- od 1 marca do 31 marca,
- od 1 lipca do 31 lipca w centrum Wrocławia (na terenie ograniczonym rzeką Odrą, mostem Milenijnym, ul. Milenijną, ul. Na Ostatnim Groszu, estakadą Gądowianką, ul. Klecińską, ul. Petuniową, al. Gen. Hallera, al. Armii Krajowej, Lasem Rakowieckim oraz Starą Odrą),
- od 1 listopada do 30 listopada.
Na terenie Wrocławia obowiązkowej deratyzacji podlegają nieruchomości, na których zlokalizowane są:
- budynki wielolokalowe podpiwniczone,
- lokale gastronomiczne wraz z terenem pod podwyższonymi podestami ogródków gastronomicznych,
- obiekty handlowe branży spożywczej,
- magazyny żywności i płodów rolnych,
- gospodarstwa rolne i hodowlane,
- zakłady przetwórstwa żywności,
- szpitale,
- hotele, internaty, domy akademickie, bursy,
- obiekty, w których prowadzone jest zbiorowe żywienie,
- wolnostojące komórki i pomieszczenia gospodarcze przynależne do zabudowy wielolokalowej,
- wnętrza międzyblokowe oraz miejsca gromadzenia odpadów w zabudowie wielolokalowej,
- obiekty w których prowadzona jest działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów,
- schroniska dla zwierząt,
- ogród zoologiczny
a także:
- sieć kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej o średnicy od 500 mm, przebiegająca w obrębach geodezyjnych w centrum miasta: Gaj, Grabiszyn, Kleczków, Muchobór Mały, Plac Grunwaldzki, Południe, Popowice, Rakowiec, Stare Miasto, Tarnogaj,
- cała sieć kanalizacji sanitarnej i ogólnospławnej w obrębie Stare Miasto wraz ze studniami i wpustami deszczowymi,
- studnie telekomunikacyjne i ciepłownicze w obrębie Stare Miasto,
- teren Fosy Miejskiej.
Niewywiązanie się z obowiązku przeprowadzenia deratyzacji w terminach i na obszarach określonych w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia, zgodnie z art. 10 ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, podlega karze grzywny.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością obowiązani są utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki. Obowiązek ten należy wykonywać w terminach trwania obowiązkowej deratyzacji, określonych w § 30 ust. 3 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia, oraz każdorazowo w przypadku wystąpienia populacji gryzoni na terenie nieruchomości, zgodnie z § 30 ust. 4 ww. Regulaminu.
Właściciele nieruchomości deratyzację przeprowadzają na własny koszt i we własnym zakresie.
W 2020 roku Urząd Miejski Wrocławia zawarł umowę z firmą, która realizuje usługę kompleksowej deratyzacji gminnych terenów zewnętrznych zlokalizowanych w rejonie Osiedli Stare Miasto, Przedmieście Świdnickie i Oławskie oraz Nadodrze. W miarę potrzeb deratyzację na otwartych terenach przeprowadzają także: ZDiUM w obrębie pasa drogowego, ZZM na terenach zielonych, ZZK i Wrocławskie Mieszkania Sp. z o.o. w obrębie zarządzanych budynków i wnętrz podwórzowych.
Zalecenia dotyczące prawidłowego przeprowadzania deratyzacji:
I. Do przeprowadzenia deratyzacji należy używać środków (preparatów) ogólnodostępnych, zatwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej lub posiadających atest Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.
II. Przed rozpoczęciem deratyzacji należy:
- dokonać naprawy wszystkich uszkodzeń, które mogą służyć gryzoniom jako drogi dostępu do budynków i pomieszczeń, np. otwory w drzwiach, podłogach,
- usunąć z terenu nieruchomości i pomieszczeń wszelkie odpady mogące stanowić pożywienie dla gryzoni.
III. Preparaty należy wyłożyć zgodnie z instrukcją zastosowania w miejscach, gdzie pojawiają się gryzonie, a w szczególności na podwórzach, osłonach śmietnikowych, strychach, piwnicach, budynkach gospodarczych, zwłaszcza w narożnikach pomieszczeń i wzdłuż ścian, na ścieżkach przemieszczania się gryzoni i miejscach ich żerowania itp. W miejscach wyłożenia preparatów umieścić napis ostrzegawczy o treści:
"UWAGA! Wyłożono preparat do zwalczania gryzoni! Niebezpieczeństwo zatrucia ludzi i zwierząt!"
Na informacji powinna zostać zamieszczona data przeprowadzania deratyzacji. Po zakończeniu deratyzacji napisy ostrzegawcze należy usunąć.
- Preparaty do zwalczania gryzoni należy przechowywać w miejscach niedostępnych dla dzieci oraz należy zadbać o to, aby miejsca wyłożenia preparatów były niedostępne dla kotów wolno żyjących oraz ptaków.
- W czasie wyłożenia preparatów należy dokonywać oględzin miejsc, w których został wyłożony preparat i na bieżąco usuwać padłe gryzonie, przekazując je do zakładów uprawnionych w zakresie unieszkodliwiania zwłok zwierząt. W czasie trwania deratyzacji ważnym czynnikiem jest uzupełnianie wyłożonego preparatu.
- Po zakończeniu deratyzacji wyłożone preparaty do zwalczania gryzoni należy usunąć. Z pozostałymi po deratyzacji preparatami oraz opakowaniami po preparatach należy postępować zgodnie z instrukcją, która musi być dołączona do preparatu.
VII. Wskazane jest, aby w miarę możliwości deratyzację przeprowadziły firmy posiadające wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.