4. Blisko 100 hektarów terenów zielonych we Wrocławiu
W tym roku rozpocznie się I etap prac w Ogrodach Szczytnickich - nasadzonych zostanie 536 drzew Wrocławskie Inwestycje

Zieleń blisko mieszkańców, w ich codziennym otoczeniu, w drodze do pracy, szkoły, przy bloku, dostęp do parków czy skwerów w odległości 300 m od miejsca zamieszkania, a także rozszczelnianie betonowych przestrzeni – to jeden z priorytetów miasta na najbliższe lata. Oto nowy program Zielone Płuca Wrocławia.

Łącznie, w ciągu ostatnich pięciu lat, we Wrocławiu powstało 56 nowych parków i zieleńców. Do tego nasadzono ponad 27,5 tys. nowych drzew oraz 305 tys. krzewów i pnączy.

Zielone przestrzenie we Wrocławiu to w sumie ponad 12 tys. hektarów, czyli około 41 proc. powierzchni miasta. Według danych, 84 proc. wrocławian ma dostęp do zielonych terenów w odległości do 300 metrów od domu. To o ponad 6 proc. więcej niż w 2017 r. W obszarze śródmiejskim te liczby są jeszcze wyższe – bo w tej odległości zieleń ma 96 proc. mieszkańców.

Nowe tereny zieleni

Ale na tym nie koniec! Zielony Wrocław ma w planach zagospodarować w sumie 100 ha pod nowe parki i zieleńce. W najbliższych latach powstaną m.in. nowe parki:

• Klin Wojszycki 60 ha i Klin Widawski 3 ha przy ul. Kminkowej (po pozyskaniu terenów z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – KOWR). Klin Wojszycki czeka jeszcze aktualizacja dokumentacji, założeniem jest, by na tym terenie powstał las, ale wkomponowany w już opracowaną i przekonsultowaną z mieszkańcami Wojszyc i Jagodna koncepcję terenu. Natomiast Klin Widawski czeka na opracowanie wstępnej koncepcji zagospodarowania, która ma być zlecona w kwietniu.
  • Park Idzikowskiego – 8-hektarowy teren zgłoszony do dofinansowania w ramach programu Fundusze Europejskie na rzecz środowiska na Dolnym Śląsku 2021-2027. Szacowana wartość – 11,8 mln zł. Jest już pozwolenie na budowę.
  • Park przy Rdestowej – w ramach akcji WROśnij we Wrocław jesienią 2022 roku, na terenie o pow. 3,5 ha posadzono 300 drzew. W planie jest opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie tras spacerowych, montaż małej architektury i nasadzenie krzewów i bylin.
  • Park nad Ługowiną – jesienią 2018 roku, na terenie o pow. 2,6 ha posadzono ok. 170 drzew (WROśnij we Wrocław). W tym przypadku szykowane są materiały, na podstawie których będzie można zlecić projektowanie.
  • Park przy Zakopiańskiej – tu także w ramach akcji WROśnij we Wrocław wiosną i jesienią 2020 roku, na terenie o pow. 2 ha nasadzono 424 drzewa. Zadanie wymaga opracowania dokumentacji projektowej i wykonania ciągów spacerowych, montażu małej architektury i założenia zieleni niskiej krzewów i bylin.
  • Park Mieszczński – na terenie o pow. 3,5 ha powstaje park, obecnie prowadzona jest remediacja terenu, zakończenie I etapu jego budowy planowane jest na 2026 r. Koszt to 8 mln zł.
  • Park Swojczycki – Smocze Uroczysko – pierwszy etap już jest realizowany w ramach WBO. Powstaje na terenach cennych przyrodniczo, w terenie zabudowy mieszkaniowej.

W planie są też nowe zieleńce, przestrzenie wypoczynkowe, m.in przy ul. Rumiankowej (1 mln zł), Stysia (700 tys.), Orzechowej (900 tys.), Szybowcowej (1 mln) i Lechitów.

Powiększ obraz: Planowane działania w zieleni ZZM
Planowane działania w zieleni

Ogrody Szczytnickie już w tym roku

Natomiast dwa zabytkowe parki czekają na powiększenie. Jeszcze w tym roku zrealizowany zostanie pierwszy etap prac przy budowie Ogrodów Szczytnickich. Ten atrakcyjny teren po dawnym ogrodnictwie, w kwartale ulic Mickiewicza, Kopernika, Heweliusza i alei Wielkiej Wyspy, wkrótce udostępni swoje walory mieszkańcom. Zieleń na 10-hektarowej działce ma być wzbogacona o ponad 1000 kolejnych drzew. Projekt zakłada urządzenie nowych alejek i wykorzystanie istniejącej infrastruktury. Mają powstać strefy rekreacyjne z małą architekturą. Spółka Wrocławskie Inwestycje dysponuje już najważniejszymi decyzjami administracyjnymi, które są niezbędne do rozpoczęcia tej inwestycji.

Zarząd Zieleni Miejskiej także rozbudowuje nowo powstałe parki, to dotyczy m.in. parku Brochowskiego, Klecińskiego, Migdałowego, tzw. Klina Żmigrodzkiego, parku Mamuta, parku Żernickiego przy ul. Rumiankowej, parku przy ul. Głównej, parku przy ul. Starogajowej i parku przy Jeziorze Pawłowickim. Na liście zadań jest też rozszczelnianie betonowych przestrzeni.