wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Zwierzęta we Wrocławiu
  5. Dzikie zwierzęta w mieście - jak z nimi postępować? II edycja

Jak zachować się podczas spotkania „oko w oko” z wilkiem, lisem czy dzikiem? Do kogo zgłosić napotkanie dzikiego, często rannego i wymagającego pomocy, zwierzęcia? Wreszcie jak mądrze dokarmiać zwierzęta oraz w jaki sposób unikać „zapraszania” dzikich na nasze osiedla i posesje - m.in. na te pytania odpowiada kolejna odsłona miejskiej kampanii organizowanej razem z ZOO Wrocław i uniwersytetem – „Dzikie w mieście”.

Reklama

Kampania „Dzikie w mieście” wystartowała w przeddzień Międzynarodowego Dnia Bioróżnorodności, przypadającego na 22 maja. Promuje pozytywne praktyki, które będą wspierały zwierzęta w miastach i eliminowały sytuacje konfliktowe z ludźmi.

– Nasza kampania to odpowiedź na pytania, obawy i wątpliwości mieszkańców. Łączymy siły z zoo, by jednym głosem zachęcić do życia w mieście w zgodzie z dzikimi. Ich obecność na terenach zurbanizowanych nie jest niczym nowym. W ramach kampanii podpowiemy również, jak można pomagać im w przypadkach, gdy są ranne i cierpią – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Od lewej: Katarzyna Szymczak-Pomianowska, Małgorzata Demianowicz oraz Radosław Ratajszczak, fot. UMW

– To kolejne działania prowadzone przez miasto w trosce o bioróżnorodność. Niedawno informowaliśmy o kolejnej edycji akcji #EKOszenia, w ramach której tam, gdzie to możliwe i wskazane, pozwalamy trawie rosnąć, aby we Wrocławiu spontanicznie powstawały łąki kwietne, z pokarmem dla zapylaczy – dodaje Katarzyna Szymczak-Pomianowska.

Dżungla w mieście

W porównaniu do edukacji dotyczącej zmian klimatu, o bioróżnorodności mówi się mniej. Mimo że jest ona równie ważna dla przetrwania życia na Ziemi. Dane dotyczące zagrożonych gatunków tylko w samej Europie biją na alarm. Aktualnie na liście zagrożonych wyginięciem jest 1540 europejskich gatunków – są wśród nich zimorodki, pszczoły miodne czy rodzime dęby.

Tymczasem również w miastach zwierzęta znajdują dogodne warunki do życia – żywią się resztkami żywności, które nie trafiły do kontenerów. Na niezagospodarowanych terenach znajdują schronienie.

W ZOO Wrocław wilki mieszkają w Wilczej Ostoi, nowym wybiegu, w którym zwiedzający mogą lepiej poznać ten gatunek, fot. UMW

– 75 procent Europejczyków żyje w aglomeracjach i to w nich mamy moc sprawczą. Dlatego chcemy zachęcić do zmieniania naszych miast w dżungle. Wspierając bioróżnorodność pomagamy zarówno jej, jak i sobie – zachęca Radosław Ratajszczak, prezes ZOO Wrocław. – Szczególnym czasem w życiu miejskiej fauny okazał się okres lockdownu. Zmniejszona intensywność życia ludzi spowodowała większą aktywność zwierząt na terenach miast. W centrum Wrocławia pojawiały się dziki, sarny, lisy czy dzikie ptaki, nie zawsze mile wdziane przez mieszkańców – dodaje.

Coraz więcej dzikich gości

Statystyki Urzędu Miejskiego wskazują, że z roku na rok interwencji z udziałem dzikich zwierząt we Wrocławiu jest coraz więcej. Tylko w zeszłym roku odnotowano ich 991 – prawie o 40% więcej, niż w 2019 roku. Wydział Środowiska i Rolnictwa zapewnia prowadzenie pogotowia interwencyjnego ds. dzikich zwierząt. Całodobowo infolinię obsługuje Centrum Zarządzania Kryzysowego.

– To infolinia 71 770 22 22 stworzona przede wszystkim na potrzeby nagłych zdarzeń. Miasto jest pełne zagrożeń dla dzikich zwierząt. Zwierzę w mieście może ucierpieć – na przykład wpadając pod samochód. Zgłaszajmy sytuacje, w których zwierzę jest ranne i trzeba udzielić mu pomocy lub stanowi zagrożenie. Jeśli to zwykłe spotkanie z dzikim w mieście – dajmy mu odejść i nie wchodźmy sobie w drogę – podkreśla Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW.

Zmienić perspektywę

Wrocławskie zoo i urzędnicy postanowili połączyć siły i rozpocząć działania informacyjne oraz edukacyjne. Celem jest pogodzenie interesu obu „stron” i wzajemne zrozumienie. To także podpowiadanie tym mieszkańcom, którzy chcą wspierać florę i faunę, jak to robić dobrze i odpowiedzialnie.

– Chcemy zmienić perspektywę i sposób patrzenia na przyrodę w mieście. To nie zwierzęta są niechcianymi gośćmi w mieście, ale to my, wraz ze stale powiększającymi się miastami, wkraczamy na ich terytoria. Razem jesteśmy elementami jednej całości, dzięki której świat wciąż się kręci i tak musimy to zacząć postrzegać – wyjaśnia Radosław Ratajszczak.

Zajęcia edukacyjne, filmy, wystawa

W ramach kampanii „Dzikie w mieście” zoo uruchomi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, podczas których eksperci opowiedzą jak mądrze dokarmiać zwierzęta, co robić gdy spotkamy się oko w oko z dzikiem oraz jak unikać „zapraszania” dzikich zwierząt na nasze osiedla i posesje. Dowiemy się też, dlaczego nie powinno się betonować i projektować „pod linijkę” wszystkich miejskich przestrzeni oraz że przewrócone drzewo w parku to miejsce do życia dla tysięcy gatunków, a nie pozostawiony przez służby bałagan.

Kampanii towarzyszyć będą filmy zrealizowane przez zoo:

Miasto będzie także dystrybuowało do mieszkańców ulotki plakaty, które trafią m.in. do działkowców czy rad osiedli. Ważnym elementem kampanii będzie również informacja, z jakimi służbami i w jakich sytuacjach się kontaktować, gdy napotkamy dzikie zwierzę lub ranne i wymagające pomocy.

Więcej informacji o kampanii dostępnych na stronie Zoo Wrocław.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl