Wrocławianie wciąż mogą skorzystać z dopłat w ramach miejskiej akcji „Zmień piec", która oferuje dofinansowanie do wymiany starych kopciuchów. Jeśli chcesz skorzystać z programu, musisz działać szybko. Odwiedź Centrum Obsługi Mieszkańca przy ul. Hubskiej 8-16, by dowiedzieć się, jaką możesz uzyskać dopłatę i jak przeprowadzić cały ten proces bez zbędnej zwłoki.
Kary nawet do 5 tysięcy złotych
Do tej pory mieszkańcy miasta wymienili ponad 14 000 kopciuchów, głównie w centrum Wrocławia. Obecnie zdecydowana większość pozostałych do wymiany pieców znajduje się na osiedlach starych domków jednorodzinnych, takich jak: Biskupin, Karłowice czy Muchobór.
Pamiętaj, że od 1 lipca 2024 roku, zgodnie z uchwałą antysmogową, nie można już palić w piecach bezklasowych oraz tych poniżej klasy 3. Co więcej, do połowy 2028 roku z użytku będą musiały zostać wycofane piece klasy 3, 4 i 5.
Przygotuj się na kontrole Straży Miejskiej, które zostaną wzmożone na początku sezonu grzewczego. Niestety, kary do 5000 zł będą nieuniknione dla wszystkich osób, które korzystają z pieca niespełniającego określonych wymogów.
Nie zwlekaj – działaj teraz!
Odwlekasz decyzję o wymianie pieca? Pamiętaj, że odkładanie tego na później to najgorsze, co możesz zrobić. Lepiej dokonać wymiany teraz, kiedy wciąż możesz skorzystać z miejskiego dofinansowania. To nawet do 78 000 zł, które łatwo pozyskasz.
Jak zacząć? Oto wskazówki!
- Porozmawiaj z sąsiadami i znajomymi, którzy już wymienili piece. Dowiesz się o ich doświadczeniach oraz rozwiązaniach.
- Odwiedź Centrum Obsługi Mieszkańca przy ul. Hubskiej 8-16. Pracownicy Wydziału Środowiska udzielą Ci informacji o dostępnych dopłatach, możliwościach łączenia różnych form dofinansowania oraz o dodatkowym wsparciu finansowym.
- Skontaktuj się z wykonawcami. Poszukaj firm, które zajmują się wymianą ogrzewania i poproś o ocenę najlepszego rozwiązania dla Twojego mieszkania lub domu.
- Porównaj oferty i opinie od różnych firm. Zapytaj, czy firma może załatwić za Ciebie formalności związane ze zmianą sposobu ogrzewania.
- Złóż wniosek o dofinansowanie. Pracownicy Wydziału Środowiska pomogą Ci go wypełnić – możesz poprosić o to także firmę wykonawczą.
Działaj, zanim będzie za późno!
Pamiętaj: nic „na gębę”
Jeśli zdecydujesz się na konkretną firmę instalującą ogrzewanie, zawrzyj z nią umowę. Należy określić w niej trzy najważniejsze kwestie: zakres prac od A do Z, koszt oraz termin ich wykonania.
W razie wątpliwości co do zapisów, skonsultuj się z prawnikiem (bezpłatne porady prawne pod numerem tel. 71 777 98 88).