4. Prezydent spotkał się z mieszkańcami Lipy Piotrowskiej
Kobiety i mężczyźni mieszkańcy Lipy Piotrowskiej na spotkaniu z Jackiem Sutrykiem, prezydentem Wrocławia Grzegorz Rajter

Przedpremierowy pokaz projektu parku między ul. Kminkową i Fryzjerską, budowa szkoły przy Cynamonowej, możliwości powstania na osiedlu basenu, a może nawet Aquaparku – to kwestie, które najbardziej interesowały w środę osiedlowych radnych oraz mieszkańców Lipy Piotrowskiej. Prezydent Jacek Sutryk spotkał się z nimi na terenie miejscowego Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Tymiankowej.

Było to pierwsze tego typu spotkanie Jacka Sutryka po wyborach. Teraz takie wizyty w terenie będą stałym elementem prezydenckiego kalendarza – co środę (z wyłączeniem świąt czy okresów urlopowych) prezydent i dyrektorzy najważniejszych departamentów Urzędu Miejskiego będą odwiedzać lokalne społeczności na ich terenach. Osiedli we Wrocławiu jest 48, co oznacza, że odwiedzenie wszystkich zajmie około roku.

Spotkania prezydenta Jacka Sutryka z mieszkańcami

Lipa Piotrowska to obok Jagodna najszybciej rosnące osiedle we Wrocławiu. Jeszcze w 2010 roku mieszkało tam zaledwie 600 osób. W 2020 – już 5 tysięcy (dane MPWiK na podstawie zużycia wody, nie na podstawie meldunków, według których w 2020 żyły tam 3 tysiące ludzi).

Lipa Piotrowska będzie nowy park

Obecny przyrost nie jest już tak dynamiczny, jak w poprzedniej dekadzie, ale to okolica, która potrzebuje inwestycji. Jedną z „flagowych” i najbardziej wyczekiwanych przez lokalną społeczność jest park na terenach, które mają być przejęte od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

Zarząd Zieleni Miejskiej przygotowuje koncepcje zagospodarowania tego terenu o powierzchni około 3 hektarów. Wczoraj oba wstępne warianty zostały pokazane mieszkańcom po raz pierwszy.

Zrobiły bardzo pozytywne wrażenie – dyrektor ZZM Jacek Mól kilkakrotnie był proszony o pokazanie dokumentacji, bo interesowali się nią coraz to nowi mieszkańcy Lipy Piotrowskiej. Podobała się szczególnie propozycja, gdzie plan parkowych alejek jest oparty o malowniczy kształt, przypominający czterolistną koniczynę – jednym z liści jest górka saneczkowa, innym – oczko wodne z pomostem.

- Ta „koniczynka” jest przepiękna. To będzie spełnienie naszych marzeń. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli też posadzić w tym parku drzewa na cześć najmłodszych mieszkańców w ramach akcji „Wrośnij we Wrocław” – mówiła pani Elżbieta, jedna z mieszkanek.

Koncepcja parku na Lipie Piotrowskiej i konsultacje z mieszkańcami. Kiedy?

Koncepcje parku zostaną oficjalnie przedstawione lokalnej społeczności prawdopodobnie jeszcze w czerwcu. Tym razem będą to już konsultacje, w ramach których odbędzie się dyskusja nad ostatecznym wyborem wariantu i jego ewentualnymi modyfikacjami.

KOWR jest przychylnie nastawiony propozycji przekazania gruntów pod park (prezydent Sutryk zwrócił się o to jeszcze w 2023 roku), ale najpierw oczekuje m.in. właśnie koncepcji zagospodarowania terenu.

– Warto pochylić się nad tymi propozycjami i pomyśleć jeszcze o naszej młodzieży. Może znalazłoby się tam miejsce jeszcze na pumptrack albo skatepark? Przydałby się też wybieg dla psów – zastanawiał się na spotkaniu z prezydentem pan Tomasz, także mieszkaniec tej okolicy.

Inwestycje dla mieszkańców. Lipa Piotrowska się zmienia

Największą inwestycją na tym osiedlu jest zespół szkolno-przedszkolny przy ul. Cynamonowej, realizowany za blisko 90 mln złotych. Pomieści około 1200 dzieci.

– Przyszedłem tu, bo chciałem się dowiedzieć między innymi, jaki jest stan organizacji tej placówki – tłumaczył pan Dawid. Otrzymał szczegółowe informacje, że szkoła na pewno będzie gotowa na pierwszy dzwonek roku szkolnego 2024/2025. Jest już dyrektor, trwa kompletowanie kadry nauczycielskiej.

Rozmawiali o basenie na Lipie Piotrowskiej

Społeczność Lipy Piotrowskiej chciałaby mieć także basen. Trudność polega głównie na znalezieniu działki. Miasto nie ma na terenie tego osiedla odpowiednich gruntów.

Aby myśleć o takiej inwestycji, niezbędne są działania jak w przypadku parku – ziemię trzeba pozyskać od Skarbu Państwa. Na taką inwestycję nadaje się działka, nad którą pieczę ma Krajowy Zasób Nieruchomości, a która jest zlokalizowana tuż przy budowanej szkole, na rogu Bazyliowej i Cynamonowej.

Obowiązujący dla niej plan miejscowy przewiduje zabudowę mieszkaniową, ale w tej okolicy jest jej już sporo. Gdyby Miastu udało się zamienić z KZN na inny teren, po zmianie MPZP można byłoby pomyśleć o pływalni. Czy w formule kolejnego Aquaparku, czy też w postaci szkolnego basenu, otwartego po lekcjach dla wszystkich mieszkańców – temat do dyskusji i analizy.

– Być może poprosimy kolegów z Aquaparku, żeby przygotowali koncepcję. Zobaczmy, co się zmieści – mówił mieszkańcom prezydent Sutryk.

Czytaj także: Inwestycje osiedlowe we Wrocławiu

Lipa Piotrowska: Komunikacja i konkretne działania

Mieszkańcy żywo interesowali się również kwestią poprawy komunikacji. Miasto ma dla nich pomyślną wiadomość w kwestii połączenia sąsiedniego osiedla Widawa z powstającym zespołem szkolno-przedszkolnym przy Cynamonowej. Przychyliło się właśnie do petycji w tej sprawie.

Wybrane kursy linii 105, która jedzie ze Świniar, będą dojeżdżać do nowej placówki przy Cynamonowej, gdzie będą miały przystanek. Ponadto trasa autobusu 108 zostanie zmieniona. Wszystkie kursy tej linii będą dojeżdżać do pętli przy ul. Kminkowej, jadąc z Dworca Nadodrze po drodze przez Żmigrodzką, Sułowską, Księgarską, Kominiarską, Pełczyńską, Cynamonową.

Nie będzie już kursów skróconych do obecnej pętli na Praczach Widawskich. Te zmiany wejdą w życie już we wrześniu. W kolejnym etapie, w II kwartale 2025, częstotliwość kursów 108 zostanie zwiększona.

Tekst: Michał Guz

Źródło: materiały Wydziału Komunikacji Społecznej UMW