wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Trasa długa jak z Wrocławia do Montevideo. Wrocław podsumowuje sezon zimowy na drogach
Kliknij, aby powiększyć
Pługosyparki ciężko pracowały podczas ostatniego sezonu zimowego we Wrocławiu Ekosystem
Pługosyparki ciężko pracowały podczas ostatniego sezonu zimowego we Wrocławiu

25 pełnowymiarowych akcji odśnieżania, ponad 11 000 przejechanych kilometrów (podobna odległość jest z Wrocławia do... stolicy Urugwaju - Montevideo), setki zaangażowanych osób i użyte ponad 2 300 ton chlorku sodu - tak w liczbach prezentuje się praca służb drogowych w sezonie zimowym we Wrocławiu. Zobaczcie podsumowanie akcji zima 2022/2023.

Reklama

Sezon zimowego utrzymania dróg rozpoczął się w listopadzie 2022 r., zamknął w marcu 2023 r. 

Objętych było nim ponad 1140 kilometrów dróg - to z kolei trasa niemalże tak długa jak z Wrocławia do Paryża. Do tej puli wchodzą drogi wojewódzkie, powiatowe czy gminne, po których kursuje komunikacja zbiorowa, a także trasy krajowe - chociażby 5 oraz 94. Są także drogi stanowiące dojazd do kluczowych obiektów użyteczności publicznej, na przykład szpitali.
Michał Sałkowski, rzecznik prasowy Ekosystemu

Sezon zimowy 2022/2023 we Wrocławiu w liczbach

Pominąć nie można także:

  • chodników i ciągów pieszo-rowerowych: ponad 1500 lokalizacji,
  • przejść podziemnych i tuneli pieszo-rowerowych: 25,
  • wydzielonych tras rowerowych: 113 lokalizacji,
  • przystanków komunikacji miejskiej: ponad 1800 miejsc,
  • parkingów: 103 lokalizacje,
  • zieleńców: blisko 1300 lokalizacji.

Za utrzymanie dróg odpowiadało niemal 90 pługosyparek – 51 jezdniowych, 35 chodnikowych. Był też liczony w tonach materiał, m.in. kruszywo, chlorek sodu, magnezu czy wapnia.  A całe działanie rozgrywało się w mieście podzielonym na sektory zimowego utrzymania – Stare Miasto/Krzyki, Śródmieście oraz Fabryczna/Psie Pole.

Pełnowymiarowych akcji odśnieżania wykonano tej zimy 25. W tym czasie specjalistyczne pojazdy pokonały ponad 11 000 kilometrów, choć to jedynie łączna liczba dróg zleconych do odśnieżania. Nie zawiera w sobie odcinków tras będących dojazdem z bazy wykonawcy na obsługiwany sektor. W czasie akcji zużyto ponad 2 300 ton chlorku sodu, niemal 13 ton chlorku magnezu i 300 tysięcy litrów solanki. Co ciekawe, jedna akcja odśnieżania trwa zazwyczaj do 10 godzin i angażuje wspomniane już kilkadziesiąt pojazdów i setki pracowników. Jedna taka akcja to koszt około 100 tys. złotych.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Sezon zimowy 2022/2023 na wrocławskich drogach. Pługosyparki na ulicach Ekosystem
Sezon zimowy 2022/2023 na wrocławskich drogach. Pługosyparki na ulicach

Mapa zimowego utrzymania Wrocławia

Kiedy opady śniegu nie występują Ekosystem i jego wykonawcy, oprócz wspomnianych na początku patroli, prowadzą oczyszczanie dróg w technologii zamiennej. To zamiatanie dróg, tak jak w sezonie letnim, bez zmywania. A także porządkowanie wydzielonych tras rowerowych, ciągów pieszo–rowerowych, parkingów, przejść podziemnych, zieleńców i przystanków oraz opróżnianie pojemników na odpady, także tych przy pasie drogowym. Zobaczcie mapę zimowego utrzymania Wrocławia.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Mapa zimowego utrzymania Wrocławia
Mapa zimowego utrzymania Wrocławia

– Mamy kwiecień, sezon zimowy oficjalnie dobiegł końca, ale w myśl zapisów umów wykonawcy w poszczególnych sektorach są zobowiązani, by mieć po cztery pługosyparki w gotowości, by w razie pogorszenia pogody móc ich użyć – dodaje Sałkowski.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl