wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Aktualności
 4. Zmień piec latem 2023 i odbierz 10 tys. złotych. To najlepszy czas na pozbycie się kopciucha

Wrocławianie wymienili już ponad 15 tysięcy pieców „kopciuchów”. To korzyść dla powietrza, którym oddychamy i dla naszego zdrowia. Ale także obowiązek, wprowadzony przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego tzw. uchwałą antysmogową. Od 1 lipca 2024 za korzystanie z „kopciuchów” będzie groziła kara finansowa. Miasto Wrocław od kilku lat dopłaca mieszkańcom do wymiany pieców, by ułatwić przestawienie się na ekologiczne źródła ciepła. Przeczytajcie, co oferuje i dlaczego latem 2023 warto pomyśleć o zmianie pieca.

Reklama

Dopłata 10 000 złotych w programie KAWKA Plus

Dopłatę w wysokości 10 000 złotych możemy otrzymać wymieniając „kopciucha” na ogrzewanie elektryczne, gazowe, miejskie, olejowe i/lub pompę ciepła.

Kto może dostać dopłatę?

 • właściciel mieszkania lub domu we Wrocławiu (osoba fizyczna, firma dopłaty nie dostanie; sytuacja prawna mieszkania musi być uregulowana),
 • najemca mieszkania komunalnego;
 • osoba, która wynajmuje mieszkanie lub dom we Wrocławiu (musi mieć zgodę właściciela lokalu);
 • osoba prowadząca w swojej nieruchomości działalność gospodarczą w rozumieniu unijnego prawa konkurencji (dotacja stanowi pomoc de minimis);
 • w mieszkaniu (domu) musi być sprawny piec na paliwo stałe (węgiel, drewno, pelet, ekogroszek itp.).

Dopłaty do rachunków, zwolnienia z czynszu, dopłaty do wymiany okien

Wrocław wspiera także finansowo mieszkańców, którzy wymienili piece. Oferuje dopłaty do rachunków za ogrzewanie, nawet do 4 tys. zł oraz zwolnienia z czynszu dla najemców lokali komunalnych do końca 2023 r., potem ulga 50% do końca 2025 r. Dodatkowo osoby, które brały lub biorą udział w programie KAWKA Plus, mogą otrzymać, w ramach programu Termo KAWKA, dopłatę na wymianę starych, drewnianych okien.

Co istotne, dotacje z programu KAWKA Plus można – w przypadku domów jednorodzinnych – łączyć z rządowym programem „Czyste powietrze”Dla mieszkańców w budynkach wielorodzinnych uruchomiono także program „Ciepłe mieszkanie”.

Wykorzystaj najlepszy czas na wymianę pieca

Miesiące letnie to najlepszy okres w roku na przeprowadzenie prac, związanych z wymianą ogrzewania. Jest ciepło, a instalacja grzewcza nie musi w tej chwili cały czas pracować. Warto wykorzystać okno pogodowe. Zwłaszcza, że w przyszłym roku dopłata miejska będzie niższa (8 tys. złotych), a koszty prac budowlanych rosną.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Wymień piec latem i nie zawracaj sobie głowy w sezonie grzewczym Redakcja www.wroclaw.pl
Wymień piec latem i nie zawracaj sobie głowy w sezonie grzewczym

Jak złożyć wniosek o wymianę pieca?

Wniosek do programu KAWKA Plus ma tylko dwie strony. Możecie go pobrać ze strony strony Zmień piec lub ze strony BIP-u.

Do wniosku należy dołączyć dokument, potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości (akt notarialny lub umowa najmu). Dodatkowo, jeżeli mieszkanie wynajmujemy, musimy przedłożyć zgodę właściciela na wymianę ogrzewania. W przypadku najemców komunalnych będą to zgody Zarządu Zasobu Komunalnego lub Wrocławskich Mieszkań.

Gdy właścicieli lub najemców jest więcej, niezbędne jest pełnomocnictwo wraz z opłatą skarbową. Dalsza dokumentacja zależy od wybranego rodzaju ogrzewania.

Wnioski do programu KAWKA Plus można składać w Urzędzie Miejskim Wrocławia w Wydziale Środowiska i Rolnictwa przy ul. Hubskiej 8-16, a także elektronicznie – przez platformę ePUAP lub pocztą tradycyjną (wysyłając na adres Wydziału Środowiska i Rolnictwa).

8 kroków, jak otrzymać dopłatę 10 000 zł na wymianę pieca z KAWKA Plus

 1. Wybierz rodzaj ogrzewania i skonsultuj się z instalatorem.
 2. Zbierz wszystkie niezbędne dokumenty i wypełnij wniosek do KAWKI Plus.
 3. W razie wątpliwości skontaktuj się z doradcami energetycznymi, tel. 71 799 6 799, e-mail: zmienpiec(at)um.wroc.pl (są dostępni od pn. do pt. w godz. 8.00-15.00)
 4. Kompletny wniosek wraz ze wszystkimi załącznikami dostarcz do Urzędu Miejskiego Wrocławia – osobiście przy ul. Hubskiej 8-16 lub elektronicznie – przez ePUAP albo pocztą (na adres Wydziału Środowiska i Rolnictwa).
 5. Poczekaj na kontakt ze strony Urzędu w celu umówienia wizji potwierdzającej, że w nieruchomości znajduje się źródło ciepła na paliwo stałe.
 6. Podpisz umowę dotacyjną.
 7. Wymień piec w 2023 r.
 8. Rozlicz dotację i odbierz 10 000 złotych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl