Facebook

Najnowsze Posty

  W liczbach

  • 5606 Liczba spotkań Prezydenta Wrocławia
  • 102612 Liczba osób, z którymi spotkał się Prezydent Wrocławia
  • 21820 Liczba wydanych "wrocławskich wyprawek"
  • 128 Liczba udzielonych ślubów
  • 120 Dzieci urodzone dzięki wrocławskiemu programowi invitro
  • 607 Liczba odznaczonych małżeństw z długoletnim stażem
  • 362 Liczba zrealizowanych zadań kwartalnych
  • 200000 Liczba uczestników programu „Nasz Wrocław”
  • 46188 Liczba przejazdów "taxi 'senior"

  Bezpłatny biuletyn informacyjny Urzędu Miejskiego Wrocławia

  Wrocław, sierpień 2022

  Szanowni Państwo,

  podobnie jak Państwo żyję w ostatnich tygodniach w poczuciu ogromnej niesprawiedliwości. Nie wiemy kto, nie wiemy dokładnie gdzie i kiedy okradł nas wszystkich. Okradł z ważnej ekologicznej przestrzeni, z poczucia bezpieczeństwa, z naszego wspólnego dobra… Piszę oczywiście o bandziorach odpowiedzialnych za zatrucie Odry. Nie boję się w tym przypadku słowa „bandzior”. Uważam, że oddaje ono charakter osoby, lub osób, które z egoizmu zamordowały rzeczny ekosystem, zapewne dla finansowej korzyści.

  Poszukiwanie sprawców jest zadaniem służb państwowych, deklaruję przy tym pełną współpracę i wsparcie ze strony podległych mi instytucji. Wszystko wskazuje jednak na to, że zanieczyszczenia trafiły do Odry przed Wrocławiem, a do miasta poniósł je nurt rzeki. Dziś Wrocław dba przede wszystkim o bezpieczeństwo ludzi i zwierząt. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w oczyszczanie rzeki i zbiorników wodnych oraz badanie jakości wód. Zdaję sobie sprawę, że są Państwo na pierwszej linii walki z kryzysem, którego w historii Wrocławia nie pamiętamy.

  Kolejnym zadaniem, o którym musimy myśleć już dzisiaj, jest możliwie jak najszybsza odbudowa ekosystemu Odry. Będziemy mogli do tego przystąpić po potwierdzeniu usunięcia skażenia na całej długości rzeki, tak aby praca i nakłady poniesione na ten cel nie poszły na marne. W proces przywracania Odrze życia chcemy włączyć wszystkie środowiska zaangażowane w dbanie o wrocławską rzekę na co dzień. Rozwiniemy współpracę ze środowiskiem naukowym, jak również będziemy współpracować z agendami państwa, którym rząd powierzy środki na rekultywację Odry.

  Zapewniam zarazem o jednej z najważniejszych dla nas kwestii: ujęcia wody pitnej dla Wrocławia pozostają niezagrożone. Ze względów bezpieczeństwa zaostrzono ich – i tak już na co dzień bardzo restrykcyjną – kontrolę. Wrocławska kranówka jest bezpieczna. Dołożymy wszelkich starań, aby także Odra stała się ponownie bezpieczna dla swoich mieszkańców, tak szybko, jak to tylko możliwe.

  Jacek Sutryk Jacek Sutryk Prezydent Wrocławia
  Czytaj więcej
  Sierpień 31/2022 Pobierz PDF