wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Co zwiedzić we Wrocławiu w 1 dzień? TOP 5 najlepszych atrakcji miasta!
Kliknij, aby powiększyć
Co zobaczyć we Wrocławiu w 1 dzień? Top 5 atrakcji! fot. Oleksandr Poliakovsky/Tomasz Hołod
Co zobaczyć we Wrocławiu w 1 dzień? Top 5 atrakcji!

Wrocław to jedno z najpopularniejszych polskich miast dla turystów i studentów. Położone jest na Dolnym Śląsku, skąd łatwo można przemieścić się również w góry i za granicę. Miasto zachwyca ładnymi widokami, bogatą ofertą restauracyjno-kawiarnianą oraz bogatą historią. Wrocław to także miasto spotkań. Warto wybrać się tu na wycieczkę chociaż na jeden dzień! Tyle wystarczy, aby zobaczyć najsławniejsze obiekty w mieście. Sprawdź nasze propozycje!

Reklama

Jeśli masz tylko jeden dzień na zwiedzanie, warto zaplanować swoją wizytę tak, aby zobaczyć najważniejsze atrakcje turystyczne Wrocławia. Poniżej przedstawiamy listę miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć, aby poznać piękno tego miasta.

Stare Miasto, czyli serce całego Wrocławia

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Wrocławski rynek, panorama. To najważniejszy punkt na mapie miasta! www.wroclaw.pl
Wrocławski rynek, panorama. To najważniejszy punkt na mapie miasta!

Stare Miasto to serce Wrocławia, gdzie znajduje się wiele zabytków i atrakcji turystycznych. Będąc tutaj nie możesz go ominąć! Możesz zacząć swoją wizytę na wrocławskim Rynku, jednym z największych w Europie, gdzie znajduje się ratusz – jest na liście historycznych budynków w Polsce, które zachowały się w tak dobrym stanie.

Obok Ratusza znajduje się kamienica pod Złotym Słońcem, której fasada jest ozdobiona licznymi detalem architektonicznymi. W nocy w oknach można zobaczyć przechodzących się wirtualnych jegomości, co naprawdę robi wrażenie!

Warto też zobaczyć kolorowe kamienice, zgubić się w ciasnych uliczkach, które kryją w sobie zabytkowe ozdoby, ogromne wrota i pomysłowe knajpy. Na placu na pewno znajdziesz również fontannę Zdrój zbudowaną ze szkła i granitu, przy której turyści często robią sobie zdjęcia.

Jednym z ważnych punktów na tej trasie są Jatki. To miejsce, gdzie kiedyś znajdowały się rzeźnie i sklepy mięsne. To dlatego w centrum stoi sławny Pomnik Zwierząt Rzeźnych. Koniecznie musisz zapoznać się z tą atrakcją!

Co zjeść na wrocławskim rynku?

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Konspira to znana wrocławska restauracja działająca w klimatach PRL-u. Zjesz tu schabowego czy żurek. www.wroclaw.pl
Konspira to znana wrocławska restauracja działająca w klimatach PRL-u. Zjesz tu schabowego czy żurek.

Wrocławski rynek to także centrum jednych z najlepszych restauracji i kawiarni w mieście. Osoby zwiedzające Wrocław preferują zwłaszcza:

  • Pierogarnię Rynek 26, gdzie można zjeść sławne piecuchy (pieczone pierogi z różnymi nadzieniami) czy placki ziemniaczane z sosami,
  • Oliwę i ogień 2.0 – włoska restauracja serwującą najlepsze pizze we Wrocławiu, a także oryginalny makaron z sosem pistacjowym,
  • Konspirę – klimatyczna knajpa z wystrojem rodem z PRL-u, która stanowi także małe muzeum historyczne z typowymi polskimi potrawami, takimi jak schabowy z modrą kapustą, żurek w chlebie czy pyra z gzikiem,
  • Umami Dumpling & Pasta Bar – nowoczesna restauracja z innowacyjnymi, azjatyckimi potrawami.

Z ciekawych restauracji we Wrocławiu miłośnicy instagramowych klimatów powinni wpaść do różowego BlossomE, gdzie można napić się niebieskiej czy różowej kawy i porobić zdjęcia na tle kwiatowych ścian, NANAN – czyli rzemieślniczej cukierni z przepięknymi monodeserami, Whisky in the Jar na oryginalne drinki w słoikach, Pijani Wódki i Piwa (ponownie klimat PRL-u) na kieliszek wódeczki i śledzia czy kawę typu speciality do kultowego już Chmiel Kawę. We Wrocławiu mnóstwo ciekawych kawiarni, cukierni i restauracji! Wybierz coś dla siebie!

Panorama Racławicka – największy zabytek w Polsce

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Panorama Racławicka to jeden z największych polskich zabytków. www.wroclaw.pl
Panorama Racławicka to jeden z największych polskich zabytków.

Spacerkiem przez rynek, Galerię Dominikańską, Plac Targowy i dalej przez jeden z najładniejszych bulwarów we Wrocławiu (Bulwar Xawerego Dunikowskiego) możesz przejść do jednego z największych dzieł sztuki w Polsce, czyli Panoramy Racławickiej. Zostało ono namalowane w XIX wieku przez Jana Stykę i Wojciecha Kossaka. Obraz przedstawia bitwę pod Racławicami, która miała miejsce w czasie powstania kościuszkowskiego. Jest to olbrzymi obraz o wymiarach 15x120 metrów i znajduje się w specjalnie zaprojektowanym budynku pod kopułą.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Panorama Racławicka i fragment ogromnego, kilkumetrowego obrazu. www.wroclaw.pl
Panorama Racławicka i fragment ogromnego, kilkumetrowego obrazu.

Niedaleko Panoramy znajduje się również niezwykle klimatyczne Muzeum Narodowe Wrocławia, które wiosenną porą zieleni się bluszczami. W środku można natomiast zrobić sobie naprawdę ładne zdjęcia idealne na social media! Warto przy okazji zobaczyć tu dzieła słynnych artystów z różnych epok.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Muzeum Narodowe we Wrocławiu o każdej porze roku wygląda pięknie, a to dzięki ścianom wypełnionym bluszczami. www.wroclaw.pl
Muzeum Narodowe we Wrocławiu o każdej porze roku wygląda pięknie, a to dzięki ścianom wypełnionym bluszczami.

Ostrów Tumski – zabytkowa, magiczna część Wrocławia, gdzie czas się zatrzymał

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Ostrów Tumski jest miejscem, gdzie zatrzymał się czas. Koniecznie musisz tu wpaść! www.wroclaw.pl
Ostrów Tumski jest miejscem, gdzie zatrzymał się czas. Koniecznie musisz tu wpaść!

Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia, która powstała już w IX wieku. Na Ostrowie Tumskim znajduje się wiele zabytków, takich jak Katedra Świętego Jana Chrzciciela, Katedra Świętej Marii Magdaleny, kościół św. Idziego oraz Wieża Ciśnień. To piękne miejsce, gdzie można poczuć ducha przeszłości i zobaczyć wiele zabytków. Jeśli będziesz miał szczęście, wieczorem spotkasz tutaj latarnika w przebraniu, który zapala lampy gazowe! To jeden z najważniejszych wrocławskich rytuałów.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Latarnik każdego wieczora we Wrocławiu zapala na Ostrowie Tumskim latarnie. www.wroclaw.pl
Latarnik każdego wieczora we Wrocławiu zapala na Ostrowie Tumskim latarnie.

Most Tumski to jeden z najstarszych mostów we Wrocławiu, który łączy Ostrów Tumski z resztą miasta. Most został zbudowany w XII wieku i od tamtej pory przeszedł wiele przemian. Znajdują się na nim rzeźby świętych oraz wiele kłódek, które są symbolem wiecznej miłości. W lecie rozbrzmiewają tu śpiewane lub instrumentalne melodie przydrożnych artystów. W grudniu możesz uświadczyć natomiast alei drzew, na których wiszą lampki, co tworzy niesamowity klimat.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego o każdej porze roku jest piękny i zielony! www.wroclaw.pl
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego o każdej porze roku jest piękny i zielony!

Jeśli masz więcej czasu, możesz przy okazji podejść do Ogrodu Botanicznego UWr, który znajduje się tuż obok Ostrowa. Uświadczysz tu ciekawych gatunków roślin, szklarni wypełnionych wodnymi roślinami lub kaktusami, a także klimatyczne mostki i staw.

Hala Stulecia – centrum wrocławskich atrakcji

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Hala Stulecia robi wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i w środku. To jeden z najciekawszych zabytków we Wrocławiu. www.wroclaw.pl
Hala Stulecia robi wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i w środku. To jeden z najciekawszych zabytków we Wrocławiu.

Hala Stulecia (dawniej Hala Ludowa) to jeden z najważniejszych zabytków Wrocławia, który został zbudowany w latach 90. z okazji 100-lecia zwycięskiej bitwy pod Lipskiem. Hala jest jednym z największych budynków tego typu na świecie.

W środku odbywają się liczne eventy, także polecamy odpowiednio wcześniej zobaczyć, czy nie odbywa się tam wydarzenie, które cię zainteresuje! To tu zawsze organizowane są targi książek czy festiwal gier, a także liczne targi ślubne, piwne czy kosmetykowe.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Fontanna multimedialna obok Hali Stulecia jest jedną z największych wrocławskich atrakcji. Warto wpaść tu zwłaszcza wieczorem. www.wroclaw.pl
Fontanna multimedialna obok Hali Stulecia jest jedną z największych wrocławskich atrakcji. Warto wpaść tu zwłaszcza wieczorem.

Wkoło Hali Stulecia znajduje się wiele atrakcji, takich jak sławna pergola otoczona zielonymi roślinami czy fontanna multimedialna, na której co 30 minut odbywa się krótki, kilkuminutowy pokaz. Jeśli jesteś we Wrocławiu do wieczora, koniecznie wpadnij na jeden z największych pokazów z użyciem muzyki, kolorów, wody, a nawet multimediów 3D i miotaczy ognia! Zwykle tematyczne pokazy w późniejszych godzinach trwają dłużej. Zaletą tego miejsca jest to, że nic nie musisz płacić za wstęp!

Ogród Japoński – trochę kultury i sztuki

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Ogród Japoński we Wrocławiu kwitnie pięknie zwłaszcza w maju. www.wroclaw.pl
Ogród Japoński we Wrocławiu kwitnie pięknie zwłaszcza w maju.

Jeśli przywędrowałeś już do Hali Stulecia, warto zwiedzić także zielone tereny Wrocławia. W tym celu możesz wybrać odpoczynek w parku Szczytnickim – największym w mieście terenie rekreacyjnym z wieloma mostami i stawami – lub w kultowym Ogrodzie Japońskim. Polecamy wybrać się tu zwłaszcza pod koniec maja, kiedy kwiaty i rośliny są w pełnym rozkwicie!

Na miejscu czeka Cię również piękna sceneria z widokiem na staw, w którym pływają karpie koi, kamienne ścieżki, nad którymi chylą się kwitnące rośliny, elementy typowe dla japońskiej sztuki ogrodowej, takie jak mosty, pagody, rzeźby oraz wodospady. A jeśli się zmęczysz, możesz odpocząć na jednej z ławeczek lub na mostku.

Sprawdź pogodę we Wrocławiu!

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Ogród Japoński ma przepiękny staw, w którym pływają karpie. www.wroclaw.pl
Ogród Japoński ma przepiękny staw, w którym pływają karpie.

Wrocław to piękne miasto, które ma wiele do zaoferowania turystom. Jeśli masz tylko 1 dzień na zwiedzanie, warto skupić się na najważniejszych atrakcjach, takich jak Stare Miasto, Katedra Świętego Jana Chrzciciela, Panorama Racławicka czy Hala Stulecia. Nie zapomnij także o restauracjach i kawiarniach.

Aby lepiej poznać miasto, można także wziąć udział w jednej z wielu wycieczek z przewodnikiem, które są organizowane przez lokalne biura turystyczne. W ten sposób można dowiedzieć się więcej o historii miasta, zobaczyć ukryte zaułki i zabytki, a także spróbować lokalnych przysmaków. Oczywiście polecamy również dłuższe wycieczki, bo nie sposób zobaczyć wszystkich atrakcji we Wrocławiu w 1 dzień!

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl