Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Wrocław promuje idee zero i less waste oraz ponowne wykorzystywanie tego, co już mamy - ubrań, książek, płyt, mebli. To również idea niemarnowania jedzenia.
Wrocław nie marnuje to wydarzenia plenerowe, warsztaty edukacyjne, kampania w mediach, a także akcje, które popularyzują ideę niemarnowania - m.in. rozdawanie książek, które wyszły z obiegu bibliotecznego czy współtworzenie nowych jadłodzielni. W miejskich szkołach tworzone są także poidełka Wrocławskiej Kranówki.
A Ty, co możesz zrobić by nie marnować?
- pić kranówkę
- zamawiać napoje na wynos do własnego kubka
- zrezygnować z plastikowych sztućców
- pakować śniadanie w wielorazowe opakowania
- kupować żywność w dużych paczkach lub na wagę do własnych opakowań
- nosić na zakupy własną torbę
- korzystać ze słomek wielorazowego użytku
- zamawiać jedzenie na wynos do własnych pojemników
- używać wielorazowych chusteczek do nosa
Działania, które pomogą wybrać lepsze dla środowiska produkty i usługi i które jednocześnie zapewniają oszczędności pieniężne i lepszą jakość życia:
- produkcja urządzeń trwałych i łatwo poddawanych recyklingowi,
- korzystanie z energii odnawialnej,
- ograniczenie ilości generowanych odpadów, poprzez ich ponowne użycie,
- wydłużanie czasu użytkowania urządzeń, poprzez promowanie naprawiania i modernizacji odpadów,
- ekonomia współdzielenia czyli wspólne użytkowanie przedmiotów i dzielenie się usługami,
- recykling czyli odzysk surowców,
- upcykling czyli wtórne przetwarzanie odpadów.
Wrocław nie marnuje – działania w pigułce
Kampania wystartowała w 2019 roku. Ważną częścią jej pierwszej odsłony był m.in. festiwal gotowania z resztek „Osiedla Nie Marnują”, połączony z działaniami edukacyjnymi oraz dystrybucją kranówki przez MPWiK. Wzięło w nim udział ok. 2 tys. osób.
Rok później, z uwagi na epidemię koronawirusa i ograniczenia związane z organizacją wydarzeń, postawiono na szereg mniejszych działań. To m.in. dystrybucja książek, które wyszły z obiegu bibliotecznego, ale wciąż były pełnowartościowe i kompletne. Setki książek trafiły do skrzynek, znajdujących się na terenie całego miasta, oraz nowości – giveboxów w budynkach Urzędu Miejskiego. Dobre nawyki związane z niemarnowaniem powinny wchodzić w krew już od najmłodszych lat. Miasto przygotowało również 10 scenariuszy lekcji zero waste dla szkół. Nauczyciele mogli z nich dowolnie korzystać w ramach godziny wychowawczej albo lekcji biologii. W szkołach powstają również kolejne zdroje Wrocławskiej Kranówki. Tylko w 2020 roku zamontowano 11 poidełek.
W marcu 2021 r. przy budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Hubskiej powstała również nowa jadłodzielnia. Wystarczy przynieść żywność, której nie zjemy lub skorzystać z tego, co w lodówce zostawił ktoś inny.
W czerwcu Wrocław nie marnuje odwiedził Ogród Botaniczny, gdzie odbyło się weekendowe wydarzenie z atrakcjami i warsztatami less oraz zero waste. Wrocław nie marnuje pojawił się także na wydarzeniach "Zmień piec" na Tarnogaju. 13 lipca Wrocław nie marnuje ponownie odwiedzi Tarnogaj - przygotowano gry i zabawy sportowe, animacje dla dzieci, przekąski w duchu zero waste oraz warsztaty odnawiania mebli.