- Coraz więcej dzikich gości - gdzie możemy zgłaszać?
- Jak zrobić budkę lęgową, karmnik dla ptaków i dlaczego nie można karmić jeży jabłkami?
- ZOO nie tylko o lemurach – trwają zajęcia edukacyjne
- Uwaga jeże – specjalne tablice ostrzegawcze w mieście
- Dżungla w mieście - co warto wiedzieć?
- Dzikie w mieście - wrocławskie historie
- Zajęcia edukacyjne, filmy, wystawa
Miasto, wrocławskie zoo i Uniwersytet Wrocławski rozpoczęły drugą edycję kampanii „Dzikie w mieście”. Ma ona pokazać wrocławianom, jak w prosty sposób mogą wesprzeć miejską przyrodę i chronić bioróżnorodność. Wystartowały specjalne zajęcia edukacyjne, a w planach są także wystawy i imprezy towarzyszące. Kampania ma kształtować wzajemne relacje ludzkich i „dzikich” mieszkańców.
Coraz więcej dzikich gości - gdzie możemy zgłaszać?
Wydział Środowiska i Rolnictwa zapewnia prowadzenie pogotowia interwencyjnego ds. dzikich zwierząt. Całodobowo infolinię obsługuje Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Jak zrobić budkę lęgową, karmnik dla ptaków i dlaczego nie można karmić jeży jabłkami?
Informacje i porady, które przygotowało wrocławskie zoo są proste do wcielenia w życie. W pomaganiu najważniejsze są chęci, a nie wielki wysiłek.
– Przestrzegamy, by nie ruszać małych zajęcy i lisów ukrytych w trawie. Podpowiadamy, jakie konkretnie rośliny posadzić w ogrodzie oraz jak można wpłynąć na miejską zieleń, mieszkając w bloku lub kamienicy bez własnego ogrodu. Obalamy mity i wyjaśniamy, dlaczego nie należy dokarmiać ptaków chlebem, a jeży jabłkami – dodaje Korzeniowska.
ZOO nie tylko o lemurach – trwają zajęcia edukacyjne
ZOO Wrocław chroni różnorodność biologiczną nie tylko w skali świata, ale także lokalnie. Jedną z najważniejszych misji ogrodów zoologicznych jest edukacja.
Uwaga jeże – specjalne tablice ostrzegawcze w mieście
Edukacja ekologiczna jest także ważna dla partnerów kampanii, w tym miasta czy ZDiUM.
W ten sposób organizatorzy chcą zwiększyć świadomość kierowców na temat zagrożenia, jakie stanowią na drodze dla zwierząt. Dlatego we Wrocławiu stawiane są tablice ostrzegawcze informujące o miejscach, w których występują jeże.
Zarząd Zieleni Miejskiej wyjaśnia z kolei, dlaczego nie kosimy wszystkich miejskich trawników oraz dlaczego nie usuwamy martwych drzew z parków. Wszystkie tematy kampanii powstały przy udziale ekspertów z Uniwersytetu Wrocławskiego. Zostały opracowane w konsultacji z teriologiem, herpetologiem, entomologiem, botanikiem i ornitologiem, a także ze specjalistami zajmującymi się interwencjami wobec dzikich zwierząt w stolicy Dolnego Śląska i z miejskimi instytucjami.
Więcej informacji na stronie internetowej kampanii „Dzikie w mieście”.
Dżungla w mieście - co warto wiedzieć?
W porównaniu do edukacji dotyczącej zmian klimatu, o bioróżnorodności mówi się mniej. Mimo że jest ona równie ważna dla przetrwania życia na Ziemi. Dane dotyczące zagrożonych gatunków tylko w samej Europie biją na alarm. Aktualnie na liście zagrożonych wyginięciem jest ok. 1500 europejskich gatunków – są wśród nich zimorodki, pszczoły miodne czy rodzime dęby.
Tymczasem również w miastach zwierzęta znajdują dogodne warunki do życia – żywią się resztkami żywności, które nie trafiły do kontenerów. Na niezagospodarowanych terenach znajdują schronienie.
Dzikie w mieście - wrocławskie historie
Prezentujemy wrocławskie historie spotkań z dzikimi zwierzętami w mieście.
Ostatnio, w samym centrum miasta, pojawił się lis. Ze zgłoszenia wynikało, że jest na VII piętrze klatki schodowej i się nie porusza, ale żyje. Na miejscu okazało się, że lis grzecznie śpi zwinięty w kłębek, pyska nie było widać bo był przykrytym lisią kitą. Udało się go sprawnie umieścić w klatce transportowej i wynieść z budynku. Pomimo że mamy zimę był całkiem ciężki, nie żadna tam chudzina . Oczywiście zwierzę było zdezorientowane i przestraszone, bardziej niż ludzie wokół. Lis został nazwany Leon, okazał się bowiem zdrowym samcem. Pamiętajmy, że obecnie trawa okres godowy u lisów i w poszukiwaniu partnerki potrafią zawędrować - jak nasz Leon - w bardzo nieoczywiste miejsca i w różnych porach dnia. Lis został wypuszczony w lesie Rakowieckim, tam ma zdecydowanie większe szanse znaleźć swoją lisicę. Co robić w takich sytuacjach, gdzie szukać pomocy? Najlepiej szybko zadzwonić do Centrum Zarządzania Kryzysowego +48 717 70 22 22 i poinformować o zdarzeniu.
Opublikowany przez Zielony Wrocław Środa, 9 lutego 2022
Zajęcia edukacyjne, filmy, wystawa
Przypomnijmy, że w ramach kampanii „Dzikie w mieście” zoo w 2021 r. prowadziło zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, podczas których eksperci opowiadali, jak mądrze dokarmiać zwierzęta, co robić gdy spotkamy się oko w oko z dzikiem oraz jak unikać „zapraszania” dzikich zwierząt na nasze osiedla i posesje.
Uczestnicy dowiedzieli się też, dlaczego nie powinno się betonować i projektować „pod linijkę” wszystkich miejskich przestrzeni oraz że przewrócone drzewo w parku to miejsce do życia dla tysięcy gatunków, a nie pozostawiony przez służby bałagan.
Kampanii towarzyszyły filmy zrealizowane przez zoo:
Miasto także dystrybuowało do mieszkańców ulotki i plakaty, które trafiły m.in. do działkowców czy rad osiedli.