„Nature morte” – wystawa w Pawilonie Czterech Kopuł

„Nature morte” – ostatnie dni wystawy w Pawilonie Czterech Kopuł

Jak temat martwej natury ewoluował w sztuce? Jak podchodzą do niego współcześni artyści i w jaki sposób go interpretują? Odpowiedzi na te pytania można będzie znaleźć na wystawie przygotowanej w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu. Zwiedzający zobaczą prace m.in. Barnaby Barforda, Mata Collishawa, Jennifer Steinkamp i dzieła polskich artystów, np. Aliny Szapocznikow, Jonasza Sterna i Magdaleny Abakanowicz.

Punktem wyjścia do powstania tej ekspozycji była wydana w 2013 r. książka Nature morte Michaela Petry’ego, dyrektora MOCA London w której prezentował i analizował rozmaite współczesne próby reinterpretacji tematu martwej natury. Petry, ukazując historię tego jednego z popularniejszych malarskich motywów, wyodrębnił pięć tematów, które kolejno odzwierciedlają prace na wystawie: florę, faunę, jedzenie, przedmioty domowe oraz śmierć. Kuratorzy skupiają się na dziełach współczesnych i traktują martwą naturę w możliwie szerokim kontekście, wychodząc daleko poza tradycyjne malarstwo i sięgając do zupełnie nowych i niekonwencjonalnych ujęć tematu.

We Wrocławiu można oglądać nie tylko prace zagranicznych artystów, ale również pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu dzieła sztuki dawnej, klasyków XX wieku oraz kilku reprezentantów współczesnej, polskiej sceny artystycznej. To nie tylko malarstwo, ale także fotografia, rzeźba, ceramika czy video, a kompozycje, choć wciąż zakorzenione w tradycji, mogą na pierwszy rzut oka w ogóle nie przypominać martwej natury. Ogromna różnorodność technik i interpretacji czynią tę wystawę szczególnie interesującą.

Pokazanych zostanie ok. 100 dzieł współczesnych autorów pochodzących z różnych stron świata: od Wielkiej Brytanii, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Finlandii, poprzez Stany Zjednoczone, Kanadę, Chile, Meksyk, po Japonię. Wśród prezentowanych artystów znaleźli się m.in: Barnaby Barford, Mat Collishaw, Michael Craig-Martin, Saara Ekström, Nancy Fouts, Ori Gersht, Peter Jones, Gabriel Orozco, Marc Quinn, Victoria Reynolds, Jim Skull, Jennifer Steinkamp, Yuken Teruya, James White, Cindy Wright. Z kolekcji wrocławskiego muzeum wybrano dzieła m.in. Magdaleny Abakanowicz, Jana Jaromira Aleksiuna, Andrzeja Dudka-Dürera, Jerzego Lewczyńskiego, Jadwigi Sawickiej, Jonasza Sterna i Aliny Szapocznikow.

Nature morte. Współcześni artyści ożywiają martwą naturęmiała swoją premierę w 2015 r. w Norwegii, w 2016 r. pokazywana była w Szwecji. Wystawie towarzyszy przewodnik opracowany przez kuratorów: Michaela Petry’ego i Małgorzatę Santarek.

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Pawilon Czterech Kopuł – Muzeum Narodowe

Wystawowa 1, 51-618 Wrocław

Komentarze