Gaudeamus: inauguracja roku akademickiego

Zgodnie z tradycją rektorzy jedenastu wrocławskich uczelni publicznych wspólnie zainaugurowali rok akademicki. W związku z epidemią koronawirusa nie odbył się chóralny „Gaudeamus” pod pomnikiem Fredry w Rynku. Transmisję z uroczystości w Oratorium Marianum można było obejrzeć za pośrednictwem internetu.


Od ponad dwóch dekad początek roku akademickiego rektorzy ogłaszali wspólnie podczas uroczystości na wrocławskim Rynku. Kulminacyjnym punktem było wykonanie „Uwertury akademickiej” Johannesa Brahmsa. Utwór powstał w 1880 r., a kompozytor dedykował go Uniwersytetowi Wrocławskiemu w podziękowaniu za tytuł doktora honoris causa. Uwerturę odśpiewały połączone chóry akademickie.

Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

W tym roku – ze względu na zagrożenie koronawirusem – spotkanie miało kameralny charakter. W Oratorium Marianum w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego spotkali się rektorzy uczelni publicznych, przedstawiciele profesury i studentów.

Nowy rok akademicki będzie inny niż dotychczas, studenci i wykładowcy będą musieli zachować wyjątkowe zasady bezpieczeństwa. Uczelnie są przygotowane na wprowadzenie nauki zdalnej i zapewnienie studentom miejsc do przejścia kwarantanny, jeśli pojawi się taka konieczność. 

– Apeluję w imieniu wszystkich rektorów o zdrowy rozsądek, dystansujmy się, nośmy maseczki i dezynfekujmy ręce. Jestem przekonany, że ze wszystkimi uczelniami we Wrocławiu uda nam się stworzyć izolatorium, gdzie odczuwający objawy COVID i zakażeni studenci będą mogli zostać skierowani – zapewnił przewodniczący kolegium rektor Andrzej Rokita.

Na zdjęciu prof. Andrzej Rokita fot. J.Leja

– Na Uniwersytecie Ekonomicznym, ze względu na specyfikę naszej uczelni, zajęcia będą wyglądały inaczej niż u kolegów na pozostałych uczelniach, odbywać się będą zdalnie – tłumaczy prof. Andrzej Kaleta, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Podczas inauguracji pojawili się przedstawiciele:

 • Uniwersytetu Wrocławskiego,
 • Politechniki Wrocławskiej,
 • Uniwersytetu Medycznego,
 • Uniwersytetu Ekonomicznego,
 • Uniwersytetu Przyrodniczego,
 • Papieskiego Wydziału Teologicznego,
 • Akademii Wychowania Fizycznego,
 • Akademii Muzycznej,
 • Akademii Sztuk Pięknych,
 • Akademii Sztuk Teatralnych,
 • Akademii Wojsk Lądowych.

W środowiskowej inauguracji wziął udział także prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Władze Wrocławia mocno podkreślają akademicki charakter stolicy Dolnego Śląska. W relacjach miasta ze środowiskiem uniwersyteckim pośredniczy Wrocławskie Centrum Akademickie, miejska instytucja, która pilotuje programy stypendialne dla studentów i naukowców (m.in. Wrocławska Magnolia, FAST), koordynuje projekty z udziałem uczonych i przedsiębiorców (program Mozart) i wiele innych działań.

– Bez uczelni nie bylibyśmy dzisiaj dumni z otwartego, tolerancyjnego i kosmopolitycznego Wrocławia. Trudno mi sobie wyobrazić przyszłość i rozwój miasta bez współpracy pomiędzy nami. Wrocław potrzebuje silnego ośrodka akademickiego i interdyscyplinarnego działania – mówił Jacek Sutryk.Zgłoś uwagę