Reklama
Wrocław, choć leży na Nizinie Śląskiej, posiada wiele wzgórz, które nadają miastu unikatowy krajobraz. Większość z nich to sztuczne wzniesienia powstałe w wyniku odgruzowywania miasta po II wojnie światowej lub rekultywacji terenów poprzemysłowych. W ramach inicjatywy KORONA GÓRek WROCŁAWIA wyróżniliśmy najważniejsze z nich, tworząc interesujący szlak turystyczny. Sprawdź, jakie szczyty znajdziesz w stolicy Dolnego Śląska!
Podejmując działania na rzecz ochrony bioróżnorodności i ekosystemów miejskich, w czerwcu 2024 r. Miasto Wrocław przystąpiło do projektu URBIO BAUHAUS - NEW EUROPEAN BAUHAUS FOR INCREASING URBAN BIODIVERSITY. Projekt będzie służył rozwojowi odpornego na zmiany klimatu miasta poprzez wypracowanie rozwiązań zwiększających różnorodność biologiczną.
Zielona transformacja jest możliwa. Ale tylko wtedy, gdy uwzględnimy w niej zmiany systemu żywnościowego. Wspólnie zabiegając o dostępność, jakość i bezpieczeństwo żywności, możemy budować przyszłość, która będzie lepsza dla nas wszystkich.
Jak nam idzie segregowanie śmieci we Wrocławiu? Nieźle, ale mogłoby być znacznie lepiej! Naukowcy z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej od wiosny 2022 roku do wiosny 2023 roku badali, jaką ilość i jakie rodzaje odpadów wyrzucamy we Wrocławiu przez cały rok.
Chcesz mieć wpływ na to jak rozwija się Wrocław? Dokładając swoją cegiełkę możesz wesprzeć Wydział Klimatu i Energii w realizacji zadań związanych z edukacją ekologiczną oraz zrównoważonym rozwojem. Wspólnie zadbajmy o nasze Miasto!
Projekt NEEST, realizowany w ramach Misji 100 Neutralnych dla Klimatu i Inteligentnych Miast do 2030 roku, jest wspólnym przedsięwzięciem Krakowa, Łodzi, Rzeszowa, Warszawy, Wrocławia, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Ambicją projektu „Wykorzystanie teledetekcji do zarządzania błękitno-zieloną infrastrukturą miast w procesie adaptacji do zmian klimatu” (LIFECOOLCITY) jest wsparcie zarządzania błękitno-zieloną infrastrukturą (BZI) w 10 000 miast Unii Europejskiej, poprzez wdrożenie innowacyjnych systemów wykorzystujących GIS (systemy informacji geograficznej) i teledetekcję (zdjęcia satelitarne i lotnicze). Celem działań jest wzmocnienie zdolności adaptacyjnych miast do skutków antropogenicznej zmiany klimatu, a tym samym zbliżenie ich do wzorca inteligentnych miast przyszłości.
Fair Local Green Deals ma na celu wdrożenie zapisów Europejskiego Zielonego Ładu na poziomie lokalnym, aby tworzyć zrównoważone i sprawiedliwe miasta. Odpowiada nie tylko na klimatyczny i społeczny kryzys, ale również łączy zrównoważenie środowiskowe i sprawiedliwość społeczną, często traktowane oddzielnie.
Wciąż mamy problemy z segregacją śmieci. Odpady zmieszane stanowią ponad połowę tego, co wyrzucamy w naszych domach. A może udałoby się odzyskać z nich jeszcze jakieś surowce? Ruszamy z kampanią „Akcja Segregacja”, by pokazać wam, że segregowanie to nie jest wcale takie wielkie wyzwanie! Dołączysz do nas?
Przedstawiamy zbiór poradników dla właścicieli zwierząt oraz zestawienia ciekawych miejsc, do których możecie zabrać swoje czworonogi. Znajdziecie tutaj również różne projekty archiwalne, które były przeprowadzane w mieście na przestrzeni lat.
Czy wiesz, że nieświadomie możesz pomagać szczurom żyjącym w mieście dotrzeć do jedzenia i schronić się? Gdy te zwierzęta mają zapewnione dobre warunki do życia, szybko się rozmnażają, a mogą to robić przez cały rok. Deratyzacja nie wystarczy, jeśli pokarm leży dosłownie na ulicy, a miękka kanapa stojąca koło śmietnika wprost prosi się o zamieszkanie. Jak możemy przeciwdziałać mnożeniu się szczurów? Wdrażając w codziennym życiu cztery proste kroki. Oto one!
Obowiązek przeprowadzenia deratyzacji spoczywa na właścicielach nieruchomości, rozumianych także jako współwłaściciele, użytkownicy wieczyści, jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu oraz inne podmioty władające nieruchomościami. Poznaj zasady deratyzacji Wrocławia.
We Wrocławiu stawia się na zielone. Sprawdźcie kalendarz eko-wydarzeń i zielonych imprez, które regularnie odbywają się we Wrocławiu. Miasto popularyzuje również dbanie o środowisko i ekologiczne działania w myśl idei less waste. Wiele akcji prowadzonych jest w ramach kampanii Wrocław nie marnuje. Oprócz niej miasto wspiera proekologiczne inicjatywy i wydarzenia.
Wrocławianie znów mogą odbierać bezpłatne kompostowniki. Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego ma do rozdania ok. 200 sztuk.
Kampania Wrocław nie marnuje to nie tylko hasło – to konkretne działania, które łączą ekologiczne idee z praktycznymi rozwiązaniami. Dzięki innowacyjnym inicjatywom, każdy może włączyć się w działania, które prowadzą do zmniejszenia marnotrawstwa zasobów i dbają o przyszłość naszej planety.
Miasto zachęca mieszkańców do zdrowego żywienia i niemarnowania posiłków. Działania prowadzone są m.in. w szkołach, gdzie w tym roku rozpoczyna się projekt „BioCanteens 2”, który promuje zdrową i ekologiczną żywność, ale także krótki łańcuch dostaw produktów do szkolnych stołówek.
250 ha opryskanych preparatem biologicznym oraz chemicznym z samolotu oraz 4,9 ha metodą naziemną. A także zarybianie wybranych stawów i kampania informacyjna z poradami dla mieszkańców. Oto wrocławskie sposoby na walkę z komarami. Zobaczcie, co robi miasto i jak samemu radzić sobie z komarami. Oto dobre praktyki!
Otworzy się w nowej karcieMiejski Plan Adaptacji do zmian klimatu (MPA) do roku 2030 został uchwalony 5 września 2019r. przez Radę Miejską Wrocławia i jest lokalnym dokumentem strategicznym, który wyznacza ramy zrównoważonej polityki przestrzennej, właściwej gospodarki wodami opadowymi, rozwoju infrastruktury przystosowanej do zmieniających się warunków klimatycznych, a także racjonalnego zarządzania zielenią na terenie miasta.
Ile zapłacisz za śmieci? Wybierz rodzaj lokalu, wpisz odpowiednie dane i oblicz kwotę. Pomoże Ci w tym kalkulator opłat.
Urzędnicy, strażnicy miejscy oraz pracownicy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wprowadzili się do nowej siedziby przy ul. Hubskiej 8-16. To odnowiony i naszpikowany ekologicznymi rozwiązaniami budynek po byłej dyrekcji firmy Ruch.
Przy Urzędzie Miejskim uruchomiono urządzenie przechwytujące wodę deszczową. Instalacja będzie wykorzystywała deszczówkę do podlewania zieleńca na dziedzińcu miejskiego budynku przy ul. Świdnickiej 53 i Bogusławskiego 8.
W roku 2021 nie będzie przyznawane dofinansowanie na wyjazdy ekologiczne. Prosimy o zapoznanie się ze zmianą zasad ubiegania się o dofinansowanie na programy edukacyjne w danym roku kalendarzowym.
W latach 2012-2022 w ramach Programu usuwania azbestu zlikwidowano w 573 nieruchomościach zlokalizowanych na terenie Wrocławia 1,256 tys. ton wyrobów azbestowych. Na terenie miasta znajduje się jeszcze ok. 2 tys. ton wyrobów azbestowych.
Otworzy się w nowej karcieWrocławianie budujący przyłącze kanalizacyjne do swojej posesji mogą uzyskać dotację do 50 proc. poniesionych i udokumentowanych kosztów (faktury i/lub rachunki), jednak nie więcej niż 2 tys. zł brutto.
Otworzy się w nowej karcieZgodnie z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zamieszczamy wzory wniosków do pobrania o wydanie zezwoleń dotyczących m.in. ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt oraz działalności w zakresie opróżniania zbiorników i transportu nieczystości.
Miasto wdrożyło „Zintegrowany system do obsługi gospodarki odpadami komunalnymi we Wrocławiu – OWG”. Zobaczcie, co to oznacza i w jaki sposób mieszkańcy mogą skorzystać z nowych narzędzi w sprawach dot. gospodarki odpadami.
Bądź na bieżąco z Wrocławiem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!
Reklama