Klimat i przyroda
Wrocław stara się żyć w zgodzie z ekologią. Dowiedz się, co robić, aby nie marnować jedzenia, jak segregować odpady i w jaki sposób uzyskać dofinansowanie na projekty, które pomogą środowisku!
Aktualne projekty
-
Kalendarz Eko-wydarzeń we Wrocławiu. Za nami Gastro Miasto w duchu less waste
Wspólne sadzenie drzew, dni przyrodników, zielony piknik, Gastro Miasto czy warsztaty, jarmarki i ekologiczne wydarzenia w galeriach handlowych - to tylko niektóre z propozycji, z jakich mogą skorzystać wrocławianie. Prezentujemy zestawienie najbliższych eventów, w których organizację zaangażowany jest Departament Zrównoważonego Rozwoju UMW. Już w trzeci weekend czerwca Gastro Miasto w Browarze Mieszczańskim w duchu less waste. Zobacz program wydarzenia.
-
Bezpłatne kompostowniki dla mieszkańców Wrocławia
Wrocławianie znów mogą odbierać bezpłatne kompostowniki. Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego ma do rozdania ok. 200 sztuk.
-
Dzikie zwierzęta w mieście - jak z nimi postępować? Druga edycja kampanii. Poznaj dziką stronę miasta
Jak zachować się podczas spotkania „oko w oko” z wilkiem, lisem czy dzikiem? Do kogo zgłosić napotkanie dzikiego, często rannego i wymagającego pomocy, zwierzęcia? Wreszcie jak mądrze dokarmiać zwierzęta oraz w jaki sposób unikać „zapraszania” dzikich na nasze osiedla i posesje - m.in. na te pytania odpowiada kolejna odsłona miejskiej kampanii organizowanej razem z ZOO Wrocław i uniwersytetem – „Dzikie w mieście”.
-
WROCŁAW NIE MARNUJE
Wrocław nie marnuje to miejska kampania, zachęcająca do życia w stylu less i zero waste. Z jednej strony inspiruje mieszkańców do zmiany codziennych nawyków, a z drugiej strony edukuje. Wszystko po to, by produkować mniej śmieci.
-
BioCanteens 2
Miasto zachęca mieszkańców do zdrowego żywienia i niemarnowania posiłków. Działania prowadzone są m.in. w szkołach, gdzie w tym roku rozpoczyna się projekt „BioCanteens 2”, który promuje zdrową i ekologiczną żywność, ale także krótki łańcuch dostaw produktów do szkolnych stołówek.
-
#KomarNieSiada – z lądu, wody i powietrza odkomarzamy Wrocław. Jak radzić sobie z komarami?
Aż 1250 ha metodą lotniczą – tereny zielone wzdłuż wrocławskich rzek, 360 ha metodą naziemną – parki i zieleńce plus 350 ha kompleksowego odkomarzania w dolinie Bystrzycy. A ponadto 50 zarybionych zbiorników i akcje rozdawania lawendy. Oto wrocławskie sposoby na walkę z komarami.
-
Deratyzacja miasta
Obowiązek przeprowadzenia deratyzacji spoczywa na właścicielach nieruchomości, rozumianych także jako współwłaściciele, użytkownicy wieczyści, jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu oraz inne podmioty władające nieruchomościami.
-
Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu
Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu (MPA) do roku 2030 został uchwalony 5 września 2019r. przez Radę Miejską Wrocławia i jest lokalnym dokumentem strategicznym, który wyznacza ramy zrównoważonej polityki przestrzennej, właściwej gospodarki wodami opadowymi, rozwoju infrastruktury przystosowanej do zmieniających się warunków klimatycznych, a także racjonalnego zarządzania zielenią na terenie miasta.
-
Wrocław na cztery łapy
Najświeższe informacje dot. zwierząt we Wrocławiu. Aktualności z wrocławskiego zoo, schroniska dla zwierząt.Praktyczne porady dla właścicieli czworonogów. To wszystko w ramach zakładki Wrocław na cztery łapy, poświęconej naszym mniejszym przyjaciołom.
-
Pets Welcome
Restauracje, kawiarnie, kwiaciarnie, hotele, sklepy, kancelarie adwokackie czy punkty ksero – m.in. takie nowe miejsca pojawiły się na naszej mapie, do których możesz wejść ze swoim zwierzakiem. Czekamy na kolejne zgłoszenia!
-
WROCŁAWSKA PRZYRODA — płazy i gady
We Wrocławiu żyje pięć gatunków gadów i trzynaście gatunków płazów — to stosunkowo dużo jak na warunki miejskie. Węże, jaszczurki, żaby, ropuchy, traszki i inne ciekawe stworzenia. Zwierzęta te zasiedlają różnorodne obszary w obrębie miasta, zarówno mocno przekształcone, silnie zurbanizowane, jak i tereny zieleni naturalnej.
-
Śmieci - kalkulator deklaracji za gospodarowanie odpadami
Ile zapłacisz za śmieci? Wybierz rodzaj lokalu, wpisz odpowiednie dane i oblicz kwotę. Pomoże Ci w tym kalkulator opłat.
-
Eko-budynek urzędu przy ul. Hubskiej
Urzędnicy, strażnicy miejscy oraz pracownicy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wprowadzili się do nowej siedziby przy ul. Hubskiej 8-16. To odnowiony i naszpikowany ekologicznymi rozwiązaniami budynek po byłej dyrekcji firmy Ruch.
-
Zielono-niebieski skwer
Przy Urzędzie Miejskim uruchomiono urządzenie przechwytujące wodę deszczową. Instalacja będzie wykorzystywała deszczówkę do podlewania zieleńca na dziedzińcu miejskiego budynku przy ul. Świdnickiej 53 i Bogusławskiego 8.
-
Zasady dofinansowania wyjazdów i programów ekologicznych
W roku 2021 nie będzie przyznawane dofinansowanie na wyjazdy ekologiczne. Prosimy o zapoznanie się ze zmianą zasad ubiegania się o dofinansowanie na programy edukacyjne w danym roku kalendarzowym.
-
Program usuwania azbestu
W latach 2012-2020 w ramach Programu usuwania azbestu zlikwidowano w 493 nieruchomościach zlokalizowanych na terenie Wrocławia 1,116 tys. ton wyrobów azbestowych. Na terenie miasta znajduje się jeszcze ok. 2,8 tys. ton wyrobów azbestowych.
-
Dotacja na wykonanie przyłącza kanalizacyjnego
Wrocławianie budujący przyłącze kanalizacyjne do swojej posesji mogą uzyskać dotację do 50 proc. poniesionych i udokumentowanych kosztów (faktury i/lub rachunki), jednak nie więcej niż 2 tys. zł brutto.
-
Segregacja odpadów we Wrocławiu
Jeśli nie wiesz, gdzie wyrzucić dany rodzaj odpadów, skorzystaj z wyszukiwarki Ekosystemu lub przeczytaj więcej o zasadach segregacji.
Link otworzy się w nowej karcie -
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach [WNIOSKI DO POBRANIA]
Zgodnie z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zamieszczamy wzory wniosków do pobrania o wydanie zezwoleń dotyczących m.in. ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt oraz działalności w zakresie opróżniania zbiorników i transportu nieczystości.