wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Straż Miejska Wrocławia znów sprawdza, czym palimy w piecu i przypomina: nie spalaj odpadów [PLAN KONTROLI]
Na zdjęciu strażnicy miejscy podczas kontroli spalania w piecu we Wrocławiu Redakcja www.wroclaw.pl
Na zdjęciu strażnicy miejscy podczas kontroli spalania w piecu we Wrocławiu

We Wrocławiu od 1 lipca 2024 roku wchodzi zakaz użytkowania pieców pozaklasowych oraz pieców najniższych klas, tzw. kopciuchów. Dodatkowo mieszkańców obowiązuje m.in. zakaz spalania odpadów. Wrocławscy strażnicy miejscy znów kontrolują, czym palimy w piecu i przypominają, czym - po ostatnich zmianach przepisów - można ogrzewać mieszkanie, a jakie „paliwa” nadal są zabronione. Zobaczcie plan kontroli do 11 grudnia 2022!

Reklama

– Kontrolujemy, informujemy, ale także karzemy, gdyż problem spalania odpadów i nieprzestrzegania przepisów uchwały antysmogowej nadal występuje – podkreśla Waldemar Forysiak, zastępca komendanta Straży Miejskiej Wrocławia.

– Świadomość zagrożeń dla zdrowia, wynikających ze spalania rzeczy emitujących trujące substancje, wymiana starych pieców, dostosowanie się do uchwały antysmogowej – to wszystko może przynieść poprawę jakości powietrza w mieście. To od nas zależy, czy Wrocław będzie miastem wolnym od smogu – dodaje.

Węgiel brunatny tak, odpady czy wilgotne drewno nie! Co „mówią” nowe przepisy?

Ustawą z dnia 29 września 2022 r. o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 rząd dopuścił możliwość spalania paliw stałych do tej pory zabronionych, czyli m.in.:

  • węgla brunatnego,
  • produktów w postaci stałej, otrzymywanych w procesie przeróbki termicznej węgla kamiennego lub węgla brunatnego przeznaczonych do spalania, np. koksu czy kostki z miału z węgla kamiennego.

Ustawa ta obowiązuje od 15 września 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r.

Dodatkowo Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 25 sierpnia 2022 r. w sprawie odstąpienia od stosowania wymagań określonych w przepisach rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych pozwoliło również do 30 kwietnia 2023 r. spalać paliwa stałe, np. węgiel gorszej jakości. Tym samym częściowo zawieszono przepisy wynikające z tzw. uchwał antysmogowych.

– Żadne przepisy nie dopuszczają jednak w dalszym ciągu spalania odpadów czy np. wilgotnego drewna. Za takie zachowanie strażnicy miejscy wciąż mogą wystawiać mandaty podczas kontroli – mówi Piotr Szereda, oskarżyciel publiczny Straży Miejskiej Wrocławia.

Absolutnie niedopuszczalne jest zatem spalanie wszelkich odpadów, czyli np. plastikowych butelek, płyt, mebli, ram okiennych, zarówno wykonanych z plastiku, jak i tych drewnianych, lakierowanych oraz opon. Żadne wypowiedzi polityków czy innych osób tego nie zmieniają i apelujemy, żeby wrocławianie o tym pamiętali dla zdrowia nas wszystkich
Piotr Szereda, oskarżyciel publiczny Straży Miejskiej Wrocławia

Plan kontroli spalania we Wrocławiu [2.12-11.12.2022]

Strażnicy miejscy w najbliższych dniach mogą pojawić się na kilku wrocławskich osiedlach.

– Działania kontrolne planujemy, biorąc pod uwagę liczne zgłoszenia od mieszkańców, którzy mają dość bycia trutym przez nieodpowiedzialnych sąsiadów. Publikując informacje o miejscach, które możemy w danym terminie odwiedzić, chcemy aby „truciciele” mieli świadomość, że do nich dotrzemy i poniosą odpowiednie konsekwencje. Oczywiście nie oznacza to, że nie pojawimy się także w innych rejonach miasta – wyjaśnia Waldemar Forysiak.

Data kontroli

Osiedle

2.12

Pilczyce, Pawłowice

3.12

Wojnów

4.12

Wojnów

5.12

Oporów, Karłowice-Różanka

6.12

Oporów, Nowy Dwór

7.12

Świniary, Plac Grunwaldzki

8.12

Świniary, Brochów

9.12

Jerzmanowo-Jarnołtów, Gajowice

10.12

Przedmieście Świdnickie

11.12

Przedmieście Świdnickie

Kilkanaście tysięcy kontroli w ciągu dwóch lat

W 2021 r. wrocławscy strażnicy miejscy przeprowadzili ponad 7,5 tys. kontroli i wystawili 149 mandatów na kwotę ponad 45 tys. zł. Skontrolowano w sumie ponad 4200 pieców. W 2020 r. licznik wskazał blisko 5 tys. kontroli, ponad 200 wykroczeń i 169 mandatów na łączną kwotę ponad 46 tys. złotych.

Od początku 2022 r. przeprowadzono już 2795 kontroli i skontrolowano 2450 pieców, wystawiając 62 mandaty na kwotę ponad 20,5 tys. złotych.

Czytaj także: Ale czy w ogóle ja mogę was wpuścić? Dzień pracy ekopatrolu Straży Miejskiej Wrocławia [WIDEO]

Kontrole Straży Miejskiej Wrocławia - dane za 2022 rok (od 1 stycznia 2022 r. do 2 grudnia 2022 r.). W nawiasie wyniki kontroli przeprowadzonych w sezonie grzewczym 2022 r. (1 października - 2 grudnia 2022 r.)

Liczba kontroli

2795 (461)

Liczba skontrolowanych pieców

2450 (355)

Liczba ujawnionych pieców poniżej kat. 3

460 (50)

Liczba mandatów

62 (8)

Kwota mandatów

20 650 (3100)

Ujawnione wykroczenia

72 (13)

Pouczenia

8 (2)

Wnioski do sądu

2 (0)

Nie tylko na lądzie, ale również z powietrza - nowoczesne drony kontrolują kominy

Kontrole dokonywane są zarówno bezpośrednio w lokalach, jak i z powietrza, z wykorzystaniem nowoczesnych dronów z kamerą termowizyjną i głowicami badającymi zawartość dymu.

Pod koniec 2021 roku, z wykorzystaniem dronów skontrolowano 2843 kominy, pobrano 592 próbki i wykryto 33 nieprawidłowości. W sumie w sezonie grzewczym 2021/2022 (od 23 października 2021 do 30 kwietnia 2022 r. - przyp. red.) kontrole z powietrza objęły 13 586 kominów, z których pobrano ponad 51 tys. prób, wykrywając 268 nieprawidłowości.

Od 1 stycznia 2022 r. do 2 grudnia 2022 r. skontrolowano natomiast 16 383 kominy dronem, a tylko od 1 października do 2 grudnia 2022 r. 6563.

– Oprócz tradycyjnych kontroli spalania w piecach, prowadzimy działania przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych. Na wyposażeniu wrocławskiej straży znajdują się cztery drony oraz dwa analizatory jakości powietrza „Nosacz 2”. W takcie jednego lotu można skontrolować i pobrać próbę jakości powietrza nawet z kilkudziesięciu kominów – mówi Jarosław Wójcicki, koordynator Zespołu Monitoringu Mobilnego SM Wrocławia.

Analizator potrafi wykryć m.in. podwyższone stężenia pyłów zawieszonych, lotnych związków organicznych czy formaldehydu, to zaś może wskazywać na spalanie w piecu substancji zabronionych (w tym odpadów), opału niewłaściwej jakości lub użytkowaniu przestarzałego kopciucha, w którym nie dochodzi do właściwego procesu spalania. 

– Kontrolujemy to, co wydobywa się z komina. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, zazwyczaj przekazujemy adres do Oddziału Ochrony Środowiska Straży Miejskiej Wrocławia, którego funkcjonariusze, na tej podstawie, mogą - już bezpośrednio w lokalu - zweryfikować wyniki pomiaru i zdecydować o dalszym postępowaniu – dodaje Wójcicki.

Jeżeli podejrzewamy, że ktoś pali w piecu niedozwolone substancje, możemy to zgłosić pod całodobowym numerem alarmowym 986 lub poprzez specjalny formularz.

Kontrole SM Wrocławia: kara grzywny nawet do 5 tys. złotych

Strażnicy miejscy, dokonujący kontroli, posiadają pisemne upoważnienia prezydenta Wrocławia. Kontrolujący mają prawo do wstępu na teren nieruchomości, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, przez całą dobę a do lokali prywatnych w godzinach 6.00-22.00. Mieszkańcy nie mogą utrudniać lub odmawiać przeprowadzenia takiej kontroli, gdyż jest to przestępstwo i grozi  odpowiedzialnością karną.

Podczas pomiarów strażnicy mogą m.in. pobrać próbki popiołów. Sprawdzają także kategorię pieca i na urządzeniach, które należy wymienić, zostawiają specjalne naklejki.

– Mają one przypominać o tym, że w przyszłości, jeżeli nie zastosujemy się do przepisów uchwały antysmogowej, czyli nie wymienimy starego pieca na system ekologiczny, może grozić nam grzywna nawet do 5 tys. zł – podkreśla Waldemar Forysiak.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl