wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 18°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Dzikie zwierzęta w mieście - jak z nimi postępować? Druga edycja kampanii. Poznaj dziką stronę miasta

W ZOO Wrocław wilki mieszkają w Wilczej Ostoi, specjalnym wybiegu, w którym zwiedzający mogą lepiej poznać ten gatunek Fot. UMW
W ZOO Wrocław wilki mieszkają w Wilczej Ostoi, specjalnym wybiegu, w którym zwiedzający mogą lepiej poznać ten gatunek

Jak zachować się podczas spotkania „oko w oko” z wilkiem, lisem czy dzikiem? Do kogo zgłosić napotkanie dzikiego, często rannego i wymagającego pomocy, zwierzęcia? Wreszcie jak mądrze dokarmiać zwierzęta oraz w jaki sposób unikać „zapraszania” dzikich na nasze osiedla i posesje - m.in. na te pytania odpowiada kolejna odsłona miejskiej kampanii organizowanej razem z ZOO Wrocław i uniwersytetem – „Dzikie w mieście”.

Reklama

Miasto, wrocławskie zoo i Uniwersytet Wrocławski rozpoczęły drugą edycję kampanii „Dzikie w mieście”. Ma ona pokazać wrocławianom, jak w prosty sposób mogą wesprzeć miejską przyrodę i chronić bioróżnorodność. Wystartowały specjalne zajęcia edukacyjne, a w planach są także wystawy i imprezy towarzyszące. Kampania ma kształtować wzajemne relacje ludzkich i „dzikich” mieszkańców.

Coraz więcej dzikich gości - gdzie możemy zgłaszać?

Nasze statystyki wskazują, że z roku na rok liczba zgłoszeń i interwencji z udziałem dzikich zwierząt we Wrocławiu jest coraz większa. W ubiegłym roku odnotowaliśmy ich blisko 1200, czyli o około 20 proc. więcej, niż w 2020 roku. Od początku tego roku było ich ponad 400
Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW

Wydział Środowiska i Rolnictwa zapewnia prowadzenie pogotowia interwencyjnego ds. dzikich zwierząt. Całodobowo infolinię obsługuje Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Pamiętajmy, że każde takie zdarzenie najlepiej zgłosić na infolinię - 71 770 22 22, czynną całą dobę, 365 dni w roku. Zgłaszajmy sytuacje, w których napotkamy ranne zwierzę i trzeba udzielić mu pomocy lub stanowi ono zagrożenie. Jeśli to zwykłe spotkanie z dzikim w mieście - dajmy mu odejść i nie wchodźmy sobie w drogę
Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW

Jak zrobić budkę lęgową, karmnik dla ptaków i dlaczego nie można karmić jeży jabłkami?

Informacje i porady, które przygotowało wrocławskie zoo są proste do wcielenia w życie. W pomaganiu najważniejsze są chęci, a nie wielki wysiłek.

Pokazujemy, jak zrobić oczko wodne, zbić budkę lęgową dla ptaków czy zrobić karmnik. Mówimy krok po kroku, jak uratować nietoperza, który wleciał do mieszkania, jak pomóc rannemu zwierzęciu znalezionemu na terenie miasta oraz żabom migrującym przez jezdnię
Agnieszka Korzeniowska, dyrektor ds. marketingu ZOO Wrocław

– Przestrzegamy, by nie ruszać małych zajęcy i lisów ukrytych w trawie. Podpowiadamy, jakie konkretnie rośliny posadzić w ogrodzie oraz jak można wpłynąć na miejską zieleń, mieszkając w bloku lub kamienicy bez własnego ogrodu. Obalamy mity i wyjaśniamy, dlaczego nie należy dokarmiać ptaków chlebem, a jeży jabłkami – dodaje Korzeniowska.

ZOO nie tylko o lemurach – trwają zajęcia edukacyjne

ZOO Wrocław chroni różnorodność biologiczną nie tylko w skali świata, ale także lokalnie. Jedną z najważniejszych misji ogrodów zoologicznych jest edukacja.

Nasi zooedukatorzy podczas oprowadzania po zoo opowiadają nie tylko o tygrysach, lemurach czy okapi. Z naszej oferty edukacyjnej można wybrać również zajęcia o dzikich mieszkańcach naszego miasta. Zdobywanie wiedzy o przyrodzie warto zacząć od własnego podwórka
Marta Zając Ossowska, dyrektor ds. edukacji w Zoo Wrocław

Uwaga jeże – specjalne tablice ostrzegawcze w mieście

Edukacja ekologiczna jest także ważna dla partnerów kampanii, w tym miasta czy ZDiUM.

Wszystkie dane oraz szacunki pokazują, że wiele z dzikich zwierząt ginie na naszych drogach, ponieważ infrastruktura w miastach jest barierą dla ich migracji. W porozumieniu ze Stowarzyszeniem Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ oraz we współpracy z innymi wrocławskimi instytucjami: Zarządem Zieleni Miejskiej, ZOO Wrocław, Ekosystemem oraz MPK Wrocław, uruchomiliśmy projekt społeczny „JEŻdżę bezpiecznie - Bezpieczna droga dla jeży!”, który jest elementem kampanii „Dzikie w mieście”
Klaudia Piątek, rzecznik prasowy ZDIUM

W ten sposób organizatorzy chcą zwiększyć świadomość kierowców na temat zagrożenia, jakie stanowią na drodze dla zwierząt. Dlatego we Wrocławiu stawiane są tablice ostrzegawcze informujące o miejscach, w których występują jeże.

Zarząd Zieleni Miejskiej wyjaśnia z kolei, dlaczego nie kosimy wszystkich miejskich trawników oraz dlaczego nie usuwamy martwych drzew z parków. Wszystkie tematy kampanii powstały przy udziale ekspertów z Uniwersytetu Wrocławskiego. Zostały opracowane w konsultacji z teriologiem, herpetologiem, entomologiem, botanikiem i ornitologiem, a także ze specjalistami zajmującymi się interwencjami wobec dzikich zwierząt w stolicy Dolnego Śląska i z miejskimi instytucjami.

Więcej informacji na stronie internetowej kampanii „Dzikie w mieście”.

Dżungla w mieście - co warto wiedzieć?

W porównaniu do edukacji dotyczącej zmian klimatu, o bioróżnorodności mówi się mniej. Mimo że jest ona równie ważna dla przetrwania życia na Ziemi. Dane dotyczące zagrożonych gatunków tylko w samej Europie biją na alarm. Aktualnie na liście zagrożonych wyginięciem jest ok. 1500 europejskich gatunków – są wśród nich zimorodki, pszczoły miodne czy rodzime dęby.

Galeria zdjęć

Tymczasem również w miastach zwierzęta znajdują dogodne warunki do życia – żywią się resztkami żywności, które nie trafiły do kontenerów. Na niezagospodarowanych terenach znajdują schronienie.

Dzikie w mieście - wrocławskie historie

Prezentujemy wrocławskie historie spotkań z dzikimi zwierzętami w mieście.

Ostatnio, w samym centrum miasta, pojawił się lis. Ze zgłoszenia wynikało, że jest na VII piętrze klatki schodowej i się nie porusza, ale żyje. Na miejscu okazało się, że lis grzecznie śpi zwinięty w kłębek, pyska nie było widać bo był przykrytym lisią kitą. Udało się go sprawnie umieścić w klatce transportowej i wynieść z budynku. Pomimo że mamy zimę był całkiem ciężki, nie żadna tam chudzina . Oczywiście zwierzę było zdezorientowane i przestraszone, bardziej niż ludzie wokół. Lis został nazwany Leon, okazał się bowiem zdrowym samcem. Pamiętajmy, że obecnie trawa okres godowy u lisów i w poszukiwaniu partnerki potrafią zawędrować - jak nasz Leon - w bardzo nieoczywiste miejsca i w różnych porach dnia. Lis został wypuszczony w lesie Rakowieckim, tam ma zdecydowanie większe szanse znaleźć swoją lisicę. Co robić w takich sytuacjach, gdzie szukać pomocy? Najlepiej szybko zadzwonić do Centrum Zarządzania Kryzysowego +48 717 70 22 22 i poinformować o zdarzeniu.

Opublikowany przez Zielony Wrocław Środa, 9 lutego 2022

Zajęcia edukacyjne, filmy, wystawa

Przypomnijmy, że w ramach kampanii „Dzikie w mieście” zoo w 2021 r. prowadziło zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, podczas których eksperci opowiadali, jak mądrze dokarmiać zwierzęta, co robić gdy spotkamy się oko w oko z dzikiem oraz jak unikać „zapraszania” dzikich zwierząt na nasze osiedla i posesje.

Uczestnicy dowiedzieli się też, dlaczego nie powinno się betonować i projektować „pod linijkę” wszystkich miejskich przestrzeni oraz że przewrócone drzewo w parku to miejsce do życia dla tysięcy gatunków, a nie pozostawiony przez służby bałagan.

Kampanii towarzyszyły filmy zrealizowane przez zoo:

Miasto także dystrybuowało do mieszkańców ulotki i plakaty, które trafiły m.in. do działkowców czy rad osiedli.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama