wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Akcja zima na wrocławskich drogach 2023/2024

Sezon zimowy 2023/2024 i akcja zima we Wrocławiu. Ponad 1155 km dróg do odśnieżenia, 1,5 tysiąca chodników, 113 ścieżek rowerowych i ponad 90 pługosyparek – tak w liczbach przedstawia się sezon zimowy we Wrocławiu. Miasto jest gotowe na atak zimy!

Reklama

Sezon zimowy 2023/2024 we Wrocławiu trwa od 1 listopada do końca marca przyszłego roku. W tym czasie służby miejskie są gotowe, by zimowym oczyszczaniem objąć ponad 1155,63 km dróg. To nieco więcej, niż liczy trasa z Wrocławia do Wenecji. 

– Podczas przeglądów weryfikujemy sprzęt, którego nasi wykonawcy używają do prowadzenia działań w sezonie zimowym. W sumie, tej zimy, na ulicach Wrocławia będzie pracowało ponad 90 pługosyparek. Weryfikujemy też ilość zgromadzonych środków chemicznych stosowanych, by przeciwdziałać skutkom zimy. W sumie wykonawcy zgromadzili prawie 4,5 tys. ton soli i ponad 1000 ton kruszywa na swoich bazach przed sezonem. Musimy mieć pewność, że w sytuacji pogorszenia warunków atmosferycznych, wykonawcy niezwłocznie podejmą odpowiednie działania – mówi Piotr Różewicz, dyrektor operacyjny Ekosystemu.

Akcja zima we Wrocławiu: monitoring i ciągła gotowość

Wykonawcy są w ciągłej gotowości technicznej, co oznacza, że w sytuacji pogorszenia warunków pogodowych – wystąpienia opadów śniegu czy oblodzenia – są w stanie rozpocząć prace w danym rejonie Wrocławia w ciągu godziny od decyzji o uruchomieniu „akcji zima”. Każda tego typu akcja może trwać nawet do 10 h.

Prowadzimy nieustający monitoring warunków pogodowych. Dodatkowo nasze miejskie patrole sprawdzają stan nawierzchni. W sytuacji wystąpienia niekorzystnych warunków rozpoczynamy akcję niezwłocznie, a nasi kierowcy wyjeżdżają na swój sektor.
Andrzej Filipowicz, dyrektor operacyjny firmy Eneris, która odpowiada za zimowe utrzymanie miasta w dzielnicy Fabryczna i na Psim Polu

Jakie drogi i prace obejmuje akcja zima?

Zimowym oczyszczaniem objęte są drogi krajowe nr 5 i 94, wojewódzkie, powiatowe i gminne - ważne z punktu widzenia komunikacji miejskiej, umożliwiające łatwy dojazd do ważnych obiektów użyteczności publicznej, np. szpitali. Drogi oczyszczane są w wyznaczonej kolejności, rozpoczynając od najbardziej strategicznych.

Sezon zimowy to przede wszystkim oczyszczanie jezdni - usuwanie śniegu i zapobieganie oblodzeniom – chociaż zimą służby dbają też o usuwanie śniegu i zapobieganie śliskości chodników oraz ciągów pieszo-rowerowych, parkingów, ścieżek rowerowych, przystanków komunikacji miejskiej.

Warto przy tym pamiętać, że za odśnieżanie i zabezpieczanie przed śliskością dróg wewnętrznych, osiedlowych, zakładowych czy placów przed dworcami kolejowymi, autobusowymi odpowiadają zarządcy terenu. Z kolei obowiązek oczyszczania chodników zawsze leży w gestii właścicieli przylegających nieruchomości.
Aleksandra Palus, rzecznik prasowy Ekosystemu

W sytuacji, kiedy warunki pogodowe są stabilne,  a temperatura utrzymuje się na plusie, działania prowadzone są w tzw. technologii zamiennej. W praktyce oznacza to oczyszczanie - mechaniczne oraz ręczne - jezdni, ścieżek rowerowych, parkingów, przejść podziemnych, przystanków czy torowisk.

Galeria zdjęć

W ubiegłym sezonie zimowym 2022/2023 przeprowadzono łącznie 25 pełnowymiarowych akcji odśnieżania, przejechano 11 000 km i użyto 2300 ton soli.

Sezon zimowy 2023/2024 we Wrocławiu w liczbach:

  • ponad 90 pługosyparek (56 pługosyparek jezdniowych i 35 pługosyparek chodnikowych) jest gotowych do pracy.

W razie potrzeby odśnieżonych zostanie: 

  • ponad 1155 km dróg,
  • 113 wydzielonych ścieżek rowerowych,
  • 1500 chodników,
  • prawie 2000 przystanków komunikacji miejskiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl