wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Od 1 lipca nawet do 5000 zł kary za palenie w kopciuchu

Dofinansowanie nawet do 78 tys. zł na wymianę kopciucha na ekologiczne źródło ogrzewania czy grzywna 5000 zł? Wybór jest prosty. Od 1 lipca wchodzą w życie nowe przepisy uchwały antysmogowej, więc zaczną się mandaty za palenie w kopciuchach. Aby ich uniknąć, złóż jak najszybciej wniosek o wymianę pieca.

Reklama

– Kontrolujemy, informujemy, ale także karzemy, gdyż problem spalania odpadów i nieprzestrzegania przepisów uchwały antysmogowej nadal występuje - informuje Waldemar Forysiak, zastępca komendanta Straży Miejskiej Wrocławia. – W takich sytuacjach grozi mandat do 500 zł albo grzywna do 5 tys. zł.

Od 1 lipca 2024 r. nie będzie można użytkować pieców bezklasowych i najniższych klas, a strażnicy miejscy będą kontrolować, czy dany piec jest odpowiedniej klasy i może pozostawać w użytku.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Uchwała antysmogowa Sejmiku Województwa Dolnośląskiego - od 1 lipca 2024 r. wchodzi zakaz użytkowania pieców, które nie spełniają wymogów dla 3. klasy
Uchwała antysmogowa Sejmiku Województwa Dolnośląskiego - od 1 lipca 2024 r. wchodzi zakaz użytkowania pieców, które nie spełniają wymogów dla 3. klasy

Zawnioskuj o dopłatę na wymianę pieca

We Wrocławiu od kilku lat realizowana jest akcja Zmień piec. Zarówno w 2024 r., jak i w kolejnych latach, decyzją rajców miejskich będzie można nadal otrzymać dopłatę do wymiany pieca w ramach programu dotacyjnego Kawka Plus w wysokości 8 tys. zł. 

Dofinansowanie miało obowiązywać do połowy 2024 r., ale zostało przedłużone do 2028 r.  Dotacje z programu KAWKA Plus można – w przypadku domów jednorodzinnych – łączyć z rządowym programem „Czyste powietrze” – to może oznaczać dopłatę nawet do 78 tys. zł: 70 tys. zł z programu Czyste Powietrze i 8 tys. zł z KAWKI Plus. Dla mieszkańców w budynkach wielorodzinnych funkcjonuje także program „Ciepłe mieszkanie” – tutaj dopłata może wynieść nawet do 45 tys. zł: 37 tys. zł z programu Ciepłe mieszkanie i 8 tys. zł z KAWKI Plus.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Co wybierasz? Dofinansowanie do 78 tys. zł czy karę do 5000 zł? Grafika ilustracyjna www.wroclaw.pl
Co wybierasz? Dofinansowanie do 78 tys. zł czy karę do 5000 zł? Grafika ilustracyjna

Co z zasobem komunalnym?

– Tylko w 2023 r. zlikwidowaliśmy blisko 1000 kopciuchów w ponad 760 mieszkaniach. W trakcie realizacji jest kolejnych kilkaset mieszkań - mówi Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. wymiany źródeł ogrzewania. Najemca będzie mógł dalej skorzystać z oferty miejskich programów, jeśli będzie chciał samodzielnie dokonać wymiany, aby np. samemu wybrać nowy rodzaj ogrzewania.

Kontrole Straży Miejskiej Wrocławia a szczególne okoliczności

W niektórych przypadkach strażnicy miejscy mogą zastosować pouczenie. – Zakaz używania pieców poniżej III klasy w tym także bezklasowych dotyczy wszystkich. Niespełnienie tego wymogu jest wykroczeniem. Strażnicy mogą wtedy ukarać mandatem lub skierować sprawę do sądu. Ale nie musi tak być w każdym przypadku. W szczególnych okolicznościach strażnicy mogą zastosować pouczenie. Oczywiście wrócą w to miejsce sprawdzić, czy finalnie nastąpiła wymiana ogrzewania – dodaje Forysiak.

Tymi okolicznościami może być np. udowodnienie, że mieszkaniec jest w procesie wymiany pieca, prace trwają lub zaraz się rozpoczną albo została już podpisana umowa z wykonawcą. W przypadku mieszkań komunalnych można udowodnić, że najemca czeka na wymianę kopciucha przez miasto i zadeklarował chęć wymiany pieca.

Więcej o wymianie pieca i korzyściach z tym związanych przeczytacie na stronie zmienpiec.pl.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl