Link do strony www.wroclaw.pl

  Odnawialne źródła energii

  Co właściwie oznacza tajemniczy skrót OZE? Jak pozyskuje się „czystą energię"? I czy to się w ogóle opłaca? Odpowiedzi na te oraz wiele innych nurtujących pytań będzie można poznać w ramach cyklu „Poznaj OZE". W kolejnych artykułach doradcy energetyczni przybliżą najważniejsze zagadnienia z tej dziedziny.

  Wiatr to jedno z najczęściej wykorzystywanych odnawialnych źródeł energii Pixabay.com
  Wiatr to jedno z najczęściej wykorzystywanych odnawialnych źródeł energii

  Co to jest OZE?

  Skrót „OZE” oznacza „Odnawialne Źródła Energii”. Pod tą nazwą kryją się sposoby pozyskiwania energii ze źródeł, które – jak sama nazwa wskazuje – odnawiają się. W odróżnieniu od nieodnawialnych źródeł energii, takich jak węgiel, ropa, czy gaz energia z OZE może być wykorzystywana bez obawy o to, że jej zasoby się skończą.

  W trosce o klimat

  Wzrost zużycia energii jest nierozerwalnie związany z rozwojem ludzkości. Potrzebujemy jej, żeby zaspokajać nawet najbardziej podstawowe potrzeby. Dzięki niej ogrzewamy nasze domy, przyrządzamy jedzenie, oświetlamy pomieszczenia czy przekazujemy informacje.

  W latach 60. powstała nawet metoda badania rozwoju cywilizacji w oparciu o użytkowaną energię (skala Kardaszowa). Jednak ten rozwój ma też swoją ciemną stronę – zmiany klimatu wywołane wykorzystywaniem tzw. konwencjonalnych paliw energetycznych. To właśnie w procesach spalania węgla, gazu, czy ropy naftowej powstają zanieczyszczenia przyczyniające się do ocieplenia klimatu.

  Odnawialne źródła energii są dla nas szansą na dalszy, czysty rozwój bez stwarzania zagrożenia dla środowiska. Bez obciążania macierzystej planety. Dostrzegamy w nich nadzieję na przekraczanie kolejnych barier i wzrost naszych możliwości.