wroclaw.pl strona główna

Gastronomia – najlepsze restauracje, kawiarnie, bary we Wrocławiu

Gastronomia we Wrocławiu - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:30

wroclaw.pl strona główna

Najnowsze artykuły

Wydarzenia kulinarne

Gastroulice we Wrocławiu

Wrocław pełen jest niesamowitych miejsc, także gastronomicznych, w których można zjeść nie tylko przysmaki kuchni polskiej, ale również naszej własnej dolnośląskiej. Znajdziesz tu także wiele restauracji serwujących potrawy kuchni włoskiej, francuskiej, ukraińskiej, gruzińskiej czy azjatyckiej. Wrocław celebruje jedzenie na różne sposoby, zobacz, co warto zjeść we Wrocławiu!

Wrocławskie restauracje można określić jako otwarte, kreatywne, opierające się na pasji, inspirowane podróżami czy rozwojem. Wielokulturowość to podstawa tożsamości gastronomicznej marki naszego miasta. Reprezentujemy różne style gotowania, a wśród nich króluje przede wszystkim kuchnia: polska, azjatycka, włoska, amerykańska czy ukraińska. Do Wrocławia zjeżdża coraz więcej nowych osób, zwłaszcza Koreańczyków i Ukraińców, którzy dzielą się swoją kulturą kulinarną.

Na co stawia Wrocław?

Wrocław stawia na regionalne i lokalne produkty, wielu przodujących restauratorów dba o jakość składników, co z kolei przekłada się na autentyczność potraw. Częściej powstają lokale typu bistro niż restauracje z obsługą kelnerską. Wrocław sprzyja osobom, które chcą rozwijać swoją karierę w gastronomii. W branży najczęściej pojawiają się nazwiska kobiet, takie jak np. Beata Śniechowska czy Katarzyna Daniłowicz.

Kulinarny rozwój Wrocławia

Kluczową datą w rozwoju kulinarnej ścieżki Wrocławia był rok 2010, kiedy powstały lokale obecnie decydujące o gastronomicznym obliczu miasta – powiew świeżości zaprowadzili całkiem nowi restauratorzy, którzy przełamali wzorzec ery lat 90. Duży wpływ na kuchnię Wrocławia miały lokale street-foodowe, które przemieniły się w lokale o większej powierzchni, a ich popularność rozrosła się na całą Polskę (np. PasiBus).

Z czego słynie wrocławska kuchnia?

Bardzo trudno wskazać na konkretne wrocławskie dania, ponieważ tutejsza kuchnia słynie z różnorodności, a przede wszystkim nowoczesnych inicjatyw, które wyznaczają młodzi szefowie kuchni. Historia wojenna nie odgrywała wielkiej roli w tworzeniu się wrocławskich restauracji – przedwojenną kuchnię bardzo często traktowano nawet jako nieciekawą i nudną.

Obszary gastronomiczne Wrocławia

Wśród obszarów gastronomicznych we Wrocławiu wyróżnia się zwłaszcza takie dzielnice, jak: Rynek, obszar Dzielnicy Czterech Wyznań (m.in. św. Antoniego), kultowy i znany przez wrocławian nasyp przy ul. Bogusławskiego czy dzielnice Nadodrza. Dużą zaletą jest to, że większość znanych i lubianych przez lokalsów restauracji znajduje się w samym centrum.

Wrocławska gastronomia wyróżnia się też pod kątem imprez kulinarnych, zwłaszcza takich, jak: Europa na Widelcu czy różne jarmarki – np. bożonarodzeniowy czy świętojański.

Gdzie do kawiarni we Wrocławiu 2024

Według mieszkańców we Wrocławiu bardzo popularna jest kawiarnia Zenka przy ul. Dubois 41 (znajduje się na rogu budynku 3M). Co tam zjecie? Przede wszystkim z pyszne śniadania, czyli jaja w różnych odsłonach, bajgle i pastrami, pancakes z bekonem i syropem klonowym czy owsianki. Goście cenią sobie również klimat tego miejsca, jak i miłą atmosferę. Polubią ją zwłaszcza fani kultowego Central Cafe, ponieważ Zenka jest rozszerzeniem tej znanej kawiarni we Wrocławiu.

Na drugim miejscu – nieodłącznie na podium od wielu lat – Vinyl Cafe, który zachęca przede wszystkim aranżacją w stylu retro, przytulnym, niewielkim wnętrzem, gdzie można wypić zarówno dobrą kawę, czeskie piwo, jak i zjeść brunch. Ta wrocławska kawiarnia znajduje się przy ul. Kotlarskiej 35-36 w jednej z uliczek rynku.

Na podium również wspomniane już Central Cafe, które ma w ofercie pyszne śniadania (miejsce otwarte już od 7 rano), a zwłaszcza bajgli wypiekanych na miejscu. W ofercie również pancakes, jajeczne zestawy z sałatkami i przepyszne kawy, również smakowe. To kawiarnia we Wrocławiu, w której zdecydowanie można wypocząć. Warto zacząć tu nowy dzień.

Wśród innych chętnie odwiedzanych kawiarni we Wrocławiu znalazła się również Jolie-Brasserie Cafe, gdzie śniadania są serwowane przez cały dzień, francuskie Giselle, Cafe Vincent czy Nanan słynące z pięknych i pysznych rzemieślniczych monodeserów.

Gdzie do restauracji we Wrocławiu 2024

Wrocławianie i turyści odwiedzający Wrocław uwielbiają przede wszystkim kuchnię polską i włoską. 

Z ciekawych restauracji we Wrocławiu warto odwiedzić również Stół na Szwedzkiej, gdzie kucharze przyrządzają to, na co masz ochotę w oryginalnym wydaniu. Właściciel to kucharz z dużym doświadczeniem i pasją do gotowania. Cały proces przyrządzania potraw odbywa się w otwartej kuchni, na oczach klientów, którzy mogą liczyć na znakomitą obsługę, profesjonalnego sommeliera i miłą rozmowę oraz atmosferę, którą tworzą pracownicy kuchni. Produkty, jakie wykorzystywane są podczas gotowania, są świeże i lokalne. Dodatkowo Stół na Szwedzkiej współpracuje z okoliczną szkołą gastronomiczną.

Wrocławianie lubią chodzić do restauracji SZAMAni Food House. Można tutaj zjeść przede wszystkim burgery (buły) w nietypowych wydaniach – np. z kotletem z curry i mozzarelli. Zamówicie go z frytkami lub w zestawie z napojem.

Kolejna w rankingu jest wrocławska restauracja Ratatouille. Francuska bistronomia. Jadłodajnia oferuje świeże, sezonowe produkty i francuskie klasyki w nowoczesnym wydaniu. To klimatyczne i eleganckie bistro znajdujące się w samym sercu Wrocławia. Trzecie miejsce na podium – Whiskey in the Jar, czyli prawdziwa mięsna kuchnia i fast food w najlepszym wydaniu. To w tej restauracji można spożyć dużego, soczystego steka i mięsnego burgera z belgijskimi frytkami w zestawie.

Pierogarni Stary Młyn, gdzie spróbujecie smacznych piecuchów czy Tequillarni, gdzie oprócz drinków z dodatkiem tequilli zjecie smaczne meksykańskie przekąski.

Więcej polecanych restauracji i kawiarni we Wrocławiu znajdziecie w naszych zestawieniach!