wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Powietrze
 4. Wrocławski Indeks Powietrza
 5. Jakość powietrza we Wrocławiu

Jakość powietrza we Wrocławiu

Wrocław z lotu ptaka. fot. https://www.shutterstock.com
Wrocław z lotu ptaka.

Jakość powietrza we Wrocławiu jest regularnie monitorowana i przekazywana do wiadomości mieszkańców. Używając terminu „jakość powietrza” bierzemy pod uwagę skład chemiczny powietrza na wysokości około dwóch metrów. Analizowana jest także zawartość w powietrzu substancji szkodliwych, a w przypadku związków stale obecnych w powietrzu – ich poziom, których przekroczenie może być szkodliwe.

Reklama

Jakość powietrza we Wrocławiu

Ikona powietrza
Jakość powietrza

umiarkowana

Dane bieżące z godz. 16:05

PM2.5 -1 µg/m

O3 0

* dot. osób starszych, kobiet w ciąży, dzieci, osób z chorobami serca oraz dróg oddechowych i innych podatnych grup

** palenie w kominkach rekreacyjnych powoduje wydzielanie szkodliwych substancji, stąd zalecane jest stałe ograniczenie palenia w urządzeniach tego typu

Skład indeksu

Kod związku Kat. Wartość
CO brak pomiaru
NO2 brak pomiaru
PM10 brak pomiaru
PM2.5 brak pomiaru
SO2 brak pomiaru

Legenda

 • bardzo dobry
 • dostateczny
 • dobry
 • zły
 • umiarkowany
 • bardzo zły

Dane pomiarowe dla stacji Wrocław - Korzeniowskiego

Gdzie sprawdzić stan jakości powietrza we Wrocławiu?

Dzięki projektowi Wrocławski Indeks Powietrza dostęp do informacji o bieżącym stanie zanieczyszczeń jest możliwy niemal od ręki. Aktualnych danych warto szukać na tablicach informujących o odjazdach tramwajów i autobusów, na przystankach oraz na naszej stronie.

Inne popularne mapy pokazujących stan w całej Polsce czy na świecie to np. Airly, a w Polsce: Rockwool.

Co wpływa na zanieczyszczenie powietrza we Wrocławiu?

Większość wrocławian nie ma świadomości, że głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza we Wrocławiu jest przede wszystkim spalanie złej jakości węgla w nieodpowiednich urządzeniach, czego dowodem są raporty z Programów Ochrony Powietrza.

Zwykle za najbardziej szkodliwy czynnik zanieczyszczeń uważa się spaliny samochodowe i spalanie śmieci. Warto zauważyć, że nie bez powodu w sezonie grzewczym jakość powietrza we Wrocławiu znacząco spada. Za emisję pyłów transport odpowiada w ponad 20%, natomiast palenie w piecach w aż 70%.

Kiedy jest najwięcej smogu we Wrocławiu?

Najwięcej smogu we Wrocławiu jest w okresie od jesieni do zimy (głównie listopad, grudzień), kiedy najwięcej pali się w piecach. Jeśli chodzi natomiast o porę dnia, badania Uniwersytetu Wrocławskiego wskazują na to, że zła jakość powietrza we Wrocławiu występuje w godzinach porannych i wieczornych, gdzie wzrost emisji zanieczyszczeń jest największy. Wiąże się to zapewne z rozpalaniem w piecu. W ciągu dnia zapotrzebowanie na ciepło jest zdecydowanie mniejsze, dzięki czemu zanieczyszczenia są lepiej rozpraszane.

Stężenie ozonu w powietrzu

Latem smog nie znika, ale zmienia charakter. Problemem jest wówczas podwyższone stężenie ozonu. Jak wskazują eksperci - podwyższone stężenie ozonu w powietrzu może prowadzić do reakcji zapalnych oczu czy chorób dróg oddechowych, w tym nasilenia objawów astmy oraz zmniejszenia wydolności płuc. Organizm człowieka broni się przed przedostającym się do płuc ozonem i zmniejsza ilość wdychanego tlenu, co w konsekwencji może powodować nasilenie chorób układu krążenia. Ozon może powodować senność, bóle głowy i znużenie oraz spadek ciśnienia tętniczego krwi. Najwyższe stężenia ozonu przy powierzchni Ziemi występują wiosną i latem, ponieważ jego powstawaniu sprzyja słoneczna pogoda i wysoka temperatura powietrza.

Jak Wrocław walczy ze smogiem?

Na terenie Wrocławia działa zespół ds. jakości powietrza, który został powołany przez ówczesnego prezydenta. Zespół ten ma na celu we współpracy z urzędami, instytucjami naukowymi i badawczymi prowadzić działania edukacyjne oraz informacyjne z zakresu zanieczyszczeń powietrza.

Aby mieszkańcom żyło się lepiej, a miasto było czystsze, powstają przeróżne akcje mające poprawić jakość powietrza we Wrocławiu. Jedną z najbardziej znanych jest Zmień Piec. Akcja promuje wymianę pieca na nowe ekologiczne źródła ciepła, np. pompę ciepła czy ogrzewanie elektryczne. W jej ramach wrocławianie mogą uzyskać dofinansowanie.

Niektóre źródła spalania są niedozwolone, a wręcz karalne, dlatego w trosce o bezpieczeństwo warto zgłaszać takie przypadki. Formularz kontaktowy znajduje się w artykule o akcji Widzisz dym? Zgłoś to! Jedną z najważniejszych ustaw we Wrocławiu, jest Program Ochrony Powietrza, który w tym rejonie wszedł w życie w 2020 r. Głównymi założeniami projektu są m.in.:

 • ograniczenie emisji zanieczyszczeń,
 • zwiększenie powierzchni zieleni,
 • nasadzenie zieleni wzdłuż ciągów komunikacyjnych,
 • edukacja ekologiczna,
 • poprawa jakości taboru komunikacji miejskiej.

Nie bez znaczenia jest również projekt Plan Gospodarski Niskoemisyjnej, który ma na celu zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne państwa, a tym samym poprawić zdrowie mieszkańców dzięki ograniczeniu zanieczyszczeń. Projekt ma też duży wpływ na uzyskanie dofinansowania do dalszej walki ze smogiem i innymi przywarami środowiskowymi.

Zobacz także: W trosce o czyste powietrze – poradnik zaangażowanego obywatela

Od 2018 r. mieszkańcy Wrocławia muszą stosować się do przepisów zawartych w Uchwale Antysmogowej. Uchwała określa m.in. rodzaj paliw i instalacji, jakie można stosować. Aby ograniczyć we Wrocławiu szkodliwą emisję dwutlenku węgla komunikacja miejska MPK Wrocław wprowadziła darmowe bilety dla uczniów i studentów do 21 r.ż. czy dla seniorów. Ma to na celu zachęcenie mieszkańców do korzystania z transportu publicznego.

Gdzie znajdują się stacje pomiaru powietrza we Wrocławiu?

We Wrocławiu znajduje się obecnie 5 stacji pomiarowych jakości powietrza:

 • przy ul. Bartniczej (stacja automatyczna),
 • przy ul. Orzechowej 61 (stacja manualna),
 • przy ul. Na Grobli (stacja manualna),
 • przy al. Wiśniowej (stacja automatyczna),
 • przy ul. Wyb. J. Conrada Korzeniowskiego 18 (stacja automatyczno-manualna).

Najwięcej w całym woj. Dolnośląskim jest ich właśnie we Wrocławiu. W mniejszych miastach znajdują się po maks. 2, np. w Legnicy. Więcej informacji znajdziesz na stronie rządowej – Stacje pomiarowe.

Jak dbać o czyste powietrze w domu?

Zanieczyszczenia z zewnątrz bardzo często wpływają na to, co dzieje się w naszych mieszkaniach. Warto zadbać o szczelność okien i wietrzyć pomieszczenia wtedy, kiedy jakość powietrza we Wrocławiu jest odpowiednia. Sezon grzewczy wysusza powietrze we wszelkich pomieszczeniach, dlatego warto zadbać również o nawilżacze powietrza. Oczyszczacze mogą być dobre zwłaszcza w przypadku alergików uczulonych na kurz czy sierść zwierząt. Aby sprawdzać stan zanieczyszczeń w domu można zakupić odpowiednią stację pomiarową.

Aby pozbyć się dwutlenku węgla z mieszkań warto zainwestować w zielone rośliny, które produkują tlen i oczyszczają powietrze. W tym przypadku dobrym pomysłem może być: skrzydłokwiat czy paprotka. Ważne jest również zmniejszenie strat ciepła w budynkach.

Posłuchaj podcastu

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl