przez mieszkańców wnioski gmina Wrocław wysyła do WFOŚiGW raz na kwartał lub gdy łączna suma wartości dofinansowania przekroczy 150 tys. zł. Wnioski akceptuje WFOŚiGW. Dopiero po ich zatwierdzeniu wypłacane są dotacje. Działa to tak, że najpierw fundusz wysyła pieniądze gminie Wrocław, a ona przekazuje je mieszkańcom.

Mieszkańcy będą mogli składać wnioski od 1 marca 2023 roku (termin planowany). Program Ciepłe Mieszkanie, którego budżet wynosi około 20 milionów złotych, zakończy się 31 grudnia 2025 roku.

Co ciekawe, programy Kawka Plus i Ciepłe Mieszkanie można łączyć. Oto symulacja:

założenie: koszt całej inwestycji = 25 000 zł;

 • dofinansowanie w wysokości 7500 zł z Ciepłego Mieszkania (30 procent z 25 000 zł),
 • + dofinansowanie 5000 zł z Termo Kawki
 • + dofinansowanie 10 000 zł z Kawki
 • = 22 5000 zł całkowitego możliwego dofinansowania.

Z tej symulacji wynika, że z własnej kieszeni pokrywa się 2 500 zł (25 000 – 22 500).

Wrocław ma zastrzeżenia i prosi o zmiany

Władze Wrocławia dołączyły do Ciepłego Mieszkania, pomimo zastrzeżeń do zasad. Pracownicy urzędu miejskiego uznali, że program wyklucza najemców lokali komunalnych i osoby zarabiające najmniej.

Cieszymy się, że Ciepłe Mieszkanie umożliwia finansowe wsparcie w wymianie pieca właścicielom mieszkań w budynkach wielorodzinnych, ale ten program wyklucza samorządy jako właścicieli lokali, wyklucza także najemców lokali komunalnych i osoby najmniej zarabiające. Dlatego postulujemy o zmiany i przypominamy, że Wrocław jest właścicielem blisko 30 tysięcy mieszkań komunalnych.
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju w UM Wrocławia

Władze Wrocławia za pośrednictwem Metropolii Polskich zaapelowały do premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzenie zmian. Apel wsparł Dolnośląski Alarm Smogowy. Oto postulaty:

 1. rozszerzenie katalogu osób uprawionych do skorzystania z dotacji o najemców lokali komunalnych;
 2. wprowadzenie zmiany w pierwszym kryterium dochodowym –  ze 120 tys. zł do 135 tys. zł, czyli do wysokości dochodu przyjętej w programie Czyste Powietrze;
 3. w przypadku osób najmniej zarabiających, Wrocław apeluje o stuprocentowe finansowanie w ramach programu Ciepłe Mieszkanie,  bez konieczności zapewnienia  wkładu własnego (900 zł w gospodarstwie wieloosobowym, 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym);
 4. włączenie do Ciepłego Mieszkania właścicieli mieszkań w budynkach, dla których istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci ciepłowniczej, ponieważ takie inwestycje planowane są w  perspektywie długoterminowej; dodanie tej grupy mieszkańców przyspieszy, zdaniem samorządowców, proces likwidacji trujących pieców w całym kraju.

Punkt informacyjny o Czystym powietrzu

1 marca 2023 roku to także dzień uruchomienia punktu informacyjnego dla osób ubiegających się o dofinansowanie z rządowego programu „Czyste powietrze” (warto zajrzeć tutaj).

Punkt znajduje się w budynku przy ulicy Hubskiej 8-16 (siedziba Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia). Mieszkańcy będą mogli zasięgnąć informacji i zadać pytania, żeby rozwiać wątpliwości.

Do zdań pracowników punktu będzie należało, oprócz informowania,  m.in. prowadzenie szkoleń, organizacja spotkań z mieszkańcami, czy przeprowadzanie anonimowych ankiet wśród wrocławian z zakresu ochrony powietrza.

Rządowy projekt „Czyste powietrze” zakończy się w 2029 roku.

Kawki w liczbach

Na koniec przedstawiamy liczbowe podsumowanie programów przeprowadzonych we Wrocławiu.

Kawka (w latach 2014 – 2022)

 • podpisanych umów: 11 298
 • kwota wypłaconych dotacji: 134 109 067,94 zł
 • liczba zlikwidowanych pieców: 14 461
 • liczba zamontowanych niskoemisyjnych systemów grzewczych: 10 712

Termo Kawka (w latach 2020 – 2022)

 • podpisanych umów: 357
 • kwota wypłaconych dotacji: 1 111 760,62 zł
 • liczba wymienionych nieszczelnych okien: 146

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl