Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Sezon zimowy 2023/2024 we Wrocławiu trwa od 1 listopada do końca marca przyszłego roku. W tym czasie służby miejskie są gotowe, by zimowym oczyszczaniem objąć ponad 1155,63 km dróg. To nieco więcej, niż liczy trasa z Wrocławia do Wenecji.
– Podczas przeglądów weryfikujemy sprzęt, którego nasi wykonawcy używają do prowadzenia działań w sezonie zimowym. W sumie, tej zimy, na ulicach Wrocławia będzie pracowało ponad 90 pługosyparek. Weryfikujemy też ilość zgromadzonych środków chemicznych stosowanych, by przeciwdziałać skutkom zimy. W sumie wykonawcy zgromadzili prawie 4,5 tys. ton soli i ponad 1000 ton kruszywa na swoich bazach przed sezonem. Musimy mieć pewność, że w sytuacji pogorszenia warunków atmosferycznych, wykonawcy niezwłocznie podejmą odpowiednie działania – mówi Piotr Różewicz, dyrektor operacyjny Ekosystemu.
Akcja zima we Wrocławiu: monitoring i ciągła gotowość
Wykonawcy są w ciągłej gotowości technicznej, co oznacza, że w sytuacji pogorszenia warunków pogodowych – wystąpienia opadów śniegu czy oblodzenia – są w stanie rozpocząć prace w danym rejonie Wrocławia w ciągu godziny od decyzji o uruchomieniu „akcji zima”. Każda tego typu akcja może trwać nawet do 10 h.
Jakie drogi i prace obejmuje akcja zima?
Zimowym oczyszczaniem objęte są drogi krajowe nr 5 i 94, wojewódzkie, powiatowe i gminne - ważne z punktu widzenia komunikacji miejskiej, umożliwiające łatwy dojazd do ważnych obiektów użyteczności publicznej, np. szpitali. Drogi oczyszczane są w wyznaczonej kolejności, rozpoczynając od najbardziej strategicznych.
Sezon zimowy to przede wszystkim oczyszczanie jezdni - usuwanie śniegu i zapobieganie oblodzeniom – chociaż zimą służby dbają też o usuwanie śniegu i zapobieganie śliskości chodników oraz ciągów pieszo-rowerowych, parkingów, ścieżek rowerowych, przystanków komunikacji miejskiej.
W sytuacji, kiedy warunki pogodowe są stabilne, a temperatura utrzymuje się na plusie, działania prowadzone są w tzw. technologii zamiennej. W praktyce oznacza to oczyszczanie - mechaniczne oraz ręczne - jezdni, ścieżek rowerowych, parkingów, przejść podziemnych, przystanków czy torowisk.
Galeria zdjęć
W ubiegłym sezonie zimowym 2022/2023 przeprowadzono łącznie 25 pełnowymiarowych akcji odśnieżania, przejechano 11 000 km i użyto 2300 ton soli.
Sezon zimowy 2023/2024 we Wrocławiu w liczbach:
- ponad 90 pługosyparek (56 pługosyparek jezdniowych i 35 pługosyparek chodnikowych) jest gotowych do pracy.
W razie potrzeby odśnieżonych zostanie:
- ponad 1155 km dróg,
- 113 wydzielonych ścieżek rowerowych,
- 1500 chodników,
- prawie 2000 przystanków komunikacji miejskiej.