wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Klimat i przyroda
 4. WROCŁAW NIE MARNUJE
Grafika promująca kampanię WROCŁAW NIE MARNUJE
Grafika promująca kampanię WROCŁAW NIE MARNUJE

Wrocław nie marnuje to miejska kampania, zachęcająca do życia w stylu less i zero waste. Z jednej strony inspiruje mieszkańców do zmiany codziennych nawyków, a z drugiej strony edukuje. Wszystko po to, by produkować mniej śmieci.

Reklama

Wrocław promuje idee zero i less waste oraz ponowne wykorzystywanie tego, co już mamy - ubrań, książek, płyt, mebli. To również idea niemarnowania jedzenia. 

Chcemy pokazać mieszkańcom, że wielu rzeczom można dać drugie życie. Z pozoru niepotrzebne, mogą zostać przetworzone albo wykorzystane w kreatywny sposób.
prezydent Jacek Sutryk

Wrocław nie marnuje to wydarzenia plenerowe, warsztaty edukacyjne, kampania w mediach, a także akcje, które popularyzują ideę niemarnowania - m.in. rozdawanie książek, które wyszły z obiegu bibliotecznego czy współtworzenie nowych jadłodzielni. W miejskich szkołach tworzone są także poidełka Wrocławskiej Kranówki. 

A Ty, co możesz zrobić by nie marnować?

 • pić kranówkę
 • zamawiać napoje na wynos do własnego kubka
 • zrezygnować z plastikowych sztućców
 • pakować śniadanie w wielorazowe opakowania
 • kupować żywność w dużych paczkach lub na wagę do własnych opakowań
 • nosić na zakupy własną torbę
 • korzystać ze słomek wielorazowego użytku
 • zamawiać jedzenie na wynos do własnych pojemników
 • używać wielorazowych chusteczek do nosa

Działania, które pomogą wybrać lepsze dla środowiska produkty i usługi i które jednocześnie zapewniają oszczędności pieniężne i lepszą jakość życia:

 • produkcja urządzeń trwałych i łatwo poddawanych recyklingowi,
 • korzystanie z energii odnawialnej,
 • ograniczenie ilości generowanych odpadów, poprzez ich ponowne użycie,
 • wydłużanie czasu użytkowania urządzeń, poprzez promowanie naprawiania i modernizacji odpadów,
 • ekonomia współdzielenia czyli wspólne użytkowanie przedmiotów i dzielenie się usługami,
 • recykling czyli odzysk surowców,
 • upcykling czyli wtórne przetwarzanie odpadów.

Wrocław nie marnuje – działania w pigułce

Kampania wystartowała w 2019 roku. Ważną częścią jej pierwszej odsłony był m.in. festiwal gotowania z resztek „Osiedla Nie Marnują”, połączony z działaniami edukacyjnymi oraz dystrybucją kranówki przez MPWiK. Wzięło w nim udział ok. 2 tys. osób.

Rok później, z uwagi na epidemię koronawirusa i ograniczenia związane z organizacją wydarzeń, postawiono na szereg mniejszych działań. To m.in. dystrybucja książek, które wyszły z obiegu bibliotecznego, ale wciąż były pełnowartościowe i kompletne. Setki książek trafiły do skrzynek, znajdujących się na terenie całego miasta, oraz nowości – giveboxów w budynkach Urzędu Miejskiego. Dobre nawyki związane z niemarnowaniem powinny wchodzić w krew już od najmłodszych lat. Miasto przygotowało również 10 scenariuszy lekcji zero waste dla szkół. Nauczyciele mogli z nich dowolnie korzystać w ramach godziny wychowawczej albo lekcji biologii. W szkołach powstają również kolejne zdroje Wrocławskiej Kranówki. Tylko w 2020 roku zamontowano 11 poidełek.

W marcu 2021 r. przy budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Hubskiej powstała również nowa jadłodzielnia. Wystarczy przynieść żywność, której nie zjemy lub skorzystać z tego, co w lodówce zostawił ktoś inny. 

W czerwcu Wrocław nie marnuje odwiedził Ogród Botaniczny, gdzie odbyło się weekendowe wydarzenie z atrakcjami i warsztatami less oraz zero waste. Wrocław nie marnuje pojawił się także na wydarzeniach "Zmień piec" na Tarnogaju. 13 lipca Wrocław nie marnuje ponownie odwiedzi Tarnogaj - przygotowano gry i zabawy sportowe, animacje dla dzieci, przekąski w duchu zero waste oraz warsztaty odnawiania mebli.

Projekty

Aktualności

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl