02 lipca 2020

Linia autobusowo - tramwajowa na Nowy Dwór

27%
POSTĘP PRACY

Siedmiokilometrowa trasa autobusowo-tramwajowa połączy plac Orląt Lwowskich z Nowym Dworem.

Aktualizacja 

2.07.2020

Na fragmencie ul. Robotniczej znika kostka brukowa z jezdni. Niebawem ruszą przygotowania do budowy nowej konstrukcji drogi. To prace dodatkowe, na które udało się znaleźć środki w budżecie. Skrzyżowanie placu Orląt Lwowskich i ul. Tęczowej z kolei przygotowywane jest do układania masy bitumicznej.

To wiadukt nad ulicą Smolecką, szalunki powstają. W wakacje rozpocznie się betonowanie tej konstrukcji. 

 

Kierowcy jeżdżą już fragmentem TAT w kierunku centrum od ul. Nabycińskiej do placu Orląt (przy dawnym dworcu Marchijskim). Rozpoczęły się prace rozbiórkowe nawierzchni przy ul. Robotniczej. Udało się bowiem pozyskać dodatkowe środki finansowe na remont tego fragmentu ulicy. Prace potrwają do sierpnia. Na ul. Piłsudskiego w kierunku pl. Legionów kierowcy korzystają czasowo z nowej jezdni przy torowisku.

 

24.06.2020

Sieci podziemne już zostały przebudowane, więc budowa 160 metrowego wiaduktu nad torami kolejowymi ruszyła. Palownica przygotuje w najbliższych dniach w gruncie ponad 30 pali, każdy o długości 6 metrów. Potem powstanie fundament pod kolejną wielką podporę wiaduktu. Trwają też prace przy ściankach szczelnych przy trzeciej podporze.

 

Przy Dworcu Świebodzkim pojawiła się pierwsza warstwa masy bitumicznej na kolejnym odcinku placu Orląt Lwowskich.

Montowane są wiaty na przystanku Smolecka. 

3.06.2020

Rozpoczęły się prace przy budowie drugiej podpory pod 160 metrowy wiadukt na TAT. Przy torach stoją już nowe szare słupy trakcyjne. Podczas tego etapu przebudujemy tu sieć trakcyjną. W połowie czerwca dotrą do Wrocławia części konstrukcyjne tego olbrzymiego obiektu inżynierskiego. Coraz okazalej wygląda też wiadukt nad ulicą Smolecką. 

2.06.2020

Budowa TAT trwa układanie nawierzchni na skrzyżowaniu ul. Podwale i Piłsudskiego. Jak wszystko dobrze pójdzie, to w tym tygodniu powróci tutaj ruch samochodowy.

 

 

25.05.2020

Blisko pół kilometra drogi dla rowerów powstało już przy TAT. Wykonawca układał asfalt na ulicy Nabycińskiej oraz wzdłuż trasy autobusowo-tramwajowej na ul. Robotniczej.

Najnowsze zdjęcia z postępu prac.

 

13.05.2020

Wykonawca łączy poszczególne fragmenty od pl. Orląt Lwowskich do skrzyżowania ul. Robotniczej ze Strzegomską. Na ponad kilometrowym odcinku jest już ułożone torowisko, widać podpory wiaduktów, trwa układanie krzyżownic na torowiskach.

Patrząc od centrum miasta już na samym pl. Orląt Lwowskich dużo się dzieje. Powstaje tam złożone skrzyżowanie torowisk, robotnicy układają rozjazdy i krzyżownice. Zabetonowane jest międzytorze praktycznie do ul. Smoleckiej. Na tym odcinku widać już w zasadzie całe torowisko. Przygotowywana jest podbudowa pod trasę rowerową. Po ul. Nabycińskiej z nową nawierzchnią jeżdżą auta.

 

6.05.2020

Mamy już blisko kilometr zabetonowanego torowiska z ułożonymi, wyciszonymi i wyregulowanymi szynami. Wykonawcy przygotowują podbudowę pod blisko kilometr ścieżki rowerowej od ulicy Nabycińskiej do Smoleckiej (tu pracujemy intensywnie przy wiadukcie, którym przejadą autobusy, tramwaje i rowerzyści). Kolejny beton wiąże na ul. Robotniczej w pobliżu skrzyżowania z ulicą Śrubową. W tej okolicy mamy już dwa perony przystankowe.
Ustawionych jest kilkadziesiąt słupów trakcyjnych, a międzytorze przy Podwalu czeka na masę asfaltową. Na placu Orląt Lwowskich pracujemy intensywnie przy montażu rozjazdów.

 

 

5.05.2020

Tak oto historyczne torowisko powstaje na skrzyżowaniu Podwala, Piłsudskiego i placu Orląt Lwowskich.

 

28.04.2020

Na przystanku tramwajowo-autobusowym przy dawnym dworcu Marchijskim pojawiły się już nie tylko perony przystankowe, ale i słupy trakcyjne.

Coraz większych kształtów nabiera przystanek Politechnika – na którym przy ulicy Długiej będzie zatrzymywał się tramwaj na Popowice. Tam też stoją słupy trakcyjne, powstaje także nowy chodnik.

 

23.04.2020

Otworzyliśmy oferty w przetargu na budowę Trasy Autobusowo-Tramwajowej od Parku Biznesu do skrzyżowania ulic Strzegomskiej z Rogowską. Czterech wykonawców chce budować dalej TAT. Wszyscy złożyli oferty niższe niż gmina oraz MPWiK zamierzają przeznaczyć na wykonanie zadania! Najniższa oferta jest o ponad 38 milionów tańsza! Na realizację tego zadania mamy: 119 550 680, 28 zł. Najniższa cena to: 81 228 093, 00 zł!
Co budujemy? To kolejne dwa kilometry TAT. Tramwaj i autobus wydzieloną trasą przemknie m.in. pod istniejącym wiaduktem kolejowym, estakadą Gądowianka. Dalej w dużej części trasa będzie biegła istniejącym buspasem przy ul. Strzegomskiej.
W ramach zadania przebudujemy oczywiście sieci podziemne, wybudujemy nowe przystanki i nową stację prostownikową „Nowodworska” – dla potrzeb zasilania sieci trakcyjnej, oczywiście zadbamy o chodniki, ścieżki rowerowe, przejścia dla pieszych. Termin realizacji to 24 miesiące od podpisania umowy.

W ramach tego zamówienia wykonawca nasadzi na całym TAT i będzie pielęgnował 765 drzew m.in. dęby, klony, graby, jesiony, buki, czy brzozy.

Ostatni odcinek TAT prowadzący wzdłuż ulicy Rogowskiej jest w fazie projektowania. Zakończy się ono na przełomie 2020/21 r.

Cała trasa będzie miała 7 km długości. TAT pojedziemy w 2023 roku.

 

 

22.04.2020

Mamy już kolejne perony przystankowe na budowie TAT. Powstaje właśnie przystanek autobusowo-tramwajowy przy Wyższej Szkole Bankowej na ul. Strzegomskiej. To na końcu obecnego zakresu budowy w kierunku Nowego Dworu. Będą tam zachowane najwyższe standardy dla osób niepełnosprawnych. Imponująco wygląda też budowa w okolicy wiaduktu przy ul. Smoleckiej. Tam też mamy fragmenty peronu i słupy trakcyjne. A w czwartek 23 kwietnia otwarcie ofert w przetargu na budowę na kolejnego etapu TAT od Wrocławskiego Parku Biznesu do skrzyżowania ulicy Strzegomskiej z ulicą Rogowską.

 

16.04.2020

Drogowcy rozpoczynają kolejny etap budowy TAT, czyli Trasy Autobusowo-Tramwajowej z pl. Orląt Lwowskich na Nowy Dwór. Od 18 kwietnia nastąpią dwie ważne zmiany: zamknięty zostanie fragment placu Orląt Lwowskich oraz odcinek ul. Robotniczej, gdzie powstaje nowy wiadukt.

Uwaga kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej. Wykonawca, który buduje TAT od pl. Orląt Lwowskich, chce wykorzystać okres zmniejszonego natężenia ruchu na wykonanie niezbędnych prac w tamtym rejonie.

W nocy z piątku na sobotę (17/18.04) zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej. 

14.04.2020

Pierwszy docelowy asfalt na placu Orląt Lwowskich przy Dworcu Świebodzkim już gotowy. Jeszcze będą dwie warstwy. Robią się rozjazdy na skrzyżowaniu Piłsudskiego i Podwala.

 

 

2.04.2020

Beton pojawił się na torowisku przy ul. Piłsudskiego. Trwa zbrojenie przyczółka wiaduktu przy ul. Smoleckiej. Coraz efektowniej prezentuje się konstrukcja tego obiektu. 

 

 

19.03.2020 

Zabetonowane torowisko jest już coraz bliżej placu Orląt Lwowskich.

Wykonawca wykorzystując mniejszy ruch rozpoczął asfaltowanie fragmentów dróg na placu Orląt Lwowskich. Pod ziemią zostały tam wybudowane nowe sieci. Kierowcom podczas prac będzie się wygodniej jeździć i nie będzie się tak kurzyć. 

 

Powstaje zbrojenie na drugim fundamencie wiaduktu przy ul. Smoleckiej. 

 

13.03.2020

Pierwsze rozjazdy są już na placu Orląt Lwowskich. Nowe szyny pojawiły się również zgodnie z naszymi zapowiedziami na Podwalu. Na kolejnym odcinku ulicy Nabycińskiej został ułożony asfalt. Wykonawca przygotowuje się do prac na ul. Robotniczej naprzeciw hostelu i sceny na Świebodzkim (prawie vis a vis wejścia na targowisko) . W związku z tym przystanek autobusowy Dworzec Świebodzki (kierunek Nowy Dwór) został przeniesiony za ulicę Nabycińską (w stronę Nowego Dworu). Zatrzymują się tam obecnie autobusy linii 149 oraz nocne 206 i 249.

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, niebo i na zewnątrz

11.03.2020

Wiadukt na #TAT rośnie. A po drugiej stronie chudy beton pod drugi fundament już wylany. Koryto ze stabilizacją powstało na Podwalu, układane są krawężniki, a jeszcze w tym tygodniu mają pojawić się tam szyny. Nowe tory są już na ul. Piłsudskiego, a rozjazdy czekają na swoją kolej w pobliżu Dworca Świebodzkiego. 

 

27.02.2020

Przy ul. Smoleckiej prowadzone są prace przy budowie zbrojenia pierwszego fundamentu 22 metrowego wiaduktu. Przejadą po nim tramwaje, autobusy i rowerzyści. Skorzystają też piesi. Przy ul. Robotniczej pokazywałem Wam, jak działa palownica. Pod ziemią są już 5,5 metrowe pale. Teraz trwają prace przy zbrojeniu fundamentu pierwszej podpory. Tu powstanie wielki, 160-metrowy wiadukt, którym przejadą tramwaje i autobusy.

24.02.2020

Wiąże beton w fundamencie pierwszej podpory 160 metrowego wiaduktu powstającego nad torami kolejowymi. Wcześniej palownica, utworzyła 34 pale 5,5 metrowe. Stworzyły one podstawę fundamentu pod 6 metrową podporę.

 

 

Właśnie powstaje pierwszy fundament pod wiadukt nad ulicą Smolecką. Trwa montaż zbrojenia. W ramach TAT przejadą nim i przejdą piesi. W pobliżu betonem zalany jest już peron przystankowy, na którym zatrzymają się tramwaje i autobusy.

Wykonawca prac układa też kolejne tory, spawa i betonuje na odcinku od pl. Orląt Lwowskich do ulicy Smoleckiej. Wzdłuż trasy powstają też kolejne chodniki. Udało się usunąć kolizje energetyczne przy wiadukcie nad ulicy Smolecką a to pozwoliło ruszyć z kolejnymi robotami na tym odcinku. Trwają również prace przy sieciach i korytowaniu na kolejnym odcinku w kierunku ul. Wagonowej.

13.02.2020

Beton na peronie przystankowym przy wiadukcie na ul. Smoleckiej już wiąże. Tory już po spawaniu termitowym są ułożone przy dworcu Marchijskim. Szyny pojawiły się na placu Orląt Lwowskich, gdzie trwają również zaawansowane prace przy przebudowie i budowie sieci podziemnych

3.02.2020

Na TAT szyny pojawiły się już przy ulicy Smoleckiej. Kilkadziesiąt metrów dalej powstanie wiadukt, a obok przystanek dla pasażerów MPK.
W  sobotę 8 lutego rozpoczną się prace rozbiórkowe torowiska na placu Orląt Lwowskich.

Szczegóły: http://www.wi.wroc.pl

27.01.2020

Trwają prace przy przebudowie sieci podziemnych na placu Orląt Lwowskich. Wykonawca buduje już torowisko tramwajowe od ulicy Nabycińskiej w kierunku wiaduktu przy ul. Smoleckiej. Układane są chodniki, montowane zbrojenie pod słupy trakcyjne.
Ruszyły również prace przy budowie pierwszej podpory 160 metrowego wiaduktu nad torami kolejowymi.

 

2.01.2020 

W okolicy ulicy Smoleckiej są już krawężniki, tu powstanie przystanek przesiadkowy. Na kolejnych odcinkach ułożone są szyny (w sumie już kilkaset metrów). Trwają prace wyciszające torowisko, a ponad 100 metrów jest już zabetonowanych.

Na wysokości ulicy Nabycińskiej układana jest druga nitka torowiska. Na znacznej części ulicy położone już są trzy warstwy asfaltu.

17.12.2019 

Przy ulicy Nabycińskiej jest już pierwsza warstwa asfaltu. Trwają prace brukarskie. 

 

9.12.2019

W pobliżu ulicy Nabycińskiej trwa łączenie nowych szyn. Spawacze rozgrzewają tygle do tysiąca stopni Celsjusza, potem gotują surówkę przez około 30 sekund. Następnie z termitu (m.in. tlenki żelaza i glinu) powstaje lawa o temperaturze 3 tys. stopni Celsjusza, która zalewa szynę. 

26.11.2019

Od 30 listopada wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu na placu Orląt Lwowskich. Kierowcy  oraz linie autobusowe pojadą objazdami (patrz mapy w zakładce: Dla pasażera/Dla kierowcy). Wykonawca rozpocznie tam budowę i przebudowę sieci podziemnych, sieci trakcyjnej i torowiska tramwajowego, które połączy się z istniejącym układem torowym. Prace na placu są zaplanowane na 7 miesięcy (do wakacji 2020 roku).

18.11.2019

Na budowę przyjechały pierwsze 18 - metrowe szyny. Kolejne transporty z huty jeszcze w listopadzie.

Trwają prace w w pobliżu wiaduktu przy Smoleckiej. Do niedawna były tu chaszcze, dzikie wysypiska. Teraz wybudowana jest kanalizacja deszczowa, przygotowywane jest koryto drogi pod TAT. 

 

23.10.2019

21.10.2019

Z wiaduktu nad ulicą Smolecką już zdejmowany jest grunt. Rozpoczęły się prace rozbiórkowe.

15.10.2019

Rozpoczynamy kolejny etap budowy TAT (trasy autobusowo-tramwajowej) z placu Orląt Lwowskich na Nowy Dwór. W nocy z piątku (18 października) na sobotę (19 października) zostanie wyłączona z ruchu ulica Smolecka na odcinku od ul. Braniborskiej do ul. Robotniczej.

Wykonawca będzie prowadził tam najpierw rozbiórkę istniejącego wiaduktu i ścian oporowych. Podczas prac ruch samochodów i rowerzystów ulicą Smolecką nie będzie możliwy, natomiast piesi zostaną skierowani górą obok wiaduktu.

Nad ulicą Smolecką powstanie nowa konstrukcja żelbetowa wraz ze ścianami oporowymi, po której przejadą tramwaje, autobusy, rowerzyści oraz przejdą piesi. Wiadukt będzie miał 22 metry długości i 17 m szerokości. Prace potrwają 10 miesięcy.
Zrealizuje je firma Filar. Koszt: 6 424 290 zł. 

30.09.2019
 
Trwają prace przede wszystkim przy układaniu kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Wykonawca ułożył rury już na kilkuset metrach m.in. wzdłuż ulicy Nabycińskiej, na fragmencie placu Orląt Lwowskich oraz wzdłuż magazynów na terenie PKP między ulicami Robotniczą i Braniborską.
 
 
 
 
Wkrótce na plac budowy wejdzie firma Filar, która rozpocznie rozbieranie wiaduktu nad ulicą Smolecką.
 
 
 
 
Wykonawca Pro-Tra Building najpierw prowadził prace rozbiórkowe na fragmencie placu Orląt Lwowskich, na terenach między ulicami Robotniczą i Braniborską oraz przy ul. Nabycińskiej. W sąsiedztwie ulicy Nabycińskiej powstanie pierwszy całkowicie nowy przystanek na TAT. W pierwszym etapie bardzo ważna będzie przebudowa placu Orląt Lwowskich, ale ona rozpocznie się dopiero po zakończeniu wszystkich prac torowych prowadzonych w tym rejonie.
 
 
Rozpoczęła się przebudowa torowiska na Podwalu od pl. Orląt do Jana Pawła II. To właśnie na placu Orląt Lwowskich tramwaje będą włączały się do ruchu w ciągi komunikacyjne wzdłuż ulic Piłsudskiego oraz Podwale.
 
Wkrótce rozebrany zostanie wiadukt przy ul. Smoleckiej. Powstanie tam nowy 22- metrowy  wiadukt, którym przejadą tramwaje, autobusy, rowerzyści i przejdą piesi. (koszt 6,4 mln zł)
 
Rozstrzygnęliśmy ostatnio przetarg na zaprojektowanie trasy wzdłuż ulicy Rogowskiej, razem z pętlą i park and ride w pobliżu stacji PKP na Nowym Dworze. Pozostał nam do ogłoszenia jeden duży przetarg na kolejny odcinek TAT od Wagonowej do Rogowskiej. Planujemy ogłosić go jeszcze jesienią tego roku.

19 lipca 2019 r., Wrocławskie Inwestycje podpisały drugą umowę na realizację odcinka TAT od wiaduktu nad ulicą Smolecką do wiaduktu nad szlakiem PKP wraz z infrastrukturą na wiaduktach oraz fragmentem ulicy Wagonowej. Długość odcinka to ponad 1,5 km. Koszt to blisko 31 milionów złotych. Przewidywany termin realizacji inwestycji to 2020 rok. Wykonawcą jest firma Pro-Tra Building. To już druga umowa na budowę tej niezwykle ważnej inwestycji komunikacyjnej.

Wrocławskie Inwestycje podpisały w sumie już trzy umowy na kolejne etapy budowy TAT. Zakontraktowano budowę blisko 160 metrowego wiaduktu nad torami kolejowymi. W ramach tej inwestycji powstanie także tunel pod TAT, który ułatwi przejście pieszym i przejazd rowerzystom. 

Umowę na budowę pierwszej części linii tramwajowej za 66 mln zł podpisano 12 lipca 2019 r. Prace w pierwszej kolejności obejmą przebudowę wszystkich sieci podziemnych, budowę torowiska, wyprowadzenie tramwaju z pl. Orląt Lwowskich i przebudowę układu drogowego, a następnie - chodniki, trasy rowerowe, nasadzenia zieleni.

Na pl. Orląt Lwowskich tramwaj wjedzie na nową trasę z istniejącego torowiska na ul. Podwale lub ul. Piłsudskiego w kierunku ul. Braniborskiej. Za Dworcem Świebodzkim tory odbiją w kierunku dworca Marchijskiego. Wymaga to przebudowania skrzyżowania ul. Robotniczej i pl. Orląt Lwowskich. Dalsza część trasy w kierunku Nowego Dworu zostanie wytyczona m.in na tyłach galerii wnętrz „Domar” i równolegle do ulicy Robotniczej. Prace na tym odcinku powinny się zakończyć w 2021 roku.

Wrocławskie Inwestycje podzieliły tą wielką budowę na zadania, żeby łatwiej pozyskać wykonawców. Trasa Autobusowo Tramwajowa łącząca plac Orląt Lwowskich z Nowym Dworem ma powstać do 2023 roku. Mieszkańcy skorzystają z 15 par przystanków. Całkowita długość TAT to 7 km.

Pierwszy fragment trasy tramwajowo-autobusowej na Nowy Dwór to odcinek od pl. Orląt Lwowskich do ulicy Smoleckiej. Prace rozpoczęły się 9 września. Od soboty 7 września wyłączony z ruchu został fragment ulicy Nabycińskiej. Prace są prowadzone również od placu Orląt Lwowskich do ulicy Smoleckiej.

 

TIME LINE

  • ogłoszenie przetargu na wykonanie linii autobusowo - tramwajowej

    czerwiec 2019
  • Wyłonienie wykonawcy i podpisanie umowy na wykonanie I etapu linii autobusowo - tramwajowej

    lipiec 2019
  • rozpoczęcie prac nad budową linii autobusowo - tramwajowej

    wrzesień 2019