wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Aktualności
 4. Rekordowy 2022 rok w akcji „Zmień piec”! 4 tys. kolejnych zlikwidowanych kopciuchów
Na zdjęciu piec kaflowy oraz grafika przedstawiająca 4 tys. zlikwidowanych pieców w 2022 r. w ramach akcji Zmień piec Shutterstock / Redakcja www.wroclaw.pl
Na zdjęciu piec kaflowy oraz grafika przedstawiająca 4 tys. zlikwidowanych pieców w 2022 r. w ramach akcji Zmień piec

Pomimo rosnących kosztów inwestycji i panującej inflacji, Wrocław nie zwalnia z walką o czystsze powietrze i procesem likwidacji kopciuchów. Tylko w 2022 r. udało się wymienić ok. 4 tys. pieców. Od początku trwania akcji „Zmień piec” (lata 2020-2022) w stolicy Dolnego Śląska „ubyło” aż 9 tys. kopciuchów.

Reklama

W 2019 roku Wrocław rozpoczął akcję „Zmień piec”, zakładającą likwidację kopciuchów i wartą 330 mln złotych. Umożliwia ona dofinansowanie do wymiany pieca dla mieszkańców i przyłączanie komunalnych kamienic do sieci ciepłowniczej.

2022 rok najlepszym w historii akcji „Zmień piec”

Tylko w 2022 r. w ponad 100 komunalnych kamienicach zlikwidowano trujące piece.

– Łącznie Wrocław wymienił ogrzewanie w 855 mieszkaniach, w 106 budynkach. To absolutny rekord w skali kraju – podkreśla Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. wymiany źródeł ogrzewania.

Do tego dochodzą piece wymienione przez wrocławian z miejską dopłatą w ramach programu KAWKA Plus.

– W ubiegłym roku Wrocław wypłacił mieszkańcom ponad 30 mln zł na samodzielną wymianę pieców, dzięki czemu wrocławianie zlikwidowali blisko 3 tys. kopciuchów. To ogromny sukces – mówi Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW.

W sumie od 2019 r. dzięki akcji „Zmień piec” zlikwidowano we Wrocławiu ok. 9 tys. kopciuchów za ponad 200 mln zł:

 • 1800 pieców wymienionych w 2020 r.
 • 3300 w 2021 r.
 • 3900 w 2022 r.

Zmień piec w 2023 r. – odbierz 10 tys. zł i skorzystaj z dopłat do rachunków i zwolnień w czynszu

Miasto nie zwalnia tempa i w 2023 r. dalej wymienia piece w zasobie komunalnym oraz zachęca wrocławian do dołączenia do szczęśliwych posiadaczy ekologicznego ogrzewania. Dopłata z programu KAWKA Plus w tym roku wynosi 10 tys. zł, w 2024 r. będzie to 8 tys. zł.

Dodatkowo Wrocław wspiera finansowo mieszkańców, którzy wymienili piece. Oferuje dopłaty do rachunków za ogrzewanie, nawet do 4 tys. zł oraz zwolnienia z czynszu dla najemców lokali komunalnych do końca 2023 r., potem ulga 50% do końca 2025 r. Wrocławianie mogą także otrzymać 5 tys. zł na wymianę starych, drewnianych okien (program Termo KAWKA).

Czyste powietrze i Ciepłe mieszkanie

Dodatkowo dotacje z programu KAWKA Plus można – w przypadku domów jednorodzinnych – łączyć z rządowym programem „Czyste powietrze”

Dla mieszkańców w budynkach wielorodzinnych uruchomiono także program „Ciepłe mieszkanie”, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie do:

 • wymiany źródeł ciepła na bardziej efektywne,
 • wykonania instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
 • wymiany okien i drzwi,
 • wykonania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Miasto i Dolnośląski Alarm Smogowy skierowali jednak ostatnio do premiera Mateusza Morawieckiego apel o zmiany w programie „Ciepłe mieszkanie”. Są trzy postulaty, najważniejszy dotyczy włączenia do programu najemców lokali komunalnych.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl