wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

26°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ponad 30 km ciężarówek – tyle mniej węgla spalamy we Wrocławiu zimą [SZCZEGÓŁY]

Wrocławianie w ciągu trzech ostatnich lat spalili aż 47 tys. ton węgla mniej, by ogrzać swoje mieszkania. To ilość, którą przywieźć musiałoby aż... 1880 ciężarówek! Dołącz do zadowolonych mieszkańców, którzy już wymienili piec na ekologiczne ogrzewanie. Nie dość, że dostaniesz dopłatę do 12 tys. zł, to jeszcze polepszysz jakość powietrza, którym i Ty oddychasz. To ostatnia szansa, zobaczcie szczegóły!

Reklama

47 tys. ton mniej spalonego węgla we Wrocławiu i związanych z tym szkodliwych substancji w powietrzu, jak tlenek węgla, czyli popularny czad – to dotychczasowy bilans akcji „Zmień piec” we Wrocławiu. Skąd to wiemy? Wyliczyliśmy na podstawie liczby mieszkań z wymienionymi piecami w ramach akcji „Zmień piec” w latach 2020-22 we Wrocławiu. Przy założeniu, że do ogrzania jednego mieszkania w sezonie zimowym potrzeba średnio trzech ton węgla.

Jak z Wrocławia do Oleśnicy

Biorąc pod uwagę, że średnio jedna ciężarówka może przywieźć 25 ton węgla, oznacza to że do stolicy Dolnego Śląska w 2020, 2021 i 2022 r. nie musiało przyjechać aż 1880 takich ciężarówek. Gdyby ustawić je jedna za drugą, otrzymalibyśmy odległość jak z centrum Wrocławia do Oleśnicy, czyli ok. 30 km.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Grafika ilustrująca, że do Wrocławia może przyjeżdżać aż 1880 mniej ciężarówek z węglem Redakcja www.wroclaw.pl
Grafika ilustrująca, że do Wrocławia może przyjeżdżać aż 1880 mniej ciężarówek z węglem

– Te liczby pokazują, na jak dużą skalę we Wrocławiu prowadzona jest wymiana szkodliwych kopciuchów. Dla mieszkańców montaż nowoczesnego ogrzewania to korzyści ekologiczne i ekonomiczne, ale warto też spojrzeć na to, ile tysięcy ton mniej węgla w mieście spalamy w ostatnich latach. To są wymierne korzyści dla nas wszystkich – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Przypomnijmy, że w sumie od 2019 r. we Wrocławiu zlikwidowano prawie 7 tys. pieców, wydając na ten cel ponad 200 mln zł. Rekordowy był 2021 r., w którym usunięto 3300 pieców. W 2022 r. urzędnicy miejscy szacują, że  usuniętych zostanie kolejne 2-3 tys. kopciuchów.

Jak złożyć wniosek o wymianę pieca?

Do końca listopada do Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW we Wrocławiu wpłynęło już blisko 1000 wniosków do programu KAWKA Plus.

Warto się pośpieszyć, bo to ostatnia szansa, by dostać 12 tys. zł dofinansowania. Wnioski złożone w 2023 r. mogą być złożone na dopłatę maks. do 10 tys. zł, a w 2024 r. wyniesie ona jeszcze mniej - do 8 tys. zł.

Wnioski można składać w Urzędzie Miejskim Wrocławia w Wydziale Środowiska i Rolnictwa przy ul. Hubskiej 8-16, a także elektronicznie – przez platformę ePUAP lub pocztą tradycyjną (wysyłając na adres Wydziału Środowiska i Rolnictwa). W razie pytań do dyspozycji mieszkańców są doradcy energetyczni, z którymi można skontaktować się od pon. do pt. w godz. 8-15.30 (tel. 71 799 67 99, e-mail: zmienpiec(at)um.wroc.pl).

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na grafice informacja,  że od 2023 r. dopłata z KAWKI Plus na wymianę pieca wyniesie 10 tys. zł a nie 12 tys. zł Redakcja www.wroclaw.pl
Na grafice informacja, że od 2023 r. dopłata z KAWKI Plus na wymianę pieca wyniesie 10 tys. zł a nie 12 tys. zł

Wniosek ma tylko dwie strony. Można go pobrać ze strony zmienpiec.pl. Wykaz wszystkich załączników wypisano w części VII formularza. Kluczową kwestią jest poprawnie wypełniony, kompletny wniosek, wraz ze wszelkimi niezbędnymi załącznikami.

O akcji „Zmień piec”

W ramach akcji „Zmień piec” Wrocław oferuje do 12 000 złotych na wymianę pieca (KAWKA Plus), do 5 000 zł na wymianę starych, drewnianych okien (Termo KAWKA), dopłaty do rachunków za ogrzewanie, nawet do 4 000 zł oraz zwolnienia z czynszu dla najemców lokali komunalnych do końca 2023 r., potem ulga 50% do końca 2025 r.

Dodatkowo dotacje z programu KAWKA Plus można – w przypadku domów jednorodzinnych – łączyć z rządowym programem „Czyste powietrze”. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl