wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. #KomarNieSiada – z lądu, wody i powietrza odkomarzamy Wrocław. Jak radzić sobie z komarami?

250 ha opryskanych preparatem biologicznym oraz chemicznym z samolotu oraz 4,9 ha metodą naziemną. A także zarybianie wybranych stawów i kampania informacyjna z poradami dla mieszkańców. Oto wrocławskie sposoby na walkę z komarami. Zobaczcie, co robi miasto i jak samemu radzić sobie z komarami. Oto dobre praktyki!

Reklama

Przez Wrocław płyną – oprócz Odry – cztery większe rzeki. Czasem jesteśmy nazywani Wenecją Północy. Nic więc dziwnego, że komary, związane z wodą, lubią nasze miasto. Ale my umiemy już przed nimi się bronić.

Zobaczcie, jak miasto radzi sobie z komarami i jakie są dobre praktyki, by ochronić się przed tymi owadami.

Odkomarzanie we Wrocławiu od początku sezonu 2023

W maju do wszystkich rad osiedli oraz do rodzinnych ogrodów działkowych i PZD Okręg we Wrocławiu, drogą elektroniczną zostały przesłane materiały informacyjne w postaci ulotek i plakatu.

W materiałach  zawarte są dobre praktyki dla mieszkańców, jak mogą w prosty sposób ograniczyć rozwój komarów w najbliższym otoczeniu, szczególnie w miesiącach letnich, kiedy to gromadzona jest woda do podlewania a niezabezpieczone odpowiednio miejsca jej gromadzenia to potencjalne punkty ich rozwoju.  

Od początku sezonu do chwili obecnej wykonano:

metodą agrolotniczą - przy użyciu samolotu z odpowiednim sprzętem

  • preparatem biologicznym zabiegi na powierzchni łącznie 0 ha
  • preparatem chemicznym  zabiegi na powierzchni łącznie 250 ha

metodą naziemną przy użyciu aparatów ręcznych i spalinowych

  • preparatem biologicznym zabiegi na powierzchni łącznie 4,9 ha
  • preparatem chemicznym  zabiegi na powierzchni łącznie 0 ha

Aktualna sytuacja terenowa:

Sytuacja pod względem rozwoju i uciążliwości ze strony komarów pozostaje stabilna. W niewielu punktach kontrolnych osoby monitorujące stwierdziły wzrost występowania osobników dorosłych m. in. Lasek Kuźnicki, okolice ul. Karczemnej, ROD Strachowice, Las Sołtysowicki. Warunki hydrologiczne i atmosferyczne - ze względu na temperatury - są sprzyjające do rozwoju komarów, ale niewielkie opady, które szybko odparowują, nie sprzyjają powstawaniu miejsc do ich rozwoju.

W małych zbiornikach została wykonana aplikacja preparatu mikrobiologicznego. W większych rozlewiskach zabiegi zostały przeprowadzone: m.in. park Złotnicki, park Grabiszyński, park Wschodni, park przy ul. Ziemniaczanej, park Brochowski, cieki wzdłuż ul. Konduktorskiej, ul. Buraczanej.

Inaczej sytuacja wygląda w miejscach, gdzie w wielu pojemnikach gromadzona jest woda do podlewania. W tych zbiornikach dochodzi do stałego rozwoju kolejnych pokoleń komarów i w rejonach ROD obserwujemy większą uciążliwość. Obecnie panujące warunki atmosferyczne i hydrologiczne sprzyjają rozwojowi larw komarów- występowanie opadów deszczy i wysokie temperatury. W większości kontrolowanych miejsc zauważono wahnięcie poziomu wody, który w krótkim czasie wrócił do niskiego. Szybki ubytek wody na obszarze powodowany był pochłanianiem przez rośliny, wchłanianiem przez glebę oraz parowaniem. Wykonane zabiegi odkomarzania były skuteczne.

Program kontroli liczebności komarów

Od ponad 20 lat istnieje wrocławski Program Kontroli Liczebności Komarów. Prowadzi go Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia. Na podstawie jego raportów wyznaczane są miejsca wymagające przeprowadzenia oprysków – działania w terenie prowadzone są od początku marca do końca października.

– Mamy zmapowanych około 300 potencjalnych miejsc rozwoju komarów. Ustalana jest wielkość populacji owadów i podejmowane są decyzje o przeprowadzeniu określonych zabiegów, określając przy tym dawki preparatu – informuje Gabriela Iwińska z biura prasowego UMW.

Działania prowadzone będą przy użyciu:

  • preparatu biologicznego, który działa wybiórczo na larwy komarów rozwijające się w wodzie – zabiegi mogą być prowadzone w każdych warunkach atmosferycznych, są bezpieczne dla życia ludzi i przyjazne środowisku, preparat jest aplikowany do wody;
  • preparatami chemicznymi, przy użyciu minimalnej dawki, aby była skuteczna przy ograniczaniu dorosłych osobników, a tym samym pozwoliła na zachowanie jak największej ilości pozostałych owadów, w szczególności pszczół.

Realizacja Wrocławskiego Programu Kontroli Liczebności Komarów, w tym m. in. aplikacja preparatu mikrobiologicznego, jak i chemicznego odbywa się wyłącznie na terenach zieleni wzdłuż dolin rzecznych, parków, skwerów. Działania, zwłaszcza zabiegi chemiczne, nie są prowadzone w obrębie ROD, osiedli czy zabudowy jednorodzinnej.

W przypadku zabiegów z wykorzystaniem środków chemicznych działania mogą być prowadzone w określonych warunkach - wczesnym ranem lub późnym wieczorem, kiedy mamy największą aktywność komarów, wiatr poniżej 4m/s, brak opadów minimum 24 godziny, temperatura powietrza do 24 stopni C. Preparat jest aplikowany w miejscach, gdzie chronią się owady (trawa, krzewy).

Na larwy najlepszy narybek. Zarybianie stawów

Ale naturalnym sprzymierzeńcem wrocławian w walce z larwami komarów są ryby. 29 maja 2023 r. została przeprowadzona pierwsza część zarybiania: w parku Południowym oraz Fosie Miejskiej. Jesienią zostanie zarybiony również staw w parku Tołpy, który aktualnie jest czyszczony.

Zarybianie jest prowadzone wyłącznie w miejscach wolnych od bytowania płazów.

Galeria zdjęć

Jak radzić sobie z komarami? Zasadź lawendę

Zapach ma ogromne znaczenie w świecie owadów, dlatego ważne, aby otaczać się roślinami odstraszającymi komary. Warto sadzić lawendę, miętę pieprzową, komarzycę, kocimiętkę, bazylię, mirt, koper włoski czy surmię bignoniową.

Galeria zdjęć

Dobre praktyki – jak radzić sobie z komarami?

  • Pojemniki, w których zbierasz deszczówkę, zabezpiecz w sposób umożliwiający jej gromadzenie, np. moskitierą, lub wymieniaj w nich wodę 2 razy w tygodniu, wykorzystując ją do podlewania roślin.
  • Wodę w pojemnikach gospodarstwa domowego wymieniaj systematycznie co 3-4 dni, zwłaszcza w miesiącach letnich.
  • Usuń wszelkie niepotrzebne pojemniki, w których może gromadzić się deszczówka, np. puszki, butelki, słoiki, zabawki (te, które są przydatne, odwróć do góry dnem).
  • Pozbądź się starych opon (woda w jednej oponie może być miejscem wylęgu nawet 10 tys. komarów).
  • Systematycznie czyść rynny z liści i gruzu, aby woda mogła swobodnie spływać.
  • Czyść basen, zamontuj filtry, a gdy nie będzie już potrzebny, opróżnij go i zabezpiecz.  
  • Zarybiaj ozdobne oczka wodne i stawy drobnymi rybkami, które będą zjadały pojawiające się larwy.
  • W oczkach wodnych, jeżeli nie ma ryb, zamontuj urządzenia, które będą utrzymywały stałą cyrkulację wody.
  • Jesienią i wiosną usuwaj samice, które znalazły schronienie w takich pomieszczeniach, jak strychy, piwnice.

Aby zminimalizować skutki ukąszeń, stosuj indywidualną ochronę przed komarami:

  • Używaj moskitier, czyli siatek, chroniących twój dom przed komarami i innymi owadami.
  • Stosuj preparaty, zawierające substancje odstraszające komary, specjalistyczne do pomieszczeń oraz kosmetyczne bezpośrednio na ciało.
  • Stosuj odpowiednią odzież (długi rękaw i spodnie), ochraniającą ciało zwłaszcza wieczorem i nad ranem, w czasie największej aktywności komarów.
  • Eliminuj miejsca sprzyjające rozwojowi komarów na swojej posesji i w jej sąsiedztwie.
  • W ogrodzie lub na balkonie posadź rośliny, które odstraszają komary, m.in. lawenda wąskolistna, mięta pieprzowa, komarzyca, kocimiętka właściwa, bazylia pospolita, mirt zwyczajny, koper włoski, surmia bignoniowa.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl