wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Aktualności
 4. Ostatnia szansa! 12 000 złotych na wymianę pieca tylko do końca 2022 r. Wystarczy złożyć wniosek

Końcówka 2022 r. to dobry moment, aby złożyć wniosek o wymianę pieca z programu KAWKA Plus! Dlaczego? Po pierwsze to ostatnia szansa, aby otrzymać dofinansowanie 12 000 złotych. Po drugie, dzięki temu na kolejny okres grzewczy uniezależnimy się od węgla, którego brakuje w składach a jego ceny biją rekordy. Jak złożyć wniosek o wymianę pieca?

Reklama

Eksperci nie mają wątpliwości, ogrzewanie kopciuchem to w tym momencie najdroższe źródło ciepła. Zgodnie z wyliczeniami ekspertów z Politechniki Wrocławskiej w mieszkaniu o powierzchni 50 mkw., roczny koszt ogrzewania piecem na węgiel to 6000 zł. Tymczasem koszt ogrzewania elektrycznego w takim przypadku to 1933 zł rocznie, gazowego 865 zł a sieci centralnego ogrzewania 2640 zł.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na grafice porównanie rocznych kosztów ogrzewania w zależności od jego rodzaju Redakcja www.wroclaw.pl
Na grafice porównanie rocznych kosztów ogrzewania w zależności od jego rodzaju

Złóż wniosek w grudniu 2022 r. i odbierz 12 000 zł w 2023 r.

Dlatego warto już dzisiaj pomyśleć o wymianie pieca na ekologiczne ogrzewanie. Grudzień to ostatni miesiąc, aby otrzymać 12 000 złotych z programu KAWKA Plus. Wystarczy złożyć wniosek, a samą likwidacją kopciucha zająć się już w przyszłym roku. Kluczowe jest jednak złożenie kompletnego wniosku, wraz ze wszystkimi załącznikami, wymienionymi w pkt VII.

Zachęcamy, aby jeszcze w tym roku złożyć kompletny wniosek do programu KAWKA Plus i tym samym uzyskać 12 000 złotych na wymianę pieca, którą przeprowadzimy już w 2023 r. Przy obecnych kosztach życia każda złotówka ma znaczenie. Tym bardziej warto „załapać się” na wyższą dopłatę i w niedalekiej przyszłości zrezygnować z kosztownego węgla.
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW

W 2023 r. dopłata wyniesie do 10 000 zł, a w 2024 r. – do 8 000 zł. Warto pamiętać, że od 1 lipca 2024 r. korzystanie z kopciuchów będzie karane zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej grzywną do 5 000 zł.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na grafice informacja, że 12 tys. zł na wymianę pieca można dostać tylko do końca 2022 r. Redakcja www.wroclaw.pl
Na grafice informacja, że 12 tys. zł na wymianę pieca można dostać tylko do końca 2022 r.

Tysiące zlikwidowanych pieców we Wrocławiu

W stolicy Dolnego Śląska piece znikają na potęgę. Z jednej strony likwidują je wrocławianie w ramach programu KAWKA Plus, z drugiej miasto podłącza zasób komunalny do sieci ciepłowniczej.

W sumie od 2019 r. we Wrocławiu zlikwidowano prawie 7000 pieców, wydając na ten cel ponad 200 mln złotych. Rekordowy pod tym względem był 2021 r., w którym usunięto 3300 pieców. W 2022 r. miasto szacuje, że usuniętych zostanie kolejne 2-3 tys. kopciuchów. Tylko w tym roku (do końca października – przyp. red.) wrocławianie złożyli już 762 wnioski do KAWKI Plus.

Jak złożyć wniosek o wymianę pieca?

Wniosek do programu KAWKA Plus ma tylko dwie strony. Możesz go pobrać ze strony Zmień piec lub ze strony BIP-u. Wykaz wszystkich załączników wypisano w części VII formularza. Kluczową kwestią jest poprawnie wypełniony, kompletny wniosek, wraz ze wszelkimi niezbędnymi załącznikami.

Do wniosku należy dołączyć dokument, potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości (akt notarialny lub umowa najmu). Dodatkowo, jeżeli mieszkanie wynajmujemy, musimy przedłożyć zgodę właściciela na wymianę ogrzewania. W przypadku najemców komunalnych będą to zgody Zarządu Zasobu Komunalnego lub Wrocławskich Mieszkań.

Gdy właścicieli lub najemców jest więcej, niezbędne jest pełnomocnictwo wraz z opłatą skarbową. Dalsza dokumentacja zależy od wybranego rodzaju ogrzewania.

Wnioski do programu KAWKA Plus można składać w Urzędzie Miejskim Wrocławia w Wydziale Środowiska i Rolnictwa przy ul. Hubskiej 8-16, a także elektronicznie – przez platformę ePUAP lub pocztą tradycyjną (wysyłając na adres Wydziału Środowiska i Rolnictwa).

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu pracownica UMW przy ul. Hubskiej sprawdza wnioski do KAWKI Plus Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl
Na zdjęciu pracownica UMW przy ul. Hubskiej sprawdza wnioski do KAWKI Plus

W razie pytań do dyspozycji mieszkańców są doradcy energetyczni, z którymi można skontaktować się od pon. do pt. w godz. 8.00-15:30 (tel. 71 799 6 799, e-mail: zmienpiec(at)um.wroc.pl).

8 kroków, jak otrzymać dopłatę 12 000 zł na wymianę pieca z KAWKA Plus:

 1. Wybierz rodzaj ogrzewania i skonsultuj się z instalatorem.
 2. Zbierz wszystkie niezbędne dokumenty i wypełnij wniosek do KAWKI Plus.
 3. W razie wątpliwości skontaktuj się z doradcami energetycznymi, tel. 71 799 6 799, e-mail: zmienpiec(at)um.wroc.pl.
 4. Kompletny wniosek wraz ze wszystkimi załącznikami dostarcz do Urzędu Miejskiego Wrocławia – osobiście przy ul. Hubskiej 8-16 lub elektronicznie – przez ePUAP albo pocztą (na adres Wydziału Środowiska i Rolnictwa).
 5. Poczekaj na kontakt ze strony Urzędu w celu umówienia wizji potwierdzającej, że w nieruchomości znajduje się źródło ciepła na paliwo stałe.
 6. Podpisz umowę dotacyjną.
 7. Wymień piec w 2023 r.
 8. Rozlicz dotację i odbierz 12 000 złotych.

O akcji „Zmień piec”

W ramach akcji „Zmień piec” Wrocław oferuje do 12 000 złotych na wymianę pieca (KAWKA Plus), do 5 000 zł na wymianę starych, drewnianych okien (Termo KAWKA), dopłaty do rachunków za ogrzewanie, nawet do 4 000 zł oraz zwolnienia z czynszu dla najemców lokali komunalnych do końca 2023 r., potem ulga 50% do końca 2025 r.

Dodatkowo dotacje z programu KAWKA Plus można – w przypadku domów jednorodzinnych – łączyć z rządowym programem „Czyste powietrze”. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl