wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-3°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 07:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. W sobotę premiera „Przemiany” we Współczesnym

Dobrze zacząć dzień od kawki, a premiery w teatrze od Kafki? 14 września na deskach Współczesnego „Przemiana” w reżyserii Michała Kmiecika. To opowiadanie o bohaterze, który mimo tego, że zmienił się w łóżku w potwornego robaka, próbuje pójść do pracy.

Reklama

Teatry obudziły się z letniego snu i wystartowały z przedstawieniami. W przerwie pomiędzy sezonami przygotowały premiery. 14 września, w sobotę, pierwszą pokazuje Teatr Współczesny we Wrocławiu, który zaprasza na „Przemianę” na podstawie prozy Franza Kafki. — Pamiętam swój strach, gdy czytałem to opowiadanie po raz pierwszy — wspomina reżyser Michał Kmiecik

Leżał na grzbiecie twardym jak pancerz

— Co się ze mną stało? — pytał komiwojażer Gregor Samsa, obudziwszy się pewnego ranka z niespokojnych snów.

Leżał na grzbiecie twardym jak pancerz, a kiedy uniósł nieco głowę, widział swój sklepiony, brązowy, podzielony sztywnymi łukami brzuch, na którym ledwo mogła utrzymać się całkiem już ześlizgująca się kołdra. Liczne, w porównaniu z dawnymi rozmiarami, żałośnie cienkie nogi migały mu bezradnie przed oczami.
Franz Kafka w Przemianie

Przemieniony w robaka Samsa traci pracę. Jego rodzina trzyma go w zamknięciu, ponieważ nie chce, żeby ktoś się dowiedział, co się z nim stało. — Bohaterowie z trudem odnajdują się w nowej rzeczywistości. Skoro nie ma osoby, która na nich pracowała, to muszą nastąpić zmiany, a oni bardzo tego nie chcą. Może uda im się znaleźć kogoś innego, kogo można by wyzyskiwać. To próba ułożenia sobie rzeczy na nowo w świecie, który chwieje się w posadach — opisuje autorka dramaturgii, Ida Ślęzak.

Dualizm światów domu i pracy

Akcja teatralnej „Przemiany” rozgrywa się w dwóch przestrzeniach: w domu lub w pracy. Różnice pomiędzy tymi miejscami miały duże znaczeni zarówno dla scenografa, Szymona Szewczyka, jak i dla Natalii Burzyńskiej, autorki kostiumów, które mają podkreślać klasowość i aspiracje bohaterów.

Podstawową opozycją jest praca i czas wolny, a co za tym idzie styl życia i ubierania się. Kostiumy opowiadają o trudności wyłamania się ze schematu i o tożsamości grupowej. Znajdziemy w nich wiele popkulturowych nawiązań i trochę zabawy historią mody.
Natalia Burzyńska

W spektaklu usłyszymy kompozycje Wojciecha Kucharczyka oraz utwory innych autorów w jego aranżacjach. W roli głównej wystąpi Mariusz Bąkowski, a obok niego na scenie zobaczymy 9 aktorów: Rafała Cielucha, Zinę Kerstę, Annę Kiecę, Przemysława Kozłowskiego, Miłosza Pietruskiego, Dominikę Probachtę, Tadeusza Ratuszniaka, Tomasza Taranta i Linę Wosik.

Galeria zdjęć

Bilety na „Przemianę”; i pozostałe premiery WTW

W kasie Współczesnego zostało (w dniu 13 września rano) po kilka biletów na premierę „Przemiany” – 14 września o godz. 19:15 na Dużej Scenie – i na kolejne cztery pokazy pomiędzy 15 a 19 września. Więcej miejsc jest dostępnych na spektakle w listopadzie.

„Przemiana” to pierwsza z czterech premier Wrocławskiego Teatru Współczesnego w sezonie 2024/2025. Pozostałe:

  • Czekając na barbarzyńców” w reż. Marka Fiedora – 14 grudnia – na podstawie powieści noblisty J.M. Coetzeego, o starzejącym się sędzim, który staje się świadkiem zbrodni w imię politycznych interesów;
  • Wspólnota mieszkaniowa” w reż. Leny Frankiewicz – 22 lutego – na podstawie tekstu J. Havelki, napisanego w oparciu o jego osobiste doświadczenia i notatki jako lokatora praskiej kamienicy;
  • Un-packing" w reż. Katarzyny Kalwat – 24 maja – o pochodzącej z Podlasia lewicowej kandydatce do Europarlamentu, która zaprasza do swojego domu uchodźców ze Wschodu w roku 2029.

O nowościach w innych teatrach m.in. w Capitolu, Polskim w Podziemiu i w Operze Wrocławskiej napisaliśmy w teście: „Przegląd teatralny: premiery i znane tytuły w nowym sezonie na scenach we Wrocławiu”.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl