Redakcja www.wroclaw.pl,
Sprawdź swoją wiedzę nt. segregacji.
Otworzy się w nowej karcieJuż od kilku lat w Polsce segregacja odpadów jest obowiązkowa, ale wciąż towarzyszy jej sporo nieporozumień i miejskich legend. Niektóre mity skutecznie zniechęcają do rzetelnego sortowania śmieci na 5 frakcji, podważając sens całego procesu selektywnej zbiórki odpadów. Przyjrzyjmy się najczęstszym kontrowersjom i sprawdzimy, które z popularnych twierdzeń są faktem, a które mitem.
We Wrocławiu 68% odpadów jest źle posegregowanych. Śmieci sortujemy, ale niezbyt starannie. Aż 68% zawartości worka, który statystyczny mieszkaniec Wrocławia wrzuca do kontenera na śmieci zmieszane powinna trafić do pojemników na plastik/metal, bio, szkło i papier. W ankiecie internetowej zamieszczonej na portalu wroclaw.pl, zapytaliśmy o stosunek wrocławian do segregacji. Odpowiedzi było prawie 600.
Zobacz jak prawidłowo segregować śmieci.
Otworzy się w nowej karcieBądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi segregacji śmieci.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące segregacji śmieci. Gdzie we Wrocławiu można oddać zużyte opony lub pozostałości po remoncie? Za co jest naliczana podwójna opłata za wywóz śmieci? Gdzie zgłosić zbyt małą ilość osiedlowych kontenerów na odpady? Odpowiedzi na te i wiele innych najczęściej zadawanych pytań – zebraliśmy dla Was w tym artykule.
Sprawdź nasze materiały do pobrania dotyczące segregacji śmieci we Wrocławiu!
Sprawdź, jaki odpad pasuje do odpowiedniego pojemnika. Do którego pojemnika należy wyrzucić karton po mleku? Do tworzyw sztucznych i metali czy do papieru? A co, gdy chcemy pozbyć się starego lub potłuczonego lustra - wyrzucić je do odpadów zmieszanych czy do szkła? Jeśli nie wiesz, gdzie wyrzucić dany rodzaj odpadów, skorzystaj z naszej wyszukiwarki. To proste!
Z analizy wynikło, że śmieci zmieszane stanowią około 60% wszystkich odpadów, ale statystyczny czarny worek zawiera aż 68% odpadów, które nie powinny się tam znaleźć. To ponad 30% odpadów bio, po około 15% odpadów z papieru i tworzyw sztucznych oraz 8,5% szkła.
Te 68% nieposortowanych śmieci to słaby wynik. Niestety, nie ma przyszłości bez segregacji i raczej nie można liczyć na to, że ktoś zrobi to za nas, w każdym razie na pewno nietanio. Zwłaszcza, że od niedawna za niesortowanie grożą kary finansowe. Jak więc sortować skutecznie i bezboleśnie? W naszej najnowszej kampanii będziemy szukać patentów na to, by sprostać odpadowej rzeczywistości.
Sortowniś to interaktywna gra edukacyjna. Użytkownik widzi różne rodzaje odpadów, które musi umieścić w odpowiednich pojemnikach. Gra rozwija świadomość ekologiczną, pomagając w zrozumieniu, do których koszy należy wrzucać śmieci niekoniecznie oczywiste do posortowania, takie jak: żarówka, stłuczona filiżanka, kwiatki z wazonu albo płyta CD. Gracz zdobywa punkty za poprawne decyzje i uczy się, jak dbać o środowisko w realnym świecie.
Żeby cały czas nie narzekać – trzeba przyznać, że robimy postępy. Mnóstwo osób chodzi na zakupy z własną torbą, w szkołach dzieci zupełnie odruchowo wyrzucają plastikowe butelki do żółtego pojemnika, a papier do niebieskiego. Prężnie rozwija się także ruch zero waste.
Zachęcamy do czytania naszych zielonych artykułów – znajdziecie w nich inspiracje do dalszych kroków w ekologicznym stylu życia.