wroclaw.pl strona główna #InwestycjeWRO

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. #InwestycjeWRO
  3. Program Tramwajowo-Autobusowy na lata 2024-2032

Wrocławski Program Tramwajowo-Autobusowy na lata 2024-2032. Nowe linie i etapy realizacji

Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu mapa wszystkich planowanych inwestycji tramwajowych we Wrocławiu. Sprawdź, kiedy tramwaj na Psie Pole i Jagodno. Poznaj inne plany WPT, takie jak tramwaj na Swojczyce, Maślice, Borowską i nie tylko! www.wroclaw.pl
Na zdjęciu mapa wszystkich planowanych inwestycji tramwajowych we Wrocławiu. Sprawdź, kiedy tramwaj na Psie Pole i Jagodno. Poznaj inne plany WPT, takie jak tramwaj na Swojczyce, Maślice, Borowską i nie tylko!

Tramwaj na Psie Pole, Księże Wielkie czy może na Ołtaszyn? Sprawdź, dokąd będziemy jeździć tramwajami w najbliższych latach. Przedstawiamy przedsięwzięcia, których realizacja jest na różnych etapach. Jedne są planowane, inne już projektowane. Program tramwajowy jest na bieżąco aktualizowany. Miasto żyje, nieustannie się zmienia i – co kluczowe – rozwija.

Reklama

Wrocławski Program Tramwajowo-Autobusowy:

1 Swojczyce – TAT2026Koniec projektowania

Obecny etap:

Projektowanie trasy

Plan realizacji:

2024 - koniec projektowania (I-II kwartał)2024 - ogłoszenie przetargu (II kwartał)2026 - otwarcie

Prace projektowe są na ukończeniu i w tym roku zostanie wyłoniony wykonawca robót. W 2026 roku będzie można dojechać tramwajem od pętli Sępolno, przez ul. Mickiewicza, dalej nowymi mostami do ul. Swojczyckiej. Za ul. Magellana tory skręcą w prawo, aby zakończyć się pętlą w pobliżu ul. Chałupniczej – tam, gdzie jest ul. Cooka i cmentarz parafialny. Powstanie tam również parking dla rowerów i P+R.

Zobacz szczegóły

2 Jagodno – TAT2027Budowa etapu I

Obecny etap:

Trwa budowa I etapu (trasy autobusowej z podbudową pod tramwaj)

Plan realizacji:

2024 - etap I - budowa buspasa2025 - otwarcie I etapu (lipiec)2027 - TAT etap II - budowa torowiska tramwajowego

Już w przyszłym roku autobusy z centrum miasta do Jagodna będą poruszać się wydzielonym buspasem (bez stania w korkach). W drugiej kolejności zostanie on zabudowany torowiskiem i stanie się trasą autobusowo-tramwajową. Obecnie budowany buspas powstaje na bazie projektu trasy autobusowo-tramwajowej, dlatego dodanie torowiska będzie relatywnie proste. Jednak jego powstanie na razie nie jest możliwe, ponieważ nie ma przepisów, które regulowałyby zasady przecinania się torów tramwajowych z kolejowymi (krzyżują się z linią kolejową nr 285). Obecny rząd deklaruje, że jeszcze w tym roku powstaną regulacje, które uwolnią budowę tramwaju na Jagodno.

Zobacz szczegóły

3 Borowska Szpital – tramwaj2027Przetarg na projekt

Obecny etap:

Projektowanie trasy (do 2026)

Plan realizacji:

2024 - rozstrzygnięcie przetargu na projekt2026 - przetarg na realizację prac2027 - otwarcie trasy

W maju ma zostać wyłoniony projektant trasy. Na początku 2026 roku powinna być gotowa cała dokumentacja projektowa. Wtedy też zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę robót. Dojazd tramwajem z ul. Świeradowskiej, gdzie obecnie jest krańcówka Gaj, do szpitala przy Borowskiej, będzie możliwy w 2027 roku. Tory zostaną przedłużone do ul. Działkowej. Z niej skręcać będą w Borowską, a tam już powstanie trasa autobusowo-tramwajowa prowadząca do nasypu kolejowego. Będzie przy nim pętla z parkingiem P+R.

Zobacz szczegóły

4 Maślice – tramwaj2028Projektowanie trasy

Obecny etap:

Projektowanie trasy (do 2025)

Plan realizacji:

2028 - otwarcie

Trwa projektowanie długiej, liczącej 3,2 km, trasy prowadzącej od istniejącego torowiska na ul. Pilczyckiej, dalej wzdłuż Maślickiej, Królewieckiej, kończącej się pętlą pomiędzy galerią handlową przy Królewieckiej a linią kolejową nr 273. Tam ma powstać parking P+R. Zakończenie prac i uruchomienie tramwaju przewidziane jest na rok 2028.

Zobacz szczegóły

5 Klecina – tramwaj2028Projektowanie trasy

Obecny etap:

Projektowanie trasy

Plan realizacji:

2024 - projektowanie trasy2025 - I etap: mijanka na Przyjaźni2028 - otwarcie trasy

Miasto zrealizuje dwa zadania. W pierwszej kolejności wybuduje mijankę na torze prowadzącym do istniejącej pętli Klecina, co usprawni ruch tramwajów poruszających się wahadłowo po jednym torze. Dużo bardziej wymagającym zadaniem jest poprowadzenie tramwaju przez Klecinę aż na Oporów. Zupełnie nowa trasa o długości 1,8 km wraz z mostem nad Ślęzą ma zostać uruchomiona w 2028 roku.

Zobacz szczegóły

6Nowe Żerniki – tramwaj (zajezdnia)2027Przetarg na koncepcję i projekt

Obecny etap:

MPK - przygotowanie przetargu na koncepcję i projekt

Plan realizacji:

2027 - otwarcie odcinka do al. Architektów (do zajezdni) wraz z zajezdnią

Krótkie, 900-metrowe połączenie powstanie do 2027 roku i zapewni mieszkańcom osiedla Nowe Żerniki wygodny dostęp do sieci tramwajowej w całym mieście. Tory prowadzić będą wzdłuż al. Architektów, a na ich końcu będzie pętla oraz zajezdnia tramwajowa. Nowy obiekt MPK powstać ma na końcu al. Architektów, na polu między linią kolejową a AOW.

Zobacz szczegóły

7Ołtaszyn-Wysoka – tramwaj 2032Planowanie inwestycji

Obecny etap:

Planowanie inwestycji

Plan realizacji:

2024 - rozpoczęcie projektowania przez PKP2026 - decyzja PKP o wyniesieniu linii 2852032 - zakończenie inwestycji

Tory mają biec od pętli Park Południowy do wysokości ul. Zwycięskiej. Dalej, w kierunku południowym, przy granicy Toru Wyścigów Konnych, wzdłuż ul. Ołtaszyńskiej, aż do wsi Wysoka, leżącej przy granicy z Wrocławiem. Planowanie trasy jest uzależnione od rozwiązań, które PKP przedstawi dla linii kolejowej 285. Planowane torowisko tramwajowe przecina się bowiem z kolejowym. Kolejarze planują przenieść linię 285 na nasyp, co uwolniłoby budowę tramwaju.

Zobacz szczegóły

8 Gądów Południowy – tramwaj2030Planowanie inwestycji

Obecny etap:

Planowanie inwestycji

Plan realizacji:

2030 - planowanie inwestycji

Tramwaj zapewni dobre połączenie z centrum mieszkańcom Gądowa Małego i Kuźnik. Tory mają biec od ul. Na Ostatnim Groszu do stacji kolejowej Kuźniki. Projektowanie jest wstrzymane do czasu rozstrzygnięcia inwestycji kolejowych: budowy bezkolizyjnego skrzyżowań torów z ulicami Koszalińską i Balonową.

Zobacz szczegóły

9Muchobór Wielki – TA/TAT2032Planowanie inwestycji

Obecny etap:

Planowanie inwestycji

Plan realizacji:

2027 - TAT etap 1 - oddanie buspasa2032 - TAT etap 2 (tramwaj) - wymaga inwestycji PKP

Pierwszym znaczącym krokiem będzie budowa buspasa na ul. Strzegomskiej i Mińskiej – od przystanku Rogowska P+R do ul. Roślinnej (przystanek Roślinna). Autobusy w godzinach szczytu nie będą już stać w korku na ul. Mińskiej. W dalszej kolejności rozważane jest wybudowanie na buspasie linii tramwajowej, czyli stworzenie trasy autobusowo-tramwajowej. Istotnym problemem są przecinające trasę tory kolejowe, dlatego projektowanie uzależnione jest od planów inwestycyjnych PKP - stworzenia bezkolizyjnego skrzyżowania torów kolejowych z ulicą i przyszłym torowiskiem tramwajowym.

Zobacz szczegóły

10Księże Wielkie – tramwaj 2030Planowanie inwestycji

Obecny etap:

Planowanie inwestycji

Plan realizacji:

2024 - wymiana zwrotnic na pętli2030 - otwarcie

Połączenie tramwajowe powstanie wraz z kompleksową przebudową ulicy Opolskiej, która stanie się „południową bramą miasta”. Linia tramwajowa prowadzić ma od istniejącej pętli Księżę Małe do nowej pętli w rejonie ul. Brochowskiej, gdzie powstanie również parking P+R. Zostanie również dobudowany drugi tor do pętli Księże Małe (obecnie prowadzi do niej tor pojedynczy).

Zobacz szczegóły

11Gajowice – TA/TAT2032Projektowanie inwestycji

Obecny etap:

Projektowanie inwestycji

Plan realizacji:

2025 - etap I - nowa linia autobusowa przez Śródmieście2026 - TAT etap I (autobus - przebudowa Gajowickiej)2032 - TAT etap II (tramwaj od Marchijskiej do Hallera)

Docelowo trasa autobusowo-tramwajowa połączy okolice Dworca Świebodzkiego z al. Hallera. Najpierw jednak zostanie przebudowana ulica Gajowicka, na której powstanie buspas (i to już za dwa lata). W latach 30. pojawi się na nim torowisko, które będzie przedłużone nowym korytarzem do torów prowadzących na Nowy Dwór. Nowa linia z istniejącą spotkają się na ul. Robotniczej, na wysokości ul. Góralskiej. Docelowo zatem tramwaj połączy ul. Robotniczą z al. Hallera.

Zobacz szczegóły

12Borowska Centrum – tramwaj2030Planowanie inwestycji

Obecny etap:

Planowanie inwestycji

Plan realizacji:

2030 - planowanie inwestycji

Trasa połączy odcinek torowiska od Świeradowskiej do szpitala, które będzie wybudowane do 2026 roku. Nowa linia wzdłuż Borowskiej biec będzie od ul. Działkowej do Glinianej. Będzie to wydzielona trasa autobusowo-tramwajowa, która istotnie poprawi skomunikowanie Gaju i Hub z centrum.

Zobacz szczegóły

13Psie Pole – tramwaj2030Wybór 3 korytarzy

Obecny etap:

Planowanie inwestycji

Plan realizacji:

2024 - wybór 3 korytarzy trasy2025 - konsultacje społeczne i projektowanie inwestycji2027 - realizacja inwestycji2030 - otwarcie

To wielkie przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane do 2030 roku. Trwa wybór optymalnych wariantów przebiegu trasy. Może ona biec od strony Swojczyc, przez mosty Chrobrego, z Zalesia, przez Kowale nowymi mostami, albo stanowić przedłużenie linii wiodącej na Kromera. Biuro projektowe pracuje nad wskazaniem dwóch lub trzech najkorzystniejszych opcji. Poznamy je w wakacje. W przyszłym roku po konsultacjach społecznych rozpocznie się projektowanie, a za trzy lata budowa.

Zobacz szczegóły

14 Węzeł Przesiadkowy Sucha – węzeł i tramwaj2027Budowa etapu I

Obecny etap:

Planowanie inwestycji

Plan realizacji:

do 2027 - Sucha, kolejne po szczegółowych analizach

Ulicą Suchą, pomiędzy dworcem PKP a Wroclavią (czyli również dworcem PKS), od Borowskiej do Dyrekcyjnej, biec będzie torowisko. Odciąży ono przeciążony odcinek na ul. Piłsudskiego oraz na ul. Stawowej. Pozwoli również na stworzenie zintegrowanego węzła przesiadkowego. Położony bezpośrednio pomiędzy dworcami PKP i PKS (obsługującymi ruch regionalny, krajowy i międzynarodowy) węzeł na Suchej stanie się węzłem przesiadkowym kolejowo-autokarowo-autobusowo-tramwajowym (i to jest wyjaśnienie określenia „multimodalny”). Zespół przystanków zlokalizowany będzie bezpośrednio przy wejściu do tunelu dworca PKP i wyjściu z galerii handlowej Wroclavia mieszczącej dworzec autobusowy.

Zobacz szczegóły

15Węzły przesiadkowePlanowanie

Węzeł dubois - drobnera:

Obecny etap:

Projektowanie inwestycji

Plan realizacji:

2024 - ogłoszenie przetargu na budowę2026 - otwarcie

II kwartał 2024 r. zostanie zakończone projektowanie zespołu wspólnych zielonych przystanków autobusowo-tramwajowych na centralnej wyspie. Zapewni to wygodną i bezpieczną przesiadkę dostępną dla osób z ograniczoną mobilnością. IV kwartał 2024 r. – rozpoczęcie budowy.

Zobacz szczegóły

węzeł kwiska:

Obecny etap:

Planowanie inwestycji

Plan realizacji:

2026 - projektowanie2028 - otwarcie

2026 r. – rozpoczęcie projektowania jednego z najważniejszych węzłów tramwajowo-autobusowych we Wrocławiu. Spotyka się tu 6 linii tramwajowych, 8 autobusowych oraz 7 linii nocnych. Projekt zakładać będzie wygodny, zintegrowany, dostępny, zielony, zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi oraz samowystarczalny energetycznie węzeł „pod zielonym dachem”. 2028 r. – oddanie węzła do użytku.

Zobacz szczegóły

Według danych GUS-u, jest nas 674 tys. Jednak badanie rzeczywistej liczby mieszkańców wykazało, że we Wrocławiu mieszka 893 tys. osób i zmierzamy do miliona. Wymusza to planowanie nowych połączeń komunikacyjnych.

Dwie duże inwestycje tramwajowe – i od dekad jedyne – zmieniły komunikacyjne oblicze zachodniej części miasta. Trasy na Nowy Dwór i przez Popowice dodały do wrocławskiej sieci 11 km nowych torowisk. Takich zmian potrzebują również inne części miasta.

Potrzebny czas i miliardy złotych

Inwestycje tramwajowe należą jednak do tych najbardziej skomplikowanych i niezwykle drogich. Dlatego, od koncepcji do realizacji, mijają lata. Spróbowaliśmy w punktach przedstawić, dlaczego torowiska nie powstają jak grzyby po deszczu, mimo że mieszkańcy bardzo ich chcą.

  • Trudny już jest sam etap konsultacji społecznych. Mieszkańcy każdego osiedla chcą mieć dostęp do tramwaju, ale… pod warunkiem, że tory nie będą przebiegać obok ich domów.
  • Gdy mimo protestów mieszkańców sąsiadujących z planowanym torowiskiem uda się przeforsować koncepcję, czas na projekt. Wymaga on szeregu uzgodnień, m.in. środowiskowych, czasem również konserwatorskich. Zaczynają się uwidaczniać przeszkody w postaci przebiegu sieci podziemnych, które trzeba będzie przebudować, z pozyskaniem gruntów czy konieczności wycinki drzew, przebudowy skrzyżowań itp. Rysuje się realny zakres prac i kosztów.
  • Po roku lub dwóch latach mamy gotowy projekt. Na tym etapie miasto, chcąc ogłosić przetarg na realizację, musi mieć zapewnione finansowanie. Nie zawsze chodzi o blisko 400 mln zł, jak w przypadku trasy na Nowy Dwór, ale nawet znacznie skromniejsze budowy oznaczają wydatek przynajmniej kilkudziesięciu milionów złotych. Dla budżetu miasta są to niebagatelne kwoty.
  • Przetargi na duże inwestycje są skomplikowane. Stawką jest wysoka wartość zamówienia, więc firmy ostro walczą o przychody liczone w dziesiątkach, czy setkach milionów złotych. Jeśli oferty wykonawców mieszczą się w możliwościach finansowych miasta, to jeszcze nie jest happy end. Przegrani odwołują się od decyzji. Z podpisaniem umowy miasto czeka na werdykt sądu – mijają miesiące.

  • Niezależnie od punktów 1-4, do obsługi nowych połączeń potrzebny jest tabor. MPK nie trzyma w rezerwie na zapleczu wozów gotowych do drogi. Mniej więcej na etapie punktu 1. lub 2. powinno ogłaszać przetarg na zakup tramwajów. Zgodnie z polityką miasta nie kupuje tanich, tylko w częściowo niskopodłogowych wozów, ale najnowszej generacji w 100 proc. niskopodłogowe. Cena? Minimum 8 mln zł za sztukę. Tramwaje zakupione m.in. do obsługi trasy na Nowy Dwór kosztowały 372 mln zł, czyli niemal tyle, co budowa całej trasy autobusowo-tramwajowej. Zatem 6,8 km torowiska plus tabor to 0,8 miliarda złotych.
  • Zanim zakupione tramwaje do obsługi nowych linii dotrą do MPK (a od podpisania umowy do przyjazdu ostatniego wozu mijają trzy lata), przewoźnik musi zadbać o to, aby było miejsce do ich serwisowania i nocowania. W praktyce wyglądało to tak, że MPK po zakupie Moderusów Gamma musiało rozbudować zajezdnię Borek i remontuje dwie pozostałe.
  • Dotarliśmy do momentu, w którym MPK nie ma już możliwości rozbudowy swoich zajezdni. Aby zapewnić obsługę planowanych linii, potrzebuje około 100 dodatkowych składów (nie od razu, ale na początek kilkadziesiąt nowych tramwajów musi mieć). To oznacza wydatek około miliarda złotych i nie wiadomo, ile na budowę nowej zajezdni. Niech to będzie kolejne pół miliarda złotych.

Skąd brać miliardy?

Podsumowując – budowa nowych linii tramwajowych to gigantyczny wysiłek dla miasta (oraz MPK, które jest miejską spółką). Domknięcie tych przedsięwzięć, które mają być zrealizowane do 2032 roku, oznacza wydatek kilku miliardów złotych.

Samorządy na rozwój komunikacji środki pozyskują trzytorowo:

  • z własnego budżetu – rozwój miasta powoduje, że jego budżet rośnie, coraz więcej podmiotów gospodarczych płaci nominalnie coraz to wyższe podatki, a mieszkańcom rosną pensje, więc płacą wyższy PIT – ten mechanizm jednak jest tylko pod niewielką kontrolą samorządu, wpływ na niego ma sytuacja gospodarcza kraju, regionu, Europy i świata;
  • odkładając lub ograniczając inwestycje mniej istotne ze społecznego czy środowiskowego punktu widzenia;
  • pozyskując finansowanie zewnętrzne, co w obecnej sytuacji oznacza zgłaszanie projektów na finansowanie z nowego budżetu UE na lata 2021-2027; być może wciąż będzie działał Polski Ład i zawarte w nim dotacje na inwestycje.

Przy skromnych szacunkach, realizacja najbardziej zaawansowanych projektów, z których ostatni ma być gotowy za cztery lata – mowa o tramwaju na Maślice, na Swojczyce i do szpitala przy Borowskiej – kosztować będzie ponad pół miliarda złotych. Do tego MPK Wrocław powinno wydać jakieś 100 mln zł na 12 nowych składów do ich obsługi. W prosty sposób uśredniając te wydatki, tylko na te trzy projekty inwestycyjne Wrocław będzie wydawał 150 mln zł rocznie. To jest odpowiedź na pytanie, dlaczego na razie nie mamy więcej nowych torowisk i dlaczego w planach nie ma więcej niż zaprezentowanych tu 13 przedsięwzięć.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl