wroclaw.pl strona główna #InwestycjeWRO

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:35

Prezydent Wrocławia - strona główna
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. #InwestycjeWRO
  3. Wybrane 24 inwestycje na 2024 rok we Wrocławiu
Kliknij, aby powiększyć
Zdjęcie ilustracyjne - Inwestycje 2024 we Wrocławiu www.wroclaw.pl
Zdjęcie ilustracyjne - Inwestycje 2024 we Wrocławiu

Stolica Dolnego Śląska stale się rozwija. W ostatnich latach w mieście zrealizowano wiele kluczowych inwestycji, a na 2024 rok już zaplanowano kolejne. Największymi z nich będą m.in. ukończenie Alei Wielkiej Wyspy, zakup nowych pojazdów komunikacji miejskiej, czy remonty wielu dróg oraz budynków. Wiele z tych inwestycji zwiększy komfort życia mieszkańców. Sprawdź, jak rozwinie się Wrocław w 2024 roku.

Reklama

Inwestycje we Wrocławiu na 2024 rok

We Wrocławiu zaplanowano prawie 400 różnych inwestycji na 2024 rok. Wiele z nich skupia się na infrastrukturze drogowej i komunikacyjnej, jak również na zieleni w mieście i tworzeniu miejsc do aktywnego spędzania wolnego czasu dla mieszkańców. Sprawdźcie poniżej zestawienie 24 wybranych inwestycji na 2024 rok we Wrocławiu.

Nowe pojazdy dla MPK Wrocław

W 2024 roku we Wrocławiu pojawią się 23 nowe tramwaje Pesa Twist. Dodatkowo w przetargu uwzględniona jest opcja na 17 kolejnych pojazdów. W 2021 roku zakupiono 46 tramwajów Moderus Gamma 2. W lutym 2024 roku po Wrocławiu jeżdżą już 33 nowe pojazdy, a pozostałe zostaną dostarczone w tym roku. Tak dużo nowych pojazdów we wrocławskim taborze pozwoli na zrealizowanie nowych tras bez obawy o to, że zabraknie tramwajów do ich obsługi.

Aleja Wielkiej Wyspy

Inwestycja polega na budowie drogi o długości około 3,5 km wraz z 12,5 km chodników oraz 9,5 km ścieżek rowerowych.

Tramwaj na Swojczyce

Trasa tramwajowa na Swojczyce to zupełnie nowe połączenie tramwajowe we Wrocławiu. Trasa o długości około 1,6 km połączy Swojczyce z centrum miasta. W tym roku rozpocznie się pierwszy etap realizowania tego projektu.

Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ulicy Cynamonowej

Budowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ulicy Cynamonowej 40 dla 1000 uczniów z blokiem sportowym wraz z zagospodarowaniem terenu z zielenią i niezbędną infrastrukturą techniczną. 

WROmpa, czyli Wrocławska Pompa Ciepła

Budowa pompy ciepła o mocy 12,5 MW wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, co umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych.

Przebudowa ulicy Pomorskiej

To projekt, w ramach którego zostanie wykonana nowa konstrukcja jezdni, torowiska, chodników. Zostaną również wykonane nowe drogi rowerowe.

Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ulicy Białostockiej

Docelowo budynek o powierzchni ok. 4200 mkw. pomieści 800 uczniów i 200 przedszkolaków. Funkcjonowanie placówki będzie finansowane z budżetu Wrocławia.

Budowa Aquaparku na Zakrzowie

To już drugi tego typu obiekt we Wrocławiu budowany w ostatnich latach. Pierwszym był obiekt na Brochowie. Projekt jest już niemal na ukończeniu!

Przebudowa Bastionu Sakwowego

Przebudowa i remont części Bastionu Sakwowego (poprzednia nazwa: Wzgórze Partyzantów) przy ul. Piotra Skargi we Wrocławiu polega na remoncie Pawilonu Perystylowego, Kolumnady oraz terenu z placem i fontanną.

Budowa dróg na osiedlu Lipa Piotrowska

Wykonanie robót budowlanych polegających na budowie dróg na osiedlu Lipa Piotrowska i Widawa we Wrocławiu. Inwestycja została podzielona na 5 zadań, każde z odpowiednio wyszczególnionymi etapami. W ramach zadań zostaną wybudowane nowe drogi i sieć wodociągowa. Będzie też dużo nowej zieleni.

Zazielenienie placu Nowy Targ

Rewitalizacja placu Nowy Targ we Wrocławiu to plan na zasadzenie około 200 drzew, a do tego bylin, paproci, traw oraz pnączy.

Rozbudowa zajezdni Borek

Rozbudowa zajezdni Borek we Wrocławiu przy ulicy Powstańców Śląskich pozwoli na przechowywanie w niej o wiele więcej nowych pojazdów.

Budowa nowej Lwiarni w ZOO Wrocław

Budowa pawilonu dla potrzeb hodowli i ekspozycji lwów oraz surykatek wraz z przebudową i remontem wybiegu zewnętrznego, a także zagospodarowaniem terenu z zapewnieniem wszelkich niezbędnych instalacji.

Remont ulicy Olszewskiego

Dzięki tej inwestycji główna ulica osiedla Biskupin we Wrocławiu zyska nowe życie. Remont ulicy Olszewskiego od ul. Chełmońskiego do ul. Bacciarellego będzie polegał m.in. na wymianie istniejącej nawierzchni na jezdni.

Park Krzycki

Urządzenie zieleni kosztowało 7 milionów złotych, poza tym zaplanowana jest rozbudowa infrastruktury odwodnieniowej, zbiorniki retencyjne w parku Krzyckim, ale to nie koniec. Całość ma być gotowa w 2024 roku.

Skwer Hansa Scharouna

Zagospodarowanie skweru Hansa Scharouna na Nowych Żernikach. Plany realizowane w ramach programu rewitalizacji zieleni oraz projektu WBO „Na zielono, na sportowo!”.

Budowa dróg dla rowerów w ciągu ulicy Dubois

Budowa ścieżek rowerowych po obu stronach ulicy Dubois na odcinku od skrzyżowania ul. Dubois z ul. Kurkową do skrzyżowania ul. Dubois z ul. Pomorską.

Ogrody Szczytnickie

Park Szczytnicki zostanie powiększony o nowe tereny. Na prawie 9 hektarowym terenie przylegającym do ulicy Mickiewicza i Alei Wielkiej Wyspy chcemy utworzyć Ogrody Szczytnickie. Mamy już projekt tego zadania i pozwolenie na budowę.

Budowa skateparku przy ulic Wałbrzyskiej

Przedmiotem zadania jest budowa skateparku w rejonie ulicy Wałbrzyskiej we Wrocławiu. Wykonanie robót budowlanych związanych z budową obiektu sportowo-rekreacyjnego: betonowego skateparku (etap 1) oraz zagospodarowania części terenu zielonego w rejonie skateparku oraz dojścia do niego od ulicy Wałbrzyskiej we Wrocławiu.

Torewolucyjny remont na pl. Powstańców Wielkopolskich, Legnickiej i Kosmonautów

Nowe tory i przystanki na Kosmonautów to jeden z elementów obwodnicy Leśnicy. Największym zadaniem w projekcie Torywolucja w roku 2023 była przebudowa torowiska na Legnickiej. Generalny remont – na odcinku od Kamiennogórskiej do Jeleniogórskiej – ma nastąpić w roku 2024. Celem jest poprawa komfortu jazdy oraz zniwelowanie problemu hałasu. 

Ekspresowe remonty 15 wrocławskich ulic

Wytypowane do programu zostały 22 fragmenty największych ulic, które zostały podzielone na 6 zadań. Wśród wskazanych ulic znalazły się odcinki al. Karkonoskiej, Hallera, Kamiennej, Ślężnej, Gazowej, Pilczyckiej, Legnickiej, Rakietowej, Królewskiej, Sołtysowickiej, Kołłątaja, Centralnej, Żmigrodzkiej. W sumie prace obejmą blisko 12 kilometrów dróg.

Zasadzenie 756 nowych drzew wzdłuż alei Armii Krajowej

Wprowadzenie nowych nasadzeń drzew na jednej z głównych arterii miasta Wrocławia al. Armii Krajowej to podstawowy cel przedmiotowej inwestycji.

Podwórko Wszystkich Mieszkańców

W planach na 2024 rok jest rewitalizacja obszaru pomiędzy ulicami Mierniczą, Łukasińskiego, Prądzyńskiego, Komuny Paryskiej. Podwórko dostanie nazwę Wszystkich Mieszkańców.

#InwestycjeWRO – mapa wrocławskich inwestycji 

Pełną listę wszystkich inwestycji we Wrocławiu wraz z ich szczegółowymi opisami można sprawdzić za pomocą naszej mapy #InwestycjeWRO.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl