wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 23°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

WROCŁAW NIE MARNUJE

Grafika promująca kampanię WROCŁAW NIE MARNUJE
Grafika promująca kampanię WROCŁAW NIE MARNUJE

Wrocław nie marnuje to miejska kampania, zachęcająca do życia w stylu less i zero waste. Z jednej strony inspiruje mieszkańców do zmiany codziennych nawyków, a z drugiej strony edukuje. Wszystko po to, by produkować mniej śmieci.

Reklama
Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Wrocław promuje idee zero i less waste oraz ponowne wykorzystywanie tego, co już mamy - ubrań, książek, płyt, mebli. To również idea niemarnowania jedzenia. 

Chcemy pokazać mieszkańcom, że wielu rzeczom można dać drugie życie. Z pozoru niepotrzebne, mogą zostać przetworzone albo wykorzystane w kreatywny sposób

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Wrocław nie marnuje to wydarzenia plenerowe, warsztaty edukacyjne, kampania w mediach, a także akcje, które popularyzują ideę niemarnowania - m.in. rozdawanie książek, które wyszły z obiegu bibliotecznego czy współtworzenie nowych jadłodzielni. W miejskich szkołach tworzone są także poidełka Wrocławskiej Kranówki. 

A Ty, co możesz zrobić by nie marnować?

  • pić kranówkę
  • zamawiać napoje na wynos do własnego kubka
  • zrezygnować z plastikowych sztućców
  • pakować śniadanie w wielorazowe opakowania
  • kupować żywność w dużych paczkach lub na wagę do własnych opakowań
  • nosić na zakupy własną torbę
  • korzystać ze słomek wielorazowego użytku
  • zamawiać jedzenie na wynos do własnych pojemników
  • używać wielorazowych chusteczek do nosa
Baner Wrocław Nie Marnuje
Baner Wrocław Nie Marnuje

Wrocław nie marnuje – działania w pigułce

Kampania wystartowała w 2019 roku. Ważną częścią jej pierwszej odsłony był m.in. festiwal gotowania z resztek „Osiedla Nie Marnują”, połączony z działaniami edukacyjnymi oraz dystrybucją kranówki przez MPWiK. Wzięło w nim udział ok. 2 tys. osób.

Rok później, z uwagi na epidemię koronawirusa i ograniczenia związane z organizacją wydarzeń, postawiono na szereg mniejszych działań. To m.in. dystrybucja książek, które wyszły z obiegu bibliotecznego, ale wciąż były pełnowartościowe i kompletne. Setki książek trafiły do skrzynek, znajdujących się na terenie całego miasta, oraz nowości – giveboxów w budynkach Urzędu Miejskiego. Dobre nawyki związane z niemarnowaniem powinny wchodzić w krew już od najmłodszych lat. Miasto przygotowało również 10 scenariuszy lekcji zero waste dla szkół. Nauczyciele mogli z nich dowolnie korzystać w ramach godziny wychowawczej albo lekcji biologii. W szkołach powstają również kolejne zdroje Wrocławskiej Kranówki. Tylko w 2020 roku zamontowano 11 poidełek.

W marcu 2021 r. przy budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Hubskiej powstała również nowa jadłodzielnia. Wystarczy przynieść żywność, której nie zjemy lub skorzystać z tego, co w lodówce zostawił ktoś inny. 

W czerwcu Wrocław nie marnuje odwiedził Ogród Botaniczny, gdzie odbyło się weekendowe wydarzenie z atrakcjami i warsztatami less oraz zero waste. Wrocław nie marnuje pojawił się także na wydarzeniach "Zmień piec" na Tarnogaju. 13 lipca Wrocław nie marnuje ponownie odwiedzi Tarnogaj - przygotowano gry i zabawy sportowe, animacje dla dzieci, przekąski w duchu zero waste oraz warsztaty odnawiania mebli.

Projekty

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama