Rezygnacja Andrzeja Kosendiaka, ale dyrektor będzie wciąż związany z NFM
W poniedziałek 2 września Andrzej Kosendiak oficjalnie ogłosił swoją rezygnację z funkcji dyrektora Narodowego Forum Muzyki.
– Pomyślałem, że teraz, kiedy instytucja dobrze działa, jest najlepszy czas na taką decyzję. NFM ma znakomitą dyrekcję artystyczną, a każdym zespołem opiekują się świetni szefowie, jak Christoph Eschenbach, Aleksander Sitkowietski, Lionel Sow. Zostawiam instytucję w dobrym stanie, a nowa dyrektor, Olga Humeńczuk wie doskonale, co trzeba zrobić – podkreśla Andrzej Kosendiak i dodaje, że praca w NFM była przygodą jego życia, wspaniałym okresem, ale wszystko nie mogłoby powstać bez współpracy wielu osób.
– Nigdy nie chodziło o to, aby powstał wyłącznie obiekt, od samego początku zamysł był taki, by zmieniać, rozwijać środowisko artystyczne, zmieniać ofertę artystyczną. Powstała instytucja bardzo silnie zakorzeniona w mieście, regionie, która jest też partnerem dla wszystkich najważniejszych instytucji na świecie – zwraca uwagę dyrektor Andrzej Kosendiak.
Andrzej Kosendiak złożył rezygnację z powodów osobistych. W 2022 roku został powołany na kolejną, 5-letnią kadencję. Formalnie powinien sprawować tę funkcję jeszcze przez 3 lata (do końca sezonu artystycznego, czyli do końca sierpnia 2027).
W NFM Andrzej Kosendiak pozostanie doradcą ds. artystyczno-programowych oraz dyrektorem artystycznym stworzonej przez siebie formacji Wrocław Baroque Ensemble.
Twórca NFM i człowiek, który zmienił wrocławską kulturę
Andrzej Kosendiak dyrektorem (wówczas) Filharmonii Wrocławskiej oraz Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans został w 2005 r. Nie tylko przekształcił obydwie instytucje, ale był pomysłodawcą i doprowadził do wybudowania we Wrocławiu jednej z największych i najbardziej prestiżowych sal koncertowych w Polsce – Narodowego Forum Muzyki. Działalność NFM została zainaugurowana w 2015 roku (obecny sezon NFM 2024/2025 będzie jubileuszowym).
Za sprawą Andrzeja Kosendiaka dyrektorami artystycznymi festiwalu Wratislavia Cantans zostali najwybitniejsi twórcy związani z wykonawstwem muzyki dawnej – najpierw Brytyjczyk Paul McCreesh, a następnie Włoch Giovanni Antonini. Znakomici dyrektorzy artystyczni patronują także zespołom NFM.
W Narodowym Forum Muzyki dyrektor stworzył dom właśnie dla wielu zespołów (m.in. NFM Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestry Leopoldinum, Wrocławskiej Orkiestry Barokowej czy Chóru NFM), ale zainicjował też bogatą działalność edukacyjną placówki, do której dziś dzieci i młodzież chętnie wybierają się na zajęcia.
NFM współprowadzone przez Miasto Wrocław
Narodowe Forum Muzyki jest prowadzone jako wspólna instytucja kultury przez Gminę Wrocław (organizator), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Województwo Dolnośląskie.
– Formalnie dyrektora NFM powołuje prezydent Wrocławia, jednak potrzebne jest do tegoporozumienie wszystkich trzech partnerów. Bardzo się cieszymy, że udało się osiągnąć konsensus, który jest najlepszy dla utrzymania wysokiej marki tej instytucji. Została ona wypracowana przy wielkim udziale dyrektora Kosendiaka – mówi wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska.
– Jesteśmy dumni, że mogliśmy współuczestniczyć w nominacji tak dobrej kandydatury. Nie mamy wątpliwości, że wybrane zostało najlepsze rozwiązanie dla instytucji, która buduje markę artystyczną Wrocławia, ale też całego regionu – komentuje Jarosław Rabczenko, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
Olga Humeńczuk nową dyrektor NFM
Obejmująca stanowisko dyrektor NFM Olga Humeńczuk od blisko 20 lat jest związana zawodowo z Narodowym Forum Muzyki (wcześniej z Filharmonią Wrocławską im. Witolda Lutosławskiego oraz Międzynarodowym Festiwalem Wratislavia Cantans).
– Nie chcę przeprowadzać rewolucji. To będzie kontynuacja tego, co wykreował Andrzej Kosendiak. Przyjdzie czas na wdrażanie nowych pomysłów, ale chcę podkreślić, że NFM jest w znakomitej formie artystycznej i organizacyjnej – zapewnia Olga Humeńczuk.
– Jednocześnie pan dyrektor Kosendiak nie rozstaje się z NFM, z czego bardzo się cieszę. Pozostaje doradcą ds. artystyczno-programowych oraz dyrektorem artystycznym Wrocław Baroque Ensemble, czyli zespołu specjalizującego się w wykonawstwie historycznym. Mam zamiar czerpać garściami z jego wiedzy i doświadczenia – dodaje nowa szefowa Narodowego Forum Muzyki.
Jako koordynatorka prac związanych z projektem i budową NFM współpracowała z projektantami akustyki, architektami oraz inżynierem kontraktu zarówno od strony inwestora, jak i późniejszego użytkownika.
Zarządzała projektami dofinansowanymi z funduszy europejskich, dzięki którym NFM wzbogacił swoje wyposażenie o organy symfoniczne, liczne instrumenty dla muzyków oraz specjalistyczny sprzęt. Ma nie tylko bogate doświadczenie w zarządzaniu instytucjami kultury, ale także doświadczenie w produkcji wydarzeń artystycznych.
Olga Humeńczuk jest absolwentką Politechniki Wrocławskiej (zarządzanie przedsiębiorstwem na Wydziale Informatyki i Zarządzania), ukończyła studia podyplomowe w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu w zakresie zarządzania projektami. Jest także absolwentką Państwowego Liceum Muzycznego im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie wiolonczeli.
W latach 2005-2009 Olga Humeńczuk była kierownikiem sekcji ds. budowy NFM w Departamencie Prezydenta w Urzędzie Miejskim Wrocławia, w latach 2009-2014 kierownikiem ds. administracyjnych w Filharmonii Wrocławskiej i Wratislavii Cantans, w latach 2014-2020 pełniła funkcję zastępcy dyrektora NFM ds. produkcji i zarządzania projektami, a od 2020 była zastępcą dyrektora ds. organizacyjnych NFM.