wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Aktualności
 4. Zmiany w programie Ciepłe Mieszkanie

Wrocław, wspólnie z Dolnośląskim Alarmem Smogowym, apelował o zmiany w rządowym programie Ciepłe Mieszkanie. Program wykluczał najemców komunalnych oraz właścicieli mieszkań w budynkach, dla których istniała techniczna możliwość przyłączenia do sieci ciepłowniczej. Wspólny apel z poparciem Unii Metropolii Miast Polskich trafił w ubiegłym roku do premiera. W drugiej edycji programu są zmiany. Zobaczcie, jakie!

Reklama

– Zależało nam bardzo na naszych najemcach komunalnych i oni zostali uwzględnieni w drugiej edycji programu Ciepłe Mieszkanie. To wspólny sukces Wrocławia i Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. Do programu zostały również włączone małe wspólnoty mieszkaniowe, które oprócz finansowego wsparcia na wymianę pieców, mogą otrzymać dotację na docieplenie budynków i to jest nowość – mówiła Małgorzata Demianowicz, dyrektorka Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Maksymalna kwota dotacji w programie Ciepłe Mieszkanie dla właścicieli lokali i najemców w budynkach wielorodzinnych to 44 tys. zł, dla wspólnot mieszkaniowych 375 tys. zł. Całkowity budżet programu to miliard złotych.

– Mamy pewną obawę czy ten budżet jest wystarczający. Będziemy się temu przyglądać, bo jest to bardzo poważny problem. W Polsce szacujemy, że 40 tys. osób przedwcześnie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza, a średnia długość życia skraca się o 20 miesięcy – powiedział Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

250 mln zł na wymianę pieców we Wrocławiu. Akcja Zmień piec trwa

Wrocław na wymianę pieców wydał już blisko 250 mln zł. To dofinansowania dla mieszkańców do samodzielnej likwidacji kopciucha (KAWKA plus) i wymiana ogrzewania w budynkach należących do miasta. Do końca 2024 budżet akcji Zmień Piec pochłonie w sumie 330 mln zł.

Jeszcze nigdy w historii Wrocławia, na taką skalę nie był prowadzony proces wymiany pieców na ekologiczne źródła ogrzewania. Od 2019 roku zlikwidowaliśmy 12 tys. kopciuchów. Tylko w tym roku piece znikną z kolejnych stu budynków, należących do miasta. Możliwość połączenia miejskiego programu KAWKA plus z rządowymi programami to szansa dla mieszkańców.
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW

Programy można łączyć

Rządowe programy Ciepłe Mieszkanie - dla budynków wielorodzinnych i Czyste Powietrze, dla właścicieli domów jednorodzinnych można łączyć z miejskim programem dotacyjnym KAWKA Plus. Łączna suma dofinansowania może wynieść nawet 50 tys. zł.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Zmiany w programie Ciepłe Mieszkanie. Korzystne dla najemców komunalnych Magda Pasiewicz
Zmiany w programie Ciepłe Mieszkanie. Korzystne dla najemców komunalnych

We wrocławskim Wydziale Środowiska mieszkańcy mogą uzyskać informację i złożyć wnioski do wszystkich trzech programów.

Postulaty Wrocławia i Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w programie Ciepłe Mieszkanie

 • Rozszerzenie katalogu osób uprawionych do skorzystania z dotacji o najemców lokali komunalnych. Wprowadzenie zmiany w kryterium dochodowych dla beneficjentów.
 • W przypadku osób najmniej zarabiających, apel o 100% finansowanie w ramach programu Ciepłe Mieszkanie, bez konieczności zapewnienia wkładu własnego.
 • Program wyklucza właścicieli mieszkań w budynkach, dla których istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci ciepłowniczej.

Najważniejsze zmiany w II edycji programu Ciepłe Mieszkanie

 • Udział w programie otrzymują najemcy lokali gminnych (mieszkań komunalnych) bez budynków 100% gminnych oraz małe wspólnoty mieszkaniowe (3–7 lokali).
 • Dla wspólnot pojawią się nowe cele, na które można uzyskać pieniądze – m.in. montaż paneli fotowoltaicznych czy ocieplenie budynku.
 • Podwyższenie progów dochodowych, umożliwiających udział w programie (zrównanie do progów obowiązujących w Czystym Powietrzu).
 • Większy budżet programu.

Wzrost dotacji o około 10%:

 • Podstawowy – do 30% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 16 500 zł (w I edycji – 15 000 zł)
 • Podwyższony – do 60% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 27 500 zł (w I edycji – 25 000 zł)
 • Najwyższy – do 90% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 41 000 zł (w I edycji – 37 500 zł)

W 2023 r. we Wrocławiu podpisano 289 umów w ramach programów Czyste Powietrze plus Ciepłe Mieszkanie oraz 544 umowy w ramach KAWKI Plus (637 zlikwidowanych pieców).

Szczegółowe informacje na temat programu Ciepłe Mieszkanie dostępne są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Zlikwidowane piece we Wrocławiu

Wrocław zlikwidował w ostatnich latach 12 000 pieców (2019-2023). Oto dane do września 2023 r.:

 • 2019 r. – 1700 zlikwidowanych pieców
 • 2020 r. – 1800 pieców  
 • 2021 r. – 3300 pieców
 • 2022 r. – 4200 pieców  
 • 2023 r. – 914 pieców

Jak złożyć wniosek o wymianę pieca?

Wniosek do programu KAWKA Plus ma tylko dwie strony. Możesz go pobrać ze strony Zmień piec lub ze strony BIP-u. Wykaz wszystkich załączników wypisano w części VII formularza. Kluczową kwestią jest poprawnie wypełniony, kompletny wniosek, wraz ze wszelkimi niezbędnymi załącznikami.

Do wniosku należy dołączyć dokument, potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości (akt notarialny lub umowa najmu). Dodatkowo, jeżeli mieszkanie wynajmujemy, musimy przedłożyć zgodę właściciela na wymianę ogrzewania. W przypadku najemców komunalnych będą to zgody Zarządu Zasobu Komunalnego lub Wrocławskich Mieszkań.

Gdy właścicieli lub najemców jest więcej, niezbędne jest pełnomocnictwo wraz z opłatą skarbową. Dalsza dokumentacja zależy od wybranego rodzaju ogrzewania.

Wnioski do programu KAWKA Plus można składać w Urzędzie Miejskim Wrocławia w Wydziale Środowiska i Rolnictwa przy ul. Hubskiej 8-16, a także elektronicznie – przez platformę ePUAP lub pocztą tradycyjną (wysyłając na adres Wydziału Środowiska i Rolnictwa).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl