wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Zamki Dolnego Śląska. Historia, atrakcje. Jak dojechać? [MAPA]

Zamki na Dolnym Śląsku. Poznaj ich historie. Sprawdź atrakcje podczas zwiedzania [MAPA]

Przemysław Krzewiński,

Dolny Śląsk jest pełen zabytków, które są przepełnione historią dziejów naszego regionu. Na terenie województwa możemy znaleźć wiele zamków, które ostały się do dzisiaj. Niektóre z nich przetrwały tylko dzięki ciężkiej pracy wielu ludzi, którzy nie mogli pozwolić, aby tak wielkie świadectwo historii upadło i obróciło się w ruinę. W tym artykule sprawdzicie najpopularniejsze zamki na Dolnym Śląsku oraz poznacie ich historię.

Reklama

Ile jest zamków na Dolnym Śląsku?

Według raportu o stanie zachowania zabytków nieruchomych z 2017 roku na Dolnym Śląsku znajdziemy aż 93 zamki i pałace. Z raportu dowiemy się również, że w całej Polsce jest ich 402, a sam Dolny Śląsk zajmuje pierwsze miejsce w tym rankingu. Sprawozdanie obejmuje w pełni funkcjonalne zamki, jak również dobrze zachowane ruiny czy ledwie pozostałości po dawnych wielkich budowlach.

Europejski Szlak Zamków i Pałaców

Dolnośląska Organizacja Turystyczna w ramach projektu CERTESS wybrała najciekawsze oraz najlepiej zachowane zamki na Dolnym Śląsku i włączyła je do Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców. Zabawa polega na przebyciu całego szlaku i zebraniu pieczątek na specjalnej mapie, którą można znaleźć tutaj. Budowle, które dostąpiły tego zaszczytu to między innymi:

  • Zamek Bolków,
  • Zamek Chojnik,
  • Zamek Czocha,
  • Zamek Grodno,
  • Zamek Grodziec,
  • Zamek Kliczków,
  • Zamek Książ,
  • Zamek Książąt Głogowskich,
  • Zamek Książęcy w Oleśnicy,
  • Zamek Książęcy w Ząbkowicach Śląskich,
  • Zamek Leśnica,
  • Zamek Międzylesie,
  • Zamek Sarny,
  • Zamek Świny,
  • Zamek Topacz,
  • Zamek w Roztoce,
  • Zamek Wleń.

Poza nimi do szlaku włączono również 6 pałaców Dolnego Śląska, czyli pałac Kamieniec, Krobielowice, Łomnica, Pakoszów, Wojanów oraz pałac w Kamieńcu Ząbkowickim.

Najpopularniejsze zamki na Dolnym Śląsku

Jeśli zastanawiacie się nad tym, do którego z nich wybrać się w pierwszej kolejności to nasza lista zawierająca 5 najpopularniejszych zamków na Dolnym Śląsku powinna wam pomóc. Dzięki niej poznacie ich historie, a na samym końcu dowiecie się jak dostać się do każdego z nich, podróżując z Wrocławia. Sprawdźcie również naszą galerie zdjęć.

Zamek Czocha

Jeden z najbardziej charakterystycznych zamków w Polsce został wybudowany na zlecenie Piastów Śląskich lub czeskiego władcy Wacława I w 1247 roku na pograniczu śląsko-łużyckim. Zdobi on krajobraz miejscowości Sucha oraz zalewu Leśniańskiego. Ze względu na swoje położenie często zmieniał właściciela. Przez wieki przechodził z rąk do rąk władców polskich, czeskich i niemieckich.

Na początku XX wieku odrestaurowany po pożarze, który strawił go ponad 100 lat wcześniej. Po II wojnie światowej został rozgrabiony przez Rosjan i pozostawiony do wyniszczenia. Od 1952 roku był obiektem wojskowym, a od 1996 roku jest udostępniony dla zwiedzających oraz na bieżąco remontowany.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu widok na Zamek Czocha ukryty pośród drzew AdobeStock
Na zdjęciu widok na Zamek Czocha ukryty pośród drzew

Podczas zwiedzania Zamku Czocha odwiedzający będą mogli zobaczyć salę rycerską, salę marmurową z kominkiem skrywającym mroczną tajemnicę, wystawę sprzętu wojskowego oraz skarbów odnalezionych podczas remontu w 2015 roku. Poza tym zwiedzający wejdą do zamkowego skarbca, biblioteki, sali portretowej, komnaty książęcej i sypialnej oraz na wieżę widokową, z której widać panoramę regionu.

Zamek Książ

Zamek w Wałbrzychu to trzeci największy obiekt tego typu w Polsce, zaraz po Malborku i Krakowie. Jego budowa została ukończona w 1292 roku na zlecenie księcia Bolka I Surowego. Tak jak wiele zamków, ten również był bardzo ważnym strategicznym punktem dla ówczesnych władców. Otrzymał on przydomek „klucz do Śląska”, a sam Bolko stał się „panem na Książu”.

W trakcie II wojny światowej został przekształcony przez Niemców na jedną z kwater Adolfa Hitlera. Podczas prowadzonej przez nich przebudowy wiele z pomieszczeń zostało zniszczonych, a pod samym zamkiem wydrążono sieć podziemnych tuneli i schronów. Do dzisiaj nie wiadomo, w jakim celu powstał podziemny kompleks. Według historyków mógł on służyć jako fabryka broni i amunicji, skarbiec cennych przedmiotów i tajnych dokumentów albo miejsce badań nad bronią atomową.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu widok na Zamek Książ w Wałbrzychu Shutterstock
Na zdjęciu widok na Zamek Książ w Wałbrzychu

W trakcie zwiedzania Zamku Książ turyści mogą poznać pełną historię tego zamku oraz zwiedzić sale reprezentacyjne. Trasa zwiedzania przechodzi przez pomieszczenia przebudowane w trakcie II wojny światowej. Zwiedzający mogą zobaczyć również hol myśliwski, sale rycerską, sale Konrada oraz powojenne podziemia., palmiarnie, tarasy z ogrodami i wiele więcej.

Zamek Grodziec

Pierwsze wzmianki o zamku położonym prawie 400 metrów nad poziomem morza pochodzą z 1155 roku. Dawniej był to gród obronny Bobrzan - niewielkiego plemienia zachodniosłowiańskiego - i to właśnie na jego miejscu powstał Zamek Grodziec, którego pierwszym właścicielem był książę Bolesław I Wysoki. Przez wieki odpierał wiele ataków, aż w końcu podczas wojny husyckiej na początku XV wieku został zdobyty i splądrowany.

Został odrestaurowany przez księcia Fryderyka I w latach 1522-1524, aby podczas wojny 30-letniej w 1633 roku paść ponownie ofiarą działań militarnych. Strawiony przez pożar zaczął popadać w ruinę aż do początku XIX, kiedy został odbudowany. Po II wojnie światowej został ograbiony przez Rosjan i pozostawiony do wyniszczenia. Na szczęście w 1959 roku ruszono z pracami zabezpieczającymi, dzięki czemu dzisiaj można podziwiać tą średniowieczną warownie.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu widok z lotu ptaka  na Zamek Grodziec AdobeStock
Na zdjęciu widok z lotu ptaka na Zamek Grodziec

Dla zwiedzających udostępniony został cały zamek wraz z jego krużgankami oraz murami. Turyści mogą swobodnie przechadzać się między jego murami oraz w salach, które udało się odrestaurować. Obok przechodzi również szlak turystyczny.

Zamek Chojnik

Murowany zamek został wzniesiony na górze Chojnik, dzięki czemu budowla znajduję się aż 627 metrów nad poziomem morza i góruje na tle Jeleniej Góry. Warownia została wybudowana na zlecenie księcia Bolko II Małego około 1364 roku. Od południowo-wschodniej strony znajdziemy 150-metrowe urwisko, które opada do Piekielnej Doliny. Po rządach księcia, obiekt trafił do śląskiego rodu Schaffgotschów.

Przez lata był rozbudowywany, niestety 31 sierpnia 1675 roku uderzył w niego piorun co spowodowało wybuch pożaru. Zamku nie udało się odratować i od tego czasu popadał w ruinę. Dopiero na początku XIX wieku stał się atrakcją turystyczną i został z lekka odresturowany. Powstała w nim gospoda i schronisko turystyczne. Przetrwał II wojnę światową w niezmienionym stanie i został ponownie otwarty dla zwiedzających tuż po niej.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu widok z lotu ptaka na Zamek Chojnik AdobeStock
Na zdjęciu widok z lotu ptaka na Zamek Chojnik

Aby dostać się do zamku, trzeba najpierw pokonać szlak turystyczny i wspiąć się na górę. Na trasie znajdziecie wiele przyrodniczych atrakcji. Gdy już dotrzecie do celu, będziecie mogli zwiedzić bardzo dobrze zachowane ruiny. Najciekawszym miejscem jest zamkowa wieża, z której zobaczycie panoramę całego regionu.

Zamek Bolków

Wybudowany w latach 1277-1293 z rozkazu księcia Bolesława II Rogatki zamek, góruje nad Bolkowem i przez swoje pierwsze 100 lat był skarbcem księcia Bolko II Małego. Każdy z władców dodawał kolejne fragmenty fortecy. Warownia była rozbudowywana tak często, jak była oblegana, ponieważ została wybudowana w bardzo strategicznym punkcie, w którym można było kontrolować przejścia z Czech na Śląsk.

Podczas wojny 30-letniej budowla została ostrzelany przez Szwedów. Padło wtedy ponad 1800 strzałów z dział artyleryjskich, a zamek znacząco ucierpiał. W XIX wieku forteca zaczęła popadać w ruinę, a część murów rozebrano w celu przebudowy okolicznych dróg. Prace zabezpieczające warownie ruszyły na dobre w 1994 roku i trwają do dziś.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu widok z lotu ptaka na Zamek Bolków AdobeStock
Na zdjęciu widok z lotu ptaka na Zamek Bolków

Dla zwiedzających udostępniono dziedziniec za murami, same mury zamkowe oraz wieżę, z której obejrzycie panoramę miasta i regionu. Poza tym znajduje się tutaj również muzeum z wystawą „VIII wieków historii”, poznacie na niej dzieje Bolkowa oraz okolicznych terenów i samego zamku.

Mapa zamków na Dolnym Śląsku

Poniżej znajdziecie mapę, na której sprawdzicie dokładną lokalizacje każdego z wyżej wymienionych zamków na Dolnym Śląsku. Czy uda wam się odwiedzić wszystkie z nich?

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl