wroclaw.pl strona główna

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk – oficjalna strona internetowa

Prezydent Wrocławia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Prezydent Wrocławia
  3. O tym się mówi
  4. Budowa linii autobusowo - tramwajowej na Nowy Dwór
postęp: 60%

Siedmiokilometrowa trasa autobusowo-tramwajowa połączy plac Orląt Lwowskich z Nowym Dworem.

Aktualizacja:

10.09.2022

Na budowie TAT na ulicy Rogowskiej mamy już ułożone pierwsze szyny. W związku z koniecznością przebudowy m.in. kanalizacji i systemu drenażu na skrzyżowaniu ul. Zemskiej i Rogowskiej zostanie tu wprowadzona od soboty sygnalizacja świetlna. Prace planowane są na 6 miesięcy. Za utrudnienia przepraszamy. Prace są związane z budową TAT.

10.08.2022

Stacja prostownikowa powstała przy ul. Strzegomskiej. Dzięki niej przetworzymy prąd zmienny na stały i tramwaje będą mogły pojechać w przyszłym roku na Nowy Dwór. W stacji transformatory, zasilacze trakcyjne, zespoły prostownikowe. Skomplikowana maszyneria elektroenergetyczna.
Żeby zasilić energią ten obiekt musieliśmy doprowadzić ponad 10 km kabli średniego napięcia. Stacja będzie gotowa za kilka miesięcy.
TAT jest współfinansowany z Unii Europejskiej.

1.07.2022

Dobre informacje dla kierowców na odcinku TAT. Od soboty będą mogli jeździć w dwóch kierunkach po ul. Muchoborskiej w pobliżu skrzyżowania z ul. Strzegomską.
Będzie możliwy skręt z ul. Muchoborskiej w prawo w kierunku centrum.
Jadąc z kierunku Nowego Dworu do centrum (od Gądowianki) kierowcy będą mogli korzystać z południowego pasa ul. Strzegomskiej.
Jezdnia północna ul. Strzegomskiej będzie już jednokierunkowa od Centrum Zarządzania Kryzysowego w kierunku ul. Nowodworskiej.

19.04.2022

Prowadzone są zaawansowane prace przy budowie torowiska tramwajowego wzdłuż ul. Strzegomskiej. Budujemy stacje prostownikową w pobliżu Gądowianki. Na ul. Rogowskiej w pobliżu planowanej pętli prowadzone są prace przy sieciach podziemnych. Sadzimy kolejne drzewa i krzewy wzdłuż trasy. Inwestycja jest dofinansowana z Unii Europejskiej.

30.03.2022

Mamy posadzonych już ponad 440 drzew wzdłuż trasy autobusowo-tramwajowej. Nasadzane są kolejne drzewa oraz liczne krzewy. Trwają zaawansowane prace przy budowie torowiska na ul. Strzegomskiej. Rozpoczęliśmy prace w pasie rozdziału na kolejnym odcinku w kierunku ul. Rogowskiej. Inwestycja jest dofinansowana z Unii Europejskiej.

8.03.2022

Na dużym wiadukcie od strony WPT mamy już pierwsze odcinki torowiska i wiąże przy nim beton. Kolejne odcinki torowiska są regulowane.
Zmienia się otoczenie przy Wyższej Szkole Bankowej, gdzie pojawiły się nowe drzewa( brzozy, graby). Rozpoczyna się przygotowanie terenów pod trawniki.

18.02.2022

Rozpoczęły się prace na ostatnim odcinku TAT przy ulicy Rogowskiej. Sfrezowana została nawierzchnia na pierwszym fragmencie tej ulicy, trwają prace przy kanalizacji.Działamy także na skrzyżowaniu ul. Strzegomskiej oraz Gubińskiej i Estońskiej. Wykonawca buduje tam torowisko tramwajowe i sieci podziemne. Pierwsze odcinki torowiska tramwajowego pojawiły się na najazdach na duży wiadukt od strony WPT.

5.02.2022

W sobotę 5 lutego rozpoczynamy kolejny etap budowy torowiska tramwajowego na ul. Strzegomskiej. Wykonawca rozpocznie prace na skrzyżowaniu ulic Strzegomskiej, Gubińskiej oraz Estońskiej. W związku z tym zmieni się organizacja ruchu na tym skrzyżowaniu (patrz mapka).
Na ulicy Strzegomskiej mamy już wybudowane i zabetonowane blisko pół kilometra torowiska w ramach TAT, na kolejnych odcinkach trwają zaawansowane prace torowe oraz sieciowe.

Podczas tego etapu wybudowane zostanie nowe torowisko, jezdnia (1,6 km), ścieżki rowerowe (1,8 km), chodniki (2 km) i przebudowane zostanie 1,2 km drenażu w wykopach sięgających 5,5 m głębokości. Powstanie również park and ride na 70 aut, w tym trzy miejsca dla niepełnosprawnych.

Prace potrwają 15 miesięcy.

18.01.2022

Wrocław podpisał umowę z firmą Skanska na wykonanie trzeciego etapu budowy Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór. Koszt inwestycji wyniesie 72 mln zł. Drogowcy rozpoczną prace 5 lutego.

Podpisanie umowy na III etap prac.

Mowa o blisko dwukilometrowym odcinku wzdłuż ul. Rogowskiej. Podczas tego etapu wybudowane zostanie nowe torowisko, jezdnia (1,6 km), ścieżki rowerowe (1,8 km), chodniki (2 km) i przebudowane zostanie 1,2 km drenażu w wykopach sięgających 5,5 m głębokości. Powstanie również park and ride na 70 aut, w tym trzy miejsca dla niepełnosprawnych. Prace ruszą 5 lutego i potrwają 15 miesięcy. Zaplanowano budowę nowych 11 przejść dla pieszych.

4.01.2022

Jesteśmy już po wszystkich formalnościach związanych z kontrolą uprzednią przeprowadzaną przez UZP w sprawie ostatniego odcinka tej niezwykle ważnej inwestycji. Są one obligatoryjne dla zadań w które zaangażowane są duże środki unijne, a tak jest w tym przypadku. Teraz możemy podpisać umowę z wykonawcą na realizację ostatniego odcinka trasy wzdłuż ul. Rogowskiej, z pętlą przy stacji kolejowej Wrocław Nowy Dwór. Wykonawca będzie miał 15 miesięcy na realizację tego zadania. Wybudujemy nie tylko torowisko, park and ride przy pętli, ale przebudujemy układ drenażu pod jezdnią. Kosz ostatniego odcinka TAT to ponad 72 miliony złotych.

19.10.2021

Pierwszy samochód wjechał na nowy wiadukt na TAT, który wybudowaliśmy na wysokości ulicy Wagonowej!
Wcześniej nie było to możliwe ze względów konstrukcyjnych i wszystkie materiały dostarczaliśmy tam dźwigami. Na 160-metrowym obiekcie oraz przy drodze najazdowej od strony Nowego Dworu montujemy obecnie bariery energochłonne i to one przyjechały pierwszym historycznym transportem na ten wielki obiekt. Docelowo będą jeździły nim tramwaje i autobusy.

 

8.10.2021

Łuk dodaje mu klimatu. Wiadukt 160 metrowy prezentuje się bardzo okazale. Obecnie trwają prace przy budowie najazdów na obiekt od strony centrum. Mamy już gotową płytę przejściową i budujemy kolejne elementy konstrukcyjne najazdu.

28.09.2021

Tak wygląda nasyp pod drogę najazdową na wielki wiadukt od strony Nowego Dworu. Sam obiekt też wygląda imponująco!
Budujemy teraz najazd od strony centrum miasta. Wiadukt kosztuje ponad 41 milionów złotych, ma blisko 160 metrów długości, do budowy najazdów użyte będzie 33 tysiące ton piasku. 650 ton waży konstrukcja stalowa, 290 ton zbrojenia użyliśmy na obiekcie i 1650 metrów sześciennych betonu ułożyliśmy na jego konstrukcję i 800 metrów sześciennych na mury oporowe.
W docelowej organizacji ruchu będą wiaduktem jeździć tramwaje i autobusy. Będziemy chcieli, aby znacznie wcześniej niż tramwaj (ten pojedzie na Nowy Dwór w 2023 r) skorzystały z niego autobusy, które w ten sposób unikną przejazdu kolejowego na ul. Fabrycznej.

8.09.2021

Żaden z wykonawców nie odwołał się od wyboru firmy, która została wskazana w przetargu i ma wybudować ostatni odcinek TAT wzdłuż ulicy Rogowskiej.
Oznacza to, że możemy dokumentację przekazać do kontroli uprzedniej prowadzonej przez Urząd Zamówień Publicznych. To obligatoryjne w przypadku zadań z dużym dofinansowaniem z Unii Europejskiej, a tak jest w przypadku TAT.
Po kontroli będziemy mogli podpisać umowę z wykonawcą, który zaoferował wykonanie prac budowlanych na tym odcinku za blisko 73 miliony złotych.

26.08.2021

Od strony Nowego Dworu najazd na wielki wiadukt na TAT już zbliżył się do konstrukcji obiektu. Mury oporowe pną się do góry i wyglądają bardzo okazale. Prace trwają także przy budowie najazdu od strony centrum. Do budowy najazdów użyjemy 33 tysiące ton piasku.

25.08.2021

Mamy rozstrzygnięcie przetargu na ostatni odcinek Trasy Tramwajowo - Autobusowej. Teraz kolejne etapy związane z prawem zamówień publicznych i obligatoryjna kontrola uprzednia w inwestycji współfinansowanej przez Unię Europejską.

W ramach ostatniego odcinka TAT wybudujemy 2 km torowiska. Przy stacji kolejowej Wrocław Nowy Dwór powstanie pętla i park and ride.

21.07.2021

Na wiadukcie przy ul. Robotniczej trwają intensywne prace.

29.06.2021

Zobaczcie, jak zmienił się pl. Orląt Lwowskich i tereny wzdłuż ulicy Robotniczej. Jak było przed powstaniem trasy na Nowy Dwór i jak to wygląda to teraz, kiedy pierwsze tramwaje ruszyły nowym torowiskiem. Cała inwestycja ma być gotowa w 2023 roku. Koszt budowy nowej trasy szacuje się na 370 mln zł, z czego prawie 110 mln zł to środki z Unii Europejskiej.

22.06.2021

Od soboty 26 czerwca pojedziemy nowym odcinkiem TAT!

2 km nowego torowiska, 5 nowych peronów, ale także 400 drzew, 2 km dróg rowerowych i drugie tyle chodników. W sobotę, 26 czerwca, tramwaje pojadą pierwszym odcinkiem Trasy Autobusowo-Tramwajowej w kierunku Nowego Dworu - od placu Orląt Lwowskich do ul. Śrubowej.– TAT to jedna z największych komunikacyjnych inwestycji Wrocławia ostatnich lat i wypełnienie obietnic. Transport miejski to mój priorytet, więc cieszę się, że realizujemy kolejne tramwajowe projekty, które poprawiają jakość życia w mieście – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Cała Trasa Autobusowo-Tramwajowa to łącznie aż 7 km nowych torowisk i będzie gotowa w 2023 roku.– Pierwszy odcinek, który w sobotę oddamy do użytku, to blisko 2 km torowiska, 5 nowych peronów przystankowych. Nowe przystanki powstały na wysokości dawnego dworca Marchijskiego, przy ul. Smoleckiej oraz przy ul. Robotniczej na wysokości ul. Śrubowej – opowiada Piotr Paś, prezes Wrocławskich Inwestycji, które nadzorują prace na tej budowie.W ramach zadania przebudowano i wybudowano nowe sieci podziemne, a także 1913 m nowej drogi dla rowerów, 2335 m nowych chodników, na których powstały linie naprowadzające dla osób niedowidzących.

– Przejazd TAT nie byłby możliwy, gdyby nie wiadukt nad ulicą Smolecką. W miejsce starego obiektu wybudowaliśmy nową, bardzo wytrzymałą konstrukcję. Jest ona już przygotowana na coraz to nowsze tramwaje, których waga rośnie. Próby obciążeniowe wiaduktu wykonane przez Politechnikę Wrocławską wypadły znakomicie. Obiekt ma 22,4 metry długości i 17,4 m szerokości. Wykorzystaliśmy do jego budowy 200 ton stali i 1400 metrów sześciennych betonu. W ramach zadania, zgodnie z decyzją konserwatora zabytków, zabezpieczyliśmy szczelinę przeciwlotniczą znajdującą się przy wiadukcie – mówi Wojciech Kaim, kierownik projektu z WI.

Warto dodać, że zabezpieczone zostały także słupy żeliwne podtrzymujące stary wiadukt. Trafiły do magazynu ZDiUM. Zarząd Zieleni Miejskiej wykorzysta je prawdopodobnie do aranżacji zieleni na terenie Parku Henrykowskiego, który powstanie na byłych terenach kolejowych.Na pierwszym odcinku TAT posadzonych zostanie blisko 400 drzew m.in. klony polne, robinie, dęby. Najwięcej od strony wschodniej w pobliżu peronów przystankowych przy ul. Smoleckiej, gdzie planowane jest nasadzenie ponad 150 drzew.

Podczas prac rozpoczętych we wrześniu 2019 roku został przebudowany już m.in. plac Orląt Lwowskich, ulicę Nabycińską, a także odcinek od ul. Śrubowej do pętli przy WPP. Wyremontowane zostały także chodniki w okolicy Dworca Świebodzkiego, odcinek ul. Robotniczej na wysokości dworca, a także poprawiony został stan nawierzchni na ul. Smoleckiej pod wiaduktem, wyregulowane studnie kanalizacji deszczowej i wybudowane nowe chodniki na tym odcinku.

- Inwestycja jest realizowana ze środków miasta, przy znaczącym wsparciu Unii Europejskiej, za które bardzo dziękujemy. Odcinek, po którym będą jeździć tramwaje od placu Orląt Lwowskich do ul. Śrubowej i Wrocławskiego Parku Przemysłowego kosztował blisko 94 miliony złotych. Unijne dofinansowanie to niespełna połowa tej kwoty, ponad 42 mln zł- mówi Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.Łącznie, budowa całej Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór – po uwzględnieniu dodatkowych prac - będzie kosztowała ok. 390 mln zł. Zostanie oddana do użytku w 2023 roku.To jedna z dwóch dużych realizowanych obecnie inwestycji tramwajowych we Wrocławiu. Jednocześnie powstaje także nowa trasa na Popowice. Zostanie ona otwarta w 2022 roku. Miasto szykuje także realizację trasy tramwajowej na Swojczyce. Pierwszym etapem będzie budowa nowych mostów Chrobrego z torowiskiem. Wrocławskie Inwestycje podpisały umowę na budowę tych przepraw za blisko 70 milionów złotych. Obecnie trwa procedura przetargowa na projektowanie trasy tramwajowej na Swojczyce.Warto dodać także, że miasto przeznacza 80 mln rocznie na TORYwolucję - serię remontów już istniejących torowisk. Dzięki temu tylko w zeszłym roku powstało 14,5 km nowych szyn. Pierwszy odcinek TAT umożliwia kontynuacje TORYwolucji.

- Od soboty tramwaje pojadą nowym torowiskiem w szczycie z częstotliwością nawet co półtorej minuty – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Nowy fragment trasy jest dla nas bardzo ważny także dlatego, że pozwoli na rozpoczęcie innych prac remontowych. Chodzi o torowisko na ul. Legnickiej (na placu Strzegomskim) i potem na pl. Jana Pawła II.

Pierwszym odcinkiem TAT pojedzie 7 linii tramwajowych, sześć z nich skieruje się jadąc z w prawo w ulicę Śrubową i dalej Legnicką. Linia numer 23 pojedzie prosto do WPP. Na razie będą to linie stale kursujące po Wrocławiu, nowe linie zostaną skierowane na TAT w 2023 roku, kiedy gotowa będzie już cała trasa do Nowego Dworu.

Docelowo na TAT będą kursowały także autobusy dzienne. Obecnie z racji liczby linii tramwajowych, które zostają skierowane na ten odcinek, na wydzielonej dla autobusów ulicy pojawią się tylko połączenia nocne.Otwarcie pierwszego fragmentu TAT pozwala MPK na rozpoczęcie prac związanych z remontem torowiska i przejazdu przez plac Strzegomski.– W imieniu wszystkich naszych tramwajów dziękujemy za nowe tory. Jazda po nich będzie czystą przyjemnością – mówi prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder – Żeby nie być gorszymi w inwestycjach torowych, już w tę sobotę MPK rozpocznie naprawę przejazdu przez torowisko na placu Strzegomskim, a w sierpniu ruszymy z remontem placu Jana Pawła II. Dzięki TAT tramwaje będą omijać te odcinki, dzięki czemu zachowamy płynny przejazd w stronę Leśnicy.

W związku oddaniem do ruchu TAT i remontem torowiska na pl. Strzegomskim od 26 czerwca (sobota) planowana jest zmiana trasy linii tramwajowych 3, 10, 20, 23, 31, 32 i 33 oraz linii autobusowych 106, 107, 109, 132, 142, 148, 149 i 609.Tramwaje linii 3, 10 i 33 zostaną skierowane objazdem w obu kierunkach od pl. Dominikańskiego przez ul. Piotra Skargi, Teatralną, Świdnicką, Podwale, pl. Orląt Lwowskich, TAT i ul. Śrubową do ul. Legnickiej.

Tramwaje linii 23 zostaną skierowane objazdem w obu kierunkach od pl. Dominikańskiego przez ul. Piotra Skargi, Teatralną, Świdnicką, Podwale, pl. Orląt Lwowskich, TAT do pętli przy ulicy Robotniczej.

Tramwaje linii 20 od ul. Podwale zostaną skierowane objazdem w obu kierunkach przez pl. Orląt Lwowskich, TAT i ul. Śrubową do ul. Legnickiej, a tramwaje linii 31 i 32 od pl. Orląt Lwowskich pojadą w obu kierunkach przez TAT i ul. Śrubową do ul. Legnickiej.Autobusy linii 106, 148 i 149 będą kursowały objazdem w obu kierunkach od ulicy Robotniczej przez ul. Śrubową, pl. Strzegomski, ul. Legnicką, pl. Jana Pawła II, ul. Kazimierza Wielkiego i pl. Dominikański. Kursy linii 107, 109 i 609 realizowane z pl. Solidarności w kierunku Nowego Dworu pojadą ul. Legnicką, pl. Strzegomski, ul. Strzegomską i Śrubową do ul. Robotniczej, a w kierunku powrotnym obecną trasą przejazdu.

Dodatkowo, autobusy linii 106, 107, 109, 132, 142, 148, 149 i 609 jadące w kierunku Nowego Dworu będą zatrzymywały się na przystanku „pl. Strzegomski” przy ul. Legnickiej.Natomiast kursy linii nocnych 206 i 249 zostaną przekierowane na TAT i będą zatrzymywały się w obu kierunkach na nowych przystankach tramwajowo-autobusowych zlokalizowanych:- przy dawnym dworcu Marchijskim;- w pobliżu wiaduktu przy ul. Smoleckiej;- przy skrzyżowaniu ul. Robotniczej i Śrubowej.Prace przy remoncie torowiska tramwajowego na placu Strzegomskim potrwają około 2 miesięcy.

21.06.2021

W sobotę, 26 czerwca, do użytku zostanie oddany pierwszy odcinek Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór. Przejazdy testowe od pl. Orląt Lwowskich do ul. Śrubowej wypadły pomyślnie. 

8.06.2021

Kilkaset metrów ułożonego i złączonego już torowiska mamy na ul. Popowickiej.
Na kolejnych fragmentach m.in. pod wiaduktem kolejowym przy stacji Wrocław Popowice pracują spawacze termitowi. Wykonawca układa również podkłady na odcinkach zielonego torowiska. A pierwsze szyny pojawiły się już na skrzyżowaniu ul. Popowickiej i Milenijnej.

1.06.2021

Mury oporowe przy wielkim wiadukcie na #TAT rosną w oczach. 33 tysiące ton piasku znakomitej jakości da świetną podbudowę najazdów na obiekt.

26.05.2021

Działamy nie tylko na wiadukcie nad ulicą Smolecka, ale i pod nim. Podjęliśmy decyzję o dodatkowych środkach, które pozwoliły na remont nawierzchni jezdni pod nowym wiaduktem, regulacje krawężników, studni kanalizacyjnych i budowę nowych chodników pod obiektem.
We wtorek ułożyliśmy masę bitumiczną na remontowanym fragmencie tej ulicy, która jest ważnym łącznikiem między ul. Robotniczą, a Braniborską. Przed nami prace brukarskie po ich zakończeniu i przygotowaniu docelowej organizacji ruchu będziemy chcieli puścić ruch ulicą Smolecką.

19.05.2021

Wiadukt nad ulicą Smolecką miał w środę próby obciążeniowe. Pierwsze wyniki wypadły znakomicie. Analizy przeprowadzają eksperci z Politechniki Wrocławskiej. Nasz wiadukt wybudowany na #TAT ma ponad 22 metry długości i ponad 17 m szerokości. Przęsło ma ponad 21 metrów. Do jego wykonania użyliśmy m.in. 1400 metrów sześciennych betonu i 200 ton stali zbrojeniowej.

13.05.2021

Tramwaje linii 23 od soboty wracają do Wrocławskiego Parku Przemysłowego!Pojadą nowym fragmentem TAT wybudowanym za ponad 11,6 miliona złotych oraz zielonym torowiskiem na ulicy Złotoryjskiej. Odcinek TAT od ul. Śrubowej do pętli ma 711 metrów długości i biegnie starym śladem linii tramwajowej Wybudowane zostały tam nowe sieci podziemne, powstały nowe przystanki, ponad pół kilometra drogi rowerowej, chodnika. Planujemy na tym odcinku nasadzić blisko 150 drzew m.in. platanów i robinii akacjowychZ kolei na ulicy Złotoryjskiej MPK wymieniło niespełna pół kilometra toru pojedynczego, przejazd tramwajowy w ciągu ulicy Strzegomskiej i sieć trakcyjną. Torowisko będzie zielone – trawa została wysiana i już rośnie. Jej obecność z pewnością docenią mieszkańcy okolicznych bloków. Oprócz walorów estetycznych zielone torowisko spowoduje, że tramwaje będą jeździć ciszej.

12.05.2021

Na wiadukcie nad ulicą Smolecką mamy już masę bitumiczną w międzytorzu, Obciążamy docelowo konstrukcję tego obiektu, aby jeszcze w maju wykonać próby obciążeniowe. Bez nich nie możemy wystąpić o pozwolenie na użytkowanie - docelowo przecież po tym wiadukcie ma jeździć tramwaj łączący plac Orląt Lwowskich z ul. Śrubową.
Z kolei na najazdach od strony ulicy Smoleckiej oraz Robotniczej układaliśmy wczoraj masę bitumiczną na drogach rowerowych. Kilkuset metrowy odcinek już jest. Trwają prace brukarskie oraz malarskie

7.05.2021

Nad wiaduktem nad ul. Smolecką rozpoczyna się montaż sieci trakcyjnej! Można powiedzieć, że to historyczny moment.
Tymczasem ekipa drogowa przygotowuje podbudowę pod drogi rowerowe. Trwają prace brukarskie, izolacyjne. W tym miesiącu chcemy też przeprowadzić próby obciążeniowe. Zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków zabezpieczyliśmy też szczelinę w pobliżu wiaduktu.

25.04.2021

Szykujemy się do budowy ostatniego odcinka TAT wzdłuż ul. Rogowskiej.
To ostatni brakujący element w tej gigantycznej inwestycji komunikacyjnej Wrocławia, która połączy Nowy Dwór z centrum miasta. Wybrany wykonawca utworzy trasę tramwajową oraz pętlę w pobliżu stacji kolejowej Wrocław Nowy Dwór.
W ramach inwestycji przebudujemy 1,7 km ul. Rogowskiej, wraz z sieciami podziemnymi m.in. drenażem. Powstanie ok. 1,79 km wydzielonej drogi rowerowej, 1,3 km ciągu pieszo-rowerowego, 2,28 km chodników, przejścia i przejazdy rowerowe. 4 pary przystanków tramwajowo-autobusowych wzdłuż ulicy Rogowskiej.
Na pętli powstaną dwa stanowiska przewidziane do ładowania autobusów elektrycznych i park and ride na 70 miejsc.

23.04. 2021

Ruszamy z budowa kolejnego odcinka TAT od Nowodworskiej do Rogowskiej. Najpierw musimy wykonać prace na sieciach podziemnych. Kierowców prosimy o uważną jazdę, a pasażerów MPK informujemy o zmianach lokalizacji przystanków autobusowych.

16.04.2021

Podjęliśmy decyzję o zgodzie na ogłoszenie przetargu na budowę ostatniego odcinka TAT wzdłuż ul. Rogowskiej!
To ostatni brakujący element w tej gigantycznej inwestycji komunikacyjnej Wrocławia, która połączy Nowy Dwór z centrum miasta. Pozwoli on wyłonić wykonawcę, który wybuduje trasę tramwajową oraz pętlę w pobliżu stacji kolejowej Wrocław Nowy Dwór.

30.03.2021

Układana jest izolacja na dużym wiadukcie. Rosną w górę mury oporowe i podbudowa z piasku. Rozpoczęły się prace przy najazdach od strony Wyższej Szkoły Bankowej.

A na mniejszym wiadukcie nad ulicą Smolecką i na najazdach przy ul. Robotniczej regulujemy torowisko tramwajowe. Tu wiadukt ma czerwoną izolację.

22.03.2021

Ruszyły prace przy budowie murów oporowych i najazdów przy wiadukcie. Wykonawca do ich budowy wykorzysta 34 tysiące ton wysokiej jakości piasku. Przywiezie go 1360 ciężarówek. Pierwsze płyty muru oporowego już stoją. W sumie mur ścian oporowych to 3400 m kwadratowe.

18.03.2021

Przystanek przy Wyższej Szkole Bankowej, który powstał w pobliżu wielkiego wiaduktu nad torami kolejowymi. Stoją już konstrukcje wiat i słupki przystankowe.
Skorzystają z niego nie tylko studenci i naukowcy, ale i również pracownicy okolicznych biur.

13.03.2021

Rozpoczęliśmy układanie torowiska tramwajowego na wiadukcie nad ul. Smolecką oraz najazdów na wiadukt prowadzących wzdłuż ulicy Robotniczej. W piątek spawacze termitowi łączyli pierwsze szyny. Surówka przy spawaniu termitowym ma blisko 3 tys. stopni Celsjusza, a takie połączenie stosuje się m. in. na kolei.
Działamy, a wszystko po to, aby w pierwszej połowie roku można wykorzystać tą infrastrukturę i puścić tędy tramwaje Pozwoli to nam przeprowadzić prace remontowe m.in.: na placu Jana Pawła II.

 

2.03.2021

Beton wylany w ubiegłym tygodniu wiąże w najlepsze, a konstrukcja wygląda efektownie.

26.02.2021

55 metrowa pompa betonuje ustrój nośny na wielkim wiadukcie nad torami kolejowymi. Podczas prac nad torami wstrzymany został ruch pociągów towarowych na tym odcinku. Po zakończeniu prac w nocy z piątku na sobotę będziemy mieli już 150 metrów płyty. W marcu startujemy m.in. z budową murów oporowych.

Do późnej nocy z piątku na sobotę będą trwały prace pielęgnacyjne przy nowo wylanym betonie na dużym wiadukcie. Beton, choć prężny i potężny, lubi jak się o niego zadba, dopieści, szczególnie na tak imponującej konstrukcji jest to niezbędne.

24.02.2021

Przy wiadukcie nad ulicą Smolecką podbudowa czeka na badanie. Jeśli będzie w porządku, rozpocznie się w najbliższych dniach betonowanie najazdu od strony zachodniej.

22.02.2021

Pogoda się poprawiła i ruszyło betonowanie konstrukcji wiaduktu nad torami kolejowymi na TAT. Jeszcze w tym tygodniu planujemy rozpocząć kolejne akcje betonowania na tym obiekcie. Przygotujemy odcinek o długości blisko 100 metrów. Aby przeprowadzić betonowanie środkowej części konstrukcji trzeba będzie na tym odcinku wstrzymać czasowo ruch pociągów towarowych.

4.02.2021

Na dużym wiadukcie na TAT wykorzystując sprzyjającą pogodę betonowany jest kolejny 25 metrowy fragment konstrukcji. 
Z kolei przy wiadukcie nad ul. Smolecką najazdy wyglądają coraz efektowniej. 

 

21.01.2021

Wykonawcy pracują nad najazdami na wiadukt nad ulicą Smolecką. Powstaje podbudowa. Trwają też prace przy murze oporowym. Nowy beton pojawił się także na odcinku od pętli przy WPP w kierunku dużego wiaduktu nad torami kolejowymi. W najbliższych miesiącach będzie tu powstawał najazd i mury oporowe nowej konstrukcji.

31.12.2020

Wiadukt nad ul. Smolecką, który budujemy na #TAT zyskał już izolację na chodnikach i drodze dla rowerów.
Powstają mury oporowe i zbliżamy się torami od strony ul. Robotniczej. Wcześniej przebudowany został tu m.in. ciepłociąg. Ten wiadukt jest niezwykle ważny, bo pozwoli nam w przyszłym roku skierować ruch na fragment TAT od Orląt Lwowskich do ul. Śrubowej, a otworzy możliwości dla MPK prac na pl. Jana Pawła II czy pl. Strzegomskim.

29.12.2020

Rozpoczyna się kolejny etap budowy Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór. Uwaga! Od soboty 2 stycznia zamknięty zostanie fragment ul. Strzegomskiej w okolicy ul. Babimojskiej. Wykonawca będzie na tym odcinku m.in. przebudowywał sieci podziemne na dużej głębokości, przesuwał oś jezdni.
Kierowcy w kierunku centrum będą kierować się objazdem ulicami: Nowobabimojską, Otyńską, Fabryczną i Robotniczą. Kierowcy jadący z kolei w kierunku Nowego Dworu od ul. Strzegomskiej pojadą łącznikiem do ul. Robotniczej, następnie ul. Wagonową do Fabrycznej.
Od strony ul. Strzegomskiej przez wiadukt nad torami kolejowymi będzie tylko dojazd do WPB.
Prace zakończą się w marcu 2021 roku. Zmiany w organizacji ruchu nie dotyczą komunikacji zbiorowej.

9.12.2020

W sobotę 12.12 rusza sygnalizacja świetlna na pl. Orląt Lwowskich. Wdrożona zostanie docelowa organizacja ruchu w obrębie tego placu.
Dla kierowców oznacza to przywrócenie funkcjonalności placu sprzed przebudowy i wprowadzenie sygnalizacji świetlnej, która uporządkuje ruch.
Plac został wzbogacony o torowisko tramwajowe, po którym mogą jeździć autobusy (Trasa Autobusowo-Tramwajowa na Nowy Dwór - na wlocie od ul. Robotniczej, na nowym torowisku pojawił się już buspas w obu kierunkach), jednak dla kierowców zmiany wdrażane w sobotę będą kosmetyczne. Niemal każdy wlot utrzymał dotychczasowe relacje dla kierowców, z wyjątkiem kierunku od pl. Orląt Lwowskich w ul. Podwale, który został przeznaczony dla komunikacji zbiorowej. Najistotniejsza zmiana została wdrożona już w sierpniu tj. wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na pl. Orląt Lwowskich w kierunku ul. Braniborskiej, które sprawiło, że ruch w stronę ul. Robotniczej jest częściowo dookólny (pojazdy jadące w stronę pl. Orląt Lwowskich od ul. Nabycińskiej czy Braniborskiej, zamiast jechać ul. pl. Orląt Lwowskich, są kierowane na dalszy odcinek ul. Nabycińskiej w stronę ul. Robotniczej i dopiero z ul. Robotniczej mogą wjechać na plac).

21.10.2020

Udźwignie 500 ton, a jego stabilizacja trwała 10 godzin. Potężny dźwig montuje kolejne fragmenty konstrukcji wiaduktu nad trasą kolejową i ul. Robotniczą. Przeprawa powstaje w ramach budowy trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór.

Wiadukt nad ulicą Smolecką robi wrażenie. To m.in. jego wybudowanie pozwoli puścić ruch tramwajów i autobusów od placu Orląt Lwowskich do ulicy Śrubowej jeszcze przed oddaniem do użytku całej TAT.

19.10.2020

W tym tygodniu trafi tu piąty olbrzymi dźwigar, ważący 38 ton i mierzący 24 metry. Cała operacja była dość skomplikowana, gdyż został on zamontowany nad siecią trakcyjną linii kolejowej. Obecnie na wiadukcie przy Strzegomskiej trwa deskowanie, czyli przygotowanie do zbrojenia.

Wzmożone prace trwają przy ul. Śrubowej oraz na pl. Orląt Lwowskich, gdzie w listopadzie planowany jest montaż sygnalizacji świetlnej.

W ramach inwestycji gotowe są już przystanki na pl. Orląt Lwowskich, na Podwalu, przy ul. Nabycińskiej i Smoleckiej. Na Smoleckiej w ciągu kilku miesięcy zaczniemy układać tory na wiadukcie. Założenia są takie, żeby w przyszłym roku tramwaje pojechały od pl. Orląt Lwowskich w kierunku ul. Smoleckiej i Śrubowej.

 

9.10.2020

Saperzy przyjechali po niemiecką bombę zapalającą z radzieckim zapalnikiem 50 kg. W momencie akcji przez kilka minut był wstrzymany ruch na ul. Robotniczej.
To już kilkadziesiąt niewybuchów usuniętych podczas budowy trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór. Największa bomba miała 250 kg. Została znaleziona między ul. Braniborską i Robotniczą.

7.10.2020

Linia naprowadzająca dla niedowidzących na #TAT prowadząca od ulicy Robotniczej do przystanku Smolecka.

2.10.2020

Piąty olbrzymi dźwigar trafił w czwartek na wiadukt, który budujemy na #TAT w pobliżu ulic Strzegomskiej i Robotniczej.Ważył 38 ton i mierzył 24 metry długości. To była skomplikowana operacja, ponieważ został zamontowany nad siecią trakcyjną linii kolejowej.

30.09.2020

Aż 500 metrów sześciennych betonu trafiło w nocy na wiadukt nad ulicą Smolecką. Wcześniej do ustroju nośnego obiektu wykorzystano 116 ton zbrojenia.
Wszystko po to, aby nowym wiaduktem mogły przejechać tramwaje, autobusy i rowerzyści, a także skorzystać z niego piesi. Wiadukt będzie miał 22 metry długości i 17 szerokości.
Konstrukcja mostowa ma być gotowa w tym roku. Potem do pracy biorą się drogowcy i torowcy. Koszt jego wybudowania 6,5 miliona złotych. To bardzo ważny obiekt inżynieryjny.

Przystanek Smolecka i nowa droga rowerowa.

24.08.2020

33-metrowe dźwigary kratownicowe wiaduktu na TAT w najbliższych tygodniach będą przygotowywane do montażu, a następnie montowane na podporach nad torami kolejowymi. 

Obecnie trwają prace na pierwszych 25 metrach olbrzymiej konstrukcji, która powstanę w pobliżu ulic Robotniczej i Strzegomskiej. 

17.08.2020

Ruszyły prace przy przebudowie chodników na ul. Robotniczej od Nabycińskiej do pl. Orląt Lwowskich. To roboty dodatkowe, na które udało się pozyskać środki z budżetu miasta.Wcześniej wyremontowany został tu fragment jezdni (też w ramach prac dodatkowych). Kierowcy jeżdżą od kilku tygodni po nowej nawierzchni z masy bitumicznej, która zastąpiła kostkę brukową.

6.08.2020

Po niespełna 9 miesiącach prac (8 sierpnia) ruch tramwajowy wraca na pl. Orląt Lwowskich – tym samym oddany do użytku zostaje fragment, od którego zaczęła się budowa TAT na Nowy Dwór.

Skrzyżowanie zyskało nowy układ drogowo-torowy, a przebudowane szyny w ulicy Podwale pozwolą zarówno skręcić tramwajom w kierunkach: pl. Jana Pawła II, jak i pl. Legionów, ale także przejechać dalej, w stronę Dworca Świebodzkiego. Dziś miał miejsce pierwszy przejazd próbny.

– Dziś wspólnie wykonaliśmy testowy przejazd z nowego przystanku przy pl. Orląt Lwowskich, który jest początkiem nowej linii autobusowo-tramwajowej, zmierzającej w kierunku Nowego Dworu. To największa tego typu inwestycja w powojennym Wrocławiu. Za nami 9 miesięcy prac, które pozwolą na to, że od soboty na pl. Orląt Lwowskich powrócą tramwaje, a co więcej, w przyszłym roku chcielibyśmy uruchomić tramwaj na pierwszym odcinku TAT-u, czyli do ulicy Śrubowej – mówił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

– Cieszymy się, że dzięki sprawnej pracy i współpracy z Wrocławskimi Inwestycjami już od najbliższej soboty nasze tramwaje i autobusy pojadą przez to zmodernizowane skrzyżowanie i linie 0L, 0P, 74, 15, 31, 32 w tym odcinku powrócą na plac Orląt Lwowskich. Cieszy także powstanie wspólnego przystanku tramwajowo-autobusowego, dzięki czemu przesiadki będą prostsze i wygodniejsze – dodał prezes MPK Krzysztof Balawejder.Dotąd na skrzyżowaniu pl. Orląt Lwowskich/Podwale/Piłsudskiego/Tęczowa:

- przebudowano układ drogowo-torowy na w/w skrzyżowaniu w tym powstały nowe przystanki tramwajowe, zamontowano nowe szyny, rozjazdy, system sterowania, nowe ścieżki rowerowe i chodniki, perony przystankowe, - wybudowano kanalizację deszczową, - zamontowano słupy oświetlenia ulicznego, - przebudowano sieć trakcyjną, ułożono kable trakcyjne i zamontowano słupy trakcyjne i trakcyjno- oświetleniowe, - wybudowano kanalizację teletechniczną, - usunięto kolizje elektroenergetyczne SN, NN, - zamontowano nowe wiaty przystankowe , - wybudowano przepompownie ścieków (w rejonie nowego przystanku Nabycińska). – W ramach tej trudnej, inżynierskiej pracy, która została przeprowadzona na obszarze pl. Orląt Lwowskich zostały wymienione wszystkie branże sieci – te popularne, czyli kanalizacja, woda, gaz, jak również te istotne z punktu widzenia przedsiębiorstw, czyli sieci teletechniczne. Trzeba także zaznaczyć, że od soboty również kierowcy będą mogli przejechać od pl. Jana Pawła II w kierunku pl. Legionów, a także skręcić w ul. Tęczową. Likwidujemy tym samym konieczność objazdu przez ulicę Sokolniczą – zapewnił Bartosz Nowak z Wrocławskich Inwestycji. Koszt tego fragmentu Trasy Autobusowo-Tramwajowej do ulicy Smoleckiej wyniósł ponad 67 milionów złotych. W przyszłym roku (prawdopodobnie wiosną) miasto będzie chciało uruchomić tramwaj, którym pasażerowie przejadą aż do ulicy Śrubowej. Przypomnijmy, Trasa Autobusowo Tramwajowa łącząca plac Orląt Lwowskich z Nowym Dworem ma powstać do 2023 roku. Mieszkańcy skorzystają z 15 par przystanków – dziś zaprezentowany został pierwszy z nich, zlokalizowany na ulicy Podwale. Całkowita długość TAT to 7 km. To największa inwestycja komunikacyjna we Wrocławiu od 1949 roku, kiedy wybudowano linię na Leśnicę.

28.07.2020

Dziś na budowie dwa dźwigi stawiają przęsła nowego 160 metrowego wiaduktu, którym pojedzie miejski tabor. Wartość tego obiektu inżynierskiego to ponad 40 mln zł w tym środki z Unii Europejskiej.

20.07.2020

Pną się do góry największe obiekty inżynieryjne na budowanej trasie autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór. Nad ulicą Smolecką powstaje szeroki na ponad 20 metrów wiadukt, natomiast nad ul. Robotniczą rośnie długa na ponad 160 metrów przeprawa nad drogą oraz linią kolejową.

Patrząc od pl. Orląt Lwowskich na zachód w kierunku Nowego Dworu, pierwszy powstaje mniejszy wiadukt nad ul. Smolecką. Jeszcze nie dawno widać było jedynie jego podpory, teraz trwają przygotowywanie szalunku pod wylanie betonowej konstrukcji wiaduktu oraz prace przy budowie murów oporowych. Aby wykonać to zadanie betoniarki będą musiały wykonać 62 kursy! Beton będzie wylewany w wakacje. Wiaduktem przejadą tramwaje, autobusy, rowerzyści i przejdą piesi. Obok powstaje przystanek „Smolecka”.

Druga przeprawa powstaje nad ul. Robotniczą i linią kolejową. To najtrudniejszy obiekt do wykonywania na całej trasie autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór. Będzie liczył 160 metrów. Jego 28 metrowe dźwigary są teraz spawane w większe konstrukcje. Pierwsza z nich będzie ważyła ponad 44 tony i ma być ustawiania na przełomie lipca i sierpnia. Trwają prace przy budowie 4 podpór. Jedna już stoi, w pozostałych powstają fundamenty. Najdłuższe przęsło wiaduktu, którym nad torami kolejowymi przejadą tramwaje i autobusy będzie miało 75 metrów długości.

9.07.2020

Rosną w oczach podpory 160 metrowego wiaduktu nad torami kolejowymi.

Na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i Tęczowej pojawiły się pierwsze dwie warstwy masy bitumicznej.

2.07.2020

Na fragmencie ul. Robotniczej znika kostka brukowa z jezdni. Niebawem ruszą przygotowania do budowy nowej konstrukcji drogi. To prace dodatkowe, na które udało się znaleźć środki w budżecie. Skrzyżowanie placu Orląt Lwowskich i ul. Tęczowej z kolei przygotowywane jest do układania masy bitumicznej.

To wiadukt nad ulicą Smolecką, szalunki powstają. W wakacje rozpocznie się betonowanie tej konstrukcji. 

Kierowcy jeżdżą już fragmentem TAT w kierunku centrum od ul. Nabycińskiej do placu Orląt (przy dawnym dworcu Marchijskim). Rozpoczęły się prace rozbiórkowe nawierzchni przy ul. Robotniczej. Udało się bowiem pozyskać dodatkowe środki finansowe na remont tego fragmentu ulicy. Prace potrwają do sierpnia. Na ul. Piłsudskiego w kierunku pl. Legionów kierowcy korzystają czasowo z nowej jezdni przy torowisku.

24.06.2020

Sieci podziemne już zostały przebudowane, więc budowa 160 metrowego wiaduktu nad torami kolejowymi ruszyła. Palownica przygotuje w najbliższych dniach w gruncie ponad 30 pali, każdy o długości 6 metrów. Potem powstanie fundament pod kolejną wielką podporę wiaduktu. Trwają też prace przy ściankach szczelnych przy trzeciej podporze.

Przy Dworcu Świebodzkim pojawiła się pierwsza warstwa masy bitumicznej na kolejnym odcinku placu Orląt Lwowskich.

Montowane są wiaty na przystanku Smolecka. 

3.06.2020

Rozpoczęły się prace przy budowie drugiej podpory pod 160 metrowy wiadukt na TAT. Przy torach stoją już nowe szare słupy trakcyjne. Podczas tego etapu przebudujemy tu sieć trakcyjną. W połowie czerwca dotrą do Wrocławia części konstrukcyjne tego olbrzymiego obiektu inżynierskiego. Coraz okazalej wygląda też wiadukt nad ulicą Smolecką. 

2.06.2020

Budowa TAT trwa układanie nawierzchni na skrzyżowaniu ul. Podwale i Piłsudskiego. Jak wszystko dobrze pójdzie, to w tym tygodniu powróci tutaj ruch samochodowy.

25.05.2020

Blisko pół kilometra drogi dla rowerów powstało już przy TAT. Wykonawca układał asfalt na ulicy Nabycińskiej oraz wzdłuż trasy autobusowo-tramwajowej na ul. Robotniczej.

Najnowsze zdjęcia z postępu prac.

13.05.2020

Wykonawca łączy poszczególne fragmenty od pl. Orląt Lwowskich do skrzyżowania ul. Robotniczej ze Strzegomską. Na ponad kilometrowym odcinku jest już ułożone torowisko, widać podpory wiaduktów, trwa układanie krzyżownic na torowiskach.

Patrząc od centrum miasta już na samym pl. Orląt Lwowskich dużo się dzieje. Powstaje tam złożone skrzyżowanie torowisk, robotnicy układają rozjazdy i krzyżownice. Zabetonowane jest międzytorze praktycznie do ul. Smoleckiej. Na tym odcinku widać już w zasadzie całe torowisko. Przygotowywana jest podbudowa pod trasę rowerową. Po ul. Nabycińskiej z nową nawierzchnią jeżdżą auta.

6.05.2020

Mamy już blisko kilometr zabetonowanego torowiska z ułożonymi, wyciszonymi i wyregulowanymi szynami. Wykonawcy przygotowują podbudowę pod blisko kilometr ścieżki rowerowej od ulicy Nabycińskiej do Smoleckiej (tu pracujemy intensywnie przy wiadukcie, którym przejadą autobusy, tramwaje i rowerzyści). Kolejny beton wiąże na ul. Robotniczej w pobliżu skrzyżowania z ulicą Śrubową. W tej okolicy mamy już dwa perony przystankowe.Ustawionych jest kilkadziesiąt słupów trakcyjnych, a międzytorze przy Podwalu czeka na masę asfaltową. Na placu Orląt Lwowskich pracujemy intensywnie przy montażu rozjazdów.

5.05.2020

Tak oto historyczne torowisko powstaje na skrzyżowaniu Podwala, Piłsudskiego i placu Orląt Lwowskich.

28.04.2020

Na przystanku tramwajowo-autobusowym przy dawnym dworcu Marchijskim pojawiły się już nie tylko perony przystankowe, ale i słupy trakcyjne.

Coraz większych kształtów nabiera przystanek Politechnika – na którym przy ulicy Długiej będzie zatrzymywał się tramwaj na Popowice. Tam też stoją słupy trakcyjne, powstaje także nowy chodnik.

23.04.2020

Otworzyliśmy oferty w przetargu na budowę Trasy Autobusowo-Tramwajowej od Parku Biznesu do skrzyżowania ulic Strzegomskiej z Rogowską. Czterech wykonawców chce budować dalej TAT. Wszyscy złożyli oferty niższe niż gmina oraz MPWiK zamierzają przeznaczyć na wykonanie zadania! Najniższa oferta jest o ponad 38 milionów tańsza! Na realizację tego zadania mamy: 119 550 680, 28 zł. Najniższa cena to: 81 228 093, 00 zł!Co budujemy? To kolejne dwa kilometry TAT. Tramwaj i autobus wydzieloną trasą przemknie m.in. pod istniejącym wiaduktem kolejowym, estakadą Gądowianka. Dalej w dużej części trasa będzie biegła istniejącym buspasem przy ul. Strzegomskiej. W ramach zadania przebudujemy oczywiście sieci podziemne, wybudujemy nowe przystanki i nową stację prostownikową „Nowodworska” – dla potrzeb zasilania sieci trakcyjnej, oczywiście zadbamy o chodniki, ścieżki rowerowe, przejścia dla pieszych. Termin realizacji to 24 miesiące od podpisania umowy.

W ramach tego zamówienia wykonawca nasadzi na całym TAT i będzie pielęgnował 765 drzew m.in. dęby, klony, graby, jesiony, buki, czy brzozy.

Ostatni odcinek TAT prowadzący wzdłuż ulicy Rogowskiej jest w fazie projektowania. Zakończy się ono na przełomie 2020/21 r.

Cała trasa będzie miała 7 km długości. TAT pojedziemy w 2023 roku.

 

22.04.2020

Mamy już kolejne perony przystankowe na budowie TAT. Powstaje właśnie przystanek autobusowo-tramwajowy przy Wyższej Szkole Bankowej na ul. Strzegomskiej. To na końcu obecnego zakresu budowy w kierunku Nowego Dworu. Będą tam zachowane najwyższe standardy dla osób niepełnosprawnych. Imponująco wygląda też budowa w okolicy wiaduktu przy ul. Smoleckiej. Tam też mamy fragmenty peronu i słupy trakcyjne. A w czwartek 23 kwietnia otwarcie ofert w przetargu na budowę na kolejnego etapu TAT od Wrocławskiego Parku Biznesu do skrzyżowania ulicy Strzegomskiej z ulicą Rogowską.

 

16.04.2020

Drogowcy rozpoczynają kolejny etap budowy TAT, czyli Trasy Autobusowo-Tramwajowej z pl. Orląt Lwowskich na Nowy Dwór. Od 18 kwietnia nastąpią dwie ważne zmiany: zamknięty zostanie fragment placu Orląt Lwowskich oraz odcinek ul. Robotniczej, gdzie powstaje nowy wiadukt.

Uwaga kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej. Wykonawca, który buduje TAT od pl. Orląt Lwowskich, chce wykorzystać okres zmniejszonego natężenia ruchu na wykonanie niezbędnych prac w tamtym rejonie.

W nocy z piątku na sobotę (17/18.04) zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej. 

14.04.2020

Pierwszy docelowy asfalt na placu Orląt Lwowskich przy Dworcu Świebodzkim już gotowy. Jeszcze będą dwie warstwy. Robią się rozjazdy na skrzyżowaniu Piłsudskiego i Podwala.

2.04.2020

Beton pojawił się na torowisku przy ul. Piłsudskiego. Trwa zbrojenie przyczółka wiaduktu przy ul. Smoleckiej. Coraz efektowniej prezentuje się konstrukcja tego obiektu. 

19.03.2020 

Zabetonowane torowisko jest już coraz bliżej placu Orląt Lwowskich.

Wykonawca wykorzystując mniejszy ruch rozpoczął asfaltowanie fragmentów dróg na placu Orląt Lwowskich. Pod ziemią zostały tam wybudowane nowe sieci. Kierowcom podczas prac będzie się wygodniej jeździć i nie będzie się tak kurzyć. 

Powstaje zbrojenie na drugim fundamencie wiaduktu przy ul. Smoleckiej. 

13.03.2020

Pierwsze rozjazdy są już na placu Orląt Lwowskich. Nowe szyny pojawiły się również zgodnie z naszymi zapowiedziami na Podwalu. Na kolejnym odcinku ulicy Nabycińskiej został ułożony asfalt. Wykonawca przygotowuje się do prac na ul. Robotniczej naprzeciw hostelu i sceny na Świebodzkim (prawie vis a vis wejścia na targowisko) . W związku z tym przystanek autobusowy Dworzec Świebodzki (kierunek Nowy Dwór) został przeniesiony za ulicę Nabycińską (w stronę Nowego Dworu). Zatrzymują się tam obecnie autobusy linii 149 oraz nocne 206 i 249.

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, niebo i na zewnątrz

11.03.2020

Wiadukt na #TAT rośnie. A po drugiej stronie chudy beton pod drugi fundament już wylany. Koryto ze stabilizacją powstało na Podwalu, układane są krawężniki, a jeszcze w tym tygodniu mają pojawić się tam szyny. Nowe tory są już na ul. Piłsudskiego, a rozjazdy czekają na swoją kolej w pobliżu Dworca Świebodzkiego. 

27.02.2020

Przy ul. Smoleckiej prowadzone są prace przy budowie zbrojenia pierwszego fundamentu 22 metrowego wiaduktu. Przejadą po nim tramwaje, autobusy i rowerzyści. Skorzystają też piesi. Przy ul. Robotniczej pokazywałem Wam, jak działa palownica. Pod ziemią są już 5,5 metrowe pale. Teraz trwają prace przy zbrojeniu fundamentu pierwszej podpory. Tu powstanie wielki, 160-metrowy wiadukt, którym przejadą tramwaje i autobusy.

24.02.2020

Wiąże beton w fundamencie pierwszej podpory 160 metrowego wiaduktu powstającego nad torami kolejowymi. Wcześniej palownica, utworzyła 34 pale 5,5 metrowe. Stworzyły one podstawę fundamentu pod 6 metrową podporę.

Właśnie powstaje pierwszy fundament pod wiadukt nad ulicą Smolecką. Trwa montaż zbrojenia. W ramach TAT przejadą nim i przejdą piesi. W pobliżu betonem zalany jest już peron przystankowy, na którym zatrzymają się tramwaje i autobusy.

Wykonawca prac układa też kolejne tory, spawa i betonuje na odcinku od pl. Orląt Lwowskich do ulicy Smoleckiej. Wzdłuż trasy powstają też kolejne chodniki. Udało się usunąć kolizje energetyczne przy wiadukcie nad ulicy Smolecką a to pozwoliło ruszyć z kolejnymi robotami na tym odcinku. Trwają również prace przy sieciach i korytowaniu na kolejnym odcinku w kierunku ul. Wagonowej.

13.02.2020

Beton na peronie przystankowym przy wiadukcie na ul. Smoleckiej już wiąże. Tory już po spawaniu termitowym są ułożone przy dworcu Marchijskim. Szyny pojawiły się na placu Orląt Lwowskich, gdzie trwają również zaawansowane prace przy przebudowie i budowie sieci podziemnych

3.02.2020

Na TAT szyny pojawiły się już przy ulicy Smoleckiej. Kilkadziesiąt metrów dalej powstanie wiadukt, a obok przystanek dla pasażerów MPK.W  sobotę 8 lutego rozpoczną się prace rozbiórkowe torowiska na placu Orląt Lwowskich.

Szczegóły: http://www.wi.wroc.pl

27.01.2020

Trwają prace przy przebudowie sieci podziemnych na placu Orląt Lwowskich. Wykonawca buduje już torowisko tramwajowe od ulicy Nabycińskiej w kierunku wiaduktu przy ul. Smoleckiej. Układane są chodniki, montowane zbrojenie pod słupy trakcyjne.Ruszyły również prace przy budowie pierwszej podpory 160 metrowego wiaduktu nad torami kolejowymi.

2.01.2020 

W okolicy ulicy Smoleckiej są już krawężniki, tu powstanie przystanek przesiadkowy. Na kolejnych odcinkach ułożone są szyny (w sumie już kilkaset metrów). Trwają prace wyciszające torowisko, a ponad 100 metrów jest już zabetonowanych.

Na wysokości ulicy Nabycińskiej układana jest druga nitka torowiska. Na znacznej części ulicy położone już są trzy warstwy asfaltu.

17.12.2019 

Przy ulicy Nabycińskiej jest już pierwsza warstwa asfaltu. Trwają prace brukarskie. 

9.12.2019

W pobliżu ulicy Nabycińskiej trwa łączenie nowych szyn. Spawacze rozgrzewają tygle do tysiąca stopni Celsjusza, potem gotują surówkę przez około 30 sekund. Następnie z termitu (m.in. tlenki żelaza i glinu) powstaje lawa o temperaturze 3 tys. stopni Celsjusza, która zalewa szynę. 

26.11.2019

Od 30 listopada wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu na placu Orląt Lwowskich. Kierowcy  oraz linie autobusowe pojadą objazdami (patrz mapy w zakładce: Dla pasażera/Dla kierowcy). Wykonawca rozpocznie tam budowę i przebudowę sieci podziemnych, sieci trakcyjnej i torowiska tramwajowego, które połączy się z istniejącym układem torowym. Prace na placu są zaplanowane na 7 miesięcy (do wakacji 2020 roku).

18.11.2019

Na budowę przyjechały pierwsze 18 - metrowe szyny. Kolejne transporty z huty jeszcze w listopadzie.

Trwają prace w w pobliżu wiaduktu przy Smoleckiej. Do niedawna były tu chaszcze, dzikie wysypiska. Teraz wybudowana jest kanalizacja deszczowa, przygotowywane jest koryto drogi pod TAT. 

23.10.2019

21.10.2019

Z wiaduktu nad ulicą Smolecką już zdejmowany jest grunt. Rozpoczęły się prace rozbiórkowe.

15.10.2019

Rozpoczynamy kolejny etap budowy TAT (trasy autobusowo-tramwajowej) z placu Orląt Lwowskich na Nowy Dwór. W nocy z piątku (18 października) na sobotę (19 października) zostanie wyłączona z ruchu ulica Smolecka na odcinku od ul. Braniborskiej do ul. Robotniczej.

Wykonawca będzie prowadził tam najpierw rozbiórkę istniejącego wiaduktu i ścian oporowych. Podczas prac ruch samochodów i rowerzystów ulicą Smolecką nie będzie możliwy, natomiast piesi zostaną skierowani górą obok wiaduktu.

Nad ulicą Smolecką powstanie nowa konstrukcja żelbetowa wraz ze ścianami oporowymi, po której przejadą tramwaje, autobusy, rowerzyści oraz przejdą piesi. Wiadukt będzie miał 22 metry długości i 17 m szerokości. Prace potrwają 10 miesięcy. Zrealizuje je firma Filar. Koszt: 6 424 290 zł. 

30.09.2019
Trwają prace przede wszystkim przy układaniu kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Wykonawca ułożył rury już na kilkuset metrach m.in. wzdłuż ulicy Nabycińskiej, na fragmencie placu Orląt Lwowskich oraz wzdłuż magazynów na terenie PKP między ulicami Robotniczą i Braniborską.
Wkrótce na plac budowy wejdzie firma Filar, która rozpocznie rozbieranie wiaduktu nad ulicą Smolecką.
Wykonawca Pro-Tra Building najpierw prowadził prace rozbiórkowe na fragmencie placu Orląt Lwowskich, na terenach między ulicami Robotniczą i Braniborską oraz przy ul. Nabycińskiej. W sąsiedztwie ulicy Nabycińskiej powstanie pierwszy całkowicie nowy przystanek na TAT. W pierwszym etapie bardzo ważna będzie przebudowa placu Orląt Lwowskich, ale ona rozpocznie się dopiero po zakończeniu wszystkich prac torowych prowadzonych w tym rejonie.
Rozpoczęła się przebudowa torowiska na Podwalu od pl. Orląt do Jana Pawła II. To właśnie na placu Orląt Lwowskich tramwaje będą włączały się do ruchu w ciągi komunikacyjne wzdłuż ulic Piłsudskiego oraz Podwale.
Wkrótce rozebrany zostanie wiadukt przy ul. Smoleckiej. Powstanie tam nowy 22- metrowy  wiadukt, którym przejadą tramwaje, autobusy, rowerzyści i przejdą piesi. (koszt 6,4 mln zł)
Rozstrzygnęliśmy ostatnio przetarg na zaprojektowanie trasy wzdłuż ulicy Rogowskiej, razem z pętlą i park and ride w pobliżu stacji PKP na Nowym Dworze. Pozostał nam do ogłoszenia jeden duży przetarg na kolejny odcinek TAT od Wagonowej do Rogowskiej. Planujemy ogłosić go jeszcze jesienią tego roku.

19 lipca 2019 r., Wrocławskie Inwestycje podpisały drugą umowę na realizację odcinka TAT od wiaduktu nad ulicą Smolecką do wiaduktu nad szlakiem PKP wraz z infrastrukturą na wiaduktach oraz fragmentem ulicy Wagonowej. Długość odcinka to ponad 1,5 km. Koszt to blisko 31 milionów złotych. Przewidywany termin realizacji inwestycji to 2020 rok. Wykonawcą jest firma Pro-Tra Building. To już druga umowa na budowę tej niezwykle ważnej inwestycji komunikacyjnej.

Wrocławskie Inwestycje podpisały w sumie już trzy umowy na kolejne etapy budowy TAT. Zakontraktowano budowę blisko 160 metrowego wiaduktu nad torami kolejowymi. W ramach tej inwestycji powstanie także tunel pod TAT, który ułatwi przejście pieszym i przejazd rowerzystom. 

Umowę na budowę pierwszej części linii tramwajowej za 66 mln zł podpisano 12 lipca 2019 r. Prace w pierwszej kolejności obejmą przebudowę wszystkich sieci podziemnych, budowę torowiska, wyprowadzenie tramwaju z pl. Orląt Lwowskich i przebudowę układu drogowego, a następnie - chodniki, trasy rowerowe, nasadzenia zieleni.

Na pl. Orląt Lwowskich tramwaj wjedzie na nową trasę z istniejącego torowiska na ul. Podwale lub ul. Piłsudskiego w kierunku ul. Braniborskiej. Za Dworcem Świebodzkim tory odbiją w kierunku dworca Marchijskiego. Wymaga to przebudowania skrzyżowania ul. Robotniczej i pl. Orląt Lwowskich. Dalsza część trasy w kierunku Nowego Dworu zostanie wytyczona m.in na tyłach galerii wnętrz „Domar” i równolegle do ulicy Robotniczej. Prace na tym odcinku powinny się zakończyć w 2021 roku.

Wrocławskie Inwestycje podzieliły tą wielką budowę na zadania, żeby łatwiej pozyskać wykonawców. Trasa Autobusowo Tramwajowa łącząca plac Orląt Lwowskich z Nowym Dworem ma powstać do 2023 roku. Mieszkańcy skorzystają z 15 par przystanków. Całkowita długość TAT to 7 km.

Pierwszy fragment trasy tramwajowo-autobusowej na Nowy Dwór to odcinek od pl. Orląt Lwowskich do ulicy Smoleckiej. Prace rozpoczęły się 9 września. Od soboty 7 września wyłączony z ruchu został fragment ulicy Nabycińskiej. Prace są prowadzone również od placu Orląt Lwowskich do ulicy Smoleckiej.

Timeline

  • Zadanie zrealizowane/Zadanie oczeczujące na realizacje
    Wrzesień 2019
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl