02 kwietnia 2020

Linia autobusowo - tramwajowa na Nowy Dwór

19%
POSTĘP PRACY

Siedmiokilometrowa trasa autobusowo-tramwajowa połączy plac Orląt Lwowskich z Nowym Dworem.

Aktualizacja 

 

2.04.2020

Beton pojawił się na torowisku przy ul. Piłsudskiego. Trwa zbrojenie przyczółka wiaduktu przy ul. Smoleckiej. Coraz efektowniej prezentuje się konstrukcja tego obiektu. 

 

 

19.03.2020 

Zabetonowane torowisko jest już coraz bliżej placu Orląt Lwowskich.

Wykonawca wykorzystując mniejszy ruch rozpoczął asfaltowanie fragmentów dróg na placu Orląt Lwowskich. Pod ziemią zostały tam wybudowane nowe sieci. Kierowcom podczas prac będzie się wygodniej jeździć i nie będzie się tak kurzyć. 

 

Powstaje zbrojenie na drugim fundamencie wiaduktu przy ul. Smoleckiej. 

 

13.03.2020

Pierwsze rozjazdy są już na placu Orląt Lwowskich. Nowe szyny pojawiły się również zgodnie z naszymi zapowiedziami na Podwalu. Na kolejnym odcinku ulicy Nabycińskiej został ułożony asfalt. Wykonawca przygotowuje się do prac na ul. Robotniczej naprzeciw hostelu i sceny na Świebodzkim (prawie vis a vis wejścia na targowisko) . W związku z tym przystanek autobusowy Dworzec Świebodzki (kierunek Nowy Dwór) został przeniesiony za ulicę Nabycińską (w stronę Nowego Dworu). Zatrzymują się tam obecnie autobusy linii 149 oraz nocne 206 i 249.

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, niebo i na zewnątrz

11.03.2020

Wiadukt na #TAT rośnie. A po drugiej stronie chudy beton pod drugi fundament już wylany. Koryto ze stabilizacją powstało na Podwalu, układane są krawężniki, a jeszcze w tym tygodniu mają pojawić się tam szyny. Nowe tory są już na ul. Piłsudskiego, a rozjazdy czekają na swoją kolej w pobliżu Dworca Świebodzkiego. 

 

27.02.2020

Przy ul. Smoleckiej prowadzone są prace przy budowie zbrojenia pierwszego fundamentu 22 metrowego wiaduktu. Przejadą po nim tramwaje, autobusy i rowerzyści. Skorzystają też piesi. Przy ul. Robotniczej pokazywałem Wam, jak działa palownica. Pod ziemią są już 5,5 metrowe pale. Teraz trwają prace przy zbrojeniu fundamentu pierwszej podpory. Tu powstanie wielki, 160-metrowy wiadukt, którym przejadą tramwaje i autobusy.

24.02.2020

Wiąże beton w fundamencie pierwszej podpory 160 metrowego wiaduktu powstającego nad torami kolejowymi. Wcześniej palownica, utworzyła 34 pale 5,5 metrowe. Stworzyły one podstawę fundamentu pod 6 metrową podporę.

 

 

Właśnie powstaje pierwszy fundament pod wiadukt nad ulicą Smolecką. Trwa montaż zbrojenia. W ramach TAT przejadą nim i przejdą piesi. W pobliżu betonem zalany jest już peron przystankowy, na którym zatrzymają się tramwaje i autobusy.

Wykonawca prac układa też kolejne tory, spawa i betonuje na odcinku od pl. Orląt Lwowskich do ulicy Smoleckiej. Wzdłuż trasy powstają też kolejne chodniki. Udało się usunąć kolizje energetyczne przy wiadukcie nad ulicy Smolecką a to pozwoliło ruszyć z kolejnymi robotami na tym odcinku. Trwają również prace przy sieciach i korytowaniu na kolejnym odcinku w kierunku ul. Wagonowej.

13.02.2020

Beton na peronie przystankowym przy wiadukcie na ul. Smoleckiej już wiąże. Tory już po spawaniu termitowym są ułożone przy dworcu Marchijskim. Szyny pojawiły się na placu Orląt Lwowskich, gdzie trwają również zaawansowane prace przy przebudowie i budowie sieci podziemnych

3.02.2020

Na TAT szyny pojawiły się już przy ulicy Smoleckiej. Kilkadziesiąt metrów dalej powstanie wiadukt, a obok przystanek dla pasażerów MPK.
W  sobotę 8 lutego rozpoczną się prace rozbiórkowe torowiska na placu Orląt Lwowskich.

Szczegóły: http://www.wi.wroc.pl

27.01.2020

Trwają prace przy przebudowie sieci podziemnych na placu Orląt Lwowskich. Wykonawca buduje już torowisko tramwajowe od ulicy Nabycińskiej w kierunku wiaduktu przy ul. Smoleckiej. Układane są chodniki, montowane zbrojenie pod słupy trakcyjne.
Ruszyły również prace przy budowie pierwszej podpory 160 metrowego wiaduktu nad torami kolejowymi.

 

2.01.2020 

W okolicy ulicy Smoleckiej są już krawężniki, tu powstanie przystanek przesiadkowy. Na kolejnych odcinkach ułożone są szyny (w sumie już kilkaset metrów). Trwają prace wyciszające torowisko, a ponad 100 metrów jest już zabetonowanych.

Na wysokości ulicy Nabycińskiej układana jest druga nitka torowiska. Na znacznej części ulicy położone już są trzy warstwy asfaltu.

17.12.2019 

Przy ulicy Nabycińskiej jest już pierwsza warstwa asfaltu. Trwają prace brukarskie. 

 

9.12.2019

W pobliżu ulicy Nabycińskiej trwa łączenie nowych szyn. Spawacze rozgrzewają tygle do tysiąca stopni Celsjusza, potem gotują surówkę przez około 30 sekund. Następnie z termitu (m.in. tlenki żelaza i glinu) powstaje lawa o temperaturze 3 tys. stopni Celsjusza, która zalewa szynę. 

26.11.2019

Od 30 listopada wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu na placu Orląt Lwowskich. Kierowcy  oraz linie autobusowe pojadą objazdami (patrz mapy w zakładce: Dla pasażera/Dla kierowcy). Wykonawca rozpocznie tam budowę i przebudowę sieci podziemnych, sieci trakcyjnej i torowiska tramwajowego, które połączy się z istniejącym układem torowym. Prace na placu są zaplanowane na 7 miesięcy (do wakacji 2020 roku).

18.11.2019

Na budowę przyjechały pierwsze 18 - metrowe szyny. Kolejne transporty z huty jeszcze w listopadzie.

Trwają prace w w pobliżu wiaduktu przy Smoleckiej. Do niedawna były tu chaszcze, dzikie wysypiska. Teraz wybudowana jest kanalizacja deszczowa, przygotowywane jest koryto drogi pod TAT. 

 

23.10.2019

21.10.2019

Z wiaduktu nad ulicą Smolecką już zdejmowany jest grunt. Rozpoczęły się prace rozbiórkowe.

15.10.2019

Rozpoczynamy kolejny etap budowy TAT (trasy autobusowo-tramwajowej) z placu Orląt Lwowskich na Nowy Dwór. W nocy z piątku (18 października) na sobotę (19 października) zostanie wyłączona z ruchu ulica Smolecka na odcinku od ul. Braniborskiej do ul. Robotniczej.

Wykonawca będzie prowadził tam najpierw rozbiórkę istniejącego wiaduktu i ścian oporowych. Podczas prac ruch samochodów i rowerzystów ulicą Smolecką nie będzie możliwy, natomiast piesi zostaną skierowani górą obok wiaduktu.

Nad ulicą Smolecką powstanie nowa konstrukcja żelbetowa wraz ze ścianami oporowymi, po której przejadą tramwaje, autobusy, rowerzyści oraz przejdą piesi. Wiadukt będzie miał 22 metry długości i 17 m szerokości. Prace potrwają 10 miesięcy.
Zrealizuje je firma Filar. Koszt: 6 424 290 zł. 

30.09.2019
 
Trwają prace przede wszystkim przy układaniu kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Wykonawca ułożył rury już na kilkuset metrach m.in. wzdłuż ulicy Nabycińskiej, na fragmencie placu Orląt Lwowskich oraz wzdłuż magazynów na terenie PKP między ulicami Robotniczą i Braniborską.
 
 
 
 
Wkrótce na plac budowy wejdzie firma Filar, która rozpocznie rozbieranie wiaduktu nad ulicą Smolecką.
 
 
 
 
Wykonawca Pro-Tra Building najpierw prowadził prace rozbiórkowe na fragmencie placu Orląt Lwowskich, na terenach między ulicami Robotniczą i Braniborską oraz przy ul. Nabycińskiej. W sąsiedztwie ulicy Nabycińskiej powstanie pierwszy całkowicie nowy przystanek na TAT. W pierwszym etapie bardzo ważna będzie przebudowa placu Orląt Lwowskich, ale ona rozpocznie się dopiero po zakończeniu wszystkich prac torowych prowadzonych w tym rejonie.
 
 
Rozpoczęła się przebudowa torowiska na Podwalu od pl. Orląt do Jana Pawła II. To właśnie na placu Orląt Lwowskich tramwaje będą włączały się do ruchu w ciągi komunikacyjne wzdłuż ulic Piłsudskiego oraz Podwale.
 
Wkrótce rozebrany zostanie wiadukt przy ul. Smoleckiej. Powstanie tam nowy 22- metrowy  wiadukt, którym przejadą tramwaje, autobusy, rowerzyści i przejdą piesi. (koszt 6,4 mln zł)
 
Rozstrzygnęliśmy ostatnio przetarg na zaprojektowanie trasy wzdłuż ulicy Rogowskiej, razem z pętlą i park and ride w pobliżu stacji PKP na Nowym Dworze. Pozostał nam do ogłoszenia jeden duży przetarg na kolejny odcinek TAT od Wagonowej do Rogowskiej. Planujemy ogłosić go jeszcze jesienią tego roku.

19 lipca 2019 r., Wrocławskie Inwestycje podpisały drugą umowę na realizację odcinka TAT od wiaduktu nad ulicą Smolecką do wiaduktu nad szlakiem PKP wraz z infrastrukturą na wiaduktach oraz fragmentem ulicy Wagonowej. Długość odcinka to ponad 1,5 km. Koszt to blisko 31 milionów złotych. Przewidywany termin realizacji inwestycji to 2020 rok. Wykonawcą jest firma Pro-Tra Building. To już druga umowa na budowę tej niezwykle ważnej inwestycji komunikacyjnej.

Wrocławskie Inwestycje podpisały w sumie już trzy umowy na kolejne etapy budowy TAT. Zakontraktowano budowę blisko 160 metrowego wiaduktu nad torami kolejowymi. W ramach tej inwestycji powstanie także tunel pod TAT, który ułatwi przejście pieszym i przejazd rowerzystom. 

Umowę na budowę pierwszej części linii tramwajowej za 66 mln zł podpisano 12 lipca 2019 r. Prace w pierwszej kolejności obejmą przebudowę wszystkich sieci podziemnych, budowę torowiska, wyprowadzenie tramwaju z pl. Orląt Lwowskich i przebudowę układu drogowego, a następnie - chodniki, trasy rowerowe, nasadzenia zieleni.

Na pl. Orląt Lwowskich tramwaj wjedzie na nową trasę z istniejącego torowiska na ul. Podwale lub ul. Piłsudskiego w kierunku ul. Braniborskiej. Za Dworcem Świebodzkim tory odbiją w kierunku dworca Marchijskiego. Wymaga to przebudowania skrzyżowania ul. Robotniczej i pl. Orląt Lwowskich. Dalsza część trasy w kierunku Nowego Dworu zostanie wytyczona m.in na tyłach galerii wnętrz „Domar” i równolegle do ulicy Robotniczej. Prace na tym odcinku powinny się zakończyć w 2021 roku.

Wrocławskie Inwestycje podzieliły tą wielką budowę na zadania, żeby łatwiej pozyskać wykonawców. Trasa Autobusowo Tramwajowa łącząca plac Orląt Lwowskich z Nowym Dworem ma powstać do 2023 roku. Mieszkańcy skorzystają z 15 par przystanków. Całkowita długość TAT to 7 km.

Pierwszy fragment trasy tramwajowo-autobusowej na Nowy Dwór to odcinek od pl. Orląt Lwowskich do ulicy Smoleckiej. Prace rozpoczęły się 9 września. Od soboty 7 września wyłączony z ruchu został fragment ulicy Nabycińskiej. Prace są prowadzone również od placu Orląt Lwowskich do ulicy Smoleckiej.

 

 

TIME LINE

  • ogłoszenie przetargu na wykonanie linii autobusowo - tramwajowej

    czerwiec 2019
  • Wyłonienie wykonawcy i podpisanie umowy na wykonanie I etapu linii autobusowo - tramwajowej

    lipiec 2019
  • rozpoczęcie prac nad budową linii autobusowo - tramwajowej

    wrzesień 2019