Najnowsza wersja rowerowej mapy Wrocławia [PDF]

Rowerowa mapa Wrocławia w wersji zaktualizowanej jest już dostępna w wersji papierowej i elektronicznej. Znajdują się na niej wszystkie trasy rowerowe w mieście z podziałem na ich rodzaj. Zaznaczone zostały również stacje Wrocławskiego Roweru Miejskiego oraz inne udogodnienia dla rowerzystów.

  • rower, wrocław

    fot. J. Leja/www.wroclaw.pl

  • fot. J. Leja/www.wroclaw.pl

  • fot. J. Leja/www.wroclaw.pl


Na mapie zaznaczono strefy uspokojonego ruchu do 30 km/h. Z założenia w tych strefach jest bezpieczniej - na ogół jest tam mniejszy ruch, auta poruszają się wolniej i nie pojawiają się ciężarówki. Może być to pomocne przy wyznaczaniu trasy codziennego dojazdu lub trasy wycieczki. Zaznaczone są również miejsca, z których dojazd do centrum zajmie  15 i 30 minut.

Pobierz mapę

Mapa w wersji papierowej jest dostępna w Księgarni Podróżnika, ul. Wita Stwosza 19/20, 50-148  oraz w redakcji portalu wroclaw.pl na Placu Solnym 14 na 3 piętrze.

Rowerem pod prąd, w dozwolonych miejscach

Na mapie zostało zaznaczone, gdzie znajdują się kontrapasy i kontraruch (są to miejsca, w których dozwolona jest jazda na rowerze pod prąd na ulicach jednokierunkowych). 

  • Kontrapas to pas rowerowy utworzony w jezdni jednokierunkowej umożliwiający ruch rowerów „pod prąd”. Kontrapas można spotkać na jezdniach, gdzie prędkość nie jest wyższa niż 50 km/h. Wyznacza się przy lewej krawędzi jezdni przeciwnie do kierunku ruchu pojazdów za pomocą oznakowania pionowego i poziomego.
  • Kontraruch umożliwia poruszanie się „pod prąd” na jezdniach jednokierunkowych z ograniczeniem prędkości do 30 km/h. Specjalny pas dla rowerzystów nie jest wówczas wyznaczony. O możliwości jazdy rowerem pod prąd informują znaki pionowe - tabliczki „nie dotyczy rowerów” oraz oznakowanie poziome - tzw. sierżanty rowerowe, czyli piktogramy rowerów ze strzałką wskazującą kierunek i tor ruchu. 

Turystyczne trasy rowerowe

Nie zapomniano również o turystycznych trasach Wrocławia. Na mapie uwzględniono trzy trasy w terenie:

Trasa Twierdzy Wrocław

Na trasie 54-kilometrowej pętli rowerowej wokół miasta zostało ujętych ponad 30 obiektów.  Przewodnik trasy rowerowej „Obiekty militarne Wrocławia” to ciekawa propozycja nie tylko dla miłośników dwóch kółek, ale także dla pasjonatów i odkrywców historii stolicy Dolnego Śląska.

Szlak Odry  

Doliną Odry wyznaczony jest rowerowy Szlak Odry, który wiedzie od miejsca, gdzie rzeka przekracza granicę Polski, do ujścia Warty. Na początku trasa łączyła Wrocław z Głogowem, ale obecnie wspólnie z innymi odrzańskimi szlakami rowerowymi tworzy jedną trasę dla cyklistów, którą można przejechać od granicy z Czechami do odcinka ujściowego do Bałtyku.

Trasa Eurovelo 9

Oznaczona jako szlak rowerowy R-9 trasa EuroVelo 9 biegnie z północy na południe. Szlak znany jest także jako trasa Bałtyk – Adriatyk i biegnie na przestrzeni prawie 2000 km od Gdańska przez Czechy do Słowenii, aż do Puli w Chorwacji. Jest poprowadzona w oparciu o jeden z najsłynniejszych szlaków europejskich – Szlak Bursztynowy.

We Wrocławiu R-9 biegnie od północy od Pawłowic przez Psie Pole, Zacisze, pl. Grunwaldzki, pl. Dominikański, pl. Kościuszki, pl. Powstańców Śląskich, al. gen. J. Hallera, do Muchoboru Wielkiego i dalej w stronę Krzeptowa.

Wrocławski Rower Miejski 

Na mapie jest uwzględnionych 200 stacji WRM-u – z rozróżnieniem na te z terminalem i te z totemem. Na stacjach z terminalem można m.in. zarejestrować się, zapłacić, złożyć reklamację oraz napompować opony. Dodatkowo, na mapie jest zaznaczona, z wyjątkiem centrum, odległość od każdej stacji – 500 m, jest to pomocne przy wyborze stacji, która jest bliżej danego punktu.Zgłoś uwagę