wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 18°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

#KomarNieSiada – z lądu, wody i powietrza odkomarzamy Wrocław. Jak radzić sobie z komarami?

W jaki sposób miasto odkomarza Wrocław? Jak sami możemy chronić się przed komarami? mat. ilustracyjny
W jaki sposób miasto odkomarza Wrocław? Jak sami możemy chronić się przed komarami?

Aż 1250 ha metodą lotniczą – tereny zielone wzdłuż wrocławskich rzek, 360 ha metodą naziemną – parki i zieleńce plus 350 ha kompleksowego odkomarzania w dolinie Bystrzycy. A ponadto 50 zarybionych zbiorników i akcje rozdawania lawendy. Oto wrocławskie sposoby na walkę z komarami.

Reklama

Przez Wrocław płyną – oprócz Odry – cztery większe rzeki. Czasem jesteśmy nazywani Wenecją Północy. Nic więc dziwnego, że komary, związane z wodą, lubią nasze miasto. Ale my umiemy już przed nimi się bronić. Zobaczcie, jak miasto radzi sobie z komarami i jakie są dobre praktyki, by ochronić się przed tymi owadami.

Program kontroli liczebności komarów

Od ponad 20 lat istnieje wrocławski Program Kontroli Liczebności Komarów. Prowadzi go Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia. Na podstawie jego raportów wyznaczane są miejsca wymagające przeprowadzenia oprysków – działania w terenie prowadzone są od początku marca do końca października.

– Mamy zmapowanych około 300 potencjalnych miejsc rozwoju komarów. Ustalana jest wielkość populacji owadów i podejmowane są decyzje o przeprowadzeniu określonych zabiegów, określając przy tym dawki preparatu – informuje Grzegorz Rajter z biura prasowego UMW.

Działania prowadzone będą przy użyciu:

W przypadku zabiegów z wykorzystaniem środków chemicznych działania mogą być prowadzone w określonych warunkach - wczesnym ranem lub późnym wieczorem, kiedy mamy największą aktywność komarów, wiatr poniżej 4m/s, brak opadów minimum 24 godziny, temperatura powietrza do 24 stopni C. Preparat jest aplikowany w miejscach, gdzie chronią się owady (trawa, krzewy).

Samolotem i z plecaka - odkomarzanie Wrocławia

Preparaty biologiczne i chemiczne będą rozpylone z samolotu w sumie na 1250 ha terenów zielonych wzdłuż Odry, Bystrzycy, Widawy i Ślęzy oraz pól irygacyjnych na Osobowicach. Odkomarzanie metodą naziemną prowadzone jest w parkach i terenach zielonych wzdłuż dolin rzecznych.

Kompleksowym odkomarzaniem objęte są też tereny zieleni w dolinie rzeki Bystrzycy – od Marszowic do Jarnołtowa – ok. 350 ha. W obszarze Natura 2000 aplikowane będą wyłącznie preparaty mikrobiologiczne.

Na larwy najlepszy narybek. Zarybianie stawów

Ale naturalnym sprzymierzeńcem wrocławian w walce z larwami komarów są ryby. Dlatego wiosną i jesienią zarybia się we Wrocławiu ok. 50 zbiorników wodnych, gdzie trafia narybek, który żywi się larwami komarów.

– Wiosną zostało zarybionych 18 zbiorników, m.in. w Parku Południowym, przy ul. Heweliusza, w Parku Brochowskim, w Parku Sołtysowickim czy Fosa Miejska – wylicza Grzegorz Rajter.

Galeria zdjęć

Jak radzić sobie z komarami? Zasadź lawendę

– W 2022 roku będziemy kontynuować kampanię edukacyjną dla mieszkańców, aby pokazać, że istnieje szereg naturalnych sposobów, dzięki którym każdy z nas może ograniczyć liczbę komarów w swoim otoczeniu. Chcemy wyjść do mieszkańców z katalogiem dobrych praktyk, aby byli świadomi, co komary przyciąga i jak mogą chronić się przed nimi jeszcze skuteczniej – wyjaśnia Grzegorz Rajter.

Ulotki i plakaty trafią miedzy innymi do działkowiczów, informacje pojawią się też na ekranach w MPK, czy w budynkach urzędu. Będą również publikowane w mediach społecznościowych na profilu Zielony Wrocław.   

Zapach ma ogromne znaczenie w świecie owadów, dlatego ważne, aby otaczać się roślinami odstraszającymi komary. Warto sadzić lawendę, miętę pieprzową, komarzycę, kocimiętkę, bazylię, mirt, koper włoski czy surmię bignoniową.

Miasto, podobnie jak w poprzednim roku, przy okazji różnych wydarzeń będzie rozdawać lawendę.

– Pierwsze sadzonki lawendy rozdawaliśmy mieszkańcom na Dniu Odry 2022 przy Bulwarze Dunikowskiego. 21 maja 2022 r. będziemy prowadzili kampanie informacyjną wraz z wręczaniem sadzonek podczas Dni Przyrodników, czyli pikniku organizowanego przez Uniwersytet Przyrodniczy na Pawłowicach – dodaje Rajter.

Galeria zdjęć

Dobre praktyki - jak radzić sobie z komarami?

Aby zminimalizować skutki ukąszeń, stosuj indywidualną ochronę przed komarami:

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama