wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 06:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Powietrze
 4. Wrocławski Indeks Powietrza
 5. Jakość powietrza we Wrocławiu

Jakość powietrza we Wrocławiu

Jakość powietrza we Wrocławiu to dzisiaj jeden z najbardziej palących problemów cywilizacyjnych, a zabiegi o jej poprawę stanowi istotne wyzwanie dla rządów i społeczeństw na całym świecie. Używając terminu „jakość powietrza” bierzemy pod uwagę skład chemiczny powietrza na wysokości około dwóch metrów, analizowana jest zawartość w powietrzu substancji szkodliwych, a w przypadku związków stale obecnych w powietrzu – ich poziom, których przekroczenie może być szkodliwe.

Reklama

Jakość powietrza we Wrocławiu

Ikona powietrza
Jakość powietrza

dobra

Dane bieżące z godz. 06:00

PM2.5 11 µg/m

PM10 13 µg/m

* dot. osób starszych, kobiet w ciąży, dzieci, osób z chorobami serca oraz dróg oddechowych i innych podatnych grup

** palenie w kominkach rekreacyjnych powoduje wydzielanie szkodliwych substancji, stąd zalecane jest stałe ograniczenie palenia w urządzeniach tego typu

Skład indeksu

Kod związku Kat. Wartość
CO 440 µg/m3
NO2 8 µg/m3
O3 58 µg/m3
PM10 13 µg/m3
PM2.5 11 µg/m3
SO2 3 µg/m3

Legenda

 • bardzo dobry
 • dostateczny
 • dobry
 • zły
 • umiarkowany
 • bardzo zły

Dane pomiarowe dla stacji Wrocław - Korzeniowskiego

Gdzie sprawdzić stan jakości powietrza we Wrocławiu?

Dzięki projektowi Wrocławski Indeks Powietrza dostęp do informacji o bieżącym stanie zanieczyszczeń jest możliwy niemal od ręki. Aktualnych danych warto szukać na tablicach informacyjnych o odjazdach tramwajów i autobusów na przystankach czy na naszej stronie. Inne popularne mapy pokazujących stan w całej Polsce czy na świecie to np. Airly, a w Polsce: Rockwool.

Co wpływa na zanieczyszczenie powietrza we Wrocławiu?

Większość wrocławian nie ma świadomości, że głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza we Wrocławiu jest przede wszystkim spalanie złej jakości węgla w nieodpowiednich urządzeniach, czego dowodem są raporty z Programów Ochrony Powietrza. Zwykle za najbardziej szkodliwy czynnik zanieczyszczeń uważa się spaliny samochodowe i spalanie śmieci. Warto zauważyć, że nie bez powodu w sezonie grzewczym jakość powietrza we Wrocławiu znacząco spada. Za emisję pyłów transport odpowiada w ponad 20%, natomiast palenie w piecach w aż 70%.

Kiedy jest najwięcej smogu we Wrocławiu?

Oczywiście w okresie od jesieni do zimy (głównie listopad, grudzień), kiedy najwięcej pali się w piecach. Jeśli chodzi natomiast o porę dnia, badania Uniwersytetu Wrocławskiego wskazują na to, że zła jakość powietrza we Wrocławiu występuje w godzinach porannych i wieczornych, gdzie wzrost emisji zanieczyszczeń jest największy. Wiąże się to zapewne z rozpalaniem w piecu. W ciągu dnia zapotrzebowanie na ciepło jest zdecydowanie mniejsze, dzięki czemu zanieczyszczenia są lepiej rozpraszane.

Jak Wrocław walczy ze smogiem?

Na terenie Wrocławia działa zespół ds. jakości powietrza, który został powołany przez ówczesnego prezydenta. Zespół ten ma na celu we współpracy z urzędami, instytucjami naukowymi i badawczymi prowadzić działania edukacyjne oraz informacyjne z zakresu zanieczyszczeń powietrza.

Aby mieszkańcom żyło się lepiej, a miasto było czystsze, powstają przeróżne akcje mające poprawić jakość powietrza we Wrocławiu. Jedną z najbardziej znanych jest Zmień Piec. Akcja promuje wymianę pieca na nowe ekologiczne źródła ciepła, np. pompę ciepła czy ogrzewanie elektryczne. W jej ramach wrocławianie mogą uzyskać dofinansowanie.

Niektóre źródła spalania są niedozwolone, a wręcz karalne, dlatego w trosce o bezpieczeństwo warto zgłaszać takie przypadki. Formularz kontaktowy znajduje się w artykule o akcji Widzisz dym? Zgłoś to! Jedną z najważniejszych ustaw we Wrocławiu, jest Program Ochrony Powietrza, który w tym rejonie wszedł w życie w 2020 r. Głównymi założeniami projektu są m.in.:

 • ograniczenie emisji zanieczyszczeń,
 • zwiększenie powierzchni zieleni,
 • nasadzenie zieleni wzdłuż ciągów komunikacyjnych,
 • edukacja ekologiczna,
 • poprawa jakości taboru komunikacji miejskiej.

Nie bez znaczenia jest również projekt Plan Gospodarski Niskoemisyjnej, który ma na celu zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne państwa, a tym samym poprawić zdrowie mieszkańców dzięki ograniczeniu zanieczyszczeń. Projekt ma też duży wpływ na uzyskanie dofinansowania do dalszej walki ze smogiem i innymi przywarami środowiskowymi.

Zobacz także: W trosce o czyste powietrze – poradnik zaangażowanego obywatela

Od 2018 r. mieszkańcy Wrocławia muszą stosować się do przepisów zawartych w Uchwale Antysmogowej. Uchwała określa m.in. rodzaj paliw i instalacji, jakie można stosować. Aby ograniczyć we Wrocławiu szkodliwą emisję dwutlenku węgla komunikacja miejska MPK Wrocław wprowadziła darmowe bilety dla uczniów i studentów do 21 r.ż. czy dla seniorów. Ma to na celu zachęcenie mieszkańców do korzystania z transportu publicznego.

Gdzie znajdują się stacje pomiaru powietrza we Wrocławiu?

We Wrocławiu znajduje się obecnie 5 stacji pomiarowych jakości powietrza, czyli:

 • przy ul. Bartniczej (stacja automatyczna),
 • przy ul. Orzechowej 61 (stacja manualna),
 • przy ul. Na Grobli (stacja manualna),
 • przy al. Wiśniowej (stacja automatyczna),
 • przy ul. Wyb. J. Conrada Korzeniowskiego 18 (stacja automatyczno-manualna).

Najwięcej w całym woj. Dolnośląskim jest ich właśnie we Wrocławiu. W mniejszych miastach znajdują się po maks. 2, np. w Legnicy. Więcej informacji znajdziesz na stronie rządowej – Stacje pomiarowe.

Jak dbać o czyste powietrze w domu?

Zanieczyszczenia z zewnątrz bardzo często wpływają na to, co dzieje się w naszych mieszkaniach. Warto zadbać o szczelność okien i wietrzyć pomieszczenia wtedy, kiedy jakość powietrza we Wrocławiu jest odpowiednia. Sezon grzewczy wysusza powietrze we wszelkich pomieszczeniach, dlatego warto zadbać również o nawilżacze powietrza. Oczyszczacze mogą być dobre zwłaszcza w przypadku alergików uczulonych na kurz czy sierść zwierząt. Aby sprawdzać stan zanieczyszczeń w domu można zakupić odpowiednią stację pomiarową.

Aby pozbyć się dwutlenku węgla z mieszkań warto zainwestować w zielone rośliny, które produkują tlen i oczyszczają powietrze. W tym przypadku dobrym pomysłem może być: skrzydłokwiat czy paprotka. Ważne jest również zmniejszenie strat ciepłach w budynkach.

Posłuchaj podcastu

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl